Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Umowa między dwoma osobami fizycznymi

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Umowa między dwoma osobami fizycznymi
Autor
Wiadomość
canherame
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 23 Paź 2011 17:39   

Umowa między dwoma osobami fizycznymi

Witam. Mam problem, a mianowicie chodzi mi o to, czy da się (wg. prawa) zawrzeć umowę między dwoma osobami fizycznymi ( które nie mają firm).
Np. jestem dj'em i nie mam swojej działalności - chciałbym podpisać umowę ze "zleceniodawcą" dlatego, iż chciałbym mieć pewność, że otrzymam wynagrodzenie z tego tytułu. I jak taką umowę można by nazwać? (napisać w nagłówku "umowa o"?) wcześniej jak podpisywałem z gminą itp. to była to umowa o dzieło, ale mi chodzi o coś bardziej co zabezpieczyło by mnie przed utratą kasy.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Paź 2011 17:39   

Powrót do góry

cyruss
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków - Przemyśl

Post#2 23 Paź 2011 18:10   

Re: Umowa między dwoma osobami fizycznymi

Umowa o dzieło czy umowa - zlecenie jak najbardziej może być zawarta między osobami fizycznymi. Różnica polega głównie na tym że umowa o dzieło powinna dotyczyć czegoś konkretnego, materialnego (wystruganie figurki, budowa domu, napisanie programu komputerowego). Stąd powszechniejsza jest umowa - zlecenie która może dotyczyć praktycznie wszystkiego. Różnica głównie w podatku ale o szczegóły to do skarbówki.
Przy obu typach umów jest warunek: wykonanie osobiste, brak nadzoru zleceniodawcy w trakcie wykonywania, brak zapisanego wymogu wykonywania w określonym miejscu i czasie.
Wg mnie do Twojej działalności powinna raczej mieć mieć zastosowanie umowa o pracę - na czas określony, lub na wykonanie konkretnej pracy. W tekście powinno być zapisane np: prowadzenie imprezy w dniu ... w godzinach ... w klubie ... a taki zapis ma już cechy umowy o pracę.
No ale to może być problem jedynie dla zlecającego w razie kontroli PIP czy US, jeśli się doczepią o ZUS itp.
Musisz jedynie wiedzieć że umowy cywilno - prawne zwykle nie liczą się do emerytury, pewnie masz do niej daleko ale musisz kiedyś uzbierać na nią.
To czy Cię ktoś nie oszuka nieco zależy od dobrego zredagowania umowy ale przede wszystkim od uczciwości kontrahenta. Przy umowie cywilno - prawnej, jeśli trafisz na oszusta - zostaje Ci wtedy tylko sąd cywilny czyli przynajmniej rok dochodzenia swoich praw. Przy umowie o pracę minimalnie szybciej - sąd pracy. A bez umowy - przepadło - co najwyżej sprawa cywilna w sądzie z powołaniem świadków czyli temat w sądzie na lata. I to jedyne zabezpieczenie wynikające z faktu istnienia pisemnej umowy. Ryzyka całkiem nie wyeliminujesz...
Oczywiście każda umowa jest opodatkowana, i to niekoniecznie tylko podatkiem od dochodu (który pobiera i odprowadza do US zlecający) ale np także 2% PCC za sam fakt umowy jeśli jej kwota przekracza 1000 zł, mogą też dojść daniny na ubezpieczenia społeczne - ale to zmartwienie zlecającego / pracodawcy.
Prawnikiem nie jestem - o dokładniejsze szczegóły mnie nie pytaj.
No i może przenieś temat do innego działu (może Ogólnie) bo ten pewnie ktoś podkabluje jako niewłaściwy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Umowa między dwoma osobami fizycznymi
Strona 1 z 1