Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0

mystical 18 Gru 2011 18:03 16961 18
  • Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0

WSTĘP
    Od jakiegoś czasu zabierałem się za jakieś monitory do sypialni. Kupiłem amplituner w stylu vintage i odrestaurowałem od strony elektronicznej (choć ostatnio lewy kanał daje znaki o bliskim końcu swego żywota), dokupiłem dvd i zacząłem się rozglądać za resztą. Wpadły mi w ręce Founteki za niziutką cenę i postanowiłem oprzeć się właśnie na nich. Co z tego wyszło, zobaczycie.

ZAŁOŻENIA

Tanio, tanio, tanio (kryzys jest), a do tego wykorzystać zalegające w domu z poprzednich prac elementy elektroniki, resztki forniru itd. żeby bylo jeszcze taniej :P

PRZETWORNIKI

Fountek FW168
    Fountek NeoCD 1.0

Zwrotnica ze schematu louspeakershop, ale kupiłem właściwie tylko cewki, reszta elementów jakimś cudem znalazła się w głębinach szafy.

OBUDOWA

Obudowa 16,3l netto, wykonana z mdf-u 19 mm, kupionego w Obi (o tyle dziwne, że liczą sobie tylko za materiał zamówiony - cięcie i odpady mnie nie dotyczyły). Skręcana wkrętami, dodatkowo wzmocniona Wikolem. Od środka dodatkowo silikon (chociaż nie wiem czy potrzebnie).
    Tlumiłem owczą wełną grubości 2 cm - na razie lekko, bo ciągle jeszcze eksperymentuję i czekam aż się monitorki wygrzeją. BR 70/200.
    Fornir to palisander z dwóch powodów, po pierwsze w sypialni stoją ciężkie wielkie meble z palisandru o szerokim usłojeniu i monitory miały pasować wzorem do mebli, po drugie resztki takiego właśnie forniru leżały mi po kątach z jakiegoś poprzedniego eksperymentu. Rozwiązanie to miało i plusy i minusy - niby tanio, ale z drugiej strony musiałem bardzo mozolnie łączyć fornir. No cóż, szkoła kosztuje (w tym przypadku mnóstwo czasu).
    Nie zdecydowałem jeszcze co z "nogami", bo nie wiem czy monitory będą stały na meblach czy też może je podwiesić pod sufitem, dlatego na razie nie ma nic.
    Odświeżyłem także obudowę amplitunera, na której fabryczna samoprzylepna okleina drewnopodobna wyglądała już tragicznie i wiecej jej brakowało niż było.

WRAŻENIA

Monitory grają z amplitunerem Yamaha CR-440 i dvd Marantz DV4500. W chwili pisania opisu wygrzewają się dopiero jakieś 16 godzin, a już mnie totalnie zaskoczyły.
    Bardzo szczegółowa góra, nie piszczy i nie jest za ostro. Średnica może minimalnie wycofana, ale dosłownie w tak małym stopniu, że na słuch nie jestem w stanie tego definitywnie stwierdzić. Bas... nie wiem co tu napisać. Nie spodziewałem się fajerwerków, niemniej jednak Madonna - Rain robi masaż żołądka. Niskich jest dość jak na tej wielkości monitory. Bas jest w miarę szybki i nieźle kontrolowany - dla mnie w sam raz.
    Testy robię na razie na ucho w pomieszczeniu 60m2, więc więcej po prostu nie umiem napisać. Gdy trafiąa do docelowego pokoju (ok. 20m2), to sie okaże (ew. po pomiarach) na co je tak naprawdę stać.
    Ogólnie? Jak dla mnie bomba - w tym przedziale cenowym nie widzę nic co mogłoby Founteka zagiąć. Może kiedyś się pozbieram na tyle, żeby gdzieś zrobić im pomiary, na razie jednak monitory wędrują do sypialni i zaczynają służbę :)

KOSZTY

przetworniki z przesyłką 570
    mdf 50
    el. zwrotnicy których nie miałem 135
    BR, wełna, terminale 60

-------

Razem: 815

Dziękuję za cierpliwe doczytanie do końca :)

Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0
    Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0

Fajne!
  • #2 18 Gru 2011 21:54
    398216
    Usunięty  
  • #3 18 Gru 2011 22:10
    miku210
    Poziom 26  

dj-MatyAS napisał:
    Strojenie BR, zwrotnice...? Mamy się domyślać?

Autor napisał, że zwrotnica pochodzi z louspeakershop'u.
    mystical napisał:
    BR 70/200

W AKKUS F2 zastosowano te same przetworniki.

Swoją drogą, bardzo starannie wykonane Monitory. Sam się nad nimi zastanawiam...
    W rzeczywistości też są takie głębokie jak na zdjęciach?

• #4 18 Gru 2011 22:24
    mystical
    Poziom 10  

Przepraszam za niekompletność, rzeczywiście nie wspomniałem nic o strojeniu... nie wiem jak mi to umknęło.

Oryginalnie w projekcie popartym pomiarami przewidziano tunel bassreflex 70/160, jednak przy symulowaniu powyższego zestawu, lepsze charakterystyki można było ujrzeć po wydłużeniu BR. W związku z tym obecna długość to 200 mm. Tak jak pisałem - ciągle eksperymentuję.
    Strojenie na 45 Hz.

Jeśli chodzi o zwrotnicę to nie byłem szczególnie oryginalny. Użyłem schematu udostępnionego przez loudspeakershop:

Jak to gra? Hm, po kolejnych kilku godzinach jestem dalej pozytywnie zaskoczony. Niskich tonów jest dość sporo, jednak dominuje średnica (tak, poprawiła się nieco). Wysokie nadal rewelacja.

Dodano po 3 [minuty]:

miku210 napisał:
    W rzeczywistości też są takie głębokie jak na zdjęciach?

Głębokość całkowita to 35,4 cm

• #5 19 Gru 2011 09:43
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

dj-MatyAS napisał:
    ... W porównaniu do powierzchni membrany - ogromna "dziura" BR...

Padłeś ofiarą małego "oszustwa". ;) Tył obudowy jest węższy od frontu stąd takie wrażenie, poza tym sam kołnierz wylotu BR je potęguje.
    Ten element wygląda tak:
    Autorem projektu zwrotnicy jest Pan Witold Albecki i dzięki uprzejmości autora, schemat pozostawiam na naszym forum.
    Mi konstrukcja przypadła do gustu, jak i również modyfikacja obudowy amplitunera.
    Po za drobnymi rzeczami niczego bym nie zmieniał.
    Moim zdaniem są to dobrze "ulokowane" pieniążki.

• #6 19 Gru 2011 12:42
    Tomq
    Poziom 38  

Również jestem pełen podziwu dla konstrukcji (musze ją koniecznie dodać do "Przeglądu zestawów DIY w różnych cenach, będzie wzorem dla innych).

Masz porównanie wstęgi do "klasycznej" kopułki? Gra delikatniej? A jak sprawuje się midwoofer Founteka - średnica nei jest zbyt zimna?

Nad standami warto pomysleć, kolumny powinny miec przestrzeń wokół siebie, wtedy więcej dźwiekół dobiega bezpośrednio z kolumn, co pozytywnie wpływa na wrażenie "sceny dźwiekowej".

• #7 19 Gru 2011 13:38
    mystical
    Poziom 10  

Mam zestaw trójdrożny na Teslach sprzed kilku lat (także DIY - również jest tu na forum), gdzie za wysokie odpowiadają STX GDWK 9/150/8. W porównaniu ze wstęgą giną marnie. Po prostu niebo a ziemia. Gdwk ostro popiskuje, wydaje z siebie jakieś szmery i syki, a Fountek gra czysto i szczegółowo.
    Co do średnicy to nie mogę powiedzieć, że jest zimna. Mocno szczegółowa i nieźle kształtująca się średnica, aczkolwiek ciepła tam niewiele. Wydaje mi się, że to wymarzony głośnik do muzyki elektronicznej - np. Jean Michel Jarre na Fountekach brzmi zupełnie inaczej niż na Teslach. Ale już ballady flamenco lepiej (pomijając wysokie) wypadają na starym zestawie...
    Nie wiem czy zrozumiale się wyrażam, nie umiem pisać poematów o dźwięku jak niektórzy :)

• #8 22 Gru 2011 12:08
    mystical
    Poziom 10  

Zdjęcia z docelowego "miejsca pobytu". Ustawienie tymczasowe dopóki nie wymyśle jak je umieścić.

Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0 Monitory Fountek FW168 + NeoCD1.0

• #9 22 Gru 2011 12:56
    398216
    Usunięty  
  • #10 28 Gru 2011 10:09
    nitros66
    Poziom 25  

Tomq napisał:

Masz porównanie wstęgi do "klasycznej" kopułki? Gra delikatniej? A jak sprawuje się midwoofer Founteka - średnica nei jest zbyt zimna?

Słuchałem w listopadzie budżetową wstęgę. W odróżnieniu od kopułek i membranowców ( takich jak np. Visaton TW70 w La Scala Monitor ) jest niesamowicie zrównoważona - zero piachu i cykania :)

Kolego mystical klasyczna bryła Twoich monitorów bardzo mi się podoba. Jaką skuteczność ma cały zestaw ( wiem że FW168 ma 87dB, a NeoCD1.0 ma 90dB)? Chodzi mi głównie o współpracę z "lampiaczkami" :D Na marginesie dodam, że pojawił się poważny konkurent dla MX-140 StX'a.

Pozdrawiam,
    nitros66

• #11 28 Gru 2011 19:45
    marian133
    Poziom 37  

Bardzo ładne kolumny :)

nitros66 napisał:
    Na marginesie dodam, że pojawił się poważny konkurent dla MX-140 StX'a.

200zł więcej kosztuje zestaw głośników founteka od zestawu do MX-140,w sumie nie dużo,ale nie porównuj tych głośników do STX-ów bo to nie ta liga,konkurentem to one mogą być dla Usherów... i w sumie już są.

• #12 29 Gru 2011 22:24
    kborowiec
    Poziom 17  

Piękny fornir, bryła, jak dla mnie, nieco przekombinowana.
    Przesiadłem się kiedyś ze wstęgi na Vifę DX25 i myślę, że dobrowolnie do kopułek już nie wrócisz :)

• #13 18 Sty 2012 16:14
    RAV7775
    Poziom 7  

Mystical
    Czy cena tych przetworników tak skoczyła teraz koszt ich to około 750+przesyłka?

• #14 18 Sty 2012 16:59
    mystical
    Poziom 10  

Konkretnie nie odpowiem, bo nie wiem, ale gdy Akkus zaczął handel fountekiem, to NeoCD1.0 kosztował bodajże 100, a FW168 130 zł.

Ale głowy nie dam

• #15 18 Sty 2012 17:30
    Areek2
    Poziom 21  

Była promocja. Sam żałuję, że ich nie wziąłem, bo ponoć fajnie grają i jestem ciekaw jak brzmi przyzwoita wstęga.

A kolumny fajnie wykonane. Fornirek pasuje do aluminiowych membran ;)

• #16 18 Sty 2012 22:49
    Tomq
    Poziom 38  

Z tego co słyszałem zarejestrowanie się na ich forum i napisanie co najmniej 5 (sensownych!) postów upoważnia do zniżki na zakupy w sklepie.

A ogólnie to jak teraz skoczyły ceny głośników i części do zwrotnic to jest szok.

• #17 31 Sty 2012 14:17
    Diazd
    Poziom 15  

Witajcie!

Kolumienki pięknie wykonane, bardzo dobry pomysł z tym fornirowaniem wzmacniacza:)

Miał ktoś może możliwość porównania tych wstęg fountech'a z ceramicznymi kopułkami STX'a (T.STX.4.1.250.6.F.A.SC.X) ?

Pozdrawiam

• #18 01 Lut 2012 14:58
    Wojcio1998
    Poziom 9  

Mam jedno pytanie, czy ten fornir nie odkleja się od wzmacniacza pod wpływem ciepła? Bo w moim przypadku tak było...

• #19 01 Lut 2012 15:41
    mystical
    Poziom 10  

Nie, jak na razie nic takiego nie zauważyłem. Moze jeszcze za wcześnie, a może nie nagrzewa się aż tak. Poczekamy - zobaczymy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme