Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA8A-PU - pierwszy projekt i błąd

HollowMen 28 Gru 2011 19:23 2490 27
  • #1 28 Gru 2011 19:23
    HollowMen
    Poziom 11  

Witam

W końcu jakoś udało mi się to wszystko podpiąć. Wykonałem wszystko jak opisano na stronie http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/atmega8-pierwszy-program.html i dostaję na wyjście stabilizowane napięcie 5V.

Przy użyciu AVR Burn-O-Mat i swojego programatora, wgrałem program (ten z linka, z mrugającymi diodami) do pamięci (otrzymałem informację o powodzeniu operacji). Odczyt z pamięci również informuje, że wszystko jest ok. Problem w tym ze nie mrugają diody :/

I teraz moje pytanie do Was. Nie mam w tej kwestii żadnego doświadczenia i nie wiem za co się zabrać. Połączenia sprawdzałem kilkukrotnie i wszystko wygląda ok. Myślę, że kontroler też jest dobrze podłączony, bo program ładuje się do pamięci.
    Pomiędzy pinem kontrolera a diodą było napięcie 3,8V więc myślałem, że dioda mogła się spalić, ale sprawdziłem ją i jest ok.

Nie mam pojęcia co dalej zrobić, proszę o pomoc.

• #3 28 Gru 2011 21:03
    HollowMen
    Poziom 11  

Niestety obawiam się, że zdjęcia dużo nie pomogą :/ Mam tymczasowe kabelki i nie za dobrze to wygląda.
    A diody są ok, krótsza nóżka do masy.

• #5 28 Gru 2011 21:08
    HollowMen
    Poziom 11  

Nie no masę przeciągnąłem, tym kabelkiem na dole. A zasilania już nie przeciągałem bo nie było potrzeby.
    Dorzuciłem jeszcze jedną fotkę na koniec, chyba lepiej będzie widać co i jak.

• Pomocny post
    #6 28 Gru 2011 21:13
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Z tego co widzę w pierwszym zdjęciu nie masz połączenia prawych niebieskich mas z lewymi.
    Połącz po prostu niebieskie razem, i czerwone także tak by nie było przerw w kreskach - będziesz miał pewność, że jest prawidłowo.
    Poza tym używaj kolorów,a nie tylko białe przewody.

• #7 28 Gru 2011 21:17
    HollowMen
    Poziom 11  

AJ przepraszam już wiem o co chodzi :D Ale wpadka aż wstyd :/ Już poprawiam dzięki wielkie :)

• #9 28 Gru 2011 22:04
    HollowMen
    Poziom 11  

Niestety dalej nie śmiga :/ Z tą różnicą, że jak podłączę zasilanie na płytkę, to jest i zasilanie w programatorze, a wcześniej tego nie było.

Ładuję plik main.css wyskakuje informacja:

Code:
    riting | ################################################## | 100% 0.78s

avrdude.exe: 1230 bytes of flash written
    avrdude.exe: verifying flash memory against C:\Users\Asus\Desktop\main1\main.c:
    avrdude.exe: load data flash data from input file C:\Users\Asus\Desktop\main1\main.c:
    avrdude.exe: input file C:\Users\Asus\Desktop\main1\main.c auto detected as raw binary
    avrdude.exe: input file C:\Users\Asus\Desktop\main1\main.c contains 1230 bytes
    avrdude.exe: reading on-chip flash data:

Reading | ################################################## | 100% 0.46s

avrdude.exe: verifying ...
    avrdude.exe: 1230 bytes of flash verified

avrdude.exe done.  Thank you.

i dalej nic :/

• #11 28 Gru 2011 22:11
    HollowMen
    Poziom 11  

W sensie, że odłączyć od kompa, czy zupełnie z płytki wypiąć?

• #12 28 Gru 2011 22:12
    dondu

Z płytki - czasami zdarza się, że utrzymują stan niski na Resecie przez co nie pozwalają ruszyć mikrokontrolerowi.
    Sam parę razy tak miałem - nie udało mi się ustalić co było przyczyną - błąd programu do programowania, a może coś innego.

• #13 28 Gru 2011 22:14
    HollowMen
    Poziom 11  

Dalej nic :/ Chyba musiałem coś z połączeniami schrzanić, ale nie wiem co.

• #14 28 Gru 2011 22:17
    dondu

Gdybyś miał przewody kolorowe, to nawet przy tych niezbyt ostrych zdjęciach można by sprawdzić. Ale niestety teraz to trudne.
    Skoro się programuje to znaczy, że większość jest OK.
    Rozumie, że program skopiowałeś z linku który podałeś i nic w nim nie zmieniałeś. Jeżeli tak, to musi być sprawa podłączenia - spróbuj diody włożyć odwrotnie jeżeli nie sprawdzałeś ich multimetrem.

• #15 28 Gru 2011 22:19
    HollowMen
    Poziom 11  

W programie nic nie zmieniałem, diody sprawdzałem multimetrem i są ok. A nie świecą bo na tych nóżkach nie ma żadnego napięcia :/

• #17 28 Gru 2011 22:24
    HollowMen
    Poziom 11  

Na RESET jest 4,91V.

• Pomocny post
    #18 28 Gru 2011 22:27
    dondu

Moja propozycja jest tak:
    1. wyciągnij wszystkie przewody.
    2. Złóż na nowo wykorzystując niebieskie i czerwone szyny zasilające.
    3. Nie wpinaj w szyny zasilania pierwotnego 7805.
    4. użyj niebieskich i czerwonych przewodów na te które dotyczą zasilania

W ten sposób układ stanie się przejrzysty i łatwo sam dojdziesz do błędu lub zrobi to ktoś na forum gdy ponownie wkleisz zdjęcia. Ja będę do późna w nocy więc z chęcią pomogę :)

• #19 28 Gru 2011 22:30
    HollowMen
    Poziom 11  

Nie wpinałem w szyny zasilania ze stabilizatora. W szynach jest to z zasilacza, a ze stabilizatora pociągnąłem osobno.

Kabli w tych kolorach nie mam, gdybym miał to od razu bym tak podłączył :)
    Jutro może coś w warsztacie wygrzebię, a jak nie to postaram się kupić.

Cóż dzięki za wskazówki i do usłyszenia, bo jak wszystko poprawię to znowu zacznę męczyć.

Dobrej nocy :)

• #21 28 Gru 2011 22:43
    xamrex
    Poziom 28  

A ja proponuję zwykłym multimetrem sprawdzić napięcie na PB0 uc względem masy uc (czyli przewody między 14 i 22 pin uc)
    i co 1 sekundę powinieneś mieć tam ~5V
    Wtedy będzie wiadomo, czy uc jest zaprogramowany prawidłowo (z logów wynika że tak)

• #23 28 Gru 2011 22:55
    HollowMen
    Poziom 11  

Hehhe z kompilacji :D Dobre :D w czym mam go skompilować? W VS czy jakimś innym wynalazku, bo w kwestii programów pod programator dawno się pogubiłem. Na ten z którego korzystam trafiłem przypadkowo.

• #25 28 Gru 2011 22:59
    HollowMen
    Poziom 11  

Nawet nie hex tylko .c :D Teraz widzę, głupotę tego zamysłu, ale wybaczcie ja programowałem do tej pory tylko aplikacje okienkowe :) Przecież to musi być kod wynikowy :)

Powiedz mi proszę, w czym go skompilować, bo w moim VS nie da rady.

• Pomocny post
    #26 28 Gru 2011 23:02
    dondu

HollowMen napisał:
    Nawet nie hex tylko .c :D Teraz widzę, głupotę tego zamysłu, ale wybaczcie ja programowałem do tej pory tylko aplikacje okienkowe :) Przecież to musi być kod wynikowy :)

:D :D :D
    No to jesteśmy w domu.
    W podanym przez Ciebie linku znajdziesz pod pierwszym kodem, spakowany plik.
    tam znajdziesz plik main1.hex i ten spróbuj wgrać do mikrokontrolera.

A najlepiej to zainstaluj sobie darmowe środowisko do kompilowania: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/kompilator-i-srodowisko-programistyczne.html

I dopiero wtedy wróć do swojego projektu :)

• #27 28 Gru 2011 23:09
    HollowMen
    Poziom 11  

Działa, działa, działa :D
    Wcześniej wgrywałem tego hex'a, ale nie miałem podpiętej masy na wszystkich szynach.

Z tym środowiskiem to dziwna sprawa, bo rzecz jasna czytałem wszystko na ten temat u Ciebie na blogu, ale nie potrafiłem tego skonfigurować.
    Później pobrałem sobie AVR Studio i tutaj już było lepiej, bo wszystko działa jako komponent VS, tyle że nie potrafiłem sobie tego skompilować i do HEX'a wyprowadzić.

Jeszcze raz dzięki za wskazówki i cierpliwość :D Ja się jeszcze tym programem pobawię :D

------
    Edit:

A teraz mnie w łeb możesz strzelić :D Skompilowałem go sobie :) Nie wiem w czym pisałeś, ale nie był to projekt VS i stąd nie mógł go sobie otworzyć i skompilować, przerobiłem na C w VS i śmiga :D

---------
    Edit:

Na podsumowanie dodam filmik (słaba jakość, ale kręcone z komórki) :) Szału nie ma, ale ja się cieszę, jak małe dziecko.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME