X

Samsung n150 plus. Wgrywanie Linuxa

21 Dec 2011 14:35 EXExcommunicater
  • #1 21 Dec 2011 14:35
    Excommunicater
    Level 7  
    Helpful post? (0)
    Cześć,
    Wiem że pewnie było już z milion takich tematów, ale na żadnym z nich nie znalazłem normalnej odpowiedzi. Pare tygodni temu oddałem moje maleństwo do serwisu (problemy z zasilaniem) i przy okaazji zainstalowali mi nowy BIOS. Niestety bez zmian nie ma opcji bootowania z Pena ani innego urządzenia (tylko dysk). Wreszcie przez różne zabawy udało mi się odpalić instalkę linuxa (fedora) ale problem był taki że usuną mi wszystkie partycje razem z partycją do odzyskiwania systemu. Chciałem mieć linuxa i win 7 do gier i do Visual Studio. Jak do cholery zainstalować normalnie system na takim kompie? (Samsung n150 plus).
  • #2 21 Dec 2011 15:13
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Bardzo prosto z dysku przez unetbootin. Jak wybrałeś w fedorze przy instalacji użyj całego dysku to się nie dziw ,że skasowało wszystkie partycje. Masz w tej chwili jakiś system chodzący na tym kompie ?
  • #3 21 Dec 2011 16:06
    Excommunicater
    Level 7  
    Topic author Helpful post? (0)
    tak standardowy win 7 starter.
  • Helpful post
    #4 21 Dec 2011 16:17
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    To zainstaluj linuksa prz pomocy unetbootin tylko uważaj na partycje przy instalacji.
    Dziwny serwis ,że oddali kompa po naprawie bez możliwości bootowania z usb
    Przed instalacją może spróbuj odzyskać usunięte partycje o ile ich instalator fedory nie nadpisał .Szkoda stracić partycję recovery.
  • #5 22 Dec 2011 12:35
    Excommunicater
    Level 7  
    Dziękuje za odpowiedź. jednak występuje troszeczkę dziwny błąd. Bootowanie super działą instalacja się włącza itd. Ale po stworzeniu partycji (20Gb ext4 i 2Gb swap) wyskakuje mi komunikat : "Instalator musi dokonać zmian w tablicach , ale nie jest to możliwe, ponieważ na następujących punktach montowania nie mogły zostać odmontowane :
    /cdrom

Proszę zamknąć wszystkie programy korzystające z punktów montowania"

Po tym komunikacie jest możliwość próby odmontowania jeszcze raz (co kończy się pracą instalatora w nieskończoność bez efektów) lub powrót do okienka z ustawianiem partycji. Oczywiście wyrzuciłem alkcohol 52% odinstalowałem wirtualne cdrom'y ale dalej nic. Instaluję Ubuntu wersja spolszczona na netbooki
  • #6 22 Dec 2011 13:02
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Instaluj z iso nagranego na dysk.Nie ma potrzeby używać virtualnych. Jak możesz to daj fotkę z układu partycji i komunikatu. Nie ma potrzeby tyle na SWAP 1GB to aż nadto jest.
  • #7 22 Dec 2011 13:28
    Excommunicater
    Level 7  
    nie rozumiem do końca o co Ci chodzi. Korzystam z tego programu unetbootin. Ściągnełem iso ubuntu i wrzuciłem w program i ustawiłem żeby mi zgrał to na dysk (opcja na dole ma dwie opcje na Pena i na dysk) i z dysku startował instalacje (mam nadzieję że zrozumiałe :) ).
  • #8 22 Dec 2011 13:36
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Przeloguję na windowsa i coś zainstaluje na próbę przez unetbootin .Zobaczę jak to na windowsie działa bo dawno tam nie logowałem i nie chcę wprowadzić w błąd.
  • #9 22 Dec 2011 13:37
    Excommunicater
    Level 7  
    dzięki :) czekam na odpowiedź
  • #10 22 Dec 2011 14:59
    linuks
    Spec od komputerów
    Helpful post? (0)
    Trochę trwało ale chciałem to samo zainstalować.Pobrałem malinowa mandarynka i zainstalowałem przez unetbootin na win XP.Faktycznie instalator sie zapętla. Zainstalowałem w ten sposób ,że skopiowałem katalogi casper i unetbin na pena i zmodyfikowałem wpis w pliku bootini wskazujac na pena a nie na C i zainstalował bez kłopotu.Partycje miałem zrobione wcześniej przed instalacją.Przy instalacji tylko formatowanie i punkt montowania. Uważaj przy modyfikacji pliku bootini bo w razie pomyłki system może nie uruchomić się a nie masz innej możliwości bootowania tylko z dysku.

fragment pliku bootini przed

[boot loader]
    timeout=15
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
    C:\ubnldr.mbr="UNetbootin"

i po modyfikacji

[boot loader]
    timeout=15
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
    C:\ubnldr.mbr=G:\"UNetbootin"

Pen u mnie był jako G widoczny
  • #11 23 Dec 2011 16:20
    Excommunicater
    Level 7  
    Sprawdzę jak tylko skombinuję pena. Dzięki za wyczerpującą pomoc ;) Za pare dni powiem jak z efektami
  • #12 19 Jan 2012 11:56
    BadFox87
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    Tak dla potomnych:
    Kupiłem właśnie tego netbooka i obszedłem uszkodzenie MBR dla partycji recovery instalacją gruba w taki oto sposób:
    - wydzieliłem partycję z całości zajmowanej przez win7 na końcu dysku na linuksa
    - zainstalowalem Fedorę 16 - należy wybrać ręczny podział partycji i dostosować do swoich potrzeb wydzieloną pzestrzeń w taki sposób żeby nie naruszać partycji z recovery i win7... Dalej ważne!!! nie przeocie tego: podczas instalacji fedora zapyta nas czy ma zainstalować grub w mbr czy na pierwszej partycji zajmowanej przez linuksa (w moim przypadku sda5) zaznaczamy tę drugą opcję, domyślnie zaznaczony jest MBR więc możemy uszkodzić recovery jeśli nie będziemy uważnie czytać komunikatów!
    - po restarcie nie uruchomi nam się grub z linuksem tylko normalnie windows a więc ściągamy programik: EasyBCD ja pobrałem w wersji 2.1.2 do edycji bootloadera win 7
    - dodajemy wpis o linuksie i partycję którą wskazaliśmy do instalacji gruba
    - po restarcie mamy domyślnie 30 sekund na wybor miedzy win7 a linuksem wybieramy linuksa i uruchamia nam sie grub a za nim fedora
    - teraz zawesze możemy za pomocą recovery przywrócić sobie 7 do instalacji fabrycznej

Dodano po 8 [minuty]:

A jeszcze dodam, że w moim przypadku instalowałem Fedorę z USB gdyż normalnie mogłem w biosie wybrać bootowanie z dysku USB
    pociągnąłem z siecie obraz.iso z Fedorą i w linuksie na drugim kompie:
    dd if=obraz_fedory.iso of=/dev/sdX
    jako root
    gdzie sdX to oznaczenie pendriva i ładnie się bootuje z pena
  • #13 07 Feb 2012 09:29
    Excommunicater
    Level 7  
    Nasze kombinowanie było kompletnie nie potrzebne :)

Korzystamy z Unetbootin nagrywamy linuxa. Wszystko normalnie.

W BIOS'ie jest zablokowana opcja bootowania. Ale wystarczy wcisną "Esc" podczas startu i wyskakuje okno z opcją bootowania z podłączonych urządzeń. Tak proste a nie mogłem namierzyc odpowiedzi u wójka googla.

Więc wszystko już jasne. Linux śmiga aż miło :)

A tak nota bene nie polecam na mojego samsunga (N150) linux'a Ubuntu Netbook edition. Duże problemy ze sterownikami. I ogólnie jest do bani.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products