Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inamatorskie studio nagrań - zakup sprzętu


  Main Page -> Forum Index -> RTV What to buy? -> For the Home ->amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
1850065
Removed
1850065
Removed
Post#1 14 Oct 2011 22:01    

amatorskie studio nagrań


Planuję kupić zestaw: mikrofon pojemnościowy, mikser z USB, keyboard + bajery w stylu pop filtr czy statyw. Łączny budżet ok 1800zł, z wstępnych statystyk wygląda tak: ok 500 na mikrofon, 300 na mikser, 800 na keyboard.
Mój problem polega na tym, że nie wiem, jaki sprzęt dobrać. Na Allegro większość mikrofonów jest pod USB albo XLR, natomiast miksery pod jack.
Chodzi mi o to, by nagrać i zmiksować z mikrofonu + keyboard a następnie (lub dynamicznie) przenieść to na komputer... Czy ktoś ma pomysł na dobre zestawienie sprzętu? Czy dobrze rozumiem logikę działania tego sprzętu? Btw. miło by było, gdyby mikser bez problemu działał na Windows 7.

Obecnie używam programu Sony Sound Forge Pro 10 (tak wiem, wiocha) lub Audacity + tani mikrofon USB firmy Sinn7.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
ms13
Level 8
Location: Tychy
Joined: 21 Mar 2009
Posts: 9
Helped: 1
ms13
Level 8
Post#2 15 Oct 2011 18:31Helpful post    

Re: amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu


Rozumiem, że mikrofonem pojemnościowym planujesz nagrywać wokal, a oprócz tego chcesz nagrywać keyboard. Czy będzie może jeszcze jakaś gitara akustyczna itp.?

Dobór mikrofonu zależy od tego, czego od niego oczekujesz, jaką muzykę tworzysz no i jaki masz głos. Nie polecam mikrofonów pojemnościowych USB. Wiem, bo sam taki miałem, i nie jest to tylko moje zdanie. Większość tańszych mikrofonów pojemnościowych ma jasne zabarwienie, także jeśli nie jesteś kobietą albo nie masz wysokiego głosu, to dobrze się składa ;)
Napisz, jaki masz głos i w jakich gatunkach muzycznych się obracasz, to coś się dobierze. Nówki za 400-700zł, używki z 250-450zł. Jeśli chcesz sobie sam pooglądać, to przejrzyj firmy Studio Projects, MXL, Audio-Technica, AKG

Jeśli kupujesz sprzęt tylko do studia (nie będziesz go zabierał na koncerty), zrezygnowałbym z miksera, a kupił interfejs USB (i tak wszystkie tanie miksery USB wysyłają przez USB sygnał na 2 kanały, choćby miały 20 wejść). Za 430zł (360zł na Thomannie) dostaniesz M-Audio Fast Track vII, a za 550zł Presonus Audiobox, który ma wejścia i wyjścia MIDI (przydatne przy keyboardach) i wyjścia TRS zamiast RCA. Obydwa interfejsy mają wejścia XLR z zasilaniem fantomowym, koniecznym do działania mikrofonu pojemnościowego. Zresztą sam sobie poprzeglądaj, co one tam dokładnie mają ;)

Dobór keyboardu również zależy od tego, co grasz. Czy raczej pianino, fortepian, czy może syntezatory - techno itp. Czy potrzebujesz wszystkie 88 klawiszy czy nie? Tak czy inaczej kupiłbym kontroler MIDI, a korzystał z wtyczek VST. Np. M-audio Keystation 61ES albo 88ES (odpowiednio 640 i 800zł) jeśli chcesz imitować fortepian. Na sprzęcie do "elektronicznych" dźwięków się zbytnio nie znam, ale wiem że jakieś tam M-Audio Axiom i Oxygen da się kupić poniżej 500zł.

Podsumowując, taki zestaw (wszystko nowe, wliczona wysyłka): Studio Projects B1 (bardzo wszechstronny, świetny mikrofon za taką cenę) z akcesoriami (shockmount, osłona przeciwwietrzna, ew. walizeczka) - 440zł z Allegro; M-Audio Fast Track vII z Thomanna - 365zł, M-audio Keystation z Thomanna - 640zł, sześciometrowy kabel Klotz z wtykami Neutrik z Thomanna - 50zł, statyw OnStageStands. To jest dopiero 1500zł. Spokojnie starczy na statywy i parę innych pierdół.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
1850065
Removed
1850065
Removed
Post#3 15 Oct 2011 19:32    

Re: amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu


Więc tak, żadnych koncertów nie planuję, tylko nagrywanie. Głos mam generalnie chyba niski bas z niewielkimi wyskokami czasem w wyższe partie. 88 klawiszy się przyda, a na razie interesuje mnie tylko imitacja fortepianu, w "elektronikę" się nie bawię.
Mikser, czy czymkolwiek innym można to spiąć, powinien mieć jeszcze wolne z 2-3 wejścia, na przyszłość.
Czy mógłby ktoś jeszcze trochę przybliżyć mi proces samego nagrywania, gdyż do tej pory, jak wspomniałem, używałem zwykłego na USB i nie wiem czy strumień audio idzie bezpośrednio do komputera czy może gdzieś jest na zewnątrz przechowywany. USB jest najlepszym wyjściem? Może lepszą jakość można uzyskać kupując lepszą kartę dźwiękową i podłączają tak cały zestaw do komputera przez jacka?

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
ms13
Level 8
Location: Tychy
Joined: 21 Mar 2009
Posts: 9
Helped: 1
ms13
Level 8
Post#4 16 Oct 2011 11:00    

Re: amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu


Ja bym chyba wybrał Studio Projects B1, ze względu na jego atrakcyjny stosunek cena/jakość w naszym kraju. Np. w USA MXL v67i jest tańszy od SP B1, a u nas jest na odwrót - SP B1 jest tańszy od MXLa o 250zł.

Interfejsy audio to tak jakby zewnętrzne karty dźwiękowe, przystosowane do nagrywania muzyki, mają wiele wejść i wyjść.
Karta dźwiękowa komputera i nagrywanie muzyki to zły pomysł: przede wszystkim delikatnie mówiąc słaba jakość nagrań, poza tym mikrofony pojemnościowe potrzebują zasilania fantomowego, a chcąc np. podpiąć bezpośrednio gitarę elektryczną, możesz nawet poniszczyć przystawki.
Ilość wejść w interfejsie audio uzależniłbym od tego, z ilu wejść będziesz korzystał na raz. Załóżmy, że kupisz Presonus Audiobox. Jeśli nagrywasz wokal i jednocześnie grasz na keyboardzie, zostaje jeszcze jedno wolne wejście na mikrofon czy gitarę. Możesz kupić interfejs z czterema wejściami XLR/TRS (np. M-Audio Fast Track Ultra, Presonus Audiobox 44VSL - 1200-1300zł), ale wtedy to już lepiej z grubej rury kupić montowany na racku 8-wejściowy Tascam US-1800 za 1350zł, a jeszcze lepiej Presonus FireStudio Project za 1650zł (FireWire zamiast USB). Takie cacka wykorzystasz przy nagrywaniu całego zespołu na żywo, czy w studio nagrywając perkusję. Na komputerze jest nagrywane 8 ścieżek, nad którymi masz pełną kontrolę.
Miksery, jak sama nazwa wskazuje, miksują; są dobre do grania na żywo, ale w studio lepiej mieć możliwość nagrania wszystkich ścieżek osobno. W mikserze masz X wejść (np. 16), a wychodzi z tego zazwyczaj dźwięk stereo, który możesz nagrać, ale potem już nie rozdzielisz np. werbla od tomów czy gitary od basu. W interfejsie audio masz X wejść i powstaje z tego X ścieżek. Interfejs audio 8-wejściowy na komputer nagra osobno wszystkie 8 ścieżek.

Na keyboardach aż tak się nie znam, bo moja muzyka opiera się raczej na gitarach; sam posiadam M-Audio Keystation 88ES i mogę polecić, ale w podobnej cenie da się chyba (chyba, nie jestem pewien) kupić Yamahy, które podobnie jak M-Audio też mają wbudowany interfejs MIDI-USB, a dodatkowo mają wbudowane głośniki i własną bazę dźwięków, także można je wykorzystać bez komputera i zewnętrznych głośników.

Proces nagrywania to przykładowo: 2 mikrofony-----(kable XLR/TRS)----->interfejs audio-----(kabel USB/FireWire)----->komputer z DAW
Oprócz tego możesz wykorzystać wyjścia interfejsu audio do np. podpięcia monitorów.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
1850065
Removed
1850065
Removed
Post#5 30 Oct 2011 12:14    

Re: amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu


No dobra część sprzętu dojechała, teraz pytanie, jaki soft zakupić do samego nagrywania? Obecnie mam licencję na Sony Sound Forge Pro 10, ale może jest coś lepszego?

Helpful post? + 0
Back to top
lowtone_on
Level 13
Location: brzeziny
Joined: 08 Nov 2009
Posts: 121
lowtone_on
Level 13
Post#6 14 Mar 2013 03:52    

Re: amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu


Jeszcze ja się dołączę do tematu.
Jestem w podobnej sytuacji w jakiej kolego był.
Doradzają mi kupno interfejsu Presonus Audiobox USB.
Ja byłem skłonny kupić jakiś mikser...Behringer 1202 usb np...
Ale skoro ludzie znający się na tym doradzają interfejs...
to pytanie.
Bo poza klawiaturą,mikrofonem,czy też gitar chciałbym także podłączyć np
gramofon Technics,monitory lub stereo zwykłe(wiem już,że można)..
co z tym Gramofonem...
i czy zna ktoś jakieś urządzenie midi sterujące bębnami tskie male MPC...które da się podłączyć?

Helpful post? + 0
Back to top
java007
Level 6
Joined: 30 Mar 2012
Posts: 15
java007
Level 6
Post#7 08 Apr 2013 15:06    

Re: amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu


siemka jak temat jeszcze aktualny to mam do sprzedania interfejs audio emu 1616 pcmcia z przejsciowka na PC <pci> jak cos to pisz na gg 5033820 !!

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> RTV What to buy? -> For the Home -> amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu
Page 1 of 1

Similar topics to amatorskie studio nagrań - zakup sprzętu

My home studio(Moje domowe studio nagrań)POCHWAL SIE (9)
Amatorskie studio na strychu (2)
Amatorskie domowe studio nagraniowe? (15)
Domowe studio nagrań za 1500 zł (3)
(Profesjonalne) Studio Nagrań za 19.000 zł (7)
Podbicie po nagraniu wokalu - domowe studio nagrań (13)
Jaki tani sprzęt domowe studio nagrań , proszę o porade (4)
Co wybrać do domowego "studio nagrań"??? (6)
zakup sprzętu do domu 1800 zł (4)
Zakup głosników/sprzętu do komputera (11)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.135 seconds