Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Program do generowania kodów QR na PC

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Poczekalnia -> Program do generowania kodów QR na PC
Autor
Wiadomość
mirekk36
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Szczecin

Post#1 Post autora tematu 28 Lis 2011 17:03   

Witam,

Chciałbym zaprezentować małą ciekawą aplikację, która umożliwia każdemu wygenerowanie kodu QR. Szukałem w internecie i wiem, że są stronki na których można sobie też wygenerować taki kod, jednak zwykle ludzie mają problemy wtedy z polskimi ogonkami. Dlatego uznałem, że taka mała aplikacja może być bardzo przydatna, tym bardziej, że udało się ją fajnie i szybko napisać.

QR Code (QR jest skrótem od ang. Quick Response) Można nim zakodować do ok 4200 znaków alfanumerycznych!

Odczytać mogą takie kody nowe telefony komórkowe z uruchomioną aplikacją do skanowania kodów kreskowych oraz QR. Zwykle aplikacje te także są darmowe.

Co ciekawe taki kod można odczytać nawet jeśli zostanie on pomniejszony lub powiększony ..... działa rewelacyjnie. Obydwa kody które tu widać - ten na górze i na dole - pięknie dają się zeskanować telefonem wprost z ekranu komputera - z postu.

Program napisany jest w całości w języku Delphi, korzysta z funkcji API google, dlatego do jego działania potrzebne jest aktywne połączenie z internetem. Można sobie generować obrazki w różnych rozmiarach wyborem dodatkowej opcji kodowania. Zaletą programu jest to, że pozwala na zakodowanie polskich znaków (ogonków) ;)

Program powinien działać bez problemu pod każdym systemem Windows, jego rozmiar to zaledwie ok 706kB. Aplikacja jest w pełni darmowa i można ją nawet wykorzystywać do użytku komercyjnego. Nie ma żadnych ograniczeń. Proszę przetestować, życzę miłej zabawy. Program a ściślej kody QR można fajnie wykorzystać w reklamie lub do przekazywania ciekawych informacji. Ale wiadomo, że podstawowym celem może być znakowanie towarów, własnych produktów itp.

Poniżej zrzut ekranu z działania programu.

Obrazek można zgrać do pliku BMP po kliknięciu prawym przyciskiem myszki w obszarze obrazka:

więcej o programie oraz sam program można pobrać stąd:

Link

Program w postaci EXE udostępniam w pełni do wykorzystania nawet komercyjnego, żadnych ograaniczeń. ;)
Powrót do góry

dturczak
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#2 28 Lis 2011 18:14   

Re: Program do generowania kodów QR na PC

Nie wiem jaki jest sens tworzenia takich programów.
Jakby chociaż automatyzował proces tworzenia dla grupy produktów to ok.
Tak to można sobie to samo wygenerować wpisując w przeglądarce

https://chart.googleapis.com/chart?chs=150x150&cht=qr&chl=elektroda

I też normalnie zapisać jako grafikę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2011 18:14   

Powrót do góry

mirekk36
Poziom 26
Poziom 26

Post#3 Post autora tematu 28 Lis 2011 18:22   

dturczak napisał:
Nie wiem jaki jest sens tworzenia takich programow.
jakby chociaz automatyzowal proces tworzenia dla grupy produktow to ok.
tak to mozna sobie to samo wygenerowac wpisujac w przegladarce

https://chart.googleapis.com/chart?chs=150x150&cht=qr&chl=elektroda

i tez normalnie zapisac jako grafike.

Szanowny panie kolego sam wspomniałem o tej metodzie, są też inne strony a także są różne tego typu aplikacje.

To, że ty nie wiesz jaki jest sens tworzenia takich programów, nie oznacza, że dla innych może się to okazać potrzebne. Zwykle wielu ludzi nie widzi w niczym sensu ale to już ich problem ;)

PS - poza tym skąd wiesz, że nie zamierzam go rozwijać dalej ??? pomyślałeś o tym ? chyba nie.
Powrót do góry

dturczak
Poziom 17
Poziom 17

Post#4 28 Lis 2011 18:28   

ja patrze z profilu zwyklego uzytkownika elektrody.
Bo niestety ani nie widac funkcjonalosci nad ktora moglibysmy podyskutowac ani nie dzielisz sie kodem dzieki czemu ktos moglby poznac tworzenie prostych aplikacji.
(chociazby diagram klas,zastosowany wzorzec projektowy itp.)
Powrót do góry

VSS
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Poznań

Post#5 28 Lis 2011 19:45   

Dość fajnie generuje strona : http://www.i-nigma.com/CreateBarcodes.html

można wygenerować QRcode w trzech wielkościach i czterech trybach. potem generuje link który można wkleić na stronie www.
Powrót do góry

wlw_wl
Poziom 24
Poziom 24

Post#6 28 Lis 2011 19:47   

A co to robi w DIY Konstrukcje?
Powinno się raczej znaleźć w Programowanie Początkujący.

Są do tego gotowe biblioteki, darmowe i otwarte, więc zrobienie formatki to chyba nie jest konstrukcja DIY. Sam piszesz, że korzystasz z API Google i jeszcze do tego trzeba mieć połączenie z internetem - bez sensu.

Np. ZXING

mirekk36 napisał:
I znowu robi się śmietnik zamiast ew dyskusji.
Nie ma tu za bardzo o czym dyskutować, skoro twierdzisz, że będzie ciekawe jak rozwiniesz, to rozwiń i wtedy pokaż.
Powrót do góry

piotrva
Poziom 24
Poziom 24

Post#7 28 Lis 2011 19:54   

Cóż, projekt fajny, a interesowałeś się może Mirku tworzeniem takiego programu d kodów data matrix?
Czy znasz jakiś dobry program pod Androida (2.1, Xperia X8) do skanowania takich kodzików?

Moje artykuły: (Dodaj)
02 Sierpień 2014 Zegarek binarny - nic nowego, nic odkrywczego :)
Powrót do góry

wlw_wl
Poziom 24
Poziom 24

Post#8 28 Lis 2011 19:56   

Na Androida i inne systemy jest Quick QR Reader, oparty właśnie o ZXING, posiadam go u siebie na Badzie i działa znakomicie. Odczytuje i zapisuje, nie tylko QR, ale ogólnie kody 1D i 2D, w tym data matrix. Darmowy, odczyt z obrazka lub kamery, zapis kontaktów, URLi, numerów telefonów itd.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2011 19:56   

Powrót do góry

root is
Poziom 9
Poziom 9

Post#9 28 Lis 2011 20:17   

Hmm a gdyby tak uruchomić QR na jakimś AVR ? B.łatwa wymiana danych AVR--Komórka , a ten program by się do tego przydał .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2011 20:17   

Powrót do góry

Aeonyx
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Kabul

Post#10 28 Lis 2011 20:29   

Jestem przerażony !!!! Ludzie ogarnijcie się, to źle że powstają kolejne rozwiązania i każdy może wybrać coś dla siebie? Jednym będzie bardziej odpowiadała biblioteka, innym link, a jeszcze innym sprytna aplikacja.
Powrót do góry

biglolo94
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#11 28 Lis 2011 20:42   

A ja powiem, że mi się podoba.

Fajnie napisać taką aplikacje. Sam wiele razy chciałem jakąś aplikacje stworzyć, ale zawsze przeszkodą było i nadal jest znajomość tylko bascoma i visual basica (tylko na tyle aby napisac cos e excelu).

Ładna i przejrzysta aplikacja ;)
Powrót do góry

Aeonyx
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Kabul

Post#12 28 Lis 2011 21:00   

szulat napisał:
jeżeli wszystko co ten program robi to ściąganie kodu z jakiejś strony to naprawdę poniżej jakiegokolwiek poziomu... i to jeszcze jako "konstrukcja". przecież nawet gdyby był ze źródłem to nie zmienia faktu że on nic nie robi i nic nie można się z niego nauczyć skoro całą prace wykonuje serwer.
niedługo ktoś opublikuje program do kopiowania pliku i będzie oburzony chłodnym przyjęciem :-(

To napisz własny zaawansowany program który będzie robił wszystko, udostępnij za dopłatą jego kod i dystrybucji go dopłacając do nośnika i przesyłek. Kolego świat darmowego oprogramowania nie jest dla Ciebie - poszukaj sobie lepiej jakiś płatnych rozwiązań.
Powrót do góry

Brutus_gsm
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Łódź

Post#13 28 Lis 2011 21:31   

Ja tam ogólnie nie rozumiem takiego oburzenia. Fakt faktem, że to nie powinno być w dziale DIY, ale wystarczy to gdzieś przenieść i spokój.

Nie rozumiem też ludzi, którzy biadolą jakie to jest "beznadziejnie niepotrzebne". Ja wychodzę z założenia, że jak mi coś nie odpowiada, ale i NIE PRZESZKADZA, to wystarczy się nie odzywać. Jaki problem pominąć ten temat. Nikt tu nikogo nie zmusza do używania tego programu. Jak się komuś nie podoba, to niech go nie ściąga i tyle.

Inną sprawą jest też to, że takie programiki często robi się albo z nudów, albo w celu praktycznego ćwiczenia z programowania. Zastanawialiście się kiedyś po co na studiach, czy szkołach w kółko pisze się bzdurne programy do liczenia średniej z liczb itp? Przecież można użyć kalkulatora. To bez sensu, prawda? No, ale jednak takie programy się pisze. Właśnie po to, żeby ćwiczyć umiejętność programowania.

-------

Co do samego programu. Nie wydaje mi się jakiś super. Zapewne będzie dalej rozwijany.

Osobiście nie podoba mi się, że zapisuje jako bitmapę. Dużo lepszym rozwiązaniem byłby np. format PNG. Idealny do wykorzystywania go w internecie. A znowu włączać inny program, aby przekonwertowac bitmapę do PNG jest trochę "nie na miejscu". Skoro już powstał program do generowania QR kodów, to trzeba go trochę dopracować.

Pomyślałem jeszcze o tym, że można by generować np. plik PDF. Grafika wektorowa (o ile się nie mylę) pozwala się powiększać i zmniejszać bez straty jakości. Nie wiem jak w przypadku takiego pliku, bo nie próbowałem nigdy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2011 21:31   

Powrót do góry

dturczak
Poziom 17
Poziom 17

Post#14 28 Lis 2011 21:53   

A co z tą licencją google w końcu,bo jezeli sie zgadza to program do kosza a nie do korzystania przy legalnym oprogramowaniu.
Powrót do góry

mikandrzej12321
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Oborniki

Post#15 28 Lis 2011 22:42   

Dorzucę swoje 3 grosze.
Nie wiem czemu ma służyć taka dyskusja, to właśnie ona zaniża poziom forum ;)
Jeśli chodzi o projekt. Fajnie by było, gdyby Pan Mirek udostępnił kod do tej aplikacji (pewnie jest bardzo krótki), gdyż taki laik jak ja mógłby to wykorzystać jakoś w swoim projekcie. Już mi się zrodziły pomysły, a jak mawia mój nauczyciel od µC, po to jedni wymyślają programy i udostępniają kody, żeby inni nie musieli tego samego robić, tylko tworzyć coś nowego i ulepszać to co już istnieje :)

Fajnie gdyby to zawierało jakiś algorytm do tworzenia takiego QR-a, czasami ciężko z dostępem do internetu :)

Ten *.exe mi się nie przyda, gdyż są już programy tworzące QR bez połączenia z internetem, ale sam sposób pozyskiwania obrazka chętnie bym poznał, gdyż odbieram ten projekt raczej jako dydaktyczny program, a niżeli faktycznie przydatną aplikację :)

Mam nadzieję, że nikogo nadwrażliwego nie uraziłem swoją wypowiedzią.
Powrót do góry

HUGO
Poziom 15
Poziom 15

Post#16 28 Lis 2011 22:49   

Witam

Człowiek stworzy program pokaże innym że można a przy okazji, program może być przydatny a tu pretensje nie rozumiem tego.

Pozdrawiam

Andrzej
Powrót do góry

dturczak
Poziom 17
Poziom 17

Post#17 28 Lis 2011 23:04   

żeby w temacie jednak mimo wszystko bylo cos sensownego polecam strone
http://www.pclviewer.com/rs2/qrtopology.htm
wydaje mi sie ze najtrudniejsza sprawa w tym wszystkim jest zaimplementowanie algorytmu Reed-Solomon do korekcji bledow.

sama specyfikacja QR code jest opisana niestety w platnym dokumencie standardu
ISO/IEC 18004. Jednak gdzieniegdzie ten dokument mozna znalesc ;)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Poczekalnia -> Program do generowania kodów QR na PC
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.067 seconds

elektroda.pl temat RSS