Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Antena do Skanera Uniden UBC69XLT-2

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Radiotechnika Serwis -> Radiotechnika Początkujący -> Antena do Skanera Uniden UBC69XLT-2
Autor
Wiadomość
przemek19840
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Tarnobrzeg

Post#1 Post autora tematu 11 Paź 2011 18:23   

Witam serdecznie, chciałbym kupić nową antenę i przede wszystkim dłuższą bo myślę że to poprawi zasięg w moim skanerze. Jak na razie skaner odbiera oddalone o jakieś 15 km stację, chodzi mi głównie o nasłuch PKP i na tym chcę się skoncentrować. Skaner mam od niedawna i bardzo prosił bym o zrozumienie i o pomoc. Znalazłem jedną antenę ale nie mam pojęcia czy ona akurat by pasowała do tego skanera.
To link do strony z tą anteną.
http://inradio.pl/component/page,shop.pr...er_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,45/

Jeśli była by możliwość to bardzo prosił bym o bezpośrednie linki do anten które by pasowały do tego skanera najlepiej na allegro inne sklepy na ścisłość też mogą być.
Jeszcze jedno pytanie, taka antena po zakupie będzie juz działała z skanerem czy trzeba ją stroić tak jak to jest w przypadku anten do CB.
Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Paź 2011 18:23   

Powrót do góry

SP5ANJ
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#2 11 Paź 2011 19:06   

Re: Antena do Skanera Uniden UBC69XLT-2

przemek19840 napisał:
Witam serdecznie, chciałbym kupić nową antenę i przede wszystkim dłuższą bo myślę że to poprawi zasięg w moim skanerze.

Cytat:
... chodzi mi głównie o nasłuch PKP i na tym chcę się skoncentrować.

Jeżeli chodzi o zwiększenie "zasięgu" odbioru - to antena zewnętrzna na dach - a jeśli chodzi głównie o wycinek pasma PKP to po co kupować jak możesz za 10zł. zrobić samemu antenę o zysku około 0dBd .

Dipol 2 x 1/4 fali.

1/4 GP .

Cytat:
Jeszcze jedno pytanie, taka antena po zakupie będzie juz działała z skanerem czy trzeba ją stroić tak jak to jest w przypadku anten do CB.

Anteny do skanerów, odbiorników nie wymagają tak rygorystycznego "pilnowania" strojenia ale zasadą jest aby każda antena była zestrojona na częstotliwość pracy.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

mantoch
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Białystok

Post#3 11 Paź 2011 19:11   

To ma być stacjonarna antena czy teleskopowa (przenośna)?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Paź 2011 19:11   

Powrót do góry

przemek19840
Poziom 10
Poziom 10

Post#4 Post autora tematu 11 Paź 2011 19:22   

Bardzo by mi się przydała Antena teleskopowa przenośna bo często jestem w terenie i wtedy najbardziej mi się taka przydaje, choć na stacjonarne też chętnie spojrzę ale bardziej skupiam się na przenośnej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Paź 2011 19:22   

Powrót do góry

mantoch
Poziom 21
Poziom 21

Post#5 11 Paź 2011 19:35   

Dostępne anteny z reguły mają wzmocnienie rzędu 2,15 dBi co daje 0 dBd względem dipola. Nie wierzę, że za pomocą takiej anteny uzyska się zdecydowanie lepszy odbiór niż na antenie z zestawu.

Poza tym mało jest anten o złączu BNC. Jak zaczniesz stosować przejścia z SMA to może się okazać, że niepotrzebnie wydasz pieniądze.
Powrót do góry

amaradiotor
Poziom 12
Poziom 12

Post#6 11 Paź 2011 20:39   

Witam

Moim zdaniem każda znacznie dłuższa antena od anteny która jest w zestawie skanera, czyli popularnie zwanej kocim ogonkiem będzie lepsza, a idąc za tym tropem antena z linku który kolega podał.
Oczywiście to nie znaczy że cena tej anteny jest "fajna", bo to nic innego jak tylko antena teleskopowa, ale tu trzeba płacić za to że jest to DIAMOND.

W przypadku anten stacjonarnych jest więcej możliwości, można zastosować jakąś antenę złożoną z dodatnim zyskiem, praktycznie każda antena na pasmo amatorskie 2m powinna pasować jeśli chodzi tylko o nasłuch pasma PKP, a tych anten już jest troszkę więcej do wyboru.
Powrót do góry

przemek19840
Poziom 10
Poziom 10

Post#7 Post autora tematu 12 Paź 2011 19:45   

Mógłby mi ktoś powiedzieć tak łopatologicznie jak zrobić taką antenę stacjonarna? Może jakiś dokładny schemat co i jak to bym spróbował taką zrobić zobaczył bym jak działa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Paź 2011 19:45   

Powrót do góry

amaradiotor
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 12 Paź 2011 20:02   

Jedne z najprostszych rozwiązań podał kol. SP5ANJ.
Poczytaj poradnik http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ od strony 901.
W googlach szukaj anten na pasmo 2m 144MHz , na pewno łatwiej i więcej rozwiązań można znaleźć niż poszukując anteny na 150MHz, a po niewielkiej korekcji elementów tzn. ich skrócenia każda z tych anten się nada.

A jeśli chcesz wypróbować jakie rezultaty da antena teleskopowa z linku który zamieściłeś, kup wtyk BNC i do gorącego styku anteny czyli bolca przylutuj kawałek jakiegoś drutu około 1,2m - 1,5m, bo ta antena to nic innego tylko zamiast drutu teleskop.
Powrót do góry

eXstra
Poziom 7
Poziom 7

Post#9 16 Kwi 2013 11:15   

A jak się nazywa wtyk antenowy do tego radia?Jaki to jest rodzaj?
Pozdrawiam

ok,mam BNC
Powrót do góry

mantoch
Poziom 21
Poziom 21

Post#10 16 Kwi 2013 11:22   

BNC.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Radiotechnika Serwis -> Radiotechnika Początkujący -> Antena do Skanera Uniden UBC69XLT-2
Strona 1 z 1