Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Uziemienie domku jednorodzinnego

krzysiekk75 29 Lis 2011 22:37
  • #1 29 Lis 2011 22:37
    krzysiekk75
    Poziom 6  

Witam -mam pytanie dotyczące uziemienia. Zasilanie do domku od skrzynki licznikowej ,która znajduje się w granicy działki 4x10(TN-C)-ok.25mb.W domu podział PEN na PE i N. Ponieważ dom już stoi ciężko dobrać się do zbrojenia ławy. Czy wystarczy ok.20mb bednarki prawie wokół budynku tj.wzdłuż 2 ścian budynku? Grunt to glina , a na zamknięcie otoku raczej nie mam szans. Uziemienie ma służyć do "ochrony przepieciowej".

• #2 29 Lis 2011 22:43
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Skoro nie ma szans na zamknięcie otoku, czyli wykonania poprawnej ekwipotencjalizacji budynku, to nie ma lepszego rozwiązania, jak dostanie się do zbrojenia ław.
    Niby w czym widzisz kolego te trudności ?

• #3 30 Lis 2011 05:33
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

A co z ochroną odgromową?
    Jeśli ma to służyć tylko i wyłącznie ochronie przeciwprzepięciowej owy uziom można zrealizować poprzez zastosowanie szpilek pogrążonych pionowo w gruncie aby rezystancja owego uziemienia wynosiła Ru<10ohm. W przypadku nieosiągnięcia tej wartości uziom należy rozbudować.

• #4 30 Lis 2011 21:48
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Lub też na końcach opisanego uziomu poziomego, jeżeli wynik pomiaru nie będzie zadowalający dobić pilony.
    z praktyki 1 pilon 4,5m rzadko osiągał wartość poniżej 20om, oczywiście kwestia gruntu, pilony miedziowane delikatnie bardziej skuteczne.
    pzdr

• #5 30 Lis 2011 23:51
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

kasprzyk napisał:
    z praktyki 1 pilon 4,5m rzadko osiągał wartość poniżej 20om, oczywiście kwestia gruntu

No właśnie.
    Ja u siebie (w glinie) na takiej głębokości zwykle uzyskiwałem poniżej 15Ω

• #6 01 Gru 2011 21:38
    krzysiekk75
    Poziom 6  

Dzięki za podpowiedzi.Uda mi się najprawdopodobniej dostać się do ławy ,ale tylko w jednym miejscu. Czy jeśli podepnę się pod zbrojenie ławy i dodatkowo dopnę do tego ten mój uziom przebiegający wzdłuż 2 ścian budynku to będzie ok.?

• #7 01 Gru 2011 21:40
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Jak zostanie pomierzona wartość tego uziomu - pierwszy będziesz wiedział - za pomiarowcem, dobrze jak Nas wtedy poinformujesz.
    pzdr

• #8 01 Gru 2011 21:57
    krzysiekk75
    Poziom 6  

Ok.-dzięki

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty