Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego

Jareen 28 Wrz 2011 15:15 7922 5
  • Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego
    Chciałem się wam pochwalić moim nowym dziełem, jednym z wielu w te wakacje wykonanym celem spożytkowania urlopu.

Ogarniając warsztat samochodowy, aby zostawić w nim jako taki porządek natrafiłem na kawałek gęstej, mocnej, ok 30-letniej cynkowanej siatki ze sprzętu rolniczego. Koncepcja głośników skrystalizowała się błyskawicznie, uwzględniając dostępne pod ręką elementy zabrałem się za realizację.

ZAŁOŻENIA i WYKONANIE:
    Przycięte dwa arkusze siatki po zwinięciu w rulony miały zmieścić wewnątrz doskonale wszystkim znane wkłady głośnikowe z telewizorów marki philips - tani hit z serwisów aukcyjnych. Kiedyś okazyjnie kupiłem parę sztuk przy cenie jednostkowej 3zł. Samo cięcie siatki nie przysporzyło wielu problemów, gorzej było ze zwinięciem tego w rurki i złączeniu. Próbowałem spawać, jednak migomat nawet na minimalnej mocy przepalał siatkę. Z pomocą przyszły 2 pary listew z podłużnymi otworami oraz 2 puszki po farbie celem nadania kształtu. Listwy początkowo złączone były ze sobą za pomocą śrub (aby nadać kształt i aby siatka nie "uciekła" spomiędzy nich) następnie znitowane. Po usunięciu śrub pomocniczych i pomalowaniu sprawa miała się tak:

Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego

PRZETWORNIKI:
    Jak na te głośniki telewizorowe przystało - gra to całkiem nieźle, ale szału nie ma. Oprócz basu brakowało nieco pasma z góry. Od lat walały mi się małe głośniki superwysokotonowe z jakiegoś samochodu z zestawu 3 drożnego z przodu. Po odpowiednim stłumieniu nadały się bardzo dobrze, całość zagrała "akceptowalnie". Do paneli głośnikowych przykleiłem po jednym arkuszu koca głośnikowego z wyciętymi otworami - zabieg ten miał sprawić, aby cała kolumna była nieprześwitująca oraz aby zwiększyć kontrastowość samej siatki. Po zwinięciu całości w rulon i wsunięciu w wykonane wcześniej rury przymocowałem za pomocą opasek zaciskowych do płaskowników ściskających siatkę - inne rozwiązanie nie przychodziło mi do głowy. Całość jest solidna, koc wewnątrz dodatkowo tłumi rezonanse siatki i nie dopuszcza do ew. obijania się o nią grających głośników.

WYKOŃCZENIE:
    Krawędzie cylindrów wykończyłem gumowym profilem w oryginale służącym do zabezpieczania krawędzi drzwi samochodu przed obijaniem. Na górze zaślepki pozyskane z akcesoriów meblowych. W zanadrzu posiadałem jeszcze 2 szt. czarnych słupków kupionych kiedyś w OBI w innym celu. Słupki wreszcie na coś się przydały. Obecnie brakuje tylko odpowiednich podstaw - to co widać to przykręcone na odwrót podstawy głośników kina domowego sony - celem zrobienia zdjęć. W wolnej chwili będą dorobione identyczne. Całość prezentuje się bardzo ładnie, jest proporcjonalna i na myśl przywodzi design B&O lub apple. W połączeniu z subwooferem Canton jest bardzo dobrze.

Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego

Dziękuję za przeczytanie, mile widziane uwagi i sugestie :)

Fajne!
  • #2 28 Wrz 2011 16:11
    miku210
    Poziom 26  

Co do wyglądu, to dla mnie przypomina kształt tanich zestawów kina domowego. Ale jeżeli się tobie podoba...
    Możesz powiedzieć coś więcej o zastosowanych głośnikach?

• #3 28 Wrz 2011 19:17
    MasterM16
    Poziom 9  

Fajny sprzęcik.
    Wiem że prawie wszystko miałeś pod ręką ale ile by to wyszło?
    Taki wstępny kosztorys byśmy chcieli:D

• #4 28 Wrz 2011 20:30
    Jareen
    Poziom 21  

Kolego MasterM16 - generalnie ciężko mi dokładnie wycenić ową konstrukcję. Mnie ona wyniosła tyle, co głośniki i słupki w podstawkach oraz zaślepki na górze, czyli powiedzmy 6+28+2zł=36zł. Czasem tego typu siatkę można upolować na złomie, wagowo powiedzmy za 4zł a głośniki często widuję na all... w cenie ok 10zł szt. Ogólnie satelity te zrobiłem bardziej z nudów niż z potrzeby, na codzień mam czego słuchać. Generalnie chodziło o przedstawienie mojego pomysłu na implementację tych łatwo dostępnych zespołów głośnikowych, a nuż ktoś go zastosuje u siebie :)

Kolego Miku210: zastosowane głośniki to wkłady telewizorowe, był ich wysyp na allegro zapewne po tym jak firma philips zaczęła produkować cieńsze plazmy i LCD i wyprzedawała stany magazynowe tego co zostało. Widziałem je w 3 wersjach: moja to 2 głośniki szerokopasmowe we wspólnej obudowie z membraną bierną, druga wersja to niemalże to samo ale z głośnikiem wysokotonowym a trzecią był pojedynczy głośnik w mniejszej obudowie z BR. Dane z naklejki mówią o 15W RMS i 8 ohm'ach i jak na satelitę w gruncie rzeczy więcej nie trzeba. W połączeniu z subwooferem Canton (sat out) zestaw bez problemu grał kilka godzin przy mocy ok 60W. Jakby było coś nie tak, wsuwam następne wkłady :)

• #5 29 Wrz 2011 10:16
    marti_944
    Poziom 28  

Witam.

Bardzo fajne wykonanie.
    Ciekawe rzeczywiście, dość nietypowe (wreszcie) na tle kanciastych obudów.

To jest mój ulubiony typ konstrukcji ("coś z niczego"), zawsze daje wenę po dużym zastoju ;).
    Żeby nie było, że niekonstruktywna wypowiedź:

1. Jakie wymiary mają ?
    2. Czym w praktyce różni się taki typ paczki od zwykłego sześcianu ?

Masz plusika.
    Pozdrawiam! \m/

• #6 05 Paź 2011 21:49
    miku210
    Poziom 26  

Czy te wkładki mają jakiekolwiek zwrotnice?
    Każdy tak narzekał, że kolumny z głośników z TV są do bani, a tutaj mamy dowód obalający te twierdzenia.

Z mojej strony leci "fajne". ;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme