Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor 32" za 1800-2300zł

asdqwerty 13 Lis 2011 14:09 3592 22
  • #1 13 Lis 2011 14:09
    asdqwerty
    Poziom 21  

Witam,
    Mam zamiar kupić telewizor. Póki co wiem jedynie trzy rzeczy: ma on mieć przekątną równą 32", kosztować maksymalnie 2300 (chyba, że droższy będzie rzeczywiście okazją wartą większych pieniędzy) i nie być telewizorem 3D.
    Jako, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, zająłem się czytaniem różnych opinii w Internecie, nt różnych typów (crt, lcd, lcd led, plazma, 3d). Pozwolę sobie krótko omówić to, z czym się spotkałem, a was - drodzy użytkownicy Elektrody proszę o ewentualne komentarze lub wyjaśnienia. Na dzień dzisiejszy moim celem jest przede wszystkim wybór odpowiedniego typu telewizora, a dopiero potem odpowiedniego modelu.

Telewizory kineskopowe mają już świetność za sobą i nie będę wyłuszczał sprawy. Zwróciłem jednak uwagę (dzięki swemu obcowaniu z różnymi telewizorami), że charakteryzują się one bardzo dobrą jakością obrazu, niezależnie pod jakim kątem oglądam czy w obecności jakiego światła to czynię, czego nie mogę powiedzieć o niektórych telewizorach LCD.

Telewizor LCD już jeden mam i mam prawo wypowiedzieć się o tym typie. Zgadzam się z wieloma głosami, jakie znalazłem w Internecie, że do głównych wad tych telewizorów należą: gubiący się w tle blady obraz; mleczne kolory (wyglądają jak bluzka wyprana 30 razy); czerń nie taka czarna (trafnie określił to jeden z internautów, który podał przykład - postawcie dwa telewizory LCD i jedną plazmę i włączcie czarne tło - odpowiedzi w stylu, że LCD nie został prawidłowo wyregulowany są błędne - regulujesz czerń, a potem kolory masz nie takie jak trzeba). Wiem, że wiele zależy od tego, jakim rodzajem sygnału dysponujemy. W moim przypadku antena analogowa (co prawda poprawiana co jakiś czas) nie jest idealną, ale przecież podwójny obraz mam i w CRT i w LCD (w chwili obecnej mam właśnie te dwa typy), a przecież w CRT czerń to jest czerń. Znalazłem też ciekawą uwagę, aby przy zakupie nie zwieść się tym, że wyświetlają akurat sygnał HDTV i trick z wolnymi scenami (może ktoś mógłby wyjaśnić na czym polega ten trick).

Jeśli chodzi o telewizory plazmowe, to nie miałem z nimi dużo do czynienia. Sceptycy piszą, że są drogie, nieergonomiczne, opłacają się tylko te powyżej 42", co jakiś czas trzeba wymieniać w nich gaz, co kosztuje połowę ceny telewizora (chociaż znalazłem też taki głos - "Plazma starcza na ponad 30.000tys godzin swiecenia po czym jest spadek jakosci obrazu o jakies 50%.Zanim to nastapi juz i tak bedziesz wymienial telewizor"), nie jest dopracowana, okres żywotności do 10-12 lat. Jakość obrazu jest jednak (w porównaniu z LCD) o wiele lepsza.

Telewizory LCD LED to dla mnie niestety nowość. Nie obserwowałem ostatnio nowinek technicznych i niewiele wiem o tym rodzaju. Ponoć podświetlenie wygląda o wiele lepiej niż w LCD, ale znowu pobór mocy jest większy.

Jeśli chodzi o 3D - tutaj nawet nie chodzi o wysoką cenę. Kłopotliwe i szkodliwe dla wzroku jest ciągłe noszenie okularów. Ciekawi mnie jedna kwestia, na którą odpowiedzi nie znalazłem. Czy osoba mająca wadę wzroku, nosząca na co dzień okulary będzie w stanie zobaczyć różnicę za pomocą tych okularów? Ten typ odpada również dlatego, że żadna polska stacja nie nadaje w tej chwili w 3D (z tego co wiem, do końca roku jedynie 16 stacji na świecie), więc co mi z takiego telewizora?

Czytałem kilka artykułów także na Elektrodzie. Sporo osób pisało, żeby nie zwracać uwagi na aspekty techniczne, jak kontrast. Jednak z tego co wiem, telewizory właśnie tym się różnią. Prosiłbym o wytłumaczenie (nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi) co oznacza częstotliwość podawana przez producentów, np.100Hz.

Podsumowując - w tej chwili zależy mi głównie na wyborze typu telewizora, a dopiero potem, na wybraniu odpowiedniej firmy i modelu.

• #2 13 Lis 2011 18:33
    grzebek
    Poziom 13  

Witam
    Proponuję abyś zaczął rozwiązywać swoją łamigłówkę, LCD, LED czy plazma? od końca, czyli sprawdzić czy są w sprzedaży plazmy z ekranem 32". Zerknij na ceneo, skąpiec czy inne i nie znajdziesz tam plazmy z takim ekranem. A jeśli już taki znajdziesz, to będzie jeden model i nie będziesz miał wielkiego wyboru.
    Co do samego sedna pytania, co lepsze? to według mnie i nie tylko, plazma!
    http://www.highdefinition.pl/high-definition/czym-sie-rozni-lcd-od-plazmy.html

• #3 13 Lis 2011 19:57
    AxelNext
    Poziom 38  

Kolego asdqwerty, plazmy czyli PDP mniejszej niż 42 cale nie kupisz bo nie są produkowane więc na starcie odpada. A tym tekstem nieźle mnie rozbawiłeś.

asdqwerty napisał:
    Jeśli chodzi o telewizory plazmowe, to ... co jakiś czas trzeba wymieniać w nich gaz, co kosztuje połowę ceny telewizora

Pozostaje Ci wybór między LCD, a LCD na LED'ach.
    Od siebie polecę jako nr1 SHARP LC-32LU630E, a jako nr2 Panasonic TX-L32E30 z matrycą IPS Alpha

• #4 14 Lis 2011 01:26
    grzebek
    Poziom 13  

Twierdzenie, że plazmy mniejszej niż 42 cale nie kupisz bo nie są produkowane, jest nieprawdą.
    Produkowany i sprzedawany jest np: Panasonic TX-P37X20E. Były, a może i gdzieś są produkowane, plazmy z ekranem 32 cale np: LG 32PC51.

• #5 14 Lis 2011 02:21
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Masz stare wiadomości. Dawno nie aktualne. Plazmy obecnie nie produkuje się mniejsze niż 42". Radzę się poduczyć zanim pouczać innych.

Jaka odległość od ekranu.

• #6 14 Lis 2011 11:23
    grzebek
    Poziom 13  

Może i mam stare wiadomości, bo i stary już jestem. Pomyślałem, że skoro sprzedają 37 cale, to i produkują. Sprawdziłem, obecnie Panasonic nie produkuje mniejszych niż 42 cale, ale produkował, wspomniany model TX-P37X20E, w ofercie na rok 2009, 2010, 2011. A więc określenie, dawno nie aktualne, nie jest takie odległe. Gdzieś w połowie tego roku widziałem w salonie, chyba EURO? plazmę 37 cali i trochę się zdziwiłem, bo też myślałem, że nie produkują. Stąd moje naiwne skojarzenie, że skoro sprzedają, to i produkują.
    Myślę, że już wszystko wyjaśniliśmy i kolega asdqwerty nie będzie szukał plazmy o rozmiarze poniżej 42 cale.

• #7 14 Lis 2011 18:10
    AxelNext
    Poziom 38  

Panasonic TX-P37X20E był w ofercie katalogowej na rok 2010.
    Do kupienia od marca 2010 do wyczerpania zapasów.

• #8 17 Lis 2011 17:01
    B. Greda
    Poziom 14  

Ja ostatnio kupiłem LG 32LV5500 . Napiszę więc co zdecydowało .
    10-bit. panel S-IPS - lepsze odwzorowanie kolorów ( przejścia tonalne ) oraz szerszy niż w innych panelach kąt oglądania .
    podświetlenie LED ( krawędziowe ) - jasne , bardziej czyste kolory , mniejszy ( a nie większy ) pobór energii oraz niewielka grubość .
    odświeżanie 100 Hz ( prawdziwe ) - system poprawy płynności obrazu ( index MCI=500 )
    duża liczba wejść : 4 HDMI , 2 USB z możliwością odtwarzania filmów , internet DLNA
    liczyłem również na nagrywanie i time-shift ale niestety w Polsce są niedostępne .

• #9 17 Lis 2011 17:25
    Mylagos
    Poziom 19  

Witam.

Poleciłbym Sony KDL-32EX720, choć jego cena może nieznacznie przekroczyć 2300zł, choć telewizor ten posiada technologię 3D. Mogę również polecić model KDL-32EX520, bez 3D, niższa cena, jednakże nie posiada on technologii Motionflow ( czyli tych 100Hz)

Standardem wyświetlania obrazu przez telewizję w Europie jest wyświetlanie 50 klatek na sekundę (50hz). Technologia 100hz polega na dodawaniu dodatkowych, pośrednich klatek, aby obraz był bardziej płynny.
    Dokładniejszy opis 100Hz

• #10 17 Lis 2011 21:31
    adam.nowak
    Poziom 1  

B. Greda jak rozpoznałeś matrycę S-IPS? W tak wysokim modelu mało prawdopodobne jest aby LG stosował gorszą matrycę. Za to w najniższych modelach matryce o gorszych parametrach niż mają S-IPS to norma. Dla przykładu 32LV3550 ma kąty widzenia i kolory pod kątem o wiele gorsze od 32LK530.
    Telewizory LG LED 32" faktycznie pobierają bardzo mało prądu, od 30 do 60 W to naprawdę niewiele.

• #11 26 Lis 2011 20:35
    asdqwerty
    Poziom 21  

Użytkowniku Mylagos, bardzo dziękuję ci za link do strony. Użytkowniku LOCOLOCO, jeśli chodzi o odległość widza od telewizora, to będzie ona wynosić około 3-5 metrów. Od samego początku wiedziałem, że plazma to był niewypał. Coraz bardziej przekonuję się do LCD LED. Kolego axelakis, wydaje mi się, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie. Czy mógłbyś mi powiedzieć czy podane przez ciebie modele posiadają funkcję PictureInPicture? Czekam na dalsze wypowiedzi.

• #12 26 Lis 2011 20:47
    AxelNext
    Poziom 38  

asdqwerty napisał:
    czy podane przez ciebie modele posiadają funkcję PictureInPicture
    Odnośnie PIP zajrzyj na stronę producenta do specyfikacji technicznej.

• #13 27 Lis 2011 02:20
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant
  • #14 27 Lis 2011 12:11
    asdqwerty
    Poziom 21  

Proszę o uzasadnienie tego stwierdzenia. Wydaje mi się, że 5 metrów to wystarczająca odległość.

• #15 27 Lis 2011 13:39
    AxelNext
    Poziom 38  

Odległość od TV 3 - 5 metrów i 32 cale :?:
    To nie CRT ze świecącym kineskopem.
    3 metry to minimum 40 cali, 5 metrów to minimum 46 cali chociaż 50-55 byłby zdecydowanie lepszym wyborem.
    Z założeniem oglądania 3D to trzeba brać TV z ekranem największym jaki nam się w domu zmieści.
    Znam gościa co siedzi 3 metry przez 14 calowym i mu wystarcza :D

• #16 27 Lis 2011 23:08
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Po prostu z tak dalekiej odległości nie masz komfortu oglądania . Teraz wchodzi dużo programów HD .I zasada jest taka im bliżej ekranu tym lepiej. Sprawdź tabele.
    Przy 32" musiałbyś siedzieć 1,5 m.
    A do Twojej odległości będzie podane 65".
    Przy Twoich warunkach sięgałbym po 42S30 Panasonica lub nawet 50"
    Ale oczywiście wybór należy do Ciebie.

• #17 30 Lis 2011 21:01
    asdqwerty
    Poziom 21  

Z jednej strony macie rację, ale siedząc tak blisko dużego ekranu, oko ludzkie nie jest w stanie dostrzec wszystkiego co się na nim znajduje. W kinach, ostatnie rzędy są oddalone od ekranu (co prawda dużego, ale nie przeolbrzymiego) o kilkadziesiąt metrów i jednak widać dobrze. Abstrahując od wcześniejszych wywodów, nie zmieści mi się telewizor większy niż 32". Nie wiem gdzie widzisz te filmy HD, bo ja nie dostrzegam w żadnej stacji ponadprogramowej.

• #19 20 Gru 2011 18:29
    asdqwerty
    Poziom 21  

Wybór padł na Samsunga D6500. W tej cenie nie ma nic lepszego.

• #21 21 Gru 2011 01:07
    grzebek
    Poziom 13  

Pewnie miał na myśli UE40D6500. Tylko, że nie zmieścił się w kwocie 2300zł. przekroczył 32 cale i zmienił plany co do 3D.
    Może Go przekonaliśmy?

• #22 21 Gru 2011 09:25
    asdqwerty
    Poziom 21  

Cena rzeczywiście została przekroczona, ale nieznacznie, o ~70zł. Nie miałem na myśli UE40D6500, tylko UE32D6500. Co do wyboru 3D - nie ja o tym decydowałem ;)

• #23 22 Gru 2011 23:37
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme