X

RECOVERY - jest partycja - jak znaleźć ścieżkę dostępu aby utworzyć CD?

11 Dec 2011 19:50 SPSpragniony wiedzy
  • #1 11 Dec 2011 19:50
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Helpful post? (+1)
    Witam.
    Chyba dobrze trafiłem - "odzysk danych", więc chyba nie zaśmiecam ?
    Opis problemu:
    - na laptopie postawiono na nowo "inny" SYSTEM - nie stworzono płyt RECOVERY
    tylko sformatowano dysk ...
    - partycja zawierająca RECOVERY w dalszym ciągu jest widoczna jako ukryta.

Proszę o pomoc - chciałbym utworzyć RECOVERY DISC na bazie tej ukrytej
    partycji, ale nie wiem w jaki sposób wywołać proces tworzenia dysków CD/DVD
    Nie znam ścieżki dostępu, komend, które mogą wywołać ten proces.

W oryginale (przed formatem) zapewne była ikonka "utwórz dysk Restore" , ale
    po formacie zniknęła... no i w tym cały problem.

Pomożecie? :)
  • #2 11 Dec 2011 20:30
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Helpful post? (0)
    Model dokładny laptopa.
    Dokładnie opis tego co zostało zrobione. Krok po kroku.
  • #3 11 Dec 2011 20:36
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    Proszę bardzo.

Fujitsu Siemens AMILO Li 2727

Nowy miał VISTĘ - posadzono na nim XP bez tworzenia RECOVERY DISC

Aktualnie menadżer dysków pokazuje ukrytą partycję z danymi RECOVERY, ale nie ma jak uruchomić procesu tworzenia dysków CD/DVD , aby wypalić płyty z VISTĄ i sterownikami.
  • #4 11 Dec 2011 22:52
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Helpful post? (0)
    Quote:
    posadzono na nim XP bez tworzenia RECOVERY DISC

Kiedy ? jak długo pracował na XP.
    Strona producenta milczy ?
    Czemu tam postawiono XP ?

http://www.do-download.com/download/Fujitsu-Siemens-124975-1.html

Podaj to co opisane http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html
  • #5 11 Dec 2011 23:11
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    - Kupiono
    - Nie utworzono dysków CD/DVD RECOVERY (niewiele osób o tym pamięta/wie)
    - Zainstalowano XP ( ze względu na brak sterów do Visty, wygodę, przyzwyczajenia)
    - Komputer znalazł nowego właściciela, który woli VISTĘ, a cały Recovery jest na ukrytej
    partycji, ale nie ma jak ją uruchomić, aby utworzyć płyty CD/DVD ...
    - Producent milczy.

F8 - F12 nic nie dają.

Jak więc można wykonać dyski Recovery z ukrytej na HDD, partycji ?
  • #6 12 Dec 2011 14:15
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Helpful post? (-1)
    A z czego kolega chce wykonać te płytki skoro partycji z danymi już nie ma ?

Podaj to o co prosiłem !

Quote:
  • #7 12 Dec 2011 14:25
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Migol21 to nie jest problem odzysku danych tylko postawienia systemu z recovery po instalacji xp i nadpisaniu MBR.
    Partycja z danymi jest.Wszystko co jest potrzebne do przywrócenia systemu do stanu fabrycznego znajduje się na partycji recovery.
    Jest możliwość przywrócenia oryginalnego systemu z recovery.Nie da się tego zrobić automatycznie bo instalacja xp nadpisała MBR.Trzeba system przywrócić ręcznie.Jest z tym trochę zachodu.Warunek jest jeden aby pliki obrazu systemu na partycji recovery nie były uszkodzone.Sprawdź czy są pliki obrazu najlepiej z jakiegoś liveCD.Jeżeli są to napiszę co dalej.
  • #8 12 Dec 2011 16:01
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Helpful post? (0)
    linuks - Czy wiesz gdzie się znajdowała kopia systemu ?
    Skąd pewność, że ta ukryta partycja to właśnie ta z tym systemem ?
    Skąd pewność że jest sprawna ?
    Często są to partycje narzędziowe.

Dalej czekam na podanie do przeanalizowania co się mieści na tej ukrytej partycji.

Jak chcesz wykonać płytki z Vistą do przywracania systemu skoro nie masz Visty ani też nie wiesz czy program tworzący DVD robi to z zainstalowanego systemu czy z partycji recovery.

Coś za dużo tych nie wiadomych aby być takim pewnym tego.
  • #9 12 Dec 2011 16:10
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Robiłem to już nie raz.Zawsze piszę o tym co sam robiłem.Jeżeli pliki obrazu systemu na partycji recovery są nieuszkodzone to da się przywrócić system do stanu jak w dniu zakupu.Dalsze postępowanie jak w instrukcji laptopa(w tym tworzenie DVD recovery).Jak pliki obrazu systemu są uszkodzone to nie ma sposobu żeby odzyskać vistę po nadpisaniu jej przez instalację xp.Pozostaje tylko zakup DVD recovery od producenta.Czy pliki na partycji recovery to są pliki obrazu bardzo łatwo stwierdzić choćby po rozmiarze.Dobrym sprawdzeniem spójności plików obrazu jest ich scalenie i zapisanie na inny nośnik.Miałem kilka przypadków ,że system nie chciał się przywrócić z plików podzielonych a bez problemu przywrócił się ze scalonego pliku.
  • #10 12 Dec 2011 17:38
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (-1)
    Witam.
    Mało wolnego czasu, ale postaram się szybko nadrobić.

GParted LiveCD mówi, że ukryta partycja to WINRECovery
    First sec. 2048 Last 24576000

Podejrzałem zawartość i jest tam 7 katalogów ( min, FSC FACTORY RECOVERY, a w nim plik FACTORY.WIM ważący 4.64GB - to chyba obraz płyty ) oraz 4 pliki mające w nazwie boot.

Daty zmiany zawartości folderów/plików są identycznie stare, więc chyba to wskazuje, że nie nadpisano zawartości.

To tyle co może laik .... jak coś więcej ustalę, to dam znać w temacie.
  • #11 12 Dec 2011 20:41
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Helpful post? (-1)
    Widzę, że kolega bimba sobie z moich próźb o układ partycji MBR i pierwsze 100 sektorów a w tym przypadku 2048 sektorów z programu DMDE.

Więc życzę udanej zabawy.
  • #12 13 Dec 2011 09:59
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Factory.wim to jest plik obrazu systemu.
    Proponuję taką kolejność działań.
    1 zrobienie kopi ważnych danych na nośnik zewnętrzny.
    2 zrobienie kopi partycji systemowej, partycji recovery i MBR. Na wszelki wypadek żeby można było przywrócić stan obecny w kilka minut w razie niepowodzenia.
    3 Sprawdzenie struktury obrazu wim i rozpakowanie obrazu na partycje programem imagex.
    4 Odbudowa bootloadera.

Daj zrzut z Gparted z układem partycji.Podaj też SMART dysku dla pewności.
  • #13 13 Dec 2011 11:15
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (+1)
    12 kamaszek.
    W linku co podałeś są instrukcje jak przywrócić z recovery. Problem jest w tym ,że instalacja xp nadpisała MBR i klawisze nie będą działać i autor postu nie ma płyt recovery. Czytaj ze zrozumieniem i unikaj porad nieskutecznych bo tylko robią zamieszanie.Jeżeli potrafisz pomóc w tym przypadku to napisz jak ma przywrócić system gdy nie ma płyt recovery i nie działają klawisze uruchamiające proces recovery.
    Pozdrawiam
  • #14 13 Dec 2011 11:53
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (+1)
    Przeczytałem i jest tam wszystko tylko nie ma analizy struktury pliku obrazu.Jest to napisane przy założeniu, że w pliku obrazu jest tylko obraz jednej partycji co nie jest prawdą w większości przypadków.
  • #15 13 Dec 2011 13:37
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Witam wszystkich - dzięki za zainteresowanie.

Po powrocie do domu dam Wam wszystko co mi się uda uzyskać.

Ale za nim to zrobię, to zadam NAJWAŻNIEJSZE pytanie :

Czy wspominane przez Was procedury pozwolą na utworzenie "fabrycznych płyt recovery"
    tak jak w przypadku zakupu nowego laptopa, gdzie jest taka, jednorazowa możliwość,
    czy też powyższe procedury pozwolą jedynie na jednorazowe postawienie nowego systemu z ustawieniami fabrycznymi ? To ważne, gdyż nabywcy zależy na płytach RECOVERY na ew. przyszłość .
  • #16 13 Dec 2011 14:01
    12kamaszek
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    12kamaszek wrote:

te tematy pozwolą ci na przywrócenie dostępu do recovery przywrócenie recovery= przywróceniu kompa do fabrycznego stanu a tam znajdziesz program do nagrania płytek recovery :D Nagranie płyt recovery nie jest jednorazową możliwością można to robić wielokrotnie
  • #17 13 Dec 2011 15:56
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    W tych laptopach co przywracałem system ręcznie można było zrobić dyski recovery.Tego konkretnie modelu nie robiłem ale powinno być podobnie.
  • #18 14 Dec 2011 05:50
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    \windows\system32\winload.exe
    stan – 0xc000000f

Nie można załadować wybranego wpisu z powodu braku lub uszkodzenia aplikacji.

Wyszło mi, że w poradniku i na stronie M$ (z której został opis skopiowany) jest nieścisłość (zakładając strukture katalogów taką jak na nośniku inst.) bo w obrazie *.wim Windows loader: winload.exe jest głębiej - w podfolderze \boot
    najlepiej jakbyś zamontował/podejrzał swój *.wim i się upewnił jak tam jest lub...

spróbował tak:
    bcdedit /set {GUID} path \windows\system32\boot\winload.exe

W razie czego wylistuj pliki z tej partycji i wrzuć wynik bcdedit /enum all
  • #19 14 Dec 2011 06:52
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Proponuję (oczywiście ścieżki wpisz takie jak u ciebie będą)
    imagex /info d:\FACTORY.WIM

jeżeli w pliku wim jest obraz jednej partycji to format partycji i

imagex /apply d:\FACTORY.WIM 1 c:

potem bootloader

bootrec.exe /fixmbr
    bootrec.exe /fixboot
    bootrec.exe /rebuildbcd
  • #20 14 Dec 2011 17:49
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    SUPER , ale to co powyżej napisaliście, to dla mnie czarna magia - niestety.

Zrobiłem wszystko dokładnie tak jak w poradniku - po każdym wpisie było info, że wykonano poprawnie, nie ma mowy o pomyłce, dziwi więc i zasmuca fakt, że na stronie
    M$ Kolega znalazl błąd, a sposób poprawy tego jest dla mnie niezrozumiały, niestety.

Gdybym mógł poprosić w mniej fachowy sposób, to jeszcze raz mógłbym ew. spróbować,
    bo wychodzi na to, że " a już witał się z Gąską ..... szkoda by było.
  • #21 14 Dec 2011 18:41
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    W wierszu poleceń uruchomionym jako administrator wpisz:
    bcdedit /enum all > %temp%\bcd.txt

co do wylistowania plików z partycji recovery to:

dir /s x: >> %temp%\bcd.txt
    (x: - literka partycji recovery)

i wklej tu bcd.txt:
    notepad %temp%\bcd.txt

Załącz też jak proponował kolega wcześniej 2048 początkowych sektorów z HDD np. za pomocą DMDE.

Z tego co zrozumiałem docelowo z tych plików na Recovery chcesz utworzyć boowalną płyte - tak?

Co do poprawności poleceń bcdedit - nie wątpię tyle, że ścieżki nie są sprawdzane :wink:

Co do tego błędu w opisach napisałem IMHO i z zaznaczeniem zgodności katalogów - trzeba sprawdzić zawartość obrazu i się okaże.
    W WAIK widzę, że jest podfolder ...\boot\...
  • #22 14 Dec 2011 19:33
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Partycja na której jest WinRecovery nie tylko nie ma przypisanej litery, po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że ma atrybut "HIDDEN" - co mogło być przeszkodą.

Zmieniłem atrybut tej partycji - jest widoczna i system nadał jej literę na stałe - "D"
    Wcześniej przy ukrytej było to "E"

Postanowiłem przeprowadzić raz jeszcze ten proces , ale już po pierwszej komendzie "create" wywaliło, że - " nie może stworzyć pliku kiedy taki plik już istnieje"
    (win\sys32>bcdedit/create {ramdiskoptions} itd )

Jak można usunąć wpis który wczoraj stworzyłem, aby zrobić to na nowo z odkrytą partycją i nową literą ( było E: , jest D: ) ?

Sorry za LAME, ale .... nobody is perfect :)
  • #23 14 Dec 2011 19:54
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Nie wiem dlaczego nie chcesz przywrócić systemu z obrazu partycji i po przywróceniu zrobić DVD recovery z visty. Zawsze robiłem tak i nie było problemów.Kombinujesz jak koń pod górę. Popatrzę może sie czegoś nauczę nowego bo w ten sposób nie robiłem nigdy.Nie uszkodż w ferworze walki partycji recovery.
  • #24 14 Dec 2011 20:11
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Chętnie spróbuję Twojego rozwiązania - jest jedno ale ... procedura wymaga aby "włożyć do napędu instalkę VISTY, której nie mam. Mam jedynie dysk REPAIR VISTA/7 z narzędziami, partycję z RECOVERY , trochę czasu , niewielką wiedzę magiczną i to tyle ...

Myślę, że sposób w który zacząłem może zadziałać, błędem było poleganie na tym, że partycja RECOVERY jedynie nie ma litery, teraz okazało się , że jest HIDDEN, co mogło być
    przeszkodą. Teraz już ją "odkryłem" ma nową przypisaną literę i może to zadziała.
    Jest tylko problem ze stworzonym poprzednio wpisem (gdy była ukryta pod inną literą)

Jeśli znajdzie się sposób na poprawkę tego wpisu, to wykonam wszystko ponownie i ...
    mam nadzieję , że zadziała.

LINUKS - napisz proszę, co proponujesz aby właśnie taki efekt osiągnąć ?
    ( przywrócenie stanu fabrycznego z opcją wykonania dysków DVD Recovery )

Z góry dziękuję za cierpliwość. :)
  • #25 14 Dec 2011 20:23
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Trzeba wpisać dwa polecenia imagex
    Pierwsze z parametrem info żeby wiedzieć co jest w pliku wim.
    W zależności od wyniku polecenia info trzeba format partycji systemowej (pisałeś ,że masz zrobione kopie to w razie potrzeby zawsze możesz przywrócić system do stanu obecnego) i przywrócić system z pliku wim na partycje systemową.
    Po tym trzeba odbudować bootloader i system powinien się uruchomić jak przy pierwszym uruchomieniu po zakupie.Dalsze czynności jak w instrukcji laptopa. Pisałem o tym wyżej.
    Nie potrzeba to tego płyty z systemem.Wystarczy ta co z netu ściągnąłeś.Nie kombinuj z atrybutami partycji recovery.
    Jak zadziała to co teraz robisz to chętnie popatrzę bo tak nie robiłem a nauki nigdy za dużo.
  • #26 14 Dec 2011 21:02
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Jest szansa, że zadziała, pod warunkiem, że znajdzie się sposób aby wyczyścić wczorajszy wpis w win\sys32>bcdedit może jakoś uda się usunąć, gdyż teraz mam info, że wpis juz jest.

Wiem , że może wymagam zbyt wiele, ale czy mógłbym poprosić o bardziej dla mnie zrozumiały sposób postępowania ? Twój cel to jest to czego oczekuję - w finale chcę
    otrzymać płyty RECOVERY, tak aby w razie czego móc przywrócić stan fabryczny.

imagex nie ma w systemie aby podejrzeć .WIM . Mam kopie katalogów i plików z ukrytej partycji RECOVERY. Mam dysk narzędziowy VISTA/7 , mam chęci - brakuje doświadczenia.

Poprowadzisz ?
  • #27 14 Dec 2011 21:17
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Widzę ,że trzeba krok po kroku.
    Imagex jest na partycji recovery.
    Jak potrzebujesz to zmień nazwę tego pliku co ci przeszkadza.Oczywiście ścieżki wpisz swoje.
    attrib bcd -s -h -r
    ren c:\boot\bcd bcd.old
    Jak się nie powiedzie próba to poprowadzę krok po kroku wg tego co sam robiłem.
    Masz możliwość pisać z drugiego kompa?
    Właściwsza by była kopia całej partycji recovery na nośniku zewnętrznym (np pen).Kopia zrobiona np programem partimage.Pilnuj tej partycji recovery bo bez niej nic nie zdziałasz.Trzymanie kopi na tym samym dysku nie jest najlepsze.
  • #28 14 Dec 2011 21:41
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Tak - piszę z innego kompa. Reaktywowany jest obok.

To miłe, że chcesz pomóc - dzięki.

Nie ukrywam, że chciałbym spróbować metody która już próbowałem, ale chyba ze względu na to, że partycja była HIDDEN , to się posypało i efektu nie ma .
    Chętnie przetestuję tą metodę do końca, ale cos trzeba by było zrobić z moim wczorajszym wpisem ( gdy partycja była ukryta i z innyą literą )

Prowadzenie za ręke to odpowiedni sposób :) Łatwo mi się pogubić, myślę, że rozumiesz - nikt nie urodził się Einstainem ! :)
  • #29 14 Dec 2011 22:15
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    To jak masz drugi komp to nie ma problemu.Kopię partycji recovery(obraz całej partycji) masz na zewnętrznym nośniku?
  • #30 15 Dec 2011 05:47
    Spragniony wiedzy
    Level 12  
    Nie mam obrazu całej partycji - mam foldery i pliki na niej zapisane. Ale mogę podpiąć HDD po USB i zrobić obraz, jeśli to konieczne. Czym najprościej ?

To usunięcie poprzedniego wpisu i wprowadzenie go na nowo wydaje się być obiecujące,
    ale jak tego dokonać ?
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products