Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Dominante WF2 - Wykonanie nadruku na szkle

JamalBG 24 Paź 2011 14:30 5159 24
  • #1 24 Paź 2011 14:30
    JamalBG
    Poziom 10  

Witam!
    Odnawiam Radio Dominante WF2 i po jego uruchomieniu, przeszedłem do odnawiania jego obudowy. Radio te posiada na przedniej części obudowy szklaną płytę z nadrukiem nazw miast, częstotliwości, opisem przycisków itd. Nadruk jest od wewnątrz. Problem jest taki, że nadruk ten już w paru miejscach odpadł i brzydko to wygląda. Szukałem w internecie jakiś zakładów trudniących się nadrukiem na szkle w Poznaniu i okolicy, ale nie mogłem niczego znaleźć. Czy ktoś wie gdzie mógłbym takie coś zrobić, u kogo, mniej więcej za ile, czy może jest tu ktoś kto się tym zajmuje, tak do 100 km od Poznania? Rozumiem że będę musiał przygotować grafikę z której zostanie wykonany nadruk. Może znacie jakieś inne sposoby? Myślałem też o nadrukowaniu tych oznaczeń na arkuszu metalowym, albo na papierze kredowym i dokładnym dopasowaniu do szklanej płyty.

• #2 24 Paź 2011 14:46
    marekhab
    Poziom 31  

Niektóre modele drukarek drukują na folii, może folia samoprzylepna załatwiłaby sprawę.
    POWODZENIA

• #3 24 Paź 2011 16:36
    JamalBG
    Poziom 10  

Widziałem już takie nadruki na szkle z folii samoprzylepnej i nie prezentowałoby się to zbyt dobrze w starym lampowym radiu..

• Pomocny post
    #4 24 Paź 2011 18:35
    marekhab
    Poziom 31  

A przyklejone od środka nawet nie będzie widać że to folia.
    Oczywiście wydruk w odbiciu lustrzanym.

• #5 24 Paź 2011 19:14
    JamalBG
    Poziom 10  

Hmmm... To nie jest nawet głupie, tylko jeszcze pozostaje kwestia stworzenia (a raczej odtworzenia) grafiki z tej oryginalnej płyty. Pomyślałem o położeniu tej płyty na skanerze wysokiej rozdzielczości, zeskanowaniu i na podstawie skanu, stworzenie w jakimś programie graficznym (nie wiem nawet w jakim, nie znam się na tym, nigdy się nie interesowałem grafiką komputerową) kalki tego skanu, wraz z wypełnieniem ubytków. Masz w tym temacie jakiś pomysł kolego marekhab?

• #6 24 Paź 2011 19:38
    marekhab
    Poziom 31  

Zwykłym programem do grafiki będzie ciężko bo każdy obraz musi mieć tło.
    Proponuję użyć GIMP-a (darmowy),pewny jestem że on obsługuje warstwy i da się zrobić bezbarwne tło, pozostaje nałożyć dowolną grafikę wg potrzeb.
    Dodam tylko że Gimp potrzebuje dodatkowych bibliotek do systemu ,o ile się nie mylę GTK. Jak używać Gimp-a to pełno tego w necie.
    Właśnie to sprawdziłem Gimp ma coś takiego tworząc nowy obraz jest możliwość dać wypełnienie BEZBARWNE czyli sukces coś da się osiągnąć.

Dzieki za punkciki ale jeszcze w niczym Ci nie pomogłem to tylko pomysł.

• #7 24 Paź 2011 19:51
    JamalBG
    Poziom 10  

Nobla można przyznać na zachętę, to czemu nie punkciki? :) Gdzie mógłbym szukać odpowiednio dużego skanera na skan tej płyty? Jest dość dużych rozmiarów i nie mieści się na moim domowym skanerze.

• #8 24 Paź 2011 19:56
    marekhab
    Poziom 31  

Kafejki internetowe powinny mieć profesjonalne, zakłady pracy,punkty ksero, poniektóre drukarnie, zależy co masz pod ręką.
    Próbowałeś szukać w necie grafiki ze skalą tego radia?

• #9 24 Paź 2011 20:09
    JamalBG
    Poziom 10  

Szukałem, szukam i znajduję tylko noty katalogowe, wyrywki z instrukcji i schematy...

• #10 25 Paź 2011 08:58
    MKramer
    Poziom 14  

Zeskanuj całość w kilku podejściach i "sklej" potem w całość w programie graficznym. Robiłem tak wielokrotnie.
    Gorszą sprawą będzie dalsze działanie. Jeśli masz drukarkę A4, to będziesz musiał wydrukować na kilku foliach i przykleić do szkła tych kilka kawałków (pewnie ze dwa). Przy odrobinie uwagi da się to zrobić, ale miejsce łączenia będzie niestety widoczne.

• #11 25 Paź 2011 16:03
    JamalBG
    Poziom 10  

A jest tutaj ktoś z Poznania kto ma dostęp do skanera i drukarki większego formatu i podjąłby się pomocy mi (oczywiście, nie za darmo)?

• #12 28 Paź 2011 23:01
    nessuno
    Poziom 10  

Innym sposobem, dość może pracochłonnym też dałoby się Twój problem rozwiązać. Jeśli masz możliwość, podeślij fotkę tego, co masz i pomyślimy.
    Czasami lubię nietypowe wyzwania :D

• #13 29 Paź 2011 15:25
    JamalBG
    Poziom 10  

Postaram się wrzucić zdjęcia jeszcze dziś, ale wpierw muszę dorwać moją samicę która biega gdzieś po Poznaniu z aparatem.

• #14 20 Sty 2012 07:59
    rwisniewski1
    Poziom 23  

Odświeżę trochę temat, bo stanąłem przed podobnym wyzwaniem.
    W swojej kolekcji mam 2 radia z uszkodzonymi skalami. Grzebiąc po internecie znalazłem firmy, który drukują na szkle, no ale to byłoby za proste i na pewno nie tanie.
    Znalazłem coś takiego jak papier termotransferowy. Jest kilka rodzajów różniących się materiałem na jaki chcemy nasz wydruk przenieść, wśród nich jeden na metal, drewno i szkło. Zamówiłem kilka arkuszy, dam znać o postępach.

• Pomocny post
    #15 20 Sty 2012 10:43
    wieswas
    Poziom 32  

Poszukaj starych artykułów na temat sitodruku. Kiedyś nie było dostępu do drukarek i skanerów, więc np. płyty czołowe urządzeń drukowało się sitodrukiem.
    Siatka stylonowa o ilości oczek na cal dobranej w zależności od wymaganej rozdzielczości napięta na drewnianej ramce. Ramkę tą zanurzało się w emulsji światłoczułej (żelatyna, woda, dwuchromian potasu, odrobina barwnika).
    Następnie suszenie w ciemności (tylko sucha emulsja jest światłoczuła).
    Nałożyć na ramkę kliszę z naniesionym pozytywem rysunku i przez 20 minut naświetlać silną żarówką, aby przenieść stykowo obraz na sito. Naświetlone obszary utwardzą się, zaś nienaświetlone dadzą się wypłukać w wodzie.
    Później wysuszyć, podłożyć pod tą ramkę szybę skali i kawałkiem płytki gumowej (aby nie podrzeć sita) rozetrzeć gęstą (jak smar) farbę.
    Zużyte sita można zregenerować zanurzając je w roztworze wodnym wodorotlenku sodu (ług sodowy zmydla skórę ! -ostrożnie, stężony -żrący !). Wodorotlenek rozpuści całą emulsję.
    Osobiście przed wielu, wielu laty nie mając wcześniej żadnych doświadczeń w tym temacie opanowałem tę technologię. Nauka ta przyda ci się też do robienia płytek drukowanych w dużych seriach metodą sitodruku.
    Dokładny skład użytych roztworów i precyzyjny opis znajdziesz w internecie, starych numerach "Młodego Technika" i "Horyzontów Techniki" oraz książkach.

• Pomocny post
    #16 20 Sty 2012 14:32
    rwisniewski1
    Poziom 23  

Ciekawe, przyznaję, ale jeśli mam zrobić skalę w nakładzie sztuk 1, to raczej nieopłacalne. Nie mam żadnego wyposażenia, skale bywają wielokolorowe, więc trzeba by robić kilka szablonów, dla każdego koloru.
    Folia kosztuje 3zł za arkusz A4, wydruk laserowy kolorowy 2 zł, puszka lakieru zabezpieczającego 10 zł. Zobaczę jak z jakością ;)

• Pomocny post
    #17 03 Lut 2012 01:28
    WS38
    Poziom 10  

Sitodruk to kosztowna zabawa. Nieopłacalna dla jednego egzemplarza.

Proponuje poszukać firmy, która zajmuje się poligrafią. W Poznaniu jest ich na pewno sporo.

Najprościej będzie to zrobić w ten sposób:

Skan oryginalnej skali radia. Gdy skala jest dwukolorowa, to sprawa jest niezwykle prosta. Przed skanowaniem ustawia się skanowanie-czarno białe i ustawia kontrast. Ważne, aby skanowany przedmiot również miał kontrastowe tło. Na przykład białe tło, gdy ma czarne napisy.

Obraz najlepiej zapisać w formacie .CDR - jak dla plików Corela. Nie zawsze jest to możliwe. Dobre firmy moga jednak wydrukować nawet z formatu TIFF (bezstratny), może być w ostateczności JPG, ale skan powinien być zrobiony w dużej rozdzielczości takiej, jak do druku. Trzeba następnie zrobić odbicie lustrzane zeskanowanego obrazu.

Taki skan wrzucamy na pen drive i zanosimy do firmy, która może go wydrukować na specjalnym papierze do kalkomanii. Takim jak do modeli. Wydruk zanosimy do domu, przycinamy do odpowiednich rozmiarów i wkładamy do naczynia z letnią wodą. Po chwili folia z drukiem się odkleja i nanosimy ją na wewnętrzną stronę szybki. Ładnie miękką szmatką dociskamy tak, jak kalkomanie w modelu, aby nie było pęcherzyków powietrza.
    Dobrze jest zrobić sobie dwa wydruki, na wszelki wypadek, gdyby coś się nie udało za pierwszym razem.
    I gotowe, przy tym nie jest kosztowne.
    Efekt na pewno zadowalający.

• Pomocny post
    #18 06 Mar 2012 08:57
    w_mirek
    Poziom 17  

W temacie:http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1441355&highlight=
    post nr11 opisuję jak przygotować sitodruk.
    Ostatnio zrobiłem koledze nowy nadruk skali szybkościomierza motocykla MZ wyszło bardzo dobrze. Najpierw zdjęcie starej skali, potem to zdjęcie jako podkładka do nowego rysunku ( w odpowiednich proporcjach) w jednym z programów graficznych, wydruk na drukarce laserowej i do wykonania sita.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #19 06 Mar 2012 13:41
    viayner
    Poziom 32  

Witam,
    Proponuje nieco prostrza metode, stosowana przy tworzeniu obwodow drukowanych. Mnie sie ona sprawdza calkiem dobrze.
    Termotransfer, skala wydrukowana na papierze do termotransferu lub nawet kredowym i przeniesienie obrazu przez zwykle prasowanie, napisy sa od srodka wiec nie szkodzi im az tak mechaniczne uszkodzenie, jezeli masz kolor - drukarki laserowe kolorowe nie sa juz az taka zadkoscia.
    Szklo powinno byc nieco "przygotowane" ze wzgledu na przyczepnosc. Calos mozna ewentualnie zabezpieczyc lakierami.
    Pozdrawiam

• #20 04 Kwi 2012 18:22
    JamalBG
    Poziom 10  

Powrócę do tematu, ponieważ wypadło mi parę rzeczy osobistych po drodze, ale wracam do tematu. Spróbuję zrobić sitodrukiem, a jak nie da to efektu, skorzystam z rady kolegi WS38.
    Dziękuję Wam wszystkim za pomoc :)

• #21 14 Lip 2017 17:30
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Teraz koszty wydruku na szkle lub innych materiałach - drewno, metal itp... są teraz dość tanie. Ceny wahają się od ilości kolorów od 45 zł do 120 zł / m² i to z użyciem koloru srebrnego, czy złotego. Można przygotować pliki w Corelu ( cdr) ale mogą być też zwymiarowane Jpg , lub PNG.
    Można też podać sam plik i otrzymać wydrukowaną szybę z powierconymi otworami, Podobnie z panelami przednimi itp, mogą być wykonane z różnych metali (fajnie wygląda szlifowany lub Glass INOX) wycinane, spawane laserowo i dowolny nadruk , na drewnie też to jest możliwe, i innych tworzywach.

Dla kilku znajomych pomogłem w wykonaniu nowych skal, gorzej jest tylko z cenowym dogadaniem się z jakimś grafikiem komputerowym, aby odtworzył skalę mocno zniszczoną, a najgorzej ze szklarzem co kasuje za wywiercenie każdej dziurki.
    Można ewentualnie wydrukować na bezbarwnym poliwęglanie - na rzut oka niezauważalne że to nie szkło, i samemu obrobić mechanicznie.

• #22 15 Lip 2017 09:35
    rwisniewski1
    Poziom 23  

Ceny wydruku na szkle są akceptowalne, jednakże technika tego jest dosyć dyskusyjna, jeśli chodzi o skalę do radia. Przed wydrukiem szkło jest pokrywane primerem, który zwiększa przyczepność farby. W miejscach, gdzie skala powinna przeźroczysta, szkło jest matowe, słabo widać znacznik skali.

• #23 15 Lip 2017 09:45
    wada

rwisniewski1 napisał:
    Ceny wydruku na szkle są akceptowalne, jednakże technika tego jest dosyć dyskusyjna, jeśli chodzi o skalę do radia. Przed wydrukiem szkło jest pokrywane primerem, który zwiększa przyczepność farby. W miejscach, gdzie skala powinna przeźroczysta, szkło jest matowe, słabo widać znacznik skali.

Primerem stare maszyny pokrywały - najnowsze drukarki nie potrzebuje tego (druk farbami UV), przykładowo dla Ossolineum były drukowane przeróżne delikatne ornamenty na szkle.

• #24 15 Lip 2017 14:53
    piotrekjjj
    Poziom 17  

A jak jest z poziomem czerni? Mam skalę wydrukowaną na szkle farbami UV, ale jednak ta czerń jest mniej głęboka niż oryginalnie, widoczna jest także delikatna faktura farby.

• #25 15 Lip 2017 15:24
    wada

Wszystko zależy jakie farby i ile było przejazdów głowicy.
    ale dużo reklam jest podświetlane mocnymi ledami i czarny nie przebija ani troszkę.

Odwiedź dowolną Costa Coffee, szczególnie otwartą w ostatnim roku, to zobaczysz na wydrukach czerń, z najnowszej maszyny, tam wszystkie wydruki, kasetony , aranżacje pochodzą z drukarki do której mam dostęp.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme