Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja

tom3kk 30 Wrz 2011 18:02 15340 16
  • Witam ;)

Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja

Wstępem...
    Jako że mój Uniamp został już wykończony, to przyszła kolej na kolumny.
    Stały one sobie na surowo ponad rok. Nadszedł czas, aby coś z nimi zrobić. Chciałem wykonać kolumny 'szczupłe' i myślę, że mi to wyszło.

Przetworniki...
    Dobrze znany polski Tonsil GDN 15/40/5 (np. Siesta) oraz znany i oklepany wysokotonowiec Vifa XT25TG. Przetworniki dzielą się dźwiękiem poprzez zwrotnicę budowy Irka.

Obudowa...
    Obudowy standardowo wykonane z płyty wiórowej 18mm skręcanej wkrętami oraz klejonej Wikolem.
    Boki oraz tył obudowy okleiłem fornirem (0,6mm) 'Heban Afrykański', przód i góra zostały pomalowane lakierem strukturalnym imitującym granit (puszka od lakieru na fotce poniżej).
    Fornir został pomalowany trzykrotnie lakierem bezbarwnym półmatowym (jako że nie lubię połysku), co warstwa szlifowane papierem ściernym, przy czym sam fornir został przyklejony za pomocą kleju 'Pattex Express'. Ogólnie jestem zachwycony efektem. Miałem tam jakieś 2-3 małe bąble, ale po pozbyciu się nadmiaru kleju już tego nie widać. Otwory po wkrętach zostały potraktowane szpachlą samochodową, tak samo milimetrowy uskok na froncie.

Jako że posiadam frezarkę, postanowiłem wykonać frezy pod przetworniki (wyszły o jakieś 0,5mm za duże, ale co tam).
    Jak widać na obrazkach poniżej, skusiłem się na wykonanie podstawek z granitu, jest to dokładnie odmiana 'Impala' - przykręciłem je za pomocą pięciu wkrętów do gipsu 55mm.

Wysokość samego pudła z podstawką drewnianą to około 103cm (taki dystans pomiędzy obudową, a granitem), dodatkowo po doliczeniu wysokości podstawki z granitu wzrasta ona do 106cm. Szerokość obudowy to 18cm, a głębokość wynosi ~23,5cm.
    Jeśli chodzi o komorę głośnikową to ma ona ~13l i została zestrojona na około 45Hz bass-refleksem o średnicy 5cm.

Wrażenia...
    Szukałem konfiguracji za rozsądne pieniądze, charakteryzującej się ładną średnicą oraz górą. Nie ukrywam, że konstrukcja gra naprawdę ładnie i czysto, wcześniej miałem Tonsil Maestro II i sądzę, że tamte to grały jak z kartonu.
    Wiadomo, że basu to nie ma ogromnego z tak małego przetwornika, ale i tak nie jest źle. Dodatkowo - te kolumny u mnie są wspomagane subem na GDN 30/120/1, a napędzam je, jak można się domyślić ze wstępu - Uniampem 150 projektu również Irka.
    Kolumny są stosunkowo głośne, tak więc można czasem trochę głośniej posłuchać - ogólnie zadowolenie na 5+

Koszta...
    Zwrotnice (części z Polinka) - ~200zł
    GDNy - ~180zł
    Vify - ~210zł
    Kleje, lakiery, wkręty, szpachla, jakieś inne drobiazgi, o których nie pamiętam - ~80zł
    Fornir - ~80zł
    Podstawki z granitu - ~90zł
    Płyta wiórowa - 40zł
    Czas - bezcenny

Razem: ~880zł

Zdjęcia...
    Budowa:
    Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja

efekt końcowy (fotki troche prześwietliłem, mam nadzieje że widać ;)):
    Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja Tonsil GDN 15/40/5 + Vifa XT25TG - Moja aplikacja

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 30 Wrz 2011 19:53
    Tomq
    Poziom 38  

Kolumny bardzo ładne, dobór przetworników również trafiony, jedyne co można zrobić lepiej to dać wzmocnienia. Kolumny są w środku niemal puste, przez to całą ścianka gra razem z głośnikiem. Brak również maty bitumicznej (albo do biedy - papy) w komorze gdna.

Chwali się za to frezy do vifę i granitowe podstawki .

• #3 30 Wrz 2011 19:56
    tom3kk
    Poziom 19  

Wzmocnienia umyślnie nie dawałem, nie wydaje mnie się aby ten GDN cokolwiek robił tak grubym ściankom, do tego przy tak małej powierzchni.

Zastanawiałem się nad wytłumieniem, czy tej macie bitumicznej - ostatecznie stwierdziłem że i tak chyba bym tego nie odczuł.

• #5 01 Paź 2011 09:10
    Rafał 116
    Poziom 17  

Monumentalnie wyglądają na tych podstawkach granitowych :D Bardzo dobrze trafiłeś z tym lakierem fajnie łączy się to z resztą kolumny. Przetworniki jak na mój gust również trafione, gdzie je kupiłeś? Gratuluję konstrukcji.

• #6 01 Paź 2011 09:14
    kremien
    Poziom 10  

Genialne wykończenie!! Bardzo mi się podoba. Do tego stopnia, że chciałbym sam wykończyć w ten sposób swoje kolumny na tonsilach 13/50/9. Czy mógłbym w związku z tym liczyć na jakieś małe wsparcie? Mam kilka pytań, przede wszystkim o fronty. Gdzie można kupić taki lakier? czy jedna puszka starcza na dwie kolumny? jakiś podkład pod to? czemu najpierw fornirowałeś, a potem malowałeś fronty - nie lepiej odwrotnie? Pierwszy raz będę wykańczał kolumny i przyłożę się do tego, cierpliwości mi nie brak, tylko czy bez doświadczenia jest szansa na to żeby mi dobrze wyszły te fronty? Moje kolumny są z MDFu. Nie będzie to miało znaczenia dla lakieru (mdf pije chyba bardziej niż wiór)? Czy jak będę miał jeszcze pytania mogę na ciebie liczyć?

• #7 01 Paź 2011 09:22
    tom3kk
    Poziom 19  

Osobiście przed malowaniem frontu pomalowałem go pierw 2 razy bezbarwnym za pomocą pędzla, głownie dlatego żeby uzyskać jednolita politurke.
    Przed malowaniem lakierem szlifnałem to papierem 200.

Lakier kupiłem lokalnie, za 15zł gdyż był on po dacie ważności, gdzie kupić teraz taki lakier to niestety nie wiem.

Puszka ma 400ml przy czym jest on bardzo mało wydajny, te dwa fronty pomalowane raz dokładnie i drugi raz 'popsikane', i po puszce.

Fornir poszedł najpierw ponieważ jego krawędzie przylegają do płyty no i malując po przyklejeniu zakryłem krawędź i nie widać lączenia z płytą, dodatkowo jakby front był pomalowany przed fornirem to jak potem szlifować krawędź jak już mamy właściwy lakier?

Ogólnie te fronty to banalna sprawa, lakier dobrze kryje drobne niedoróbki poradzisz sobie napewno.

• #8 02 Paź 2011 19:40
    cadamsky
    Poziom 2  

Witam!
    Konstrukcja aż się prosi o lepsze kable wewnątrz, odrobinę wytłumienia za głośnikiem (o ile jeszcze go tam nie ma) i kolce do płyty granitowej. Jeśli dobrze patrzę, to dolna część obudowy jest całkowicie pusta...Myślę, że warto odkręcić płytę/podstawkę, zrobić rewizję do dolnej komory i wypełnić ją piaskiem. Pozytywny efekt akustyczny gwarantowany (sam mam tak wypełnione balastem kolumny fabryczne - różnicę wypełnienie/jego brak słychać bardzo wyraźnie).
    Generalnie konstrukcja udana, podoba mi się.
    Pozdrawiam

• #9 02 Paź 2011 19:47
    tom3kk
    Poziom 19  

Kablowe audio-voodoo nie ma tu nic do rzeczy, kable są jak najbardziej OK, przekrój odpowiedni do mocy, kolce mi się nie podobają (tak wiem wiem, wykresy, głuche testy, badania etc.)

Dolna część obudowy jest pusta i nie da się jej odkręcić, dwa jak pisałem wyżej to nie jest subwoofer z głośnikiem 30cm i ścianą boczną o wymiarach 40x40cm.

Jedynie to może wytłumienie za głośnikiem, aczkolwiek ja tam specjalnej różnicy nie dostrzegam po próbach ;)

• #10 02 Paź 2011 20:19
    cadamsky
    Poziom 2  

'kablowe voodo' nie istnieje - pewne rzeczy słychać, a innych nie- tu czarów nie ma. Przy tak dobrym przetworniku, jakim jest zastosowana vifa różnicę będzie słychać.
    Nie jest to subwoofer, co nie zmienia faktu, że jest to urządzenie, które mocno drga :) Moja sugestia miała na celu poprawienie jakości brzmienia, bowiem dociążenie kolumny i wyeliminowanie tym samym niepotrzebnego pudła rezonansowego, którym jest pusta część obudowy wyraźnie przekłada się na jakość tonów średnich i wysokiego basu, z którym te głośniki z pewnością pracują, nawet przy dodatkowym basie.
    ps. u siebie mam przetworniki o średnicy 10 cm w układzie d'apolito, wszystko na vifach, obudowy naprawdę solidne a dociążenie wyraźnie słychać na plus.

• #11 02 Paź 2011 23:37
    Tomq
    Poziom 38  

cadamsky napisał:
    Witam!
    Konstrukcja aż się prosi o lepsze kable wewnątrz, odrobinę wytłumienia za głośnikiem (o ile jeszcze go tam nie ma) i kolce do płyty granitowej. Jeśli dobrze patrzę, to dolna część obudowy jest całkowicie pusta...Myślę, że warto odkręcić płytę/podstawkę, zrobić rewizję do dolnej komory i wypełnić ją piaskiem. Pozytywny efekt akustyczny gwarantowany (sam mam tak wypełnione balastem kolumny fabryczne - różnicę wypełnienie/jego brak słychać bardzo wyraźnie).
    Generalnie konstrukcja udana, podoba mi się.
    Pozdrawiam

Ja podpisuje się pod tymi słowami (oprócz wzmianki o kablach, ale tu już chyba kwestia gustu). I nie będziemy Cię usilnie namawiali do przerabiania tych kolumn skoro nie chcesz - ale na przyszłość, czy dla innych czytających te słowa - to są naprawdę ważne rzeczy. Podobnie jak http://www.troelsgravesen.dk/chamfer.htm I nie jest to jakaś wydumana teoria, bo podobnie jak cadamsky wprowadzałem takie modyfikacje u siebie i oczywiście zmiany są wyraźne :)

Zapomniałem dodać, ze bardzo pochwalam profilowanie Bass-Reflexu. Sposób "na butelkę " jest świetny, a dzięki niemu można w prosty sposób uniknąć problemów z pracą BR.

• #12 03 Paź 2011 09:34
    tom3kk
    Poziom 19  

Są zmiany bądź nie są to wasze opinie, można sobie wmawiać że tak jest.
    Komory głośników nie są symetryczne (sześciany), nie są także puste tak więc różnicy nie doświadczyłem. (z kostkami z gąbki [2x2x3cm] na bokach czy bez nich)

Eh, z audio/pseudo-audiofilami nie pogadasz, czyż nie?

/edit/
    link powyżej, pisałem wczesniej - tak tak, wykresy etc.

• #13 04 Paź 2011 10:18
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Plusy za:
    1. Dobór przetworników (i wybór XT zamiast DX)
    2. Ciekawie wyglądające wykończenie.

Minus duży za ignorancję i nie konsekwencję. Po co mam pisać o większym zbliżeniu centr akustycznych skoro kolega napisze, że najprawdopodobniej będzie to "jedynie" widoczne na wykresie? Pisze kolega o "voodoo" a w zwrotnicy używa kondensatorów Jantzen?
    (To tylko przykłady).

Mam na koniec uwagę.
    Sprawy, które wydają się być nieistotne, na prawdę mogą potwierdzić przysłowie, że diabeł tkwi w szczegółach. Czy kolega jest pewien, że nie usłyszałby różnicy jeśli ścianki nie były by równoległe względem siebie, górna komora została by wygłuszona, głośniki zostały by zbliżone względem siebie, dolna komora wykorzystana by była jako balastowa, zastosowane były by dodatkowe wzmocnienia a całość spoczęła by na "kolcach"? Może tak, a może nie. Ale z takim podejściem kolega nigdy się tego nie dowie.

• #14 04 Paź 2011 14:17
    tom3kk
    Poziom 19  

Jantzen bo akurat takie były tam gdzie brałem XT, wiecie jak się nie ma do czego doczepić to zawsze się coś znajdzie ;)

A co do tych 'voodoo', to już mądrzejsi nie raz się wypowiadali na ten temat, tak więc nie chce już tego robić dyskusji rodem z audiostereo o wpływie kabla zasilającego urządzenie na bas owego urządzenia.

Co do wygłuszeń eksperymentowałem z tym i zostało tak jak jest, prawdemowiąc to tylko w subie lekkie wygłuszenie zostawiłem.

Niemniej jednak dzięki za uwagi.

• #15 10 Paź 2011 08:07
    809912
    Usunięty  
  • #16 13 Kwi 2012 19:19
    alchemiq77
    Poziom 9  

myślicie że ta aplikacja GDNów z vifą w TL wystarczy do 25m2 ??

• #17 14 Kwi 2012 14:02
    Areek2
    Poziom 21  

Zapytaj dabyla, bo chyba tylko on bawi się tym głośniczkiem w TL.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME