X

Pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego

nelik1987 24 Nov 2011 11:26
  • #1 24 Nov 2011 11:26
    nelik1987

Level 31  
    Helpful post? (+1)
    Witam, mam zmierzyć natężenie oświetlenia awaryjnego w strefach otwartych i na drogach ewakuacyjnych. Nigdzie nie mogę się doszukać na temat sposobu pomiarów tych wartości. Jak mierzyć natężenie oświetlenia użytkowego to wiem, siatka punktów w środku kwadratów o boku 1 m i na wysokości roboczej. Co do oświetlenia awaryjnego wiem, ze wysokość pomiaru powinna być przy podłodze ale jak rozplanować punkty pomiarowe i czy z wyników na przykład dla korytarza (drogi ewakuacyjnej) należy obliczyć średnią arytmetyczną z wszystkich wyników i przyjąć to za średnie natężenie oświetlenia, oraz policzyć stosunek średniego natężenia do minimalnego (według normy nie większy niż 1:40). Norma mówi również o konieczności zapewnienia 1lux w centralnym pasie drogi ewakuacyjnej i 0,5 lux w pasie pobocznym tej drogi. Te same pytania dotyczą pomiary natężenia w strefach otwartych (antypanic).
  • #2 25 Nov 2011 16:59
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Witaj
    Podaj e-mail - prześlę broszurę, być może więcej tam wyczytasz, jeszcze przyjrzałem się treści Twojego pytania, i odpowiedź moja może nic nie wnosić.

Zacytuję:

"W przypadku dróg ewakuacyjnych o szerokości
    do 2 m, średnie natê¿enie oświetlenia
    na pod³o¿u wzd³u¿ środkowej linii tej drogi
    powinno byæ nie mniejsze ni¿ 1 lx. Natomiast
    na centralnym pasie drogi, obejmuj¹cym
    co najmniej po³owê szerokości drogi, natê¿enie
    oświetlenia powinno wynosiæ co najmniej
    0,5 lx"
    ....stosunek maksymalnego do minimalnego
    natê¿enia oświetlenia wzd³u¿ centralnej linii
    drogi ewakuacyjnej nie powinien byæ wiêkszy
    ni¿ 40:1

jeśli punkty pierwszej pomocy oraz urz¹-
    dzenia przeciwpo¿arowe i przyciski alarmowe
    nie znajduj¹ siê na drodze ewakuacyjnej ani
    w strefie otwartej, to powinny one byæ tak
    oświetlone, aby natê¿enie oświetlenia na pod-
    ³odze w ich pobli¿u wynosi³o co najmniej 5 lx "

Źródłó - broszura - Bezpieczeństwo pracy 6/2006

pozdrawiam
  • #3 25 Nov 2011 17:02
    nelik1987

Level 31  
    Topic author Helpful post? (0)
    To ja doskonale znam, chodzi mi o to jak wykonywać pomiary natężenia oświetlenia na drodze ewakuacyjnej.
  • #4 25 Nov 2011 17:08
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Zmieniłem post wyżej.
    Asystowałem tylko przy tych pomiarach - miernik na podłodze - co jakieś 2m między oprawami w środkowej osi. Niestety protokołu z pomiarów pewnie się nie doszukam.
    pzdr
  • #5 25 Nov 2011 17:17
    nelik1987

Level 31  
    No właśnie takie zdawkowe informacje dostaję od różnych ludzi w stylu "co jakieś 2m między oprawami w środkowej osi." Mi chodzi o konkrety jak to mierzyć w jakich odstępach najlepiej jak by się znalazła norma na to.
  • #6 01 Feb 2012 10:01
    karolto
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Jest taka norma:
    PN-EN 1838:2005
    Zastosowania oświetlenia -- Oświetlenie awaryjne
    ale niewiele mówi o samych pomiarach.
  • #7 13 Oct 2013 08:46
    nelik1987

Level 31  
    No właśnie niewiele mówi o samych pomiarach a to mi jest potrzebne i dlatego o to zapytałem.
  • #8 11 Jan 2014 22:33
    rynex
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    A co powiecie panowie o nwej normie PN EN -12464-2:2008. Przecież tam jest zapis że siatki pomiarowe ma wykonać projektant do konserwacji i wspólczynnik utrzymania. Przecież wszelkie natężenia oświetlenia przyjmuje projektant ,projektuje,oblicza,dobiera oprawy do miejsca przeznaczenia a my pomiarowcy nie jesteśmy projektantami i my pomiarowcy sprawdzamy założenia projektowe i czy spełniają normy PN-EN 12464-1:2008 oraz awaryjne PN 1838:2005.Oni tyczą pole zadania drogi ewak. ośw. awaryjne. W końcu jest na to przypis normy. Sprawa jest moim zdaniem wyjaśniona.Rządać od projektantów siatki z obliczeniami i drogami ewak. i ośw. awaryjne i tyle.A nawet do pomiarów natężenia ośw. nie są wymagane chyba uprawnienia SEP. bo wytyczne co do oświetlenia to wymogi BHP.
  Search 4 million + Products
Browse Products