X

Szybkie pytanie - łączyć w gniazdku N z PE (bolcem)?

09 Jan 2012 10:30 PIpilotas83
  • #1 09 Jan 2012 10:30
    pilotas83
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam,

Szybkie pytanie mam, gdyż ostatnio był elektryk i stwierdził, że powinienem mieć w łazience i kuchni mostek między PE (bolec) i N, a nie mam.

Jeśli chodzi o mieszkanie to z korytarza przychodzi jeden przewód dwużyłowy L i N i to aluminiowe, stara instalacja. W mieszkaniu jest instalacja dwużyłowa miedziana.

Czytałem wiele wątków i jedni mówią, że tak inni, że nie.

Więc jak?
  • #2 09 Jan 2012 10:45
    Gregory_bg
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Układ jednofazowy TN-C to łączyć PE z N instalacja jednofazowa trój przewodowa układ TN-S nie łączyć! z Twego postu wynika, że masz układ TN-C a więc łączyć.
  • #3 09 Jan 2012 10:47
    INTOUCH
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    Posiadasz starą instalację w systemie TNC, która nie spełnia żadnych obecnych norm.
    Najlepiej zmodernizuj ją na nową w systemie TNS.
    http://bezel.com.pl/index.php/ochrona-przeciwporaeniowa.html
  • Helpful post
    #4 09 Jan 2012 10:51
    Gregory_bg
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Ale akty prawne nie dotyczą już istniejących instalacji. To że są jakie są to jedno, ale wskaż zapis który będzie jasno "mówił" aby taki instalacje wymienić.
  • #5 09 Jan 2012 10:54
    pilotas83
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    INTOUCH wrote:
    Posiadasz starą instalację w systemie TNC, która nie spełnia żadnych obecnych norm.
    Najlepiej zmodernizuj ją na nową w systemie TNS.
    http://bezel.com.pl/index.php/ochrona-przeciwporaeniowa.html

Tak, tylko w starym bloku ok. 40 letnim sam nie przerobie takiej instalacji, musi to zrobić administracja, dlatego pytam czy mam wykonać takie połączenie w domowym gniazdku.
  • #6 09 Jan 2012 11:01
    15kVmaciej
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Witaj, szybka odpowiedź- zmień elektryka.
    XXI wiek, czas najwyższy na zmiany, o ile nie robisz w performance, muzeum prześwietlonego filmu, gdy w łazience 'Frania' mieliła w mydlinach tetrę, a dzieciak w wannie chlapał tatę koszącego zarost "zemstą Hoeneckera" :)
    I nie bądźcie, koledzy, tacy radykalni, są rozwiązania, które godzą taki impas

pilotas83 wrote:
    Panowie którzy mi każą zmienić elektryka i przerobić cała instalację to nie wiem co sobie wyobrażają ?

A to, to chyba nie do mnie..
    Możesz po najmniejszej linii oporu 'wyzerować' gniazdka, możesz też poprawić bezpieczeństwo choćby poprzez poznanie 'wroga' i wyuczenie domowników, jak nie dać się zabić.

scaliłem [retrofood]
  • #7 09 Jan 2012 11:55
    Gregory_bg
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    INTOUCH moje stwierdzenie wskaż zapis mówiący o wymianie ma zastosowanie w przypadku instalacji nowych, modernizowanych lub remontowanych. Tam gdzie są stare instalacje i działające dobrze to nikt nie powie że masz to wymienić bo coś tam coś tam. A może ja czegoś nie wiem?...
  • Helpful post
    #8 09 Jan 2012 12:57
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Helpful post? (0)
    Nie ma (niestety) prawnego nakazu wymiany instalacji nie spełniających dzisiejszych norm. Można tylko uruchomić myślenie i zastanowić się ile nowych urządzeń mamy w domu, w którym instalacja została wykonana pod potrzeby lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wnioski chyba nasuwają się same.

A odpowiadając Autorowi, wyjaśniam, że nie powinien sam niczego łączyć. Bo być może poprawi to sytuację, a być może wprowadzi zagrożenie. Instalacja jest do przeglądu i sprawdzenia przez kogoś kto się na tym zna i potrafi to ocenić.
    I będzie wiedział co robić.
  • #9 11 Jan 2012 13:42
    iceeeee
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    mieszkasz w starym budownictwie gdzie instalacja elektryczna była wykonana w systemie TN-C: instalacja 2 przewodowa w obwodach znajdujących się w łazience czy kuchni stosowano tzw. zerowanie czyli połączenie bolca z przewodem zerowym, zawsze to lepsze zabezpieczenie niż żadne. Co do kabli aluminiowych to radzę ci wymienić je na miedziane bo w niedługim czasie będziesz miał problemy
  • #10 11 Jan 2012 15:43
    pilotas83
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Zamierzam zrobić takie zabezpieczenie w ten weekend i zrobić pomiary.

Co do wymiany instalacji to w mieszkaniu jest instalacja miedziana szkoda, że dwużyłowa. Tylko na klatce aluminiowa.
    Po tym wszystkim opiszę co i jak.

A tym czasem znalazłem podobny temat: Wymiana gniazda bez bolca na gn. z bolcem
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products