Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pęknięty (rozcięty, przerwany) resor głośnika - jak najprościej to naprawić?

Moreno 11 Gru 2011 14:09 3276 6
  • #1 11 Gru 2011 14:09
    Moreno
    Poziom 10  

Witam.
    Panowie, mam następujący problem z GDN 30/60/1:

Pęknięty (rozcięty, przerwany) resor głośnika - jak najprościej to naprawić?

...i co teraz?
    Czy da się to jakoś naprawić bez wymiany resora czy jednak trzeba zastąpić go nowym?
    Nie jestem do końca pewien, ale to raczej nie jest rozdarcie tylko przecięcie, bo nie dość, że po skosie, to jeszcze w linii prostej, a w miejscu gdzie resor jest przyklejony do kosza głośnika widać... hmm, nie wiem jak to opisać ... sklejone te przecięcie.
    Wiem, że na zdjęciu to słabo widać, ale jak się dobrze przyjrzycie to sami zobaczycie.

ps. Pomimo tego pęknięcia głośnik grał dobrze. Przynajmniej tak mi się wydawało.
    A owy defekt zobaczyłem całkiem przypadkowo, jak go wykręciłem aby sprawdzić zwrotnice.

• #2 11 Gru 2011 16:12
    ja-kenaj
    Poziom 26  

I niech tak zostanie, jeśli dobrze odtwarza. Myslę, że spoiwo (klej) jest elastyczne i dobrze trzyma?

• #3 11 Gru 2011 16:27
    398216
    Usunięty  
  • #4 11 Gru 2011 21:01
    Moreno
    Poziom 10  

dj-MatyAS napisał:

Czy to pęknięcie/przecięcie nie idzie wzdłuż nitek tkaniny?

Tak, to jest dokładnie wzdłuż nitek.

dj-MatyAS napisał:

Wszystko jedno zresztą - jeśli jest to już klejone - znaczy, że ktoś "narozrabiał" wcześniej.

Nie wiem po co ten ktoś to zrobił, ale na jednym przecięciu nie skończył - zauważyłem drugie, równoległe do tego pierwszego, ale klejone na całej swej długości.
    Zachodzę w głowę po jaką cholerę mu to było potrzebne. Po co to zrobił? Czyżby jakiś resor z odzysku?
    Kolumn nie mam od nowości, a poprzedni właściciel mówił, że zawieszenia zostały wymienione na nowe, bo tamte już się posypały ze starości.

dj-MatyAS napisał:

Nic nie zaszkodzi jednak, aby nałożyć na pęknięcie niewielkiej ilości BUTAPREN'u (dobrego!) nie usztywni to resoru w jakimś decydującym stopniu, a za to zabezpieczy przed dalszym pękaniem.

Tylko czy aby na pewno? Bo patrząc na te obydwa pęknięcia/rozcięcia zastanawiam się czy przypadkiem te pierwsze na początku nie wyglądało tak jak to drugie. A z czasem i pod wpływem drgań membrany (a wiadomo, że A-720 potrafi wycisnąć z nich siódme poty) przy trochę głośniejszym słuchaniu te rozcięcie się powiększyło/wydłużyło.

... ehhh ... kurde. Chyba jednak będę wymieniać ten resor. Bo tak właściwie to on jest jakoś krzywo przyklejony do karkasu, a i cewka też nie jest dobrze wycentrowana w osi szczeliny, tzn. normalnie nie obciera, ale jak naciskać palcem na obszar obrzeża kopułki przeciwpylowej to w miejscach w których nie słychać tarcia, słychać je po naciśnięciu na stronę przeciwną. Wiecie o czym mówię?

... a może by tak dla "spokojności" dać jakąś większą cewkę, np. z GDN 30/100/11 ? Czy to poprawi wytrzymałość mocową głośnika?

• Pomocny post
    #5 11 Gru 2011 21:45
    398216
    Usunięty  
  • #6 11 Gru 2011 23:45
    Moreno
    Poziom 10  

dj-MatyAS napisał:
    Oba? Górne (pianka) i dolne (resor)? To by było dość dziwne, bo o ile pianka często "siada", to dolne zawieszenie raczej powinno (w tych głośnikqch szczególnie) wytrzymywać "wieki".

Z tego co pamiętam, jak kilka lat temu kupowałem te kolumny to wtedy zapytałem gościa o te membrany (bo wcześniej gdzieś tam widziałem prążkowane) a on mi powiedział, że te są nowe bo tamte fabrycznie wklejone już się posypały. Tak więc górne zawieszenie na pewno dał nowe (skoro membrany się posypały to pianki tym bardziej), a dolne pewnie odklejał i ....
    Trochę zaczyna mnie korcić żeby sprawdzić głośniki w drugiej kolumnie.

dj-MatyAS napisał:
    Nie pisałeś wcześniej, że są dwa.

Bo sam o tym nie wiedziałem. Dopiero później, jak zapytałeś o te pęknięcie (czy wzdłuż nitek) to zacząłem się bardzo dokładnie przyglądać i zauważyłem bardzo słabo widoczne, ale to zapewne ze względu na dość precyzyjne sklejenie, drugie pęknięcie.

No cóż. Przyznam, że będę to robił pierwszy raz (oczywiście mówię o wymianie resora :)) Jak coś spartole, to najwyżej oddam go w fachowe ręce albo kupie nowy głośnik.
    A tak poza tym mam jeszcze do regeneracji 6 głośników od kolumn Space86, więc może najpierw zabiorę się za te mniejsze, bo w razie spartolenia roboty nie będzie mi ich tak żal jak tego gdn30/60 :)

Edit:///
    Hej... a co myślicie na temat gotowych (sklejonych) zestawów naprawczych?
    Może od razu kupię sklejoną membranę z cewką i zawieszeniami i potem to tylko wycentruję i wkleję do kosza? Wtedy problem z prawidłowym ustawieniem względem siebie karkasu, membrany i zawieszeń mam z głowy, nieprawdaż?
    Co o tym myślisz MatyAS?

• #7 07 Lut 2013 21:28
    Moreno
    Poziom 10  

Kupiłem gotowe zestawy naprawcze.
    Kosz głośnikowy wyczyściłem z resztek zawieszeń i kleju, i wkleiłem nowy komplet.
    Zrobiłem mu mały test (10Hz) na tarcie cewki - wynik negatywny - brak jakichkolwiek szmerów.
    W ciągu kolejnych kilku tygodni głośnik przybierał na brzmieniu. A teraz z dumą mogę przyznać, że gra nawet lepiej od drugiego, którego jeszcze nie ruszałem :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME