Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Software -> Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa
Autor
Wiadomość
Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Aushwitz

Post#1 Post autora tematu 21 Gru 2011 15:35   

Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa

Cześć,
Wiem że pewnie było już z milion takich tematów, ale na żadnym z nich nie znalazłem normalnej odpowiedzi. Pare tygodni temu oddałem moje maleństwo do serwisu (problemy z zasilaniem) i przy okaazji zainstalowali mi nowy BIOS. Niestety bez zmian nie ma opcji bootowania z Pena ani innego urządzenia (tylko dysk). Wreszcie przez różne zabawy udało mi się odpalić instalkę linuxa (fedora) ale problem był taki że usuną mi wszystkie partycje razem z partycją do odzyskiwania systemu. Chciałem mieć linuxa i win 7 do gier i do Visual Studio. Jak do cholery zainstalować normalnie system na takim kompie? (Samsung n150 plus).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Gru 2011 15:35   

Powrót do góry

linuks
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 21 Gru 2011 16:13   

Re: Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa

Bardzo prosto z dysku przez unetbootin. Jak wybrałeś w fedorze przy instalacji użyj całego dysku to się nie dziw ,że skasowało wszystkie partycje. Masz w tej chwili jakiś system chodzący na tym kompie ?
Powrót do góry

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 21 Gru 2011 17:06   

tak standardowy win 7 starter.
Powrót do góry

linuks
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 21 Gru 2011 17:17pomocny post - solucja   

To zainstaluj linuksa prz pomocy unetbootin tylko uważaj na partycje przy instalacji.
Dziwny serwis ,że oddali kompa po naprawie bez możliwości bootowania z usb
Przed instalacją może spróbuj odzyskać usunięte partycje o ile ich instalator fedory nie nadpisał .Szkoda stracić partycję recovery.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Gru 2011 17:17pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post autora tematu 22 Gru 2011 13:35   

Dziękuje za odpowiedź. jednak występuje troszeczkę dziwny błąd. Bootowanie super działą instalacja się włącza itd. Ale po stworzeniu partycji (20Gb ext4 i 2Gb swap) wyskakuje mi komunikat : "Instalator musi dokonać zmian w tablicach , ale nie jest to możliwe, ponieważ na następujących punktach montowania nie mogły zostać odmontowane :
/cdrom

Proszę zamknąć wszystkie programy korzystające z punktów montowania"

Po tym komunikacie jest możliwość próby odmontowania jeszcze raz (co kończy się pracą instalatora w nieskończoność bez efektów) lub powrót do okienka z ustawianiem partycji. Oczywiście wyrzuciłem alkcohol 52% odinstalowałem wirtualne cdrom'y ale dalej nic. Instaluję Ubuntu wersja spolszczona na netbooki
Powrót do góry

linuks
Poziom 26
Poziom 26

Post#6 22 Gru 2011 14:02   

Instaluj z iso nagranego na dysk.Nie ma potrzeby używać virtualnych. Jak możesz to daj fotkę z układu partycji i komunikatu. Nie ma potrzeby tyle na SWAP 1GB to aż nadto jest.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Gru 2011 14:02   

Powrót do góry

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 Post autora tematu 22 Gru 2011 14:28   

nie rozumiem do końca o co Ci chodzi. Korzystam z tego programu unetbootin. Ściągnełem iso ubuntu i wrzuciłem w program i ustawiłem żeby mi zgrał to na dysk (opcja na dole ma dwie opcje na Pena i na dysk) i z dysku startował instalacje (mam nadzieję że zrozumiałe :) ).
Powrót do góry

linuks
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 22 Gru 2011 14:36   

Przeloguję na windowsa i coś zainstaluje na próbę przez unetbootin .Zobaczę jak to na windowsie działa bo dawno tam nie logowałem i nie chcę wprowadzić w błąd.
Powrót do góry

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 22 Gru 2011 14:37   

dzięki :) czekam na odpowiedź
Powrót do góry

linuks
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 22 Gru 2011 15:59   

Trochę trwało ale chciałem to samo zainstalować.Pobrałem malinowa mandarynka i zainstalowałem przez unetbootin na win XP.Faktycznie instalator sie zapętla. Zainstalowałem w ten sposób ,że skopiowałem katalogi casper i unetbin na pena i zmodyfikowałem wpis w pliku bootini wskazujac na pena a nie na C i zainstalował bez kłopotu.Partycje miałem zrobione wcześniej przed instalacją.Przy instalacji tylko formatowanie i punkt montowania. Uważaj przy modyfikacji pliku bootini bo w razie pomyłki system może nie uruchomić się a nie masz innej możliwości bootowania tylko z dysku.

fragment pliku bootini przed

[boot loader]
timeout=15
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
C:\ubnldr.mbr="UNetbootin"

i po modyfikacji

[boot loader]
timeout=15
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
C:\ubnldr.mbr=G:\"UNetbootin"

Pen u mnie był jako G widoczny
Powrót do góry

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#11 Post autora tematu 23 Gru 2011 17:20   

Sprawdzę jak tylko skombinuję pena. Dzięki za wyczerpującą pomoc ;) Za pare dni powiem jak z efektami
Powrót do góry

BadFox87
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Radomsko

Post#12 19 Sty 2012 12:56   

Tak dla potomnych:
Kupiłem właśnie tego netbooka i obszedłem uszkodzenie MBR dla partycji recovery instalacją gruba w taki oto sposób:
- wydzieliłem partycję z całości zajmowanej przez win7 na końcu dysku na linuksa
- zainstalowalem Fedorę 16 - należy wybrać ręczny podział partycji i dostosować do swoich potrzeb wydzieloną pzestrzeń w taki sposób żeby nie naruszać partycji z recovery i win7... Dalej ważne!!! nie przeocie tego: podczas instalacji fedora zapyta nas czy ma zainstalować grub w mbr czy na pierwszej partycji zajmowanej przez linuksa (w moim przypadku sda5) zaznaczamy tę drugą opcję, domyślnie zaznaczony jest MBR więc możemy uszkodzić recovery jeśli nie będziemy uważnie czytać komunikatów!
- po restarcie nie uruchomi nam się grub z linuksem tylko normalnie windows a więc ściągamy programik: EasyBCD ja pobrałem w wersji 2.1.2 do edycji bootloadera win 7
- dodajemy wpis o linuksie i partycję którą wskazaliśmy do instalacji gruba
- po restarcie mamy domyślnie 30 sekund na wybor miedzy win7 a linuksem wybieramy linuksa i uruchamia nam sie grub a za nim fedora
- teraz zawesze możemy za pomocą recovery przywrócić sobie 7 do instalacji fabrycznej

Dodano po 8 [minuty]:

A jeszcze dodam, że w moim przypadku instalowałem Fedorę z USB gdyż normalnie mogłem w biosie wybrać bootowanie z dysku USB
pociągnąłem z siecie obraz.iso z Fedorą i w linuksie na drugim kompie:
dd if=obraz_fedory.iso of=/dev/sdX
jako root
gdzie sdX to oznaczenie pendriva i ładnie się bootuje z pena
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sty 2012 12:56   

Powrót do góry

Excommunicater
Poziom 6
Poziom 6

Post#13 Post autora tematu 07 Lut 2012 10:29   

Nasze kombinowanie było kompletnie nie potrzebne :)

Korzystamy z Unetbootin nagrywamy linuxa. Wszystko normalnie.

W BIOS'ie jest zablokowana opcja bootowania. Ale wystarczy wcisną "Esc" podczas startu i wyskakuje okno z opcją bootowania z podłączonych urządzeń. Tak proste a nie mogłem namierzyc odpowiedzi u wójka googla.

Więc wszystko już jasne. Linux śmiga aż miło :)

A tak nota bene nie polecam na mojego samsunga (N150) linux'a Ubuntu Netbook edition. Duże problemy ze sterownikami. I ogólnie jest do bani.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Software -> Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa
Strona 1 z 1