Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego

nelik1987 24 Lis 2011 11:26 12707 7
  • #1 24 Lis 2011 11:26
    nelik1987

Poziom 31  

Witam, mam zmierzyć natężenie oświetlenia awaryjnego w strefach otwartych i na drogach ewakuacyjnych. Nigdzie nie mogę się doszukać na temat sposobu pomiarów tych wartości. Jak mierzyć natężenie oświetlenia użytkowego to wiem, siatka punktów w środku kwadratów o boku 1 m i na wysokości roboczej. Co do oświetlenia awaryjnego wiem, ze wysokość pomiaru powinna być przy podłodze ale jak rozplanować punkty pomiarowe i czy z wyników na przykład dla korytarza (drogi ewakuacyjnej) należy obliczyć średnią arytmetyczną z wszystkich wyników i przyjąć to za średnie natężenie oświetlenia, oraz policzyć stosunek średniego natężenia do minimalnego (według normy nie większy niż 1:40). Norma mówi również o konieczności zapewnienia 1lux w centralnym pasie drogi ewakuacyjnej i 0,5 lux w pasie pobocznym tej drogi. Te same pytania dotyczą pomiary natężenia w strefach otwartych (antypanic).

• #2 25 Lis 2011 16:59
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witaj
    Podaj e-mail - prześlę broszurę, być może więcej tam wyczytasz, jeszcze przyjrzałem się treści Twojego pytania, i odpowiedź moja może nic nie wnosić.

Zacytuję:

"W przypadku dróg ewakuacyjnych o szerokości
    do 2 m, średnie natê¿enie oświetlenia
    na pod³o¿u wzd³u¿ środkowej linii tej drogi
    powinno byæ nie mniejsze ni¿ 1 lx. Natomiast
    na centralnym pasie drogi, obejmuj¹cym
    co najmniej po³owê szerokości drogi, natê¿enie
    oświetlenia powinno wynosiæ co najmniej
    0,5 lx"
    ....stosunek maksymalnego do minimalnego
    natê¿enia oświetlenia wzd³u¿ centralnej linii
    drogi ewakuacyjnej nie powinien byæ wiêkszy
    ni¿ 40:1

jeśli punkty pierwszej pomocy oraz urz¹-
    dzenia przeciwpo¿arowe i przyciski alarmowe
    nie znajduj¹ siê na drodze ewakuacyjnej ani
    w strefie otwartej, to powinny one byæ tak
    oświetlone, aby natê¿enie oświetlenia na pod-
    ³odze w ich pobli¿u wynosi³o co najmniej 5 lx "

Źródłó - broszura - Bezpieczeństwo pracy 6/2006

pozdrawiam

• #4 25 Lis 2011 17:08
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Zmieniłem post wyżej.
    Asystowałem tylko przy tych pomiarach - miernik na podłodze - co jakieś 2m między oprawami w środkowej osi. Niestety protokołu z pomiarów pewnie się nie doszukam.
    pzdr

• #5 25 Lis 2011 17:17
    nelik1987

Poziom 31  

No właśnie takie zdawkowe informacje dostaję od różnych ludzi w stylu "co jakieś 2m między oprawami w środkowej osi." Mi chodzi o konkrety jak to mierzyć w jakich odstępach najlepiej jak by się znalazła norma na to.

• #6 01 Lut 2012 10:01
    karolto
    Poziom 8  

Jest taka norma:
    PN-EN 1838:2005
    Zastosowania oświetlenia -- Oświetlenie awaryjne
    ale niewiele mówi o samych pomiarach.

• #8 11 Sty 2014 22:33
    rynex
    Poziom 10  

A co powiecie panowie o nwej normie PN EN -12464-2:2008. Przecież tam jest zapis że siatki pomiarowe ma wykonać projektant do konserwacji i wspólczynnik utrzymania. Przecież wszelkie natężenia oświetlenia przyjmuje projektant ,projektuje,oblicza,dobiera oprawy do miejsca przeznaczenia a my pomiarowcy nie jesteśmy projektantami i my pomiarowcy sprawdzamy założenia projektowe i czy spełniają normy PN-EN 12464-1:2008 oraz awaryjne PN 1838:2005.Oni tyczą pole zadania drogi ewak. ośw. awaryjne. W końcu jest na to przypis normy. Sprawa jest moim zdaniem wyjaśniona.Rządać od projektantów siatki z obliczeniami i drogami ewak. i ośw. awaryjne i tyle.A nawet do pomiarów natężenia ośw. nie są wymagane chyba uprawnienia SEP. bo wytyczne co do oświetlenia to wymogi BHP.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME