Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Turbina wiatrowa - czym się sugerować

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Turbina wiatrowa - czym się sugerować
Autor
Wiadomość
adam8820
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 29 Lis 2011 20:50   

Turbina wiatrowa - czym się sugerować

Witam
Wcześniej założyłem temat o budowie elektrowni wiatrowej o mocy 1MW. Czy mógłby ktoś polecić mi dobrego producenta turbin wiatrowych. Czym się kierować w poszukiwaniach, i jakiej mocy turbinę kupiłbym za około 1mln zł, oczywiście chodzi o używaną bo na nowa nie ma szans jak na początek :| .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Lis 2011 20:50   

Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: starachowice

Post#2 14 Gru 2011 12:20   

Re: Turbina wiatrowa - czym się sugerować

Witam.

Mnie interesuje elektrownia 0,25MW. Ale kryteria poszukiwań są na pewno podobne. Ja zwracam uwagę na takie rzeczy:

1. Wiatr startowy dla produkcji. Niekiedy jest to wiatr nawet 5m/s

2. produktywność przy danym wietrze. Należy ściągnąć parametry kilku turbin i porównać produktywność w wiatrach około 6m/s. (na wysokości gondoli turbiny 1MW takie właśnie będą średnie - oczywiście zależnie od rejonu)

3. Powszechna opinia o maszynie - tu chyba tylko www.

4. Awaryjność i dostępność części.

5. Stan kupowanej maszyny, Przydatna jest informacja czy turbina nie leżakowała jakiś czas.

6. Wiadomo cena. (przykład: za 250KW nordexa na 40m wierzy kratowanej można zapłacić 160 000zł ale też 400 000zł)

Jeżeli chodzi o 1Megową turbinę - wydaje mi się że to będzie VESTAS.
Jeżeli chodzi o moją działkę - 250kW - będzie to NORDEX N29 - wg mnie.

Chętnie podejme dyskusję i wymianę pogldów w temacie. Interesują mnie również sprawy papierkowe. Tu też mam szczątkową wiedzę na ten temat.

podgląd turbiny 600kW dane udostępnione dzięki dr Barzyk Consulting Link
Powrót do góry

adam8820
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 14 Gru 2011 16:30   

Co do papierków to tutaj jest wszystko ładnie podane
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1997466.html
Tylko nie wiem za bardzo ile trzeba czekać za uzyskaniem tych wszystkich pozwoleń. Może ktoś się orientuje? Szukałem trochę w necie i niektórzy piszą że czeka się nawet dwa lata, a niektórzy, że w pól roku też da się uwinąć.
Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#4 15 Gru 2011 11:11   

Bardziej zależało by mi na wymianie informacji w punktach - co po czym się załatwia -z ewentualnymi cenami.

Wg mnie było by to tak (wiatrak 0,25MW koszt 200kzł):

1. Zbadać plan zagospodarowania terenu - czy przewidują wiatraki
2. Jeżeli nie to składamy wniosek o uwarunkowania środowiskowe. Decyzja określa czy musimy robić raport środowiskowy
3. Raport środowiskowy (od 15 do 60 tyś)
4. Wniosek o warunki przyłączeniowe do sieci SN (trzeba mieć warunki zabudowy z decyzją środowiskową, akt własności ziemi lub umowa dzierżawy) 1MW 30 tyś
5. projekt budowlany (geologia - nie zawsze wymagane 10tyś zł.) cena= ? 150 tyś?
6. pozwolenie na budowę (cena ?)
7. Fundament około 60 tyś.
8. Dźwigi około 35 tyś, przygotowanie dokumentów 15 tyś,
9. koszty przyłączenia około 50 tyś.

Koszty miesięczne utrzymania wiatraka do 800zł, za 1kWh otrzymujemy z ZE 0,2zł + dopłata z państwa 0,22zł. czyli 0,42zł / 1kWh.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Gru 2011 11:11   

Powrót do góry

Joahim_Skywalker
Poziom 12
Poziom 12

Post#5 19 Sty 2012 19:34   

Poczytaj o turbinie wiatrowej ENERCON'a E-53. Jeśli chcesz jakiegoś second handa to ENERCON E-40. Są to turbiny bez przekładniowe i w przeciwieństwie do konkurencji wykazują bardzo dobrymi parametrami. Poczytaj ten dokument PDF:
Link
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sty 2012 19:34   

Powrót do góry

adam8820
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 20 Sty 2012 23:31   

A wiesz może jak to wygląda cenowo. Na początku myślałem o 1MW ale jak zobaczyłem ceny to szukam 600KW albo coś mniejszego. Tylko ceny jak podał kolega powyżej trochę mnie przeraziły, czy są aż takie duże koszty montażu i projektu?
Powrót do góry

Joahim_Skywalker
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 22 Sty 2012 00:23   

Nie powiem Ci, czy kolega ma rację czy też nie, ale wiem, że jest to inwestycja, która nie zwraca się od razu. Jak masz dobre miejsce to pewnie gdzieś po 5 latach zwróci Ci się turbina. Jeśli chcesz dowiedzieć się konkretów to spróbuj namierzyć jakiegoś właściciela turbiny wiatrowej.
Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 23 Sty 2012 08:22   

Joahim_Skywalker napisał:
Nie powiem Ci, czy kolega ma rację czy też nie, ale wiem, że jest to inwestycja, która nie zwraca się od razu. Jak masz dobre miejsce to pewnie gdzieś po 5 latach zwróci Ci się turbina. Jeśli chcesz dowiedzieć się konkretów to spróbuj namierzyć jakiegoś właściciela turbiny wiatrowej.

Popieram zwrot inwestycji to około 5lat, zależnie od miejsca. Chętnie wymienię się poglądami na temat leasingu/kredytu (priv lub gadulec)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Sty 2012 08:22   

Powrót do góry

adam8820
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 29 Sty 2012 17:46   

Ale nowa turbina zwraca się po 5 latach czy używana. Przejrzałem sobie te ENERCONY, rzeczywiście mają dobre opinie, czy ktoś się może orientuje w cenniku tych turbin??
Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#10 24 Lut 2012 13:07   

Używki w 5 lat.
Z tego co się orientuję E53 nie dostaniesz jeszcze używek. To bardzo dobra maszyna rusza od 2m/s ... taki powiew ledwo co czuć na twarzy.
Jeżeli chodzi o tą maszynę jako nową, to serwisanci ja polecają - ponoć zarobi na każdą ratę... ale czas zwrotu inwestycji się wydłuża.
Powrót do góry

adam8820
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 Post autora tematu 24 Lut 2012 13:43   

Orientuje się ktoś może w cenach Enerconów, szukałem troszkę i znalazłem E 40 i to używaną za 1 mln zł. Jak ktoś napotkał cennik Enercon lub Nordex byłbym bardzo wdzięczny, chociaż chciałbym porównać je z innymi producentami.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Turbina wiatrowa - czym się sugerować
Strona 1 z 1