Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 20 Sep 2011 14:36
  konrad_gom
  Level 18  
  Helpful post? (0)
  Zelmer typ 175, rozkręciłem, łożyska na wirniku wydają się być sprawne. Po włączeniu, malakser nie chce wejść na pełne obroty, wirnik kręci się z małą prędkością, po kilku sekundach cewki stojana są już bardzo gorące. Kondensator do wymiany?
 • Helpful post
  #2 20 Sep 2011 14:48
  zibq
  Level 26  
  Helpful post? (0)
  Miałem w rękach podobny przypadek tego malaksera. Wirnik miał uszkodzony komutator, nie nadawał się do przewinięcia.
  W tych sprzętach są dwa rodzaje wirników, niestety ciężko dostępne. Występują w innych sprzętach Zelmera.
 • Helpful post
  #3 20 Sep 2011 15:19
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD
  Helpful post? (0)
  Kondensator nie ma z tym nic wspólnego.
  Sprawdź łożyska. Czy nie ma oporów, wirnik obraca się lekko bez luzów. Uszkodzone łożyska mogą hamować silnik i powodować brak maksymalnych obrotów.

  Sprawdź wirnik, a przynajmniej czy nie występuje iskrzenie na komutatorze. Jeżeli występuje a szczotki mają powyżej 1 cm oznacza że wirnik do wymiany. Obejrzyj też komutator może jakies przebarwienia, wżery, to jest wskazówka do wymiany.

  Sprawdź stojan po wyjęciu szczotek i odłączeniu kondensatora oporność pojedynczych cewek stojana powinna być jednakowa.

  Podsumowując, jeśli sprawdzone są łożyska i stojan pozostaje uszkodzenie wirnika. Łatwo nie będzie ale mozesz zapytac np. tutaj http://naprawa_sprzedaz_agd.republika.pl
  Może akurat będzie nowy wirnik, albo silnik z demontażu ..
  pzdr
 • #4 20 Sep 2011 16:04
  konrad_gom
  Level 18  
  Topic author Helpful post? (0)
  Jak już pisałem łożyska powinny być sprawne, kręcą się bez żadnych oporów.
  Iskrzenie na komutatorze jest ale znikome, wyczyściłem go drobniutkim papierem ściernym ale to samo, szczotki niedawno wymieniłem, są bardzo długie.
  Uzwojenia stojana mają taką samą rezystancję, po jakieś 5,5 R.
  Zapewne wirnik do wymiany, dzięki za link.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Edit:
  Jeśli chodzi o luz, to oba łożyska mają taki sam mniej więcej, taki że trzymam wirnik w metalowej podstawce, w której jest on obsadzony na łożysku i wirnik troszkę się rusza, tylko pytanie teraz czy to norma czy już duży luz.
 • #5 20 Sep 2011 19:07
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD
  Helpful post? (0)
  Przy wymianie wirnika, z zasady daje sie też nowe łozyska, ażeby po krótkim czasie znów nie rozkręcać całego silnika. Luz który opisujesz jest dopuszczalny, ale co do wymiany łozysk na nowe j.w.
  Nowy wirnik powinien posiadać jedno nowe łożysko od strony komutatora już nabite, a co do drugiego na pewno można sie dogadać, albo pójść do jakiegoś zakładu ażeby wcisnęli i nie pokaleczyli młotkiem.
  pzdr
 • #6 20 Sep 2011 19:12
  konrad_gom
  Level 18  
  Topic author Helpful post? (0)
  Łożysko już zdjąłem, szukam wirnika, będzie chyba problem bo facet z tego linku od Ciebie odpisał, że nie ma, na naszym serwisie aukcyjnym też cisza póki co.
 • #7 21 Sep 2011 00:25
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD
  Helpful post? (0)
  Wklej foto tego wirnika i całego silnika. Jeżeli dobrze pamiętam takie same były stosowane we froterkach do podłóg ?, choć pamięć może mnie mylić. Całe silniki od froterek jeszcze gdzieś mam, może więc wirnik będzie pasował.
  pzdr
 • #8 21 Sep 2011 12:54
  konrad_gom
  Level 18  
  Topic author Helpful post? (0)
  Jest to wirnik o oznaczeniu 190.2000:
  Stary malakser Zelmer typ 175 - nie wchodzi na pełne obroty

  Silnik:
  Stary malakser Zelmer typ 175 - nie wchodzi na pełne obroty Stary malakser Zelmer typ 175 - nie wchodzi na pełne obroty

  Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

  Okazało się, że w domu mam jakieś stare części od takich samych malakserów, był też silnik (ze spaloną jedną cewką w stojanie), wymontowałem od niego wirnik i przełożyłem ale dalej to samo. Jednak tu pewność czy ten wirnik był sprawny mam małą. Kolego posiadasz taki wirnik? Jeśli tak to jaka cena?
 • #9 23 Sep 2011 14:56
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD
  Helpful post? (0)
  Witam.

  Przeszukałem całe zbiory moich silników do urządzeń z tamtego okresu. Silnika do malaksera nie posiadam. Owszem jest on identyczny jak wspomniany silnik z froterki, ale wirnik jest zakończony z obu stron gwintem.

  Co mnie zdziwiło. Dokładnie takie samo zachowanie silnika na dwóch różnych wirnikach ? Niewielkie iskrzenie, ale brak obrotów - może jednak wina stojana. Pomierzyłem posiadane silniki i kazdy ma opór cewek równy 3,4 R. Zmierz opór jednej sprawnej cewki w tym drugim posiadanym silniku, bo prawie dwukrotnie większy opór niż być powinien, coś mi nie pasuje.
  pzdr
 • #10 24 Sep 2011 09:49
  Jerzy Feter
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Witam!

  Z tego co mam na starym schemacie (dla wersji 175) to uzwojenie robocze ma 6,38 ohma (plus-minus 0,30 ohma), a uzwojenie hamujące to 3,93 ohma (plus-minus 0,30 ohma).
  Spotykałem się z takim stanem jak opisujesz, przy początkach uszkodzenia wirnika mimo słabego iskrzenia na komutatorze, gdzie praca jeszcze była możliwa, ale szybko malakser się przegrzewał i niestety należało wymienić wirnik.
  Ale jeszcze posprawdzaj oba wyłączniki, gdyż może na nich jest jakaś upływność w wyniku zalania i jednoczesne jakby włączenie uzwojenia roboczego i jakiś duży opór poprzez to zalanie do uzwojenia hamującego. Też takie przypadki były.

  Ale generalnie, jak posprawdzasz, że nigdzie nie żadnego powodu aby do pracy były prawidłowo podłączone tylko uzwojenia robocze, a efekt dalej taki jak opisujesz, to wirnik do wymiany.

  Ma być tak, że jak silnik pracuje prawidłowo i go wyłączasz to następuje nagłe hamowanie, jak jest brak hamowania i silnik dalej powoli zwalnia to trzeba wymienić wirnik. Tak zaczynają sie początki uszkodzenia wirnika.
  Oczywiście to jest prawidłowe, dla dobrych uzwojeń roboczych i hamujących, beż żadnych śladów zacieków i innych ich uszkodzeń.

  Poniżej link do strony, na jej dole masz telefon i adres e-mailowy, gdzie możesz zadzwonić i zapytać się, czy jeszcze jest ten wirnik (symbol 190.2000) dostępny. Można zamówić - przysyłają.

  Link

  Pozdrawiam
 • #11 30 Nov 2011 19:14
  jpomiar
  Level 10  
  Helpful post? (+1)
  Ja mam ten sam problem, tzn. też nie pracuje mi poprawnie. Malakser ma już 30 lat i ciężko chodzi. Mocno iskrzy na szczotkach. Chciałem go rozebrać i doszedłem do ściany. Nie wiem jak wyciągnąć silnik z tej dużej plastykowej obudowy aby dostać się do szczotek i ewentualnie do łożysk aby je naoliwić. Proszę o podpowiedź jak to można zrobić.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • #12 30 Nov 2011 21:57
  konrad_gom
  Level 18  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Musisz odkręcić śrubko-wkręty, a potem trochę na siłę wyjmować silnik trzymając obudowę i naciskając na ten czarny uchwyt, na który zakłada się noże itd. Nie znam prawidłowej terminologii ;]
 • #13 18 Mar 2012 19:38
  Szczeciniak
  Level 7  
  Helpful post? (0)
  A jakie do tego malaksera 175,5 S2-10 są szczotki ? jaki to w ogóle typ silnika?
 • #14 18 Mar 2012 23:19
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD
  Helpful post? (0)
  Takie jak do silnika SK 10 odkurzacza alfa. Teraz powinieneś znaleźć.
  Na przykład tutaj:
  http://agdczesci.bazarek.pl/opis/245885/szczotka-weglowa-typ-sk-10-do-odkurzaczy-zelmer-alfa-a9.html
 • #15 28 Jan 2013 21:14
  Mar
  Level 7  
  Helpful post? (0)
  Pozwólcie, że się podepnę pod ten temat. Właśnie od mojej ciotki dostałem takie PRL-owskie cudeńko. Jestem miło zaskoczony osiągami tej machiny. Doprawdy jej moc i wydajność są niesamowite. A do tego solidność konstrukcji! Jest tylko mały problem, gdyż używać jej będzie głównie moja małżonka i bardzo przydałaby się instrukcja do tego sprzętu. Nie chodzi o jakiś tam serwis tego, czy cokolwiek innego, ale zwykłą instrukcję dla użytkownika.
  Pozdrawiam całą społeczność Elektrody. Wielokrotnie mi już pomogliście i staram się odwdzięczyć jak tylko potrafię. Mam nadzieję, że i tym razem ktoś mi podeśle to, czego potrzebuję.
  Mar
 • #16 03 Feb 2013 18:47
  konrad_gom
  Level 18  
  Topic author Helpful post? (0)
  Instrukcja użytkowania sprzętu, który nie ma żadnej elektroniki, wielu przycisków i wyświetlacza dotykowego? Tam nie ma nic trudnego, zakładasz misę, potem jakąś tarczę, na to wciskasz pokrywę z tym "kominem" do wrzucania składników i jazda:)
 • #17 03 Feb 2013 19:41
  Mar
  Level 7  
  Helpful post? (0)
  No tak, tyle że moja małżonka nie wie np. do czego służą te metalowe noże. Próbowała nimi marchewkę posiekać, to kawałki marchewki ponabijały się na ostrza i obracały wraz z nim, a siły odśrodkowe niemal wyrwały jej urządzenie z rąk. Naprawdę się wystraszyła. Toż to całe 400 wat! Czy to kwestia zastosowania? Mamy też maleńki melakser Browna i tam np. można posiekać warzywa ostrzami obrotowymi, tyle że wydajność tego, to może 1/10 tego urządzenia, a może jeszcze mniej. Stąd byłoby dobrze przeczytać do czego zostały zaprojektowane te ostrza. Pozostałe części nie budzą żadnych pytań, a więc tarka, plastikowe mieszadło do wyrobu ciasta, szatkownica, frytkarka. Może być fotka komórką, please.
 • #18 07 Apr 2013 21:56
  darek 112
  Level 2  
  Helpful post? (0)
  Witam, niedawno zostałem posiadaczem Bartka, mam problem ze złożeniem sokowirówki, konkretnie noża-tarki, może ktoś mi podpowie jak złożyć właściwie sokowirówkę? Pozdrawiam.
 • #19 08 Apr 2013 00:51
  konrad_gom
  Level 18  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Nie wiem co ma sokowirówka do malaksera... Ale jak coś to tarkę zakładasz, a na to nakręcasz nóż "kluczem" z dwoma bolcami. Pewnie o to Ci chodzi?
 • #20 08 Apr 2013 10:03
  darek 112
  Level 2  
  Helpful post? (0)
  W zestawie Zelmera Bartek 175 mam sokowirówkę,sokowirówka składa się z 3 części
  górnej obudowy
  tarki z sitkiem
  i dolnej obudowy
  wydaje mi się że jeszcze czegoś brakuje,na tarce jest 4 zabieraki czarne,które nie pasują do
  podstawy malaksera,też kółka napędowego z czarnego z ebonitu
 • #21 23 Aug 2013 18:19
  Albert2288
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Witam, mógłby mi ktoś podać wskazówki jak fachowo zdemontować czarną tarczę (na zdjęciu zaznaczona czerwoną strzałką) zamontowaną na ośce silnika? Stary malakser Zelmer typ 175 - nie wchodzi na pełne obroty
  Search 4 million + Products
Browse Products