Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0

Easy86 15 Lis 2011 12:47 12014 18
  • Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0

Na wstępie witam wszystkich forumowiczów. Postanowiłem zamieścić w tym miejscu kilka zdjęć moich kolumn i chętnie odpowiem na wszystkie pytania chcąc tym samym poszerzyć swoją wiedzę jak również zaczerpnąć opinii i porad forumowiczów bardziej zagłębionych i tym podobne tematy. Kolumny frontowe zbudowane są na przetwornikach:GDWK-10-250-8-AWX, GDM-14-150-8-SCX i 2x GDN-22-140-8-SCX. Efekt końcowy zarówno wizualny jak i odczucia słuchowe dla mnie wydają się bezcenne:) Do do kosztów budowy... miałem lekko z uwagi na pracę w zakładzie meblowym:)

Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0
    Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0

Kolumny wykonane są z płyty MDF 18mm, podstawki i fronty czarny połysk, obudowy fornirowane, bejcowane i lakierowane lecz nie na połysk...
    Proszę o opinie i ocenę mojej pracy.

Fajne!
  • #2 15 Lis 2011 14:14
    konti
    Poziom 27  

Witam Konstrukcja mi się podoba , jak również kolor . Martwi mnie jedynie średnica tego bass reflex , powiedz czy była liczona komora dla tego głośnika czy srednica jak i długość wzięta ot tak ?

• #3 15 Lis 2011 14:34
    wariato
    Poziom 43  

Co tu dużo pisać.. Wygląda bardzo ładnie, włożone mnóstwo pracy, dobór przetworników OK.
    Na jakich konkretnie głośnikach robiłeś satelity oraz centralny ? Nie napisałeś nic o zwrotnicach.

Fronty można byłoby dopisać do działu Akustyka TOP wg mnie, choć przyda się więcej informacji.

• #4 15 Lis 2011 15:15
    Rafał 116
    Poziom 17  

Ślepy już jestem. Fajne sie prezentuje, jak zauważyłem pasuje do mebli. Ten połysk na froncie troche wg. mnie psuje efekt ale de gustibus... Mam takie pytanie bo też wziąłem się za nagłośnienie pokoju i ciekawi mnie jak zostały wykonane podstawki na tylne kolumny. Chodzi mi konkretnie o tą jakby rurę. Na zdjęciach nie widac zbyt dobrze co to właściwie jest, może mógłbyś powiedziec o tym coś więcej.

Jakie wrażenia odsłuchowe i czym to napędzasz?

• #6 15 Lis 2011 16:36
    gucio.
    Poziom 22  

Kolumny bardzo ciekawe i starannie wykonane, możne kolega wrzucić schematy zwrotnic i pomiary ??

Śrubki zmienił bym na czarne, a poza tym wszystko ok

Pozdrawiam

• #7 15 Lis 2011 16:40
    398216
    Usunięty  
  • #8 15 Lis 2011 16:43
    CCcom
    Poziom 10  

Nie można się oprzeć wrażeniu, że kolega kupił ten zestaw w sklepie, i tu się nim chwali. Przydały by się zdjęcia w wyższej rozdzielczości i dokładniejszy opis. Jakie jest strojenie BR i coś o zwrotnicach. Pozdrawiam.

• #9 15 Lis 2011 16:54
    xanio
    Poziom 27  

Nie wiem jak długo Kolega robił te kolumny ale myślę, że jako pracownik meblowego, mógłby dorabiać na kolumnach pod zamówienie. Zdjęcia są dość ciemne i mogą nie ukazywać drobnych niedoskonałości ale na tyle na ile widzę, wykonanie jak fabryka i w myślach pewnie większość forumowiczów powiedziało 'o kurde!'.

BR rzeczywiście wygląda na duży ale ja to się nie znam i czekam na uzasadnienie i jego obronę - może warto było wykorzystać jakąś gotową konstrukcję?

• #10 15 Lis 2011 19:17
    ElectroTom
    Poziom 24  

Witam. Konstrukcja ładniejsza od niejednej fabrycznej. Ciekawi mnie jak wykonałeś połysk na czarnych frontach.
    Pozdrawiam.

• #11 15 Lis 2011 21:16
    galica7
    Poziom 26  

Rafał 116 napisał:
    Zestaw 5.0 a ja nie widze centralnej kolumny czyli piątej. Fajne sie prezentuje, jak zauważyłem pasuje do mebli. Ten połysk na froncie troche wg. mnie psuje efekt ale de gustibus... Mam takie pytanie bo też wziąłem się za nagłośnienie pokoju i ciekawi mnie jak zostały wykonane podstawki na tylne kolumny. Chodzi mi konkretnie o tą jakby rurę. Na zdjęciach nie widac zbyt dobrze co to właściwie jest, może mógłbyś powiedziec o tym coś więcej.

Jakie wrażenia odsłuchowe i czym to napędzasz?

No własnie na tych tylnych stoi centralka

• #12 15 Lis 2011 21:56
    DelphiX
    Poziom 12  

Bardzo ładna konstrukcja nic tylko pozazdrościć :) Czym zamierzasz napędzać ten zestaw ?

• #13 16 Lis 2011 00:00
    Easy86
    Poziom 2  

Korzystając z wolnej chwili przed snem odpowiem na kilka pytań...
    Wątpię żeby ktoś pozwolił mi na robienie zdjęć w firmie podczas produkcji takiego sprzętu dlatego dołączę kilka fotek z prac nad sprzętem...

Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0 Pierwsza konstrukcja na STX kino 5.0

Co do podstawek to spody i podstawy na których stoją kolumny są wykonane z mdf-u i wylakierowane tak jak fronty, rurkę pomiędzy kupiłem w sklepie z akcesoriami meblowymi...pierwotnie służy taka rurka za np. nogę do stołu czy blatu w kuchni. Fronty o które pytał kolega są z mdf-u 18mm, po obróbce i wyszlifowaniu poprosiłem kolegę o wylakierowanie gdyż do tego nie miałem warunków, z tego co kojarzę 3x gruntowane, kolor, i bezbarwny na to ale ile razy...??? popytam... no i na koniec zabawa z polerką...

Co do jakości zdjęć... po dodaniu na forum sam zauważyłem zmianę w jakości i nie wiem czym to jest spowodowane... mogę przesłać foto na maila jak ktoś poda. posługiwałem się lustrzanką cyfrową więc posiadam foto w bardzo dobrej jakości...

Napęd... Na chwilę obecną Technics SA-AX710... mam nadzieję że kiedyś się to poprawi ale i tak jak na ten sprzęt radzi sobie nieźle:)

Zwrotnice... no u tu poszedłem na łatwiznę może ze względu na to że bardziej skupiłem się na tym na czym się znam mianowicie na stolarce... zakupiłem zwrotnice z STX-a: STX Zwrotnica 3D-12-4/8/8.

Głośniki użyte w surround-ach i centralce:
    GDWK-10-250-8-AWX
    GDN-14-100-8-SCX
    zwrotnice: STX Zwrotnica 2D-12-8/8 i STX Zwrotnica 2D-12-4/8
    Surround-y same podpięte pod wzmacniacz stereo o dziwo też radzą sobie całkiem nieźle... jeśli ktoś ma ochotę zapraszam na odsłuchy:)

BR... nie mam niestety pomiarów, szczerze jeśli chodzi o budowę kolumn dopiero pogłębiam swoją wiedzę, chętnie posłucham wskazówek kogoś kto takie pomiary wykonuje na co dzień... sam br liczyłem w jakimś prostym programie ale faktycznie jest ciut większy niż powinien ze względu na brak takiego jaki wyszedł w programie u stx-a... w sumie to po zamontowaniu tego wrażenia odsłuchowe były i tak powyżej oczekiwań więc nie kąbinowałem za wiele:)

Jeśli uda mi się zgromadzić fundusze na kolejny projekt chętnie podejmę współpracę z kimś z forum... chodzi mi o pomoc w doborze głośników i zwrotnic a samym wyglądem końcowym chciałbym zająć się sam bo nie ukrywam że w głowie mam projekt wizualny godny wielkich salonów:)

Dzięki za dobre słowa które nie podbudowały i czekam na dalsze opinie i pytania.

• #14 16 Lis 2011 07:23
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Wstrzymywałem się z komentarzem do czasu rozwiania kwestii strojenia i zwrotnic (choć kolumny aż same się proszą, aby powiedzieć WOW kawał dobrej roboty), ale do rzeczy. Kolumny wyszły przepięknie, ale nie ma się co dziwić jak ma się odpowiednie zaplecze do tego (w końcu tonsil też ma co wspólnego z meblarstwem ;)). Co do konstrukcji technicznej strojenie raczej przypadkowe (choć dobrze że chociaż przybliżone). Zwrotnice w sumie uniwersalne, jak będziesz miał trochę czasu i funduszu to pobaw się z ich doborem przy pomocy holimpulse, kolumny zagrają na nowo i zdziwisz się o ile lepiej, a warte są tego. Na przyszłość polecam też konsultacje tutaj na elektrodzie, aby projekt był bardziej dopracowany. Ode mnie leci "fajne" za wygląd.

• #15 16 Lis 2011 12:10
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

wariato napisał:

Fronty można byłoby dopisać do działu Akustyka TOP wg mnie, choć przyda się więcej informacji.

Przypadkowość jeśli chodzi o kwestię elektro-akustyczną raczej projekt kwalifikuje do "początkujący/niedokończone". Przy tak dobranych przetwornikach, raczej trudno będzie coś sensownego zrobić (zwrotnice). No ale skoro już poczynione są prace, to wypadało by zainteresować się sposobami pomiarów i poczytać o budowie zwrotnic. Tak więc do dzieła. Konstrukcja, nazwijmy to, rozwojowa. Jest co poprawiać.
    Sama stolarka na wysokim poziomie.

• #17 16 Lis 2011 22:00
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nieźle to wyszło, szkoda jednak że nie przyłożyłeś się do projektu ta jak do wykonania... Jaką objętość ma komora dla basów? Czy komora dla średnio i wysokotonowego jest wytłumiona tak jak na zdjęciach? Tam wytłumienie odgrywa większą rolę niż w komorze basów. Zastosowane GDN'y są fenomenalne jeśli się je dobrze zestroi, podaj jak najdokładniejszy litraż ich komory oraz średnicę bass refleksu to policzymy Ci poprawną jego długość. Pomyślałbym również nad zmianą zwrotnicy. Sam mam podłogówki na tych gdn'ach i jestem nimi zachwycony (w przeciwieństwie to mnóstwa osób które zaaplikowały je do kilkulitrowych monitorków)

• #18 17 Lis 2011 21:30
    partick
    Poziom 10  

Easy86 napisał:
    Jeśli uda mi się zgromadzić fundusze na kolejny projekt chętnie podejmę współpracę z kimś z forum... chodzi mi o pomoc w doborze głośników i zwrotnic a samym wyglądem końcowym chciałbym zająć się sam bo nie ukrywam że w głowie mam projekt wizualny godny wielkich salonów

masz duży potencjał w stolarce i szkoda go na te głośniki i zwrotnice.

http://www.audiostereo.pl/diy_k2.html - zapewne wielu konstruktorów jest i na elektrodzie i na audiostereo ale uważam, że w Twoim przypadku, warto popytać i tam.

PS. jak dla mnie, stolarka to absolutnie top-klass :)

• #19 19 Lis 2011 17:36
    Easy86
    Poziom 2  

Jeśli chodzi o tubę BR to użyłem czegoś takiego:

Środek skrzyni zbudowany jest na podstawie trapezu:

Tak to mniej więcej wygląda w przekroju...

Co do komór to podzieliłem to tak:

Obliczając teraz litraż:
    Powierzchnia podstawy wynosi 5,78dm kwadratowego
    Wysokość komory w której znajdują głośniki basowe i BR wynosi 7,67dm więc objętość całej komory wynosi 44,3326 litra nie uwzględniając objętości tych przegród z otworami dzielącymi głośniki niskotonowe i br oraz objętości samych głośników.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme