Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Słuchawkowy z buforem ECC88

Andrev1991 05 Sty 2012 14:08 10058 18
  • Wzmacniacz Słuchawkowy z buforem ECC88

Witam!
    Przedstawiam wam zrobiony przeze mnie wzmacniacz słuchawkowy.
    Jest to układ na popularnych tranzystorach BD139 oraz komplementarnych BD140.
    Bufor lampowy który widać na zdjęciach to duotriody ECC88.
    Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zastosować tutaj ich zamienniki, lub wersję PCC88 (przełączając w zasilaczu żarzenie z 6,3V na 7V).
    Lampy pracują w układzie WK-WA. Napięcie anodowe to około 140V DC.

Przycisk na przednim panelu to wybór trybu pracy (układ przełączający je to scalak 4017). I tak, do wyboru:
    -wzmacniacz słuchawkowy (wzm. operacyjny + tranzystory)
    -przedwzmacniacz ECC88
    -wzmacniacz słuchawkowy + przedwzmacniacz ECC88
    Dzięki temu jest to uniwersalny układ który można używać zarówno do słuchawek, jak i źródło wzmacniające sygnał przed stopniem końcowym zarówno lampowym jak i tranzystorowym.

Sama hybryda podzielona jest na osobne płytki PCB:
    -zasilacz + sterownik
    -audio

Wzmacniacz Słuchawkowy z buforem ECC88 Wzmacniacz Słuchawkowy z buforem ECC88 Wzmacniacz Słuchawkowy z buforem ECC88

Zasilacz:

Ma za zadanie dostarczanie do wzmacniacza: +/- 15V, stabilizowane, precyzyjnie ustawione potencjometrami wieloobrotowymi (pod obciążeniem), napięcie anodowe +140V (wraz z układem opóźnienia o około 30sec) ~6,3V lub 7V do żarzenia lamp elektronowych (użytkownik sam ustawia jakie chce napięcie). Dodatkowo mamy możliwość wzięcia z trafa 5V (nie używane) Zasilacz został zaprojektowany tak że podaje napięcie tylko na te elementy, które aktualnie używamy), czyli np. pracując w trybie tranzystorowym nie będą zużywały się nam lampy.

Wzmacniacz Słuchawkowy z buforem ECC88 Wzmacniacz Słuchawkowy z buforem ECC88 Wzmacniacz Słuchawkowy z buforem ECC88

Obudowa:

Została wykonana w warunkach domowych (jak to w DIY).
    Przód to aluminium szlifowane na lekkie lustro (na koniec papierem wodnym), zabezpieczone sprayem bezbarwnym by nie zostawiać na nim odbitych palców.

znajdują się tu:
    -włącznik sieciowy świecący pomarańczowym ringiem
    -przycisk do zmiany trybu pracy
    -trzy diody LED od aktualnie działającego trybu pracy wzmacniacza
    -wejście Jack 6,3 na słuchawki
    -potencjometr głośności

Boki to drzewo. Góra oraz dół to blacha perforowana, by zapewnić w układzie wentylację (cały wzmacniacz mało co się grzeje). Górna część obudowy nie jest przykręcana, dzięki czemu użytkownik ma szybki dostęp do lamp lub wzmacniacza operacyjnego. W każdej chwili można modyfikować dźwięk dzięki temu zabiegowi. Jest jednak podłączona do reszty jako ekranowanie (przeciw zakłóceniom).

Z tyłu znajdują się (od lewej) dwa wtyki RCA prawy lewy kanał wejściowy, RCA prawy lewy kanał przedwzmacniacz wyjście, bezpiecznik oraz wejście na napięcie sieciowe ~230V.

Wzmacniacz stoi na kolcach z podstawkami w kolorze złotym. Głównie dla wyglądu.

Podsumowanie:

Głównym założeniem przy projektowaniu tego układu było ulepszenie wersji poprzedniej. Myślę że się udało, czego dowodem jest sam dźwięk. Czysty, klarowny, szczegółowy, nie męczący przy długim słuchaniu. Wzmacniacz przenosi całe słyszalne pasmo dźwięku. Niskie tony nie przeważają nad resztą, wokal przyjemny, a sama góra wyraźna.
    Układ posiada również wady. Jest nią np: szum w słuchawkach przy wybraniu trybu lampowego. Jest on chyba na najmniejszym możliwym poziomie. Nie jest on jednak bardzo uciążliwy przysłuchaniu muzyki - wtedy praktycznie niesłyszalny.

Nadmienię również że to sam użytkownik ma duży wpływ na dźwięk.
    Nie chodzi tu o użycie samego źródła (CD, przenośny odtwarzacz, komputer, itp.) jak podmiana wzmacniacza operacyjnego w układzie (ewentualnie zastąpienie go zworką co usuwa go całkowicie z układu) lub lamp.
    Możliwa jest również modyfikacja schematu oraz użytych elementów wstawiając inne typy lamp.

Dziękuję za uwagę oraz za krytykę, której nigdy mało! :D
    -oczywiście uzasadnioną:)

Więcej zdjęć na:
    Link

Pozdrawiam!

Fajne!
  • #2 05 Sty 2012 16:51
    MrDarkenRahl
    Poziom 13  

Co do elektroniki się nie wypowiadam, bo mam zbyt małe doświadczenie. Odnośnie obudowy mogę coś nieco powiedzieć - jest bardzo ładna, ale dlaczego takie duże szpary pomiędzy drewnem, a górną pokrywą? Przecież można było zrobić je mniejsze. Ten defekt strasznie szpeci budowę. Wygląd: 9/10
    PS
    Już wiem, jak będzie wyglądał mój wzmacniacz ;).

• #3 05 Sty 2012 16:58
    Andrev1991
    Poziom 12  

MrDarkenRahl napisał:
    Co do elektroniki się nie wypowiadam, bo mam zbyt małe doświadczenie. Odnośnie obudowy mogę coś nieco powiedzieć - jest bardzo ładna, ale dlaczego takie duże szpary pomiędzy drewnem, a górną pokrywą? Przecież można było zrobić je mniejsze. Ten defekt strasznie szpeci budowę. Wygląd: 9/10
    PS
    Już wiem, jak będzie wyglądał mój wzmacniacz ;).

co do szpar - tak miało być, gdyż górna część obudowy tak została zrobiona.
    Szpary nie są za duże, a dzięki temu można łatwo podwadzić i otworzyć obudowę.

Miło słyszeć że moja obudowa jest pomysłem dla kogoś.
    Podeślij fotki jak skończysz:)

• #4 05 Sty 2012 17:14
    MrDarkenRahl
    Poziom 13  

Andrev1991 napisał:
    dzięki temu można łatwo podwadzić i otworzyć obudowę

Przecież to blacha perforowana, do podważania wystarczyłby haczyk z miedzianego drutu, a nic by się nie rzucało wtedy w oczy.
    Andrev1991 napisał:
    Podeślij fotki jak skończysz:)

Oj, daleko jeszcze, dopiero kompletuje elementy ;).

EDIT
    Aha - czy można prosić fotki górnej pokrywy "od spodu"? Tzn jak jest przymocowany ten czarny pasek.

• #5 05 Sty 2012 19:54
    Rafał 116
    Poziom 17  

W środku porządek co się chwali. Ciekawią mnie koszty tego ile mniej więcej wyszło za wszystko oraz gdzie kupowałeś elementy.

• #6 05 Sty 2012 20:42
    pan_kotek
    Poziom 20  

Napisz coś więcej o stopniu końcowym, o schemat też poproszę, czy jest kompensacja temiczna?
    Całość robi duże wrażenie, aczkolwiek sama gałka rodem z PRL psuje trochę front panel.
    Pomyśl o czymś o większej średnicy ale mniejszej wysokości.

• #7 05 Sty 2012 21:05
    Andrev1991
    Poziom 12  

ten czarny pasek przymocowany jest na kleju. Tylko i wyłącznie dla wyglądu;)
    Gałka... taka była...
    Co do schematu. Dostępny już w samych Googlach. Wzmacniacz tranzystorowy to układ "Lehmann". Dodane zostały lampy w układzie WK-WA oraz dodatkowe kondensatory na płytce audio. Małe przekaźniczki na PCB przełączają sygnał wejściowy oraz wyjściowy.
    Na tranzystory, lampy + tranzystory oraz preamp lampowy na wyjście z tyłu obudowy.

• #8 05 Sty 2012 21:34
    398216
    Usunięty  
  • #9 05 Sty 2012 22:35
    SCALAK-1989
    Poziom 12  

Na początek to GRATULUJĘ-naprawdę piękna konstrukcja zarówno obudowa prezentująca się na poziomie sprzętu wysokiej klasy( aluminium polerowane+drewno), jak i wnętrze-poukładane oraz poskręcane kable( eliminujące nieco zakłócenia)-jeszcze raz wielkie gratulację za estetykę

Mam nadzieje że wrażenie odsłuchowe równie doskonałe

A teraz małe pytanie-z jakiego drewna zostały wykonane elementy i ogólnie jeśli można by coś więcej na temat wykonania tychże elementów( tak mało ich w DIY, a dają tak wiele ;-)

• #10 05 Sty 2012 23:52
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Widzę, że kolega zakochał się w ECC88 (poprzednio z GC).
    Podoba mi się funkcjonalność tego ustrojstwa, jak i brzmienie samego wzmacniacza (OPA + BD 139/BD 140). No właśnie. Jaki zastosowałeś wzmacniacz operacyjny? Robiłeś próby z różnymi? Z jakimi słuchawkami to gra? Wybór wzmacniacza i "Duży jack" dobrze wróży.

dj-MatyAS jak się w sobie zbiorę, to i wzmacniaczyk zabiorę, nie będziesz musiał się teleportować.

P.s. Jak tak patrzę z dystansem na konstrukcję, to mam przeczucie, że kolega Andrev1991 dobrze zna markę Xindak (wygląd i hybrydy). Natomiast widząc miasto, z którego pochodzi mam jakieś dziwne wrażenie, że się spotkaliśmy w zeszłym roku.

• #11 06 Sty 2012 20:44
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Cytat:
    Natomiast widząc miasto, z którego pochodzi mam jakieś dziwne wrażenie, że się spotkaliśmy w zeszłym roku.

Tak tutaj masz racje, na AudioShow :)

Cytat:

Podoba mi się funkcjonalność tego ustrojstwa, jak i brzmienie samego wzmacniacza (OPA + BD 139/BD 140). No właśnie. Jaki zastosowałeś wzmacniacz operacyjny? Robiłeś próby z różnymi? Z jakimi słuchawkami to gra? Wybór wzmacniacza i "Duży jack" dobrze wróży.

Wzmacniacz jaki jest zastosowany to OPA2134 wypadł dobrze, ale w ręce miałem jeszcze LM4562 i on wygrał.

Co do całości to był to wielki eksperyment, ale bardzo się cieszę, że jest duże zainteresowanie tą hybrydą. Aktualnie pracuję nad lepszą wersją i mniejszą. Przemek tak jak obiecałem na diyaudio wyślę projekcik. Jak na razie mam na głowie PP na EL34 ;)

Odpowiedziałem w imieniu Andrev1991. Cieszę się, że mogłem zaprojektować i wykonać (elektronika) hybrydę dla kolegi.

• #12 06 Sty 2012 21:02
    Andrev1991
    Poziom 12  

dziękuję za pochlebne komentarze dotyczące estetyki i wyglądu. Naprawdę aż się miło czyta. Szczególnie że pierwsze konstrukcje nie zdobywały zbytnio pozytywnych komentarzy.
    To dobrze że na tym forum pojawiają się tego typu opinie. Cieszy to i zachęca do dalszego działania:) Jeszcze raz dzięki!

postaram się nie popsuć, wprost przeciwnie starać się jeszcze bardziej:P

Co do drewna - sosna pomalowana lakierem bezbarwnym.
    Tył to 1mm blacha, dół - blacha z otworami pochodząca z denona. Oczywiście pomalowana.
    Góra - 1mm blacha perforowana, środek (czarny pas) na kleju do metalu.
    Przód to aluminium zamówione z aukcji. 5mm szlifowane ręcznie papierami ściernymi aż do ziarnistości 2k, papierem wodnym.
    Włącznik z AVT, gałka ze zbiorów - może faktycznie PRL, ale mi się podoba:)
    Słuchawki z jakimi grał to niestety (a może na szczęście) Philips'y. Może w przyszłości coś lepszego.
    Jak wypowiadał się mój znajomy powyżej (Mariusz) jest to drugi jego projekt hybrydy z wzmacniaczem Lehmann. Muszę przyznać z ręką na sercu - co kolejna to lepiej.
    Liczę na to że starczy trochę czasu i kiedyś pojawi się wersja v3, mimo że dwie kolejne i tak wypadły świetnie!

Pozdrawiam kolegę Przemka z Audioshow:D

Chciałbym kiedyś pojawić się na tej imprezie z jakimś własnym projektem DIY. Może w tym roku coś się podziała;)

• #13 06 Sty 2012 22:00
    398216
    Usunięty  
  • #14 07 Sty 2012 14:40
    karol17
    Poziom 15  

Piękna konstrukcja.
    Skąd wziąłeś schemat przełącznika do wyboru trybów pracy?

• #15 07 Sty 2012 14:59
    Andrev1991
    Poziom 12  

karol17 napisał:
    Piękna konstrukcja.
    Skąd wziąłeś schemat przełącznika do wyboru trybów pracy?

Przełączanie zostało zrealizowane na układzie scalonym CD4017.
    Pod wejście CLOCK (zegar) poprzez switha podłączam stan wysoki - napięcie.
    Przyciskając go kolejno podaję napięcia na cewki poszczególnych przekaźników odpowiedzialnych za dołączanie napięć oraz sygnałów pod dane wejścia.

na elektrodzie są z nim schematy;)

• #16 07 Sty 2012 18:09
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mariuszek15 napisał:

...Wzmacniacz jaki jest zastosowany to OPA2134 wypadł dobrze, ale w ręce miałem jeszcze LM4562 i on wygrał...

Tak, rozmawialiśmy o tym LM (dziwne, ale pamiętam). Muszę poszukać go u siebie. W tej chwili pozostał OPA 2228. W mojej konfiguracji wypada najlepiej (oczywiście subiektywnie).

• #17 07 Sty 2012 21:13
    lukas1121
    Poziom 17  

A wzmacniacz widzę widzie w świat:) i cena też ładnie się wznosi:)

Moderowany przez dj-MatyAS:

3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    3.1.14. (8.3) Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    Ostrzeżenie Nr.5 = Ban.

• #18 07 Sty 2012 23:10
    Mariuszek15
    Poziom 24  

przemo-lukas napisał:
    Mariuszek15 napisał:

...Wzmacniacz jaki jest zastosowany to OPA2134 wypadł dobrze, ale w ręce miałem jeszcze LM4562 i on wygrał...

Tak, rozmawialiśmy o tym LM (dziwne, ale pamiętam). Muszę poszukać go u siebie. W tej chwili pozostał OPA 2228. W mojej konfiguracji wypada najlepiej (oczywiście subiektywnie).

Chętnie go zakupie i zobaczę jak u mnie wypadnie.

Widzę duże zainteresowanie projektem w najbliższym czasie (być może) przyszykuje dokumentację, abyście mogli zrobić sobie sami taką hybrydę. Ale dodam od siebie, że warto jeszcze chwilkę poczekać bo pojawi się na pewno lepsza i mniejsza wersja wzmacniacza słuchawkowego. Lampy jakie można będzie użyć to ECCxx, 6n8s i inne wszelkie zamienniki.

• #19 30 Wrz 2012 10:39
    SCALAK-1989
    Poziom 12  

Z niecierpliwością oczekujemy na obiecaną dokumentację ;-)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme