Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa

Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Computer Service -> Computers Laptops Software -> Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa
Author
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post from the author of the topic 21 Dec 2011 14:35   

Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa

Cześć,
Wiem że pewnie było już z milion takich tematów, ale na żadnym z nich nie znalazłem normalnej odpowiedzi. Pare tygodni temu oddałem moje maleństwo do serwisu (problemy z zasilaniem) i przy okaazji zainstalowali mi nowy BIOS. Niestety bez zmian nie ma opcji bootowania z Pena ani innego urządzenia (tylko dysk). Wreszcie przez różne zabawy udało mi się odpalić instalkę linuxa (fedora) ale problem był taki że usuną mi wszystkie partycje razem z partycją do odzyskiwania systemu. Chciałem mieć linuxa i win 7 do gier i do Visual Studio. Jak do cholery zainstalować normalnie system na takim kompie? (Samsung n150 plus).

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 21 Dec 2011 14:35   

Back to top

linuks
Moderator - Komputery Serwis

Post#2 21 Dec 2011 15:13   

Re: Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa

Bardzo prosto z dysku przez unetbootin. Jak wybrałeś w fedorze przy instalacji użyj całego dysku to się nie dziw ,że skasowało wszystkie partycje. Masz w tej chwili jakiś system chodzący na tym kompie ?

Helpful message? + -

Back to top

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post from the author of the topic 21 Dec 2011 16:06   

tak standardowy win 7 starter.

Helpful message? + -

Back to top

linuks

Post#4 21 Dec 2011 16:17helpful post - solution   

To zainstaluj linuksa prz pomocy unetbootin tylko uważaj na partycje przy instalacji.
Dziwny serwis ,że oddali kompa po naprawie bez możliwości bootowania z usb
Przed instalacją może spróbuj odzyskać usunięte partycje o ile ich instalator fedory nie nadpisał .Szkoda stracić partycję recovery.

Helpful message? + -

Back to top

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post from the author of the topic 22 Dec 2011 12:35   

Dziękuje za odpowiedź. jednak występuje troszeczkę dziwny błąd. Bootowanie super działą instalacja się włącza itd. Ale po stworzeniu partycji (20Gb ext4 i 2Gb swap) wyskakuje mi komunikat : "Instalator musi dokonać zmian w tablicach , ale nie jest to możliwe, ponieważ na następujących punktach montowania nie mogły zostać odmontowane :
/cdrom

Proszę zamknąć wszystkie programy korzystające z punktów montowania"

Po tym komunikacie jest możliwość próby odmontowania jeszcze raz (co kończy się pracą instalatora w nieskończoność bez efektów) lub powrót do okienka z ustawianiem partycji. Oczywiście wyrzuciłem alkcohol 52% odinstalowałem wirtualne cdrom'y ale dalej nic. Instaluję Ubuntu wersja spolszczona na netbooki

Helpful message? + -

Back to top

linuks

Post#6 22 Dec 2011 13:02   

Instaluj z iso nagranego na dysk.Nie ma potrzeby używać virtualnych. Jak możesz to daj fotkę z układu partycji i komunikatu. Nie ma potrzeby tyle na SWAP 1GB to aż nadto jest.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 22 Dec 2011 13:02   

Back to top

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 Post from the author of the topic 22 Dec 2011 13:28   

nie rozumiem do końca o co Ci chodzi. Korzystam z tego programu unetbootin. Ściągnełem iso ubuntu i wrzuciłem w program i ustawiłem żeby mi zgrał to na dysk (opcja na dole ma dwie opcje na Pena i na dysk) i z dysku startował instalacje (mam nadzieję że zrozumiałe Smile ).

Helpful message? + -

Back to top

linuks

Post#8 22 Dec 2011 13:36   

Przeloguję na windowsa i coś zainstaluje na próbę przez unetbootin .Zobaczę jak to na windowsie działa bo dawno tam nie logowałem i nie chcę wprowadzić w błąd.

Helpful message? + -

Back to top

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post from the author of the topic 22 Dec 2011 13:37   

dzięki Smile czekam na odpowiedź

Helpful message? + -

Back to top

linuks

Post#10 22 Dec 2011 14:59   

Trochę trwało ale chciałem to samo zainstalować.Pobrałem malinowa mandarynka i zainstalowałem przez unetbootin na win XP.Faktycznie instalator sie zapętla. Zainstalowałem w ten sposób ,że skopiowałem katalogi casper i unetbin na pena i zmodyfikowałem wpis w pliku bootini wskazujac na pena a nie na C i zainstalował bez kłopotu.Partycje miałem zrobione wcześniej przed instalacją.Przy instalacji tylko formatowanie i punkt montowania. Uważaj przy modyfikacji pliku bootini bo w razie pomyłki system może nie uruchomić się a nie masz innej możliwości bootowania tylko z dysku.

fragment pliku bootini przed

[boot loader]
timeout=15
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
C:\ubnldr.mbr="UNetbootin"

i po modyfikacji

[boot loader]
timeout=15
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
C:\ubnldr.mbr=G:\"UNetbootin"

Pen u mnie był jako G widoczny

Helpful message? + -

Back to top

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#11 Post from the author of the topic 23 Dec 2011 16:20   

Sprawdzę jak tylko skombinuję pena. Dzięki za wyczerpującą pomoc Wink Za pare dni powiem jak z efektami

Helpful message? + -

Back to top

BadFox87
Poziom 1
Poziom 1

Post#12 19 Jan 2012 11:56   

Tak dla potomnych:
Kupiłem właśnie tego netbooka i obszedłem uszkodzenie MBR dla partycji recovery instalacją gruba w taki oto sposób:
- wydzieliłem partycję z całości zajmowanej przez win7 na końcu dysku na linuksa
- zainstalowalem Fedorę 16 - należy wybrać ręczny podział partycji i dostosować do swoich potrzeb wydzieloną pzestrzeń w taki sposób żeby nie naruszać partycji z recovery i win7... Dalej ważne!!! nie przeocie tego: podczas instalacji fedora zapyta nas czy ma zainstalować grub w mbr czy na pierwszej partycji zajmowanej przez linuksa (w moim przypadku sda5) zaznaczamy tę drugą opcję, domyślnie zaznaczony jest MBR więc możemy uszkodzić recovery jeśli nie będziemy uważnie czytać komunikatów!
- po restarcie nie uruchomi nam się grub z linuksem tylko normalnie windows a więc ściągamy programik: EasyBCD ja pobrałem w wersji 2.1.2 do edycji bootloadera win 7
- dodajemy wpis o linuksie i partycję którą wskazaliśmy do instalacji gruba
- po restarcie mamy domyślnie 30 sekund na wybor miedzy win7 a linuksem wybieramy linuksa i uruchamia nam sie grub a za nim fedora
- teraz zawesze możemy za pomocą recovery przywrócić sobie 7 do instalacji fabrycznej

Dodano po 8 [minuty]:

A jeszcze dodam, że w moim przypadku instalowałem Fedorę z USB gdyż normalnie mogłem w biosie wybrać bootowanie z dysku USB
pociągnąłem z siecie obraz.iso z Fedorą i w linuksie na drugim kompie:
dd if=obraz_fedory.iso of=/dev/sdX
jako root
gdzie sdX to oznaczenie pendriva i ładnie się bootuje z pena

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 19 Jan 2012 11:56   

Back to top

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#13 Post from the author of the topic 07 Feb 2012 09:29   

Nasze kombinowanie było kompletnie nie potrzebne Smile

Korzystamy z Unetbootin nagrywamy linuxa. Wszystko normalnie.

W BIOS'ie jest zablokowana opcja bootowania. Ale wystarczy wcisną "Esc" podczas startu i wyskakuje okno z opcją bootowania z podłączonych urządzeń. Tak proste a nie mogłem namierzyc odpowiedzi u wójka googla.

Więc wszystko już jasne. Linux śmiga aż miło Smile

A tak nota bene nie polecam na mojego samsunga (N150) linux'a Ubuntu Netbook edition. Duże problemy ze sterownikami. I ogólnie jest do bani.

Helpful message? + -

Back to top

Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Computer Service -> Computers Laptops Software -> Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa
Page 1 of 1
Similar topics
NP-N150 SAMSUNG - NP-N150 PLUS SAMSUNG POWER SWITCH (7)
Samsung N130 vs Samsung N150 Plus, różnica zasięgu (14)
Samsung n150 plus i rozlaczanie internetu. (2)
Samsung N150 PLUS i jego Atom (2)
Samsung N150 Plus - źle działająca klawiatura (1)
Netbook Samsung N150 Plus pasy na matrycy (9)
Samsung N150 PLUS - Strasznie powolny. Pytania. (1)
Samsung N150 plus nie działa część klawiszy (4)
Samsung n150 Plus - Po upadku nie reaguje VGA (2)
samsung n150 plus lg 42LA6130 - brak serwera dlna (2)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.053 seconds

elektroda.pl topic RSS feed