Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz 4 tomy - pytanie

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz 4 tomy - pytanie
Autor
Wiadomość
Cyprian1994
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 20 Paź 2011 20:25   

Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz 4 tomy - pytanie

Witam. Moja przygoda z elektroniką dopiero się zaczyna i dlatego właśnie kupiłem: "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" 4 tomy. I czy po przerobieniu tych książek kolejno: elementy, układy, układy scalone, technika cyfrowa będę posiadał taką wiedzę jak po zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie monter elektronik? Czy to nie wystarczy i będę musiał uzupełnić to w dodatkową wiedzę. Głównie chciałbym potrafić naprawić np. telewizor, wieże, gra telewizyjna, monitory LCD, , wzmacniacze, radia samochodowe, podzespoły komputerowe (tu wiem że trochę wiedzy musiałbym już mieć). Chciałbym też umieć tworzyć jakieś zespoły na podstawie schematów np. domofon. I żebym umiał naprawić te rzeczy(powyżej wymieniałem) to jakie jeszcze książki mam zakupić prócz tych czterech które już mam. Z narzędzi mam miernik uniwersalny, lutownice i cynę, kalafonie (pewnie będzie potrzebne coś jeszcze). A może inaczej. Może ktoś ma te książki i z nich się uczył i może mi powiedzieć co ja będę potrafił po ich przerobieniu?

Podsumowując: Zakupiłem 4 tomy "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Chciałbym potrafić naprawiać np. wieże, telewizor, monitor LCD, wzmacniacz, radio samochodowe, podzespoły komputerowe (te ostatnie nie koniecznie).

Czy prócz tych książek będę w stanie to zrobić?, a jeśli nie to proszę o kolejne tytuły lektur.

Z góry dzięki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Paź 2011 20:25   

Powrót do góry

35mario1
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Oświęcim

Post#2 20 Paź 2011 20:41   

Re: Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz 4 tomy - pytanie

Książki naprawdę dobrze napisane, pomagają poznawać tajniki elektroniki. Niestety samo przeczytanie to początek. Potrzebna jest praktyka. Ponadto z racji wieku książek trzeba byłoby uzupełnić zawartą w nich treść, o wiedzę o współczesnych rozwiązaniach.
Powrót do góry

Quarz
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: -... -.--

Post#3 20 Paź 2011 20:57   

Cyprian1994 napisał:
Witam. Moja przygoda z elektroniką dopiero się zaczyna i dlatego właśnie kupiłem: "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" 4 tomy. I czy po przerobieniu tych książek kolejno: elementy, układy, układy scalone, technika cyfrowa będę posiadał taką wiedzę jak po zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie monter elektronik?
Nigdy, a skąd nabędziesz wiedzę z podstawowego przedmiotu jakim jest matematyka, oraz z kilka innych - uzupełniających - przedmiotów?

Cyprian1994 napisał:
Czy to nie wystarczy i będę musiał uzupełnić to w dodatkową wiedzę. Głównie chciałbym potrafić naprawić np. telewizor, wieże, gra telewizyjna, monitory LCD, , wzmacniacze, radia samochodowe, podzespoły komputerowe (tu wiem że trochę wiedzy musiałbym już mieć). Chciałbym też umieć tworzyć jakieś zespoły na podstawie schematów np. domofon. I żebym umiał naprawić te rzeczy(powyżej wymieniałem) to jakie jeszcze książki mam zakupić prócz tych czterech które już mam. Z narzędzi mam miernik uniwersalny, lutownice i cynę, kalafonie (pewnie będzie potrzebne coś jeszcze). A może inaczej. Może ktoś ma te książki i z nich się uczył i może mi powiedzieć co ja będę potrafił po ich przerobieniu?
Jasnowidzów na forum permanentnie brakuje ... sam musisz siebie sprawdzić co będziesz potrafił po takiej samo-edukacji.

Cyprian1994 napisał:
Podsumowując: Zakupiłem 4 tomy "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Chciałbym potrafić naprawiać np. wieże, telewizor, monitor LCD, wzmacniacz, radio samochodowe, podzespoły komputerowe (te ostatnie nie koniecznie).

Czy prócz tych książek będę w stanie to zrobić?, a jeśli nie to proszę o kolejne tytuły lektur.

Z góry dzięki.
Powtarzasz się ... :!: :shock: ... a skąd mamy wiedzieć - na odległość - co obecnie potrafisz oraz jakie są Twoje zdolności w przyswajaniu wiedzy i później 'robieniu' z niej użytku ... :?: :idea:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Paź 2011 20:57   

Powrót do góry

Christophorus
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Lubcza

Post#4 20 Paź 2011 22:01   

Nie licz na to, że po przeczytaniu kilku(nastu) książek będziesz doświadczonym elektronikiem, który będzie potrafił naprawiać nowoczesne urządzenia elektroniczne, czy też je konstruować. Do tego potrzebna jest wiedza, której na pewno nie zdobędziesz samodzielnie z kilku(nastu) książek. Potrzebne jest także doświadczenie oraz często specjalistyczne i drogie narzędzia. Choćby do wylutowywania / wlutowywania montowanych powierzchniowo chipów liczących po kilkaset wyprowadzeń. Bez tego naprawa wielu nowoczesnych urządzeń elektronicznych jest po prostu niemożliwa.
Powrót do góry

kreslarz
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Świętochłowice

Post#5 20 Paź 2011 22:10   

Żadna książka nie nauczy jak porządnie lutować - to podstawa. Książka nie powie Ci jak dojść do uszkodzenia w sprzęcie najkrótszą ścieżką pomiarową, nie nauczy Cię również interpretacji wyników pomiarowych, czy czytania obrazów oscyloskopowych. Miesiąc praktyki pod dobrym okiem fachowca wart całych tomów literatury. Są pewne nawyki, które wykształcają się pod kierunkiem dobrego mistrza-pedagoga. Wprawdzie takich mistrzów jest już coraz mniej, ale można pójść inną drogą. Poszukaj w swoim rejonie czynnego klubu krótkofalarskiego, zapisz się do niego i tam pod okiem doświadczonych kolegów stawiaj pierwsze kroki w elektronice. Czy będziesz później krótkofalowcem, czy nie, to sprawa drugorzędna. Jak trafisz na starszego kolegę z zacięciem konstruktorskim, to zyskasz bardzo dużo wiedzy i umiejętności manualnych.
Powrót do góry

Cyprian1994
Poziom 4
Poziom 4

Post#6 Post autora tematu 21 Paź 2011 14:10   

Nikt nie mówi tutaj o doświadczonym elektroniku. Może inaczej. Wiem że praktyka jest najważniejsza ale bez wiedzy teoretycznej to ja nic nie zrobię. A kupując kity? Na tym też chyba sobie poćwiczę. Mam jeszcze internet do dyspozycji. Cały czas myślę że jeżeli będę posiadał wiedzę teoretyczną to będę znał zasadę działania jakiegoś zespołu i potrafiłbym stwierdzić co jest przyczyną jego awarii.

Aktualnie kończę w tym roku zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie ślusarz. Wiem że to całkiem inna dziedzina. Ale elektronika mnie interesuje. A jeżeli poszedłbym teraz do zaocznego technikum elektronicznego to tam jest materiał przerabiany od początku czy to technikum jest tylko dla osób które uczyły się wcześniej się w zawodzie monter elektronik?
Powrót do góry

kreslarz
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Świętochłowice

Post#7 21 Paź 2011 14:44pomocny post - solucja   

Technikum uczy od podstaw, więc myślę że to dobre rozwiązanie. W międzyczasie teoria na własną rękę i doświadczenia na "kitach". Wtedy wiedza zdobyta w technikum nie będzie padała na jałowy grunt i efekty mogą być bardzo obiecujące.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Paź 2011 14:44pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Cyprian1994
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 21 Paź 2011 15:00   

Ok. Dzięki. Temat uważam za zamknięty.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz 4 tomy - pytanie
Strona 1 z 1