Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorki na STX GDWK-10-200-8-PJ i GDN-14-100-8-SCX

~ReverseEsper 02 Lis 2011 11:48 13740 18
  • Monitorki na STX GDWK-10-200-8-PJ i GDN-14-100-8-SCX

Czyli moje podejście do dość popularnego zestawu głośników.

Swego czasu ( jakkolwiek nie tak dawno) zainteresowałem się audio na tyle, aby zakupić wzmacniacz Denona PMA-680R i zdobyć do tego kolumny Mildton 80.

Grają one (jak na mój gust) znakomicie, ale mają jeden feler. Są na tyle duże, że nie podobają się żonie. Poza tym były na tyle potężne że w swoim salonie nigdy nie pozwalałem im rozkręcić się na więcej niż 35% mocy

Musiałem więc znaleźć coś o mniejszych gabarytach, i o przyjemnym dźwięku. Mój wybór padł na głośnik GDN-14-100-8-SCX firmy STX. Zainteresowała mnie jego niewysoka cena. Gdy poszperałem po forum elektrody, okazało się że głośnik ten w połączeniu z GDWK-10-200-8-PJ jest dość często maglowany, a schemat zwrotnicy do tego zestawu ogólnie dostępny.

Jedyne co mi się nie spodobało w już gotowym projekcie to wygląd kolumny. Postanowiłem więc poukładać to po swojemu.

Korzystając z programu WINISD ustaliłem potrzebną pojemność obudowy i długość bass-reflexu.

Parametry, które spełniały wymagania programu a zarazem optycznie mi pasowały to 21 cm x 32,4 cm x 23,4 cm

Ponieważ chciałem aby skrzynki pasowały do mebli, użyłem okleiny podobnej do tej, której oklejone są meble. Ponieważ nie podobało mi się połączenie czarnego z ciemno brązowym, dodałem kremowy skaj, który też pasuje mi do wystroju pokoju.

Nowe kolumny nie buczą, nie trzeszczą i grają przyjemnie. Nie wiem czy ma na to wpływ to, że je sam zrobiłem, czy dlatego że rzeczywiście są lepsze.

Z samego wykonania nie jestem w pełni zadowolony. Jeśli kiedykolwiek będę je poprawiał (albo robił od nowa), spróbuje użyć forniru, i wykombinować sposób lepszego obciągnięcia skajem frontu. ( i chyba poszukam czarnych imbusów )

Co do ceny całości. Płytę posiadałem . Głośniki, bass-reflex, elektronikę i terminale zakupiłem w firmie STX. Wyniosło mnie to jakieś 220 zł.
    Okleinę, śruby i klej do drewna zakupiłem w Leroy-Merlin za jakieś 30zł
    Skay za 9 zł znalazłem na allegro.

Monitorki na STX GDWK-10-200-8-PJ i GDN-14-100-8-SCX Monitorki na STX GDWK-10-200-8-PJ i GDN-14-100-8-SCX Monitorki na STX GDWK-10-200-8-PJ i GDN-14-100-8-SCX Monitorki na STX GDWK-10-200-8-PJ i GDN-14-100-8-SCX Monitorki na STX GDWK-10-200-8-PJ i GDN-14-100-8-SCX

Fajne!
  • #2 02 Lis 2011 14:45
    lucastg
    Poziom 13  

Projekt fajny wykonanie tez sie podoba , i takie pytanie mam do konstruktora po co rezystory w zwrotnicy ??

• #3 02 Lis 2011 14:53
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

W gotowym schemacie zwrotnicy do GDWK miał być podłączony rezystor 4,3 oma nie wiem dlaczego, ale patrząc na schemat stwierdziłem że nie powinno to niczego zepsuć. Niestety, o ile mniej więcej rozumiem potrafię zrozumieć do czego służą kondensatory i cewki na swoich miejscach , o tyle raczej nie potrafiłbym tego sam obliczyć.

Co do mocy tych elementów, pewnie trochę przesadziłem, ale z drugiej strony chciałem mieć pewność że niczego nie zepsuję.

• #4 02 Lis 2011 15:07
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Bardzo eleganckie połączenie kolorów i wykonanie też niczego sobie. Moje pytanie do autora:

~ReverseEsper napisał:
    ...elektronikę i terminatory zakupiłem w firmie STX.

Co to są te terminatory? Zapewne chodziło o terminale ;)

• #5 02 Lis 2011 15:15
    miku210
    Poziom 26  

Na drugiej od końca fotografii widać źle położony fornir, w prawym górnym rogu. Albo to brud na monitorze.
    Poza tym błędem, to monitorki bardzo ładne.
    Mógłby jeszcze kabel głośnikowy być "lepsiejszy", ale to tylko moje osobiste czepianie się szczegółów.

• #6 02 Lis 2011 15:20
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

A przepraszam, przejęzyczenie. Z zamierzchłych końcówka do karty sieciowej jakoś wskoczyła do głowy i nie chciała wyjść. Już poprawiłem.

Dodano po 3 [minuty]:

miku210 : To chyba niestety nie jest bród. Sprawdzę w domu. Mogłem uszkodzić podczas transportu. (niestety w domu nie ma miejsca na zabawy z elektroniką i meblarstwem. )

Kabel głośnikowy jest lepszy, te były ad-hoc, dopóki nie odłączyłem mildtonów.

• #8 02 Lis 2011 19:13
    pabllosee
    Poziom 15  

Twój HTC robi słabe zdjęcia i jeszcze chhyba zniekształca je. Co do wykończenia to mi się nie podoba. Mogłeś dać poczerniane śruby, dobór koloru skaju mi osobiście nie odpowiada, użycie okleiny zamiast forniru, brak wytłumienia wnętrza. Przydałaby się bituma na ściany + filc, do tego wełna. Kolumny mogłyby być węższe a wyższe.
    Widzę, że jednak powieliłem Twoją własną opinię. Potraktuj to jako zachętę to poprawy. Osłuchaj się z zestawem i w międzyczasie rób nową obudowę. MDF, fornir, lakierowanie, porządne wytłumienie obudowy.

Każdy jakoś zaczynał, ważne aby się nie zrażać po pierwszym razie. Przekonaj żonę do słuchania muzyki, a nie tylko "kolumna jako podstawka pod kwiatek".

• #9 02 Lis 2011 19:56
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

pabllosee : No niestety, teraz już wiem czego unikać na przyszłość.

Co do kształtu, to o ile nie wpływa to negatywnie na dźwięk, właśnie takie proporcje chciałem uzyskać. Kształt, w którym bassreflex znajdował się pod głośnikiem niskotonowym był dla mnie zbyt wysoki i za wąski .

Co do HTC, spróbuję zdobyć coś na kształt prawdziwego aparatu fotograficznego i zrobię wtedy dokładniejsze zdjęcia.

Co do braku wytłumienia. Praktycznie nie było go ani trochę w mildtonach które posiadam, a po doczytaniu spotkałem się z opinią że bassreflex nie wymaga za dużo tłumienia. Puki co podczas odsłuchu nie słyszałem buczenia albo burczenia kolumn, które wskazywało by na wibracje obudowy.

Obudowę pewnie będę robił nową jak sobie zakupię frezarkę górnowrzecionową. Podejrzewam, że nawet przy zmianie wyglądu, raczej chciałbym zachować te konkretne proporcje.

• #10 02 Lis 2011 22:51
    TOMI
    Serwisant

pabllosee napisał:
    Widzę, że jednak powieliłem Twoją własną opinię. Potraktuj to jako zachętę to poprawy.
    Każdy jakoś zaczynał, ważne aby się nie zrażać po pierwszym razie. Przekonaj żonę do słuchania muzyki, a nie tylko "kolumna jako podstawka pod kwiatek".

Myślę że kolega wkracza w kwestię gustu, a o gustach się nie dyskutuje. Mi się podobają śruby na czarnym tle łamiąc pewien schemat stereotypu.

• #11 04 Lis 2011 01:41
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam!!

A mnie się zestaw podoba. Też bym dodał czarne kolce oraz zrobił stojaki pod kolumny wykończone podobnie jak one same, lepiej by się prezentowały przy telewizorze ;-) Jedyne co mi nie pasuje to jasne śruby, nie lubię jak się rzucają w oczy to mają się rzucać kolumny ich wykonanie lub same głośniki ale to moje subiektywne zdanie na ten temat.
    Naprawdę bardzo fany nie za duży zestaw kolumn, przede wszystkim prosty...

Kolego ~ReverseEsper jakie są wymiary tunelu bas-reflex?

Pozdrawiam

• #12 04 Lis 2011 09:09
    galart
    Poziom 13  

A ja bym to zrobił jeszcze inaczej, zamiast sztucznej skóry pomalował bym front i polakierował na wysoki połysk (trochę by to może przypominało pewne kolumienki od mikrowierzy Philipsa sprzed paru lat). Kolumny grają same czy jest do zestawu jakiś sub?

• #13 04 Lis 2011 12:40
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

Jarek :
    Parametry Bass reflex - 52mmx164mm , pojemność obudowy 11,5 litra
    Śruby wymienię na czarne, już o tym wspominałem. Muszę je ino gdzieś tanio znaleźć.
    O stojakach pod kolumny już myślałem - tak żeby te kolumienki tak trochę wyżej stały.

Galant : puki co, kolumny grają same, i jak sprawdzałem w większości tego co słucham starczają całkowicie. Tylko w przypadku Fatboy Slim i Cross w paru kawałkach wydaje mi się że czegoś na dole brakuje (O tyle dziwne, że w Datsiku czy Apocalyptice nie zauważyłem braków).

W planach kombinuję zrobić sobie Suba na SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X z membraną bierną. Muszę tylko zebrać fundusze, i poduczyć się troszkę jak się pod to buduje.

• #14 11 Lis 2011 19:23
    Adrian Żłobiński
    Poziom 15  

lucastg napisał:
    Projekt fajny wykonanie tez sie podoba , i takie pytanie mam do konstruktora po co rezystory w zwrotnicy ??

Kiedyś pokusiłem się o wykonanie charakterystyki podobnej zwrotnicy z rezystorami na głośniku wysoko tonowym. Ich zadaniem jest tłumienie sygnału, ponieważ w okolicy 18-20 kHz następuje podbicie sygnału o 3 dB. A jak wiadomo różnica 3db, to podwojenie natężenia dźwięku. I zadaniem rezystorów właśnie jest wyrównanie tego poziomu.

• #15 20 Lis 2011 16:23
    siewcu
    Poziom 32  

Witam,
    czy mógłbym prosić o wymiary obudowy oraz BR?

• #16 25 Lis 2011 16:38
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

Wewnętrzne wymiary to 18,6x30x21 cm ( cztery płyty formatu A4 i dwie na górze o szerokości 21cm płyty o grubości 12mm)

BR : 52x164mm strojone na 50Hz
    wg. WinISD -3db na 60Hz

• #17 30 Lis 2011 14:45
    Jarek 311
    Poziom 14  

Witam!!

Dzięki za podanie wymiarów Kolego ~ReverseEsper a z prośby mojej i łaski swojej podałbyś Kolego jeszcze schemat zwrotnicy to byłoby już całkiem dobrze ;-)

Pozdrawiam

• #18 30 Lis 2011 16:10
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

Jarek311: Skorzystałem z gotowego schematu zwrotnicy.
    Monitorki na STX GDWK-10-200-8-PJ i GDN-14-100-8-SCX

• #19 30 Mar 2012 14:56
    themo
    Poziom 9  

Fajne monitorki. Mi przy budowie frontów zakupiłem 2x gdwk 11/100 (niestety ich nie użyłem) i chciałbym zrobić sobie centralny i 2x surround (tył). I tak właśnie się zastanawiam czy by ich nie użyć do tego. A ten projekt mi się podoba :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME