X

Uziemienie domku jednorodzinnego

29 Nov 2011 22:37 KRkrzysiekk75
  • #1 29 Nov 2011 22:37
    krzysiekk75
    Level 6  
    Helpful post? (0)
    Witam -mam pytanie dotyczące uziemienia. Zasilanie do domku od skrzynki licznikowej ,która znajduje się w granicy działki 4x10(TN-C)-ok.25mb.W domu podział PEN na PE i N. Ponieważ dom już stoi ciężko dobrać się do zbrojenia ławy. Czy wystarczy ok.20mb bednarki prawie wokół budynku tj.wzdłuż 2 ścian budynku? Grunt to glina , a na zamknięcie otoku raczej nie mam szans. Uziemienie ma służyć do "ochrony przepieciowej".
  • #2 29 Nov 2011 22:43
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Skoro nie ma szans na zamknięcie otoku, czyli wykonania poprawnej ekwipotencjalizacji budynku, to nie ma lepszego rozwiązania, jak dostanie się do zbrojenia ław.
    Niby w czym widzisz kolego te trudności ?
  • #3 30 Nov 2011 05:33
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Helpful post? (0)
    A co z ochroną odgromową?
    Jeśli ma to służyć tylko i wyłącznie ochronie przeciwprzepięciowej owy uziom można zrealizować poprzez zastosowanie szpilek pogrążonych pionowo w gruncie aby rezystancja owego uziemienia wynosiła Ru<10ohm. W przypadku nieosiągnięcia tej wartości uziom należy rozbudować.
  • #4 30 Nov 2011 21:48
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Lub też na końcach opisanego uziomu poziomego, jeżeli wynik pomiaru nie będzie zadowalający dobić pilony.
    z praktyki 1 pilon 4,5m rzadko osiągał wartość poniżej 20om, oczywiście kwestia gruntu, pilony miedziowane delikatnie bardziej skuteczne.
    pzdr
  • #5 30 Nov 2011 23:51
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    kasprzyk wrote:
    z praktyki 1 pilon 4,5m rzadko osiągał wartość poniżej 20om, oczywiście kwestia gruntu

No właśnie.
    Ja u siebie (w glinie) na takiej głębokości zwykle uzyskiwałem poniżej 15Ω
  • #6 01 Dec 2011 21:38
    krzysiekk75
    Level 6  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dzięki za podpowiedzi.Uda mi się najprawdopodobniej dostać się do ławy ,ale tylko w jednym miejscu. Czy jeśli podepnę się pod zbrojenie ławy i dodatkowo dopnę do tego ten mój uziom przebiegający wzdłuż 2 ścian budynku to będzie ok.?
  • #7 01 Dec 2011 21:40
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Jak zostanie pomierzona wartość tego uziomu - pierwszy będziesz wiedział - za pomiarowcem, dobrze jak Nas wtedy poinformujesz.
    pzdr
  • #8 01 Dec 2011 21:57
    krzysiekk75
    Level 6  
    Topic author Helpful post? (0)
    Ok.-dzięki
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products