Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampiaki by dolphin123...

dolphin123 19 Paź 2011 18:04 17743 48
  • Lampiaki by dolphin123...

Witam.
    Przedstawiam swój kolejny wzmacniacz lampowy małej mocy. Układ oparty o ECC82 i 12B4A.
    Obudowa wykonana z blachy nierdzewnej 1mm, malowana proszkowo. Boczki wykonane z mdfu, fornir wenge. Niestety za szybko chciałem zamknąć układ w obudowę i boczki nie wyszły idealnie. Nie mniej jednak z odległości 50cm nie widać, żeby coś było nie tak.

Wzmacniacz pomierzony, stabilny, jego moc ok 1W. Bardzo fajny do zasilania niewielkich monitorków do komputera:)

Zdjęcia.
    Lampiaki by dolphin123... Lampiaki by dolphin123... Lampiaki by dolphin123... Lampiaki by dolphin123...

Lampiaki by dolphin123... Lampiaki by dolphin123... Lampiaki by dolphin123... Lampiaki by dolphin123...

Fajne!
  • #2 19 Paź 2011 19:12
    Mody
    Poziom 25  

Całkiem przyjemna konstrukcja. Kolor obudowy mi nie pasuje ale to wiadomo rzeczy gustu :)
    Jedynie do czego można się przyczepić i razi trochę w oczy to niezabudowanie
    transformatory
    głośnikowe i brak przepustów kablowy dla oplotu. Siatka tego oplotu
    lubi się przecierać, ja tak miałem i koszulka termokurczliwa w kolorze czarny
    rozwiązała problem.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #3 19 Paź 2011 19:16
    dolphin123
    Poziom 21  

Zarówno kolor jak i trafa na wierzchu były od początku pierwszorzędnym zamiarem przy budowie tej konstrukcji. Lubię TG na widoku, pomimo swojego nie do końca pięknego wyglądu. Żółty kolor tylko po to, aby ożywić swoje konstrukcje;) Za jakiś czas będę miał też konstrukcje w innych kolorach z palety RAL.. :)

• #4 19 Paź 2011 22:51
    398216
    Usunięty  
  • #5 20 Paź 2011 00:17
    dolphin123
    Poziom 21  

A naprawdę tak trudno w to uwierzyć?
    1. Obróbka blachy chyba nie pozostawia wątpliwości, że gdybym chciał TG zabudować to nie miałbym z tym żadnego problemu.
    2. Poznałeś mój wcześniejszy wzmacniaczyk? http://audio.lutuje.se/?lampowy-pcl86-se,20

Teraz się zastanów czy coś jest tu nie tak czy po prostu jest tak jak sobie zaplanowałem. :)

• #6 20 Paź 2011 08:26
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Ani to ładne ani praktyczne. Gdyby chociaż ten zewnętrzny przewód był na jakieś złącze, szybka instalacja i odłączenie ale tak? Jaki ma cel takie rozłączenie obudów?
    Te nagie miejsca lutownicze na transformatorach też wołają o pomstę...

• #8 20 Paź 2011 11:39
    dolphin123
    Poziom 21  

LiutenetMaria napisał:
    Jaki ma cel takie rozłączenie obudów?

Żaden. Chciałem aby transformator sieciowy był w osobnej obudowie i tak zostało to wykonane. Złącza są zaizolowane, jak robiłem zdjęcia jeszcze nie były.

hiv_sick napisał:
    Obudowa uziemiona?
    Oczywiście.

• #9 20 Paź 2011 11:59
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

dolphin123 napisał:
    LiutenetMaria napisał:
    Jaki ma cel takie rozłączenie obudów?

Żaden. Chciałem aby transformator sieciowy był w osobnej obudowie i tak zostało to wykonane. Złącza są zaizolowane, jak robiłem zdjęcia jeszcze nie były.

Skoro żaden, to po co? Tylko kłopot. Trafo można przecież w obrębie jednej obudowy całkowicie zamknąć w drugiej metalowej wewnątrz tej pierwszej. I pełne ekranowanie mamy i zwartą konstrukcję. Trafo głośnikowe też nie wygląda super ale można to zaakceptować. Byle nie było na wierzchu połączeń. Zrób zatem wersje w jednej obudowie, i będzie sto razy lepiej.

• #10 20 Paź 2011 12:02
    dolphin123
    Poziom 21  

Lepiej dla kogo?:) To, że jednemu czy drugiemu się nie podoba to kwestia gustu. Pisałem już kilka razy i napiszę jeszcze raz. Wzmacniacz jest zaprojektowany i wykonany od A do Z tak jak chciałem.

• #11 20 Paź 2011 12:58
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Lepiej dla wszystkich:) A w szczególności dla użytkownika. Np przeniesienie tego sprzętu jest bardziej kłopotliwe.
    Dla próby zrób w jednej obudowie i zobaczysz różnicę.

• #12 20 Paź 2011 13:19
    dolphin123
    Poziom 21  

Nie do końca. Robiąc obudowę modułową możemy jak na zdjęciach postawić każdy segment obok siebie albo jeśli brakuje nam na biurku (główny cel budowania wzmacniacza) to ustawiając moduły jeden na drugim zaoszczędzamy zajmowaną powierzchnię :)

• #14 20 Paź 2011 15:38
    dolphin123
    Poziom 21  

Są gusta i guściki. Kolejne sprostowanie. Kabel celowo zrobiłem na stałe, bo koszt gniazd i wtyków zwiększyłby przeznaczony budżet o kolejne 20-40zł. Skoro i tak wzmacniacz potrzebuje obydwu modułów do prawidłowej pracy, to nie widzę sensu stosowania kabla na wtykach.

• #15 20 Paź 2011 16:42
    Dj Joker
    Poziom 26  

Każdy ma prawo, do wygłoszenia swego zdania.

Moim skromnym zdaniem, konstruktor nawet hobbystyczny musi dążyć do wykonania niczym firmowego. Widziałem konstrukcje modułowe lampowe firmowe, i wiem, że żadna z nich nie łączy przewodów na sztywno.

Co do ekranowania...w konstrukcjach lampowych...czasem oddzielny ekran dla TS nie wystarcza, dlatego też, buduje się zasilacze w odrębnych obudowach, po to by można było je odsunąć, lub schować, i całkowicie zlikwidować możliwy przydźwięk spowodowany transformatorem sieciowym. Jeśli natomiast... zasilacz stoi pod samym wzmacniaczem... nie widzę w tym sensu.

Przykład - Pewien piec gitarowy firmy Mesa Boogie wyprodukowany w latach 70, ma zasilacz zewnętrzny łączony przez odłączaną wiązkę przewodów o dł. 3m, by można było go odsunąć jak najdalej.(Żałuję że mój lampowiec nie jest tak wykonany, i zapewne taki będzie następny)

Zawsze bałem się o kondensatory elektrolityczne, dużej pojemności montowane w pająku, są cięższe od reszty elementów, i nie wiadomo kiedy po prostu odpadną...powinny być jakoś przymocowane ...dla bezpieczeństwa. (Dlatego ja montuję stare montowane na nakrętkę kondensatory, lub wykorzystuję ich obudowy, montując jakiś nowy kondensator do środka)

Pozdrawiam. DJ JOKER

P.S. Jak już na sztywno to jakiś uchwyt zabezpieczający przed wyrwaniem...jest niezbędny...nie tylko ze względów zabezpieczających...ale i estetycznych.

Trzeba dążyć do tego by ludzie podziwiający nasze urządzenia pytali "Która firma takie cudo stworzyła?" ;)

• #16 20 Paź 2011 22:14
    dolphin123
    Poziom 21  

Dj Joker napisał:
    Każdy ma prawo, do wygłoszenia swego zdania.

Oczywiście. Do wygłoszenia swojego zdania a nie wmawiania mi, że zrobiłem coś czego nie zamierzałem.. ;)

Dj Joker napisał:
    Co do ekranowania...w konstrukcjach lampowych...czasem oddzielny ekran dla TS nie wystarcza, dlatego też, buduje się zasilacze w odrębnych obudowach, po to by można było je odsunąć, lub schować, i całkowicie zlikwidować możliwy przydźwięk spowodowany transformatorem sieciowym. Jeśli natomiast... zasilacz stoi pod samym wzmacniaczem... nie widzę w tym sensu.

Układ nie ma problemów z brumem. Wyodrębnienie TSa służyło tylko temu, aby wysokość części sygnałowej nie była na stałe zbyt duża.

• #17 21 Paź 2011 14:47
    piomil14
    Poziom 9  

Jaką technologią wycinałeś te otwory i czy malowanie sam robiles czy zleciłeś komuś??

• #18 21 Paź 2011 15:11
    dolphin123
    Poziom 21  

Blacha wycinana laserowo i następnie malowana proszkowo.

• #19 21 Paź 2011 16:06
    kub1113
    Poziom 9  

A mnie się obudowa i trafo w osobnej obudowie podobają :)
    Jaki koszt wykonania?

• #20 21 Paź 2011 16:20
    dolphin123
    Poziom 21  

Dokładnie nie wiem, bo część elementów miałem a część zakupów była rozłożona w czasie. Nie mniej jednak w przedziale 250-300zł trzeba liczyć.

• #21 21 Paź 2011 22:10
    kris16
    Poziom 13  

Witam
    Transformatory głośnikowe to ,któreś z zatary?
    Bardzo ciekawy kolor jak na wzmacniacz
    mnie się podobają te trafa na wierzchu
    Czy nie ma przesłuchów ?

• #22 22 Paź 2011 11:00
    nitros66
    Poziom 25  

kris16 napisał:
    Witam
    Transformatory głośnikowe to ,któreś z zatary?
    Bardzo ciekawy kolor jak na wzmacniacz
    mnie się podobają te trafa na wierzchu
    Czy nie ma przesłuchów ?

Dołączam się do pytania - choć te z wygladu przypominają 3 watowe trafa z OTV Rubin. Z tego co pamiętam unitrowskie TG przy obciążeniu 8ohm miały Ra około 7kohm. Układ masz zaprojektowany na Ra=5k - punkt pracy Ci się chyba wtedy przesunie...

• #23 22 Paź 2011 11:04
    dolphin123
    Poziom 21  

Nie wiem skąd dokładnie pochodzą TG. Zakupiłem je na forum nowe. Dokładny model TW3-1-1 5kohm/8ohm.

• #24 22 Paź 2011 11:06
    nitros66
    Poziom 25  

W takim razie układ pracuje ok. Nie stosujesz globalnego USZ? Jakie pasmo przenoszą te trafa? Masz jakieś pomiary?

• #25 22 Paź 2011 11:07
    dolphin123
    Poziom 21  

Nie, bo gra na tyle dobrze, że nie ma sensu:) 12B4A jest naprawdę bardzo fajną triodą...

• #26 22 Paź 2011 11:11
    nitros66
    Poziom 25  

dolphin123 napisał:
    Nie, bo gra na tyle dobrze, że nie ma sensu:) 12B4A jest naprawdę bardzo fajną triodą...

A jak wypada w porównaniu do Twojej poprzedniej triody/pentody na PCL86? Jakie monitory nim zasilasz? Jakiego używasz TS i jakim Ua zasilasz lampy?

• #27 22 Paź 2011 11:22
    dolphin123
    Poziom 21  

Ta wersja nie stworzyła generalnie żadnych problemów. Ruszyła od kopa bez brumu. Wzmacniaczem zasilam właściwie wszystko pod ręką, nie jest to mój docelowy sprzęt a raczej w formie zabawy go stworzyłem i idzie dalej w świat. Transformator sieciowy: TS30/9/676

• #28 22 Paź 2011 11:33
    krzem3
    Poziom 17  

Witam.
    Czy w osobnej obudowie jest kompletny zasilacz,czy sam TS?
    Osobny zasilacz ma swoje plusy,a tak dzielone obudowy w małym
    wzmacniaczu nie sprawią kłopotu z przenoszeniem.
    Można było też zastosować złącza,to kwestia kilku złotych,ale to
    Twoja koncepcja i nie warto za bardzo przejmować się krytyką.
    Do obudowy wzmacniacza można zastosować stopki,wizualnie
    będzie że wzmacniacz jest podzielony.
    Druga sprawa,to odsunie układ wzmacniacza od transformatora sieciowego.
    Co do koloru,to bardzo intrygujący,a standardowe kolory to już historia.

Pozdrawiam
    krzem3

• #29 22 Paź 2011 11:39
    dolphin123
    Poziom 21  

W osobnej obudowie znajduje się sam TS. Wyjaśniłem kilka postów wyżej czemu:)

krzem3 napisał:
    Co do koloru,to bardzo intrygujący,a standardowe kolory to już historia.
    To dopiero rozgrzewka:) W planach mam jeszcze kilka ciekawostek w kolorach tęczy do zrobienia... :)

• #30 22 Paź 2011 15:40
    bb84
    Poziom 21  

Da radę zrobić coś podobnego na TS40/29/676 i TG6-16-666 z zastosowaniem "popularniejszej" triody w końcówce (np. ECC82 zamiast 12B4A) do słuchawek 32R-300R ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME