Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Zabezpieczenie przedlicznikowe WLZ

Milarion 20 Gru 2011 23:18
  • #1 20 Gru 2011 23:18
    Milarion
    Poziom 6  

Witam Szanownych Państwa
    Wiem, że sam temat może być mylący, ale mam pytanie dotyczące doboru zabezpieczenia w złączu kablowym dla domu jednorodzinnego. Założono, że dom ten posiada przepływowy podgrzewacz wody o mocy 20 kW (obwód trójfazowy) i obwody gniazd wtyczkowych oraz oświetleniowe o łącznej mocy 15 kW (odbiorniki jednofazowe), które rozłożono symetrycznie na wszystkie fazy (po 5 kW na fazę). Czy w taki wypadku dobieramy zabezpieczenie w złączu kablowym na moc 35 kW czy 11,67 kW (współczynniki jednoczesności i asymetrii świadomie pomijam)? Pierwsza z mocy jest sumą wszystkich odbiorów na wszystkich fazach, a druga to moc na każdej z faz (przy założeniu symetrycznego rozłożenia mocy w odbiorniku trójfazowym). Dobierając w złączu rozłącznik bezpiecznikowy z wkładkami gG zabezpieczamy każdą z faz oddzielnie, a więc czy powinniśmy wyznaczać prąd wkładki na podstawie mocy szczytowej budynku czy mocy szczytowej jednej fazy w budynku?

• #2 20 Gru 2011 23:40
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Zabezpieczenie w złączu dobieramy na moc 35KW i obliczamy jego wartość wg wzoru If = P/√3*U*cosφ
    U=400V

• Pomocny post
    #3 20 Gru 2011 23:52
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

W całym zakresie błędne myślenie przez

Milarion napisał:
    Witam Szanownych Założono, że dom ten posiada przepływowy podgrzewacz wody o mocy 20 kW (obwód trójfazowy) i obwody gniazd wtyczkowych oraz oświetleniowe o łącznej mocy 15 kW (odbiorniki jednofazowe), które rozłożono symetrycznie na wszystkie fazy (po 5 kW na fazę). Czy w taki wypadku dobieramy zabezpieczenie w złączu kablowym na moc 35 kW czy 11,67 kW (współczynniki jednoczesności i asymetrii świadomie pomijam)?
    ...

P=20+15=35kW - moc zainstalowana 3F
    I=35/(√3*0.4)=ok 52A - obciążenie na 1F

P= 11.7lW - moc zainstalowana na 1F
    I=11,7/0.23= ok 52A - obciążenie na 1F

CosΦ specjalnie pominąłem.

Zatem???

Problem w tym że takie zabezpieczenie główne nie jest Ci w cale potrzebne (chyba że planujesz przekręt).
    P=20
    I=ok 30A
    Min. zabezpieczenie jakie jest wymagane to wkładka 32A. W przypadku wystąpienia sytuacji zadziałania takowego zabezpieczenia wstawiasz przełącznik priorytetowy który w sytuacji odpalenia podgrzewacza odcina Ci zasilanie na czas pracy podgrzewacza.
    Ktoś powie że to skrajność? Różne przypadki spotykałem.

Jednak optymalnie dla wygody :)
    P=20+15*0,4=26kW
    I= ok 40A

Wszystko zależy od tego co ZE Ci w WTZ wystawi.

Pozdrawiam JohnySpZOO

• #4 21 Gru 2011 00:07
    Milarion
    Poziom 6  

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy w takim razie dla dwupoziomowego domu jednorodzinnego z przepływowym podgrzewaczem wody (3f 20 kW), kuchnią elektryczną z piekarnikiem (3f 10 kW) i silnikiem (3f 5 kW) + 15 kW 1f muszę dobrać zabezpieczenie (po uwzględnieniu współczynnika jednoczesności) gG63 (prąd Ib=76A, kj=0,8)? Nie spotkałem się, aby ktoś miał tak wielkie zabezpieczenia, a moce które podałem są raczej realne. W czym tkwi haczyk?

• #5 21 Gru 2011 01:25
    O^O
    Poziom 21  

Milarion napisał:
    W czym tkwi haczyk?
    Kolega wyżej już odpowiedział:
    JohnySpZOO napisał:
    Wszystko zależy od tego co ZE Ci w WTZ wystawi.
    A mówiąc dokładniej "haczyk" tkwi w kosztach mocy przyłączeniowej przy podpisywaniu umowy oraz mocy umownej na comiesięcznej fakturze.

• #6 21 Gru 2011 08:40
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Koledzy starają się coś poradzić, ale by te rady były precyzyjne musisz napisać jaka jest Twoja pozycja w tym przedsięwzięciu: ucznia, projektanta, czy inwestora - ponieważ w każdym przypadku odpowiedź może być inna.

• #7 21 Gru 2011 09:30
    Milarion
    Poziom 6  

Reprezentuję brać studencką :)

• #8 21 Gru 2011 13:55
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

W takim razie wyjaśnienia kolegi JohnySpZOO powinny Ci w zupełności wystarczyć.
    Ze swej strony mogę dodać, że w praktyce, dla omawianego przypadku, stosuje się moc przyłączeniową o wielkości do 22KW.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty