Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND

Piotrdebowski94 30 Gru 2011 22:41 9533 18
  • Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND

Dziś chciałbym przedstawić własną konstrukcję którą wykonałem z bratem. Są to:
    2x nadstawki na STX 30/400/8 + d800
    Tuba 15tlh30 na głosniku STX 15.3.800.8

Nie jesteśmy dj-ami ani nie nagłaśniamy imprez zarobkowo, elektronika a właściwie nagłośnienie i pokrewne to nasze hobby. Tak więc powstał nasz zestaw. Puki co nie zarabiamy a pieniądze na sprzęt były ograniczone (głównie kieszonkowe, i odłożone z rożnych imprez i okazji ;) Projekt realizowany był ponad rok czasu. W między czasie mieliśmy wiele innych konstrukcji na mniej renomowanych firmach typu Alphard Hannibal, kilka głośników tonsila, (niższe modele) Beymy oraz skytec i atex hehe

Obecnie sprzęt całkiem pokaźnie gra i wygląda chodź jeszcze musimy popracować nad wizualką niektórych elementów.
    Tuba napędzana Końcówką SMOUND K-2000 (filtracja to 40000uF na stronę)
    natomiast nadstawki napędza młodszy braciszek wyżej wymienionego k2000, Smound k-1200 który gra naprawdę przyzwoicie.
    Całość jest wysterowana pod mikserem firmy behringer.
    Na koniec coś o nas, Mimo braku pełnoletności myślę że stworzyliśmy naprawdę dużo odkładając symboliczny grosz do grosza, tym bardziej że w miedzy czasie sami zakupiliśmy sobie cbr125 (to tak odbiegając od tematu).

Teraz trochę zdjęć, z budowy i obecne rezultaty: (oraz wcześniej wspomniane inne konstrukcje)
    Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND
    Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND Nagłośnienie STX nadstawki + tuba 15tlh30 + końcówki SMOUND
    Z góry dziękuje za opinie wypowiedzi i ewentualne sugestie.

Fajne!
  • #2 31 Gru 2011 01:12
    bobo
    Poziom 28  

Z wierzchu, piękne ale w środku....
    Pierwszy z brzegu stolarz wywaliłby te kolumny za okno, kto tak łączy ze sobą płyty? Kiedy klej się rozeschnie to te kolumny rozlecą sie jak domek z kart. Wygląda mi to na konstrukcje robioną na zasadzie: szybko byle "grzmiało". Mocowanie głośnika to czysta profanacja. Napisał kolega że, powstawało to rok czasu. Patrząc na zdjęcia mam wrażenie że na obmyslenie konstrukcji pewnie poświęciliście z bratem 15min.

• #3 31 Gru 2011 02:33
    fenders
    Poziom 15  

Fakt faktem ale za mało tych wkrętów jak już tak chcesz to robić. Powinieneś dać poprzeczne płyty w środek. A głośników nie montuje się na wkręty .. tylko śruby i nakrętki kłowe.

• #4 31 Gru 2011 02:50
    Areek2
    Poziom 21  

A dlaczego niby nie na wkręty? Wielu producentów i DIYowców tak robi i jest dobrze...
    Jaka jest zwrotnica?
    Ogólnie, nadstawki fajnie wykonane jednak dorobiłbym jeszcze maskownice. Nigdy nie wiadomo co może się stać w trakcie transportu bądź podczas imprezy.
    Nad subwooferem trzeba jeszcze troszeczkę popracować! ;)

• #5 31 Gru 2011 11:43
    Piotrdebowski94
    Poziom 8  

dziękuje za opinie ale tak jak mówiłem nasz sprzęt jest jeszcze nie wykończony.

Na nadstawkach faktycznie brak maskownicy(ograniczony budżet)

Sub był wykonany do porównania z subem 2x15" Br. i uznaliśmy że niema co wkładać tyle starań jak w nadstawki do niesprawdzonej konstrukcji.

Wypadł jak na nasze uszy lepiej i kolejne paczki będą wykonane solidniej

• #6 31 Gru 2011 14:08
    398216
    Usunięty  
  • #7 31 Gru 2011 15:35
    Areek2
    Poziom 21  

Cytat:
    Może dlatego, że to płyta z trocin, a wkręt w takiej płycie lubi się "luzować" od drgań? Wielu producentów - kogo Kolega ma na myśli? Bo na pewno nikogo kto dba o klientów i wizerunek firmy.

Na estradzie to może i racja, z zasady interesuję się domowym audio, a tutaj to nie ma większej różnicy bo jakby nie patrzeć tu drgania są mniejsze.
    Jednak jeżeli zbyt często głośnik nie jest odkręcany to wątpię, aby wkręty mogły się poluzować.

• #8 31 Gru 2011 16:18
    398216
    Usunięty  
  • #9 31 Gru 2011 16:36
    bobo
    Poziom 28  

Areek2 napisał:

Na estradzie to może i racja, z zasady interesuję się domowym audio, a tutaj to nie ma większej różnicy bo jakby nie patrzeć tu drgania są mniejsze.
    Jednak jeżeli zbyt często głośnik nie jest odkręcany to wątpię, aby wkręty mogły się poluzować.

Dziadostwo oklejone kocem można robić wszędzie. Nigdzie w dobrze wykonanych kolumnach nie widziałem głośników przykręcanych wkrętami do drewna. A twierdzenie kolegi świadczy o braku wiedzy lub ....
    Drgania są wszędzie takie same, każda obudowa ma tzw. rezonans własny i to jest najwiekszy problem. Im większa skrzynia tym większy problem. Dobra kolumna głośnikowa to nie tylko głośnik, zwrotnica i kocyk do oklejenia. Często oglądając prace kolegów na elektrodzie, zastanawiam sie czy przyszło im do głowy że, np. grugość ścianek kolumny jest bardzo ważnym elementem i również brana po uwagę przy projektowaniu. Do tego wszystkiego uwagi kol. dj-MatyAS z postu wyżej, nic dodać nic ująć. Czasem trzeba popatrzyć do książek aby dowiedzieć się jak prawidłowo łączyć deski w których miejscach itd. na prawidłowe funkcjonowanie kolumny ma wpływ wiele elementów a często są wogóle pomijane albo z niewiedzy albo z braku myślenia czy poprostu z lenistwa przy wykonaniu. Skręcanie wkrętami płyt pażdzierzowych to poprostu głupota i brak wiedzy. Istnieją metody z kołkami drewnianymi lub wstawkami z profili drewnianych istnieją na rynku specjalnie wkręty do płyt pażdzierzowych i istnieją również specjalne kleje do spajania płyt. Wystarczy pochodzić po sklepach, popytać i mozna kupić wszystko co potrzebne.
    Pozdrówka

• #10 31 Gru 2011 16:37
    Areek2
    Poziom 21  

Źle się zrozumieliśmy, w drugim poście wziąłem to pod uwagę i przyznałem Ci rację. ;)

• #11 31 Gru 2011 17:49
    macioeczek
    Poziom 10  

Piotrdebowski94 napisał:
    (niższe modele) Beymy oraz skytec i atex hehe

Czy Ty właśnie porównałeś Beyme do Skytec ? Widać jak wiele się jeszcze musisz nauczyć .Ja na Twoim miejscu zapytałbym bardziej doświadczonych Fachowców typu : dj-MatyAS.

Jak dla mnie? Nie przemyślana konstrukcja. Sam dostałem negatywne opinie o moim subie - jeśli tak można nazwać to coś drewnianego z głośnikami wewnątrz. Teraz staram się zasięgnąć opinii kolegów. W końcu oni są w tym fachowcami. Powiedz mi jak wyliczyłeś ,że ten głośnik będzie pasował do tego typu obudowy ? Warto także troszkę poczytać zasięgnąć wiedzy z książek , internetu ( Źródło wszelkiej wiedzy )
    I stworzyć coś co będzie cieszyło nie tylko oko , ale także dźwięk wydobywający się będzie sprawiał , że za każdym razem ogromny entuzjazm i zadowolenie z wykonanej pracy. Wystarczy posłuchać tego samego głośnika w innej wyliczonej obudowie. I zdziwisz się jak bardzo się myliłeś myśląc ,że wykonałeś dobrą robotę .

Masz do tego jakiś crossover , lub zwrotnicę .?

• #12 31 Gru 2011 19:00
    Piotrdebowski94
    Poziom 8  

do dj-matyAS

tuba to tylko prototyp kolejne według twego Fachowego Zalecenia będą wykonane dokładnie i nie będą powstawały zawirowania.
    Skrzynia BR grała również na tych samych STX-ach pod tą samą końcówką zdjęcia na których widoczne są atexy były robione przed dostarczeniem przez kuriera nowo zamówionych STX-w.

Myślę że wszelkie niejasności oraz powikłania, które
    wprowadził do dyskusji kolega dj-matyas zostały wyjaśnione i sprostowane.

Dodano po 14 [minuty]:

do kolegi macioeczek :

Przepraszam czy wymienię firm głośników jakie posiadałem oznacza ich porównanie.
    Myśle że mógłbym wszelkie nauki zasięgnąć w razie potrzeby od cb i dj-matyas-a. Konstrukcja jak najbardziej przemyślana .Pomysł wzięty z: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2051170.html

Obydwie obudowy zaprojektowane zostały pod te głośniki STX-a przez fachowców.
    Więc proszę zapoznać się z opiniami oraz opisami konstrukcji przed ich pochopnym komentowaniem.

Sub jest cięty filtrem aktywnym produkcji diy( sprawuje się świetnie)
    Subsonic ustawiony na ok 46Hz

Proszę o inne komentarze. a za poprzednie dziękuje

Dodano po 3 [minuty]:

ps. skrzynia br projektu MeadnesS-a

• #13 31 Gru 2011 20:28
    398216
    Usunięty  
  • #14 31 Gru 2011 20:42
    Granat :)
    Poziom 34  

Noo łączenia płyt do poprawy i koniecznie trzeba dać wzmocnienia. A co do subsonica, ustaw go sobie niżej, na około 30-35Hz, bo ta obudowa może więcej. Mało tego, jest specjalnie tak zaprojektowana, żeby grała nisko. Gdyby miała grać od 45Hz, byłaby zdecydowanie mniejsza lub grałaby z większą efektywnością ;)

• #15 01 Sty 2012 12:42
    Piotrdebowski94
    Poziom 8  

Granat wezmę sobie twoje uwagi do serca i zmienię subsonic. Wzmocnienia będę robił już na pewno w paczkach które będą mi służyły długo a ta skrzynia pozostanie taka jak jest z powodu kleju jaki zastosowałem (gdybym chciał rozłączyć płyty na pewno nie skończyło by się to bez szwanku dla nich.
    A przy okazji będę mógł porównać tą tubę testowa do tych docelowych i jak wpływają na dźwięk zawirowania (które wychwycił dj-matyAS) ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Dzisiaj w nocy zestaw grał super w plenerze. Dźwięk mocny i czysty. Basu nie brakowało gdyż nie była to jakaś dyskoteka jedynie "tło" imprezy dające nieźle po uszach oraz muzyka pod pokaz pirotechniczny. :)

• #16 02 Sty 2012 23:02
    MANIAK-AMATOR
    Poziom 14  

Witam. Czy mógłbym dostać jakiś schemat obudowy subbasa

• #17 03 Sty 2012 14:37
    Piotrdebowski94
    Poziom 8  

o projekt pytaj kolegę Granat :)-a na pewno ci udostępni

• #18 07 Sty 2012 22:18
    onatos
    Poziom 10  

Witam
    Jakie stosujesz głośnki do wysokich i średnich tonów ?

Moderowany przez dj-MatyAS:

Piotrdebowski94 napisał:
    2x nadstawki na STX 30/400/8 + d800

3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.16. (14) Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
    3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    Ostrzeżenie.

• #19 08 Sty 2012 12:48
    DDN
    Poziom 31  

Co do przetwornikow to niema co sie wypowiadac, sa dobre i kazdy kto mial z nimi stycznosc to potwierdzi. Nadstawki wygladaja nawet dobrze, drobne nie dociagniecia ale no nie od razu sie buduje idealne. Postaraj sie na przyszlosc poprawic wszystko co sie da, przemysl 2 razy nim cos zrobisz i nie spiesz sie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME