X
 • #1 08 Jan 2012 22:26
  qberts
  Level 7  
  Helpful post? (0)
  Czy istnieje możliwość podłączenia enkoderów do tej jednostki czy konieczny jest zakup modułu CJ1W-CTL41-E? Z danych katalogowych wynika, że CJ1M CPU23 posiada dwa szybkie wejścia, problemem jest to, że w moim projekcie potrzebne są dane z dwóch enkoderów (czyli zasadniczo 4 wejścia). Kolejny problem to sposób w jaki fizycznie takowe enkodery podpiąć do wejść które wyglądają jak na załączonym zdjęciu. Z góry dzięki za pomoc.

  Połączenie enkoderów do sterownika CJ1M CPU23
 • Helpful post
  #2 09 Jan 2012 12:44
  asher
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Witam,
  na module na zdjęciu brakuje tzw. "mordki" lub też front connector-a jak kto woli. Bez tego fizyczne podłączenie będzie problematyczne.
  Jak najbardziej można podłączyć do tego sterownika 2 enkodery. W CPU trzeba zadeklarować użycie szybkiego wejścia (Settings->Builtt-In Input) oraz typ sygnału enkodera. W zależności od tego będziesz musiał podłączyć 2 lub 3 sygnały z enkodera (Phase A, B, Z) zgodnie z dokumentacją elektryczną CPU. Dokumentację znajdziesz na tej stronie Link . Warto założyć konto (bezpłatnie) i mieć dostęp do DTRek, FAQ itp.
 • #3 09 Jan 2012 15:24
  qberts
  Level 7  
  Topic author Helpful post? (0)
  Gdzie taki front connector można zakupić, jakaś nazwa katalogowa? Czy możliwe jest samodzielne jego wykonanie? Może pytanie głupie, ale jak podłączyć dwa enkodery (po dwa sygnały z każdego) skoro producent deklaruje, że sterownik posiada tylko dwa szybkie wejścia?
 • Helpful post
  #4 09 Jan 2012 16:01
  asher
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Ściągnij sobie z: Link dokumentację oznaczoną jako W395 . Czyli:
  Quote:
  CJ-series Built-in I/O
  CJ1M-CPU21/22/23
  OPERATION MANUAL


  Znajdziesz tam schematy podłączeń elektrycznych, symbole connector-ów.
  Jeżeli jeszcze nie wystarczy to jest telefon do supportu OMRONa. Chętnie pomagają, trzeba tylko mieć minimum wiedzy w temacie.

  DTRki na forum nie umieszczam bo nie ma co śmiecić.
 • #5 12 Jan 2012 01:49
  qberts
  Level 7  
  Topic author Helpful post? (0)
  Podłączenie enkoderów jest rzeczywiście przystępnie opisane. Pozostał jednak problem front connectora, brakuje mi budżetu na oryginalne rozwiązania. Dlatego też chciałbym zastosować tego typu gold piny:
  Połączenie enkoderów do sterownika CJ1M CPU23
  wejścia enkodeów przylutować na stałe i w ten sposób uzyskać możliwość podłączania i odłączania, chyba że ktoś ma lepszy pomysł? (zdjęcia pożyczone z forum)
  Search 4 million + Products
Browse Products