Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil

G.A.P.A 26 Wrz 2011 18:03 8224 8
  • Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil

Założeniem było zbudowanie pierwszych kolumn podłogowych o w miarę przyzwoitym dźwięku i wyglądzie, które miały służyć głównie do muzyki.
    Przetworniki
    Z racji tego, że jest to moja pierwsza konstrukcja to nie chciałem szaleć z kosztami, więc wybrałem głośniki Tesli i Tonsila, które moim zdaniem są bardzo dobre w stosunku ceny, do jakości.
    Sekcja wysokotonowa to Tonsil GDWK 10/80/8 ohm, średnie tony ARX150/8 ohm, natomiast za niskie tony odpowiadają dwa ARN188-03/4 ohm połączone szeregowo. Wszystkie głośniki dobrze znane, więc nie ma sensu rozpisywać się o nich.
    Obudowa
    Obudowa wykonana z płyty wiórowej 18mm, całość skręcona ze sobą za pomocą konfirmantów oraz klejona dla uzyskania szczelności połączeń, całość strojona na 39 Hz. Z racji braku doświadczenia zwrotnica to Janbo Botes. Fronty skręcone są z dwóch płyt 18mm a głównym wzmocnieniem jest przegroda oddzielająca sekcję wysoko średnio tonową od reszty. Obudowa podzielona jest na dwie części 32 litry z otworem bass reflex dla ARNów oraz 13 litrów dla wysokich i średnich tonów. Fornir to mahoń sapeli potraktowany 2 warstwami caponu i dwiema warstwami lakieru Domalux Classic połysk, natomiast front to 10mm sklejka oklejona eko skórką. Wymiary: 1000 x 230 x 310 (wys x szer x głęb). Obudowa lekko wytłumiona „na słuch” watą. Czekam jeszcze na kolce które na dniach powinny być zamontowane. Jest kilka niedociągnięć w wykończeniu, które można by poprawić ale generalnie jestem zadowolony. Koszt ok 600zł.
    Kilka fotek:
    Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil
    Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil Pierwsze kolumny podłogowe na TVM i Tonsil

Fajne!
  • #2 26 Wrz 2011 18:42
    wariato
    Poziom 43  

Hmm widzę prawie udany projekt. Prawie bo zepsułeś go tą zwrotnicą..
    Wizualnie podobają mi się, zastosowane dobre przetworniki, napisz tylko jaki to jest dokładnie model tego GDWK, bo był jeden taki GDWK 10/80/xx który grał dość ostro.

Dlaczego zwrotnica uniwersalna ? Wydaje mi się że była podobna konstrukcja na forum i policzoną zwrotnicą z tym że za sekcje wysokotonową odpowiadał GDWK 11/100. Nie jestem pewien.

EDIT teraz znalazłem zwrotnicę z SC10N i projekt byłby jak się patrzy.

• #3 26 Wrz 2011 18:51
    G.A.P.A
    Poziom 16  

To jest dokładnie ten Tonsil: http://www.tonsilsklep.pl/index.php?p32,tonsil-glosnik-kopulkowy-gdwk-10-80-8-ohm
    Co do zwrotnicy to poszedłem na łatwiznę z racji tego, że to pierwszy projekt i nie wiedziałem dokładnie jak to wyjdzie a trochę dlatego, że gonił mnie czas i szybciej było kupić gotową. Być może gdy znajdę trochę czasu to zrobię pomiary i do tego zwrotnicę lub wykorzystam jakiś gotowy schemat, ale na razie musi zostać tak jak jest niestety.

• #4 26 Wrz 2011 22:09
    adambyw
    Moderator Akustyka

Wizualnie bardzo ładny projekt.
    Choć osobiście przekręcił był głośniki o 45 stopni i zastosował czarne śruby. Czarne śruby mocno poprawią wygląd, bo te za mocno kontrastują.
    Design bardzo mi się podoba.

Chciał bym usłyszeć, bo to druga strona medalu.

• #5 26 Wrz 2011 22:28
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Dzięki. Docelowo mają być czarne imbusy z łbem cylindrycznym więc nie chciałem robić nie potrzebnie dziur i głośniki są przykręcone tak jak są, ale to wszystko jak będę w domu bo teraz mieszkam gdzie indziej.

• #6 27 Wrz 2011 07:43
    marian133
    Poziom 36  

Kolumny jak na pierwszy raz to nawet ładnie wyszły.

Rada na teraz i na przyszłość: zostaw już te kolumny,ani imbusy ani tym bardziej kolce nie sprawią że zaczną lepiej grać ani też że po jakimś czasie sprzedasz je drożej,wydasz tylko pieniądze i tyle.

• #7 28 Wrz 2011 06:53
    galart
    Poziom 13  

Nie pochwalił się kolega jak to wszystko gra, a to chyba najważniejsze, jaki jest podział pasma na tej zwrotnicy?

• #8 03 Paź 2011 22:33
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Zwrotnica jak pisałem jest to JANBO BOTES wszystkie informacje zawarte są na stronie producenta:
    Dopuszczalna ciągła moc przenoszona przez zwrotnicę 110 VA
    Częstotliwość podziału WERSJA 8ohm 520/5400 Hz
    Korekcja pasma środkowoprzepustowego - 4 dB
    Tłumienia 12/6/12/6 dB/okt.
    Jak dla mnie z racji tego, że jest to pierwsza konstrukcja tego typu wcześniej miałem tylko głośniki komputerowe Creative gra bardzo dobrze, wystarczający bas, ciekawa i wyraźna średnica i góra - generalnie bez porównania.

• #9 04 Paź 2011 10:14
    mskojon
    Poziom 31  

Założę się że po wymianie zwrotnic na dobrane do głośników w Twojej konfiguracji opadnie Ci kopara ze zdumienia jak słabo grały wcześniej :)

Możesz kupić wkładkę mikrofonową WM61A i zrobić na niej mikrofon pomiarowy, do tego wystarczy przedwzmacniacz mikrofonowy Wallin'a i masz sprzęt niezbędny do pomiarów programem Holmimpulse, jest banalny w obsłudzie.

Pomierzysz charakterystki poszczególnych głośników oraz całej kolumny i zobaczysz gdzie należy zmienić cięcia, lub stłumić głośnik, na forum jest tutorial jak używać tego programu.

ps. fajnie Ci wyszły :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME