Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 11 Sty 2012 05:50
    hidenyt
    Poziom 8  

    1.Załóżmy ża na kuchence gazowej gotuję 30litrów wody w ciągu 175 minut.
    Jak obliczyć ile to kosztowało, jaka jest sprawność kuchenki gazowej ?
    Chodzi o przybliżone wartości.
    Ile pochłonęło to gazu, kwh ?

    2.Dla tych samych wartości jak obliczyć ile pochłonęło to kwh przy gotowaniu na kuchence indukcyjnej w czajniku przystosowanym do takiej kuchenki ?

    Co jest w tym przypadku bardziej wydajne ?

    Zakładamy że mam baniak na 30 litrów.
    Załóżmy jeszcze 1 opcje:
    - Na raz 30 litrów (bez przerw, czyli od zalania wody do zagotowania bez wyłączania źródła energii).


    Zaznaczam że to nie jest kolejne pytanie typu - co kupić gaz czy indukcja jakich było wiele na forum.
    Dzięki.

  • #2 11 Sty 2012 08:03
    viayner
    Poziom 29  

    Witam,
    zadanie na pograniczu fizyki i chemii fizycznej.
    Nie trudne, poszukaj sobie tzw. "ciepla wlasciwego" w jednostkach J*kg-1*K-1 czyli o ile ciepla potrzeba na zwiekszenie temperatury o 1 stopien dla wody to bylo cos okolo 4kJ*kg-1*K-1. Nastepny krok to policz sobie ile ciepla otrzymasz ze spalania gazu czy pradu elektrycznego podczas ogrzewania i porownaj.
    Tak na kolanie, zakladam ze masz wode o temp. 25C wiec: 4000*30*(100-25)=9MJ.
    Jezeli mowimy o lodzie to musisz uwzglednic cieplo topnienia.
    Dla gazu (zakladam ze masz metan) poszukaj ciepla spalania (czy ciepla opalowego - tak to tez nazywano) i to by bylo cos okolo 50MJ*kg-1, teraz ile gazu spalisz przez 175min i tak samo dla pradu elektrycznego. Oczywiscie zakladamy 100% sprawnosci ukladu produkujacego i przekazujacego cieplo.
    Sprawdz bo moglem sie pomylic przy podstawianiu.
    Pozdrawiam

  • #3 11 Sty 2012 15:36
    wowka
    Poziom 28  

    Chcesz to tylko policzyc czy sprawdzić realnie ?

    Jak realnie to spisujesz licznik, temperature wody, gotujesz wode a pozniej znowu spisujesz licznik. Tak z gazem i pradem

  • #4 26 Sty 2012 03:11
    phanick
    Poziom 28  

    Kolego, gdybyś gotował tą wodę szybciej to te wzory byłyby przydatne, a przy 175 minutach duże znaczenie ma oddawanie ciepła wody do otoczenia.

  • #5 26 Sty 2012 16:52
    bigbith
    Poziom 12  

    moj przedmowca ma racje.
    Najlepiej jak sprawdzisz to empirycznie. wyliczenie trudne zadanie za duzo niewiadomych

  • #6 10 Lut 2012 13:18
    davidoff9
    Poziom 7  

    Koszt zagotowania 1 litra (1kg) wody z użyciem różnych mediów
    We wszystkich przypadkach temperatura odniesienia wody na wejściu 7C – zmierzone.

    1. Gaz ziemny sieciowy – 0,0416zł
    Gaz ziemny sieciowy po uwzgl. opłat stałych - 0,0583zł
    2. En. Elektryczna – 0,0549zł

    3. LPG - 0,0809zł.

    Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na sprawność kuchenki gazowej.

    Obliczenia:

    dT=93C
    cw=4,19kj/kgk
    m=1litr=1kg
    X potrzebna ilość energii X=dT*cw*m = 389,67 kj
    Gaz ziemny
    cena m3 g.ziemnego = 1,89 zł/m3 - wg mojego rachunku (cena za gaz + zmienna przesyłowa)
    zużyto = 0,022 m3 (zmierzone rzeczywiście – odcz. z licznika)
    koszt = 0,041672 zł/litr wody

    Po uwzględnieniu opłat stałych w gazie cena jednostkowa wynosi 2,65/m3 (średnia za okres 2 miesięcy) w takim wypadku koszt zagotowania 1l wody wynosi 0,0583zł.

    Dodatkowo sprawność kuchenki gazowej/palników:
    Wd g. ziemnego = 31000 kj/m3
    potrzebna ilość energii (X) = 389,67 kj
    potrzeba zużycia energii X/Wd = 0,01257 m3
    zużyto rzeczywiście wg odczytu: 0,022 m3
    sprawność kuchenki = 57,1%! (Wodę gotowałem w czajniku tak aby płomienie nie wystawały poza jego obwód)

    Energia elektryczna
    moc czajnika 2 kW
    cena za prąd (taryfa Vatenfall G11 - opłata stała + przesył) - 0,46 zł/kWh
    czas rzeczywisty do zagotowania wody (zmierzony stoperem) (D) = 215 s co daje 0,059722222 h
    koszt = 0,054944 zł/litr wody

    Dodatkowo sprawność czajnika
    moc czajnika (A) = 2 kw = 2 kJ/s
    potrzebna ilość energii (X) = 389,67 kj
    teoretyczny czas zagotowania (B) = (X/A) = 194,835 s
    sprawność czajnika (ZELMER 2kW odrobinę zakamieniony) (B/D)= 90,6%

    LPG czyli butla 11kg czy jak kto woli propan butan.
    Wd LPG (B) = 46 Mj/kg
    Cena butli = 60 zł/butla cena rzeczywista u rodziców we wsi
    Ilość gazu =11 kg/butla
    koszt 1kg (A) = 5,454545455 zł/kg
    koszt 1kJ (C)= (A/B*1000) = 0,000118577 zł/kJ
    potrzebna ilość energii X = 389,67 kj
    sprawność kuchenki gazowej wyznaczona w oparciu o pomiary zużycia gazu ziemnego = 57%
    koszt ( = C*X*0,57)= 0,080869565 zł/litr wody

  • #7 23 Maj 2012 22:42
    Szopler
    Poziom 21  

    Cena gazu wzięta z kosmosu...
    paliwo gazowe (za m^3) 1,1207
    sieciowa zmienna (za m^3) 0,3049

    W sumie: 1,7535 pln / m³ z VAT
    [Taryfa W-3.6 PGNiG]

    Innych opłat nie uwzględnia się bo jak spalisz 100m³ to opłatę stałą podzielisz na 100 a jak 300m³ to na 300 ? Zupełnie bez sensu...

    Co do prądu to Enea G11 - 0,6060 pln z VAT za kWh.

    Tym sposobem (przy założeniach jak wyżej - ilość spalonego gazu / czas pracy czajnika 2kW) wyszło mi, że zagotowanie litra wody przy wykorzystaniu prądu jest 2x droższe niż przy użyciu gazu.

  Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty