Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Więcej basu - X-OVER w najprostszej wersji.

29 Gru 2011 23:10 17614 31
  • Megger
  • #2 30 Gru 2011 09:33
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, wkonanie typowe dla Pana dj-MatyAS. Wszystko przemyślane poukładane i w zgodzie ze sztuką, Nie dopatrzyłem się natomiast żadnego schematu i dokumentacji, a nie każdy ma dostęp do obszernego archiwum PE. Można prosić o schemacik? :)

• #3 30 Gru 2011 13:41
    CiągleSięUczę
    Poziom 12  

Witam ;)

Zawsze mnie ciekawiło jak sprawuje się ta nazywana przez co niektórych "ściana płaczu" i co tam siedzi w środku amp-rack'a i kolumn (ale to osobny temat jak autor napisał)

Takie pytanie, rozumie że jest to coś a'la aktywny film z podbiciem pasma które wybieramy potencjometrem?

Wykonanie samo w sobie estetyczne, obudowa również, zwłaszcza te dwie kulki srebrne :D

• #4 30 Gru 2011 14:38
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

CiągleSięUczę napisał:
    Zawsze mnie ciekawiło jak sprawuje się ta nazywana przez co niektórych "ściana płaczu" i co tam siedzi w środku amp-rack'a i kolumn (ale to osobny temat jak autor napisał)
    Zapewne chodzi o to: Link i to Link ?

• #5 30 Gru 2011 15:17
    398216
    Usunięty  
  • #6 30 Gru 2011 17:06
    CiągleSięUczę
    Poziom 12  

Wiem co to jest filt DP aktywny, chodziło mi czy to ma działać na zasadzie jakiegoś podbicia (coś a'la EQ)

Dlaczego pytam o ten filtr, to filtr sam w sobie powinien chyba odcinać a tytuł wskazuje że maszyna służy do podbicia "więcej basu"?

Tak chodzi mi o tą "ścianę" (celowo daję w nawiasie bo to nie moje określenie to raz, a dwa np oświetlenie Pana dj-MatyAS'a bardzo mi się podoba, taki oldschool w dobrym stylu a nie pożal się 2 zig-zagi na krzyż i"strobol" milion wat z allegro :) )

Naprawdę jestem ciekaw co siedzi w paczkach oprócz gd30/50 :)

• #7 30 Gru 2011 19:20
    398216
    Usunięty  
  • Megger
  • #8 30 Gru 2011 20:12
    CiągleSięUczę
    Poziom 12  

No i wszystko jasne :) Po prostu tytuł mnie zmylił z tym "więcej basu " i zdanie " gdy (jak w moim wypadku) za pomocą kolumn pełno-pasmowych i sprzętu używanego na różnego rodzaju "potupajkach" zyskać kilka dB w zakresie najniższych (w zasadzie "niskich") częstotliwości. ":)

• #9 30 Gru 2011 20:13
    Igor Jeleński
    Poziom 11  

Rozumiem , że ten X-over to taki "wydzielacz" niskiego pasma , które napędza
    użyte w razie "W" subbasy, będą ce w istocie "dopalaczami" do normalnie
    działających "pełnopasmówek".
    Na jakiej częstotliwości obciąłeś "resztę" z pasma i z jakim nachyleniem ?

• #10 30 Gru 2011 20:52
    Krystian1826
    Poziom 10  

Czy można by się dowiedzieć jaki to był numer Praktycznego Elektronika lub dostać jakieś schematy? :D

• Megger
  • #11 30 Gru 2011 21:03
    398216
    Usunięty  
  • #12 30 Gru 2011 22:44
    Igor Jeleński
    Poziom 11  

Ze zdjęcia nachylenia raczej nie wywnioskuję :)
    Ale nurtuje mnie inny aspekt sprawy.

Zdecydowana większość "pełnopasmówek" to obudowy Bass-Reflex (B-R )
    Skoro X-Over napędza subbasy , a w tym samym czasie otwór
    B-R w "pełnopasmówce" generuje dźwięk w tym samym paśmie
    ( bo w Twoim założeniu nie "podcinamy" ) , to istnieje wielkie
    prawdopodobieństwo , że zaczną się "cuda" w dolnym paśmie
    z uwagi na przesunięcia fazy dźwięku generowanego przez B-R "pełnopasmówki"
    oraz przesunięcia fazy w samym filtrze X-Over.
    Dlatego pytałem o nachylenie.
    Co o tym sądzisz ?

• #13 31 Gru 2011 15:54
    398216
    Usunięty  
  • #15 01 Sty 2012 14:59
    398216
    Usunięty  
  • #16 01 Sty 2012 15:19
    miku210
    Poziom 26  

dj-MatyAS napisał:
    ...a jakieś słowa dotyczące samej konstrukcji? :wink:

Zastąpiłbym te metalowe bolce , do których przylutowane są przewody na Goldpiny czy złącza ARK, ale wiązałoby się to z drobnymi zmianami na płytce.

Czy od początku działania tego quasi-crossovera nie było problemów z tymi Jackami?
    W podobnym urządzeniu musiałem wymienić kilka takich gniazd, bo powodowały zwarcie sygnału do masy.

• #17 01 Sty 2012 16:13
    398216
    Usunięty  
  • #18 01 Sty 2012 17:47
    pawel13t
    Poziom 17  

Ja mam trochę inne pytani, chodzi o ten transformator toroidalny do zasilenia lampki, czy nie jest "za mocny" jak dla paru LED-ów? Czy jest coś jeszcze zasilane z niego?
    Czy ten do zasilenia układu by nie wystarczył?
    Konstrukcja jak każda, pełna profeska.
    Może Pan coś więcej powiedzieć o metodzie wykonywania napisów? Był ten temat poruszany przy innych konstrukcjach, ale chcę trochę pogłębić swoją wiedzę;)

• #19 01 Sty 2012 19:41
    398216
    Usunięty  
  • #20 01 Sty 2012 20:28
    miku210
    Poziom 26  

dj-MatyAS napisał:
    Możesz napisać w jakiego rodzaju sprzęcie były stosowane te z którymi "walczyłeś"?

Mikser, wzmacniacz słuchawkowy, efekty, EQ, magnetofony, Końcówki mocy 4x55W.
    Wszystkie były w użyciu przynajmniej raz w tygodniu. Od marca do września.
    Jednym z "kwiatków", było wykorzystanie Jacka w zasilaczu. A zwarcie w takim czymś nie jest pożyteczne.

• #21 03 Sty 2012 18:53
    joy_pl

dj-MatyAS napisał:
    No i lampka w akcji:
    Więcej basu - X-OVER w najprostszej wersji. Więcej basu - X-OVER w najprostszej wersji.
    To są końcówki których obecnie używasz? Czy mają one wysokość 2U, bo tak wyglądają?
    Jeśli tak to czy nie myślałeś o zamianie ich na końcówki o większej sprawności, tzn. cyfrowe i/lub impulsowy zasilacz. Zmniejszyło by to ich rozmiar i wagę a co za tym idzie zwiększyło, ułatwiło mobilność...

• #22 03 Sty 2012 21:07
    398216
    Usunięty  
  • #23 05 Sty 2012 10:14
    przemo-lukas

Jestem zmuszony do napisania pewnej anegdoty.
    Jeden z moich serdecznych kolegów wysyła do mnie odnośnik ze swoją konstrukcją. Zmęczony tym, że są zawsze wykonane w sposób perfekcyjny i z zaangażowaniem, oraz z powodu dość późnej pory i nawału obowiązków przeczytałem tylko pierwsze kilka zdań wstępu. I .... I zapomniałem o niej. Po kilku dniach w trakcie naszej rozmowy telefonicznej pada pytanie. I jak nowa konstrukcja? Moja odpowiedź:

Cytat:
    jest to coś a'la aktywny film z podbiciem pasma?

Nie wiem czemu nie zostałem zbluzgany. :D

dj-MatyAS
    Pięknie wykonana konstrukcja. Jak widać potrzeba matką wynalazku. Pomysł narodził się w głowie, został wykonany i spełnia swoje zadanie. Ot i cała Twoja filozofia.
    Mam tylko jedna tyci uwagę (nie byłbym sobą, gdybym nie miał :) ), dbasz o wszystko, łącznie o udogodnienia związane z serwisowaniem swoich urządzeń. Zastanawiają mnie stabilizatory napięcia przykręcone do obudowy, która służy jako radiator.

• #24 05 Sty 2012 11:14
    398216
    Usunięty  
  • #25 05 Sty 2012 12:14
    przemo-lukas

Bynajmniej nie chodziło mi o same LM, ale również o elektrolity czy mostek. Po prostu cały moduł. Wiesz, przyzwyczaiłeś nas do swych rozwiązań i argumentacji. Oglądam, oglądam i tak mi się rzuciło w oko, a że człowiek bujną wyobraźnię ma, więc pomyślałem o tej paście i nakrętkach. ;)

• #26 05 Sty 2012 14:13
    398216
    Usunięty  
  • #27 05 Sty 2012 22:46
    przemo-lukas

dj-MatyAS, nie mam nic do "modułu", chodzi mi jedynie o to, że jeśli cokolwiek w nim się zepsuje, to trzeba będzie odkręcić 6 nakrętek i bawić się z pastą, a przyzwyczaiłeś nas do tego, że większość elementów składowych twoich dzieł, bezproblemowo "rozpina" się na różnego rodzaju łączkach. Takie rozwiązanie mało "serwisowe". :cunning:

• #28 05 Sty 2012 23:01
    398216
    Usunięty  
  • #29 07 Sty 2012 09:12
    _eddie_
    Poziom 32  

Wspaniała robota. Co prawda zastosowanie "jacków" zamiast xlr troszkę mnie dziwi ale jakość całości to brawa na stojąco.

Co do całości "kupki wzmacniaczy" i "ściany płaczu" to nigdzie nie widziałem żadnego korektora - wnioskuję, że system gra tak jak powinien i cieszy ucho ale może jako następne diy doczekamy się jakiegoś ulepszacza dźwięku (parametryk, kompresor, bramka ;) ).

• #30 07 Sty 2012 14:56
    398216
    Usunięty  

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme