Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T w kablówce na USB przez komputer

groovee 12 Sty 2012 15:01 6030 16
  • #1 12 Sty 2012 15:01
    groovee
    Poziom 20  

Witajcie,

Kupiłem jeden z najtańszych "HDTV USB DVB-T / USB DONGLE" - takie srebrne. Oparte o AF9015 BDA.

Gdy podłączam "antenkę" z zestawu, jadę pod nadajnik (mój niestety ma moc 160W, najmniejszą w Polsce:)) i wyszukuję kanały, jest OK.

Chcę podłączyć to do mojego komputerka HTPC - docelowo dwie sztuki (oglądanie z timeshiftingiem +nagrywanie) i do kablówki.
    Niestety, po podłączeniu do kabla nie wyszukuje programów.

Testowałem różne drivery, systemy operacyjne i oprogramowanie do odbioru.

UWAGA!
    W kablówce jest DVB-T, telewizor podłączony do tego znajduje programy na opcji "naziemna", nie DVB-C. Odbiornik na USB jest MPEG-4.

Ten najtańszy USB kupiłem w zasadzie tylko do testów, ale teraz zastanawiam się, czy warto wydawać kasę na coś porządniejszego.

Jaka może być przyczyna mojego problemu?
    Czy komuś z Was udało się zmusić podobne urządzenie do pracy z kablówki?

Pozdrawiam, Kacper

• #2 12 Sty 2012 15:24
    kreslarz
    Poziom 35  

Która to sieć kablowa w Gorzowie retransmituje programy DVB-T?
    Multimedia czy UPC?

• #3 12 Sty 2012 15:47
    groovee
    Poziom 20  

jim-sat - niewielka sieć, ale dynamicznie się ostatnio rozwija. Linków nie podaję, bo nie wiem, czy mogę, na ich stronie znajduje się info dotyczące DVB-T wraz z częstotliwościami (zakładka "lista programów", potem plik PDF).

A UPC o ile wiem, tutaj nie ma.

• #4 12 Sty 2012 19:03
    kreslarz
    Poziom 35  

Faktycznie, znalazłem i sprawdziłem. To rzadkość, by telewizja kablowa wprowadzała programy w systemie DVB-T, stąd moje pytanie.
    Jeżeli masz możliwość ręcznego przeszukania kanałów, to zacznij od 738 MHz i przeglądaj co 8 MHz w górę. Jeżeli faktycznie nadal nic nie odbierzesz, to spróbuj stłumić sygnał z kablówki, bo dla Twojego odbiornika może go być za dużo (jak taki odbiornik zostaje przesterowany sygnałem, to przestaje na niego reagować). Możesz to zrobić tłumikiem 10-15 dB, lub odgałęźnikiem 10-15 dB, zależy od tego, co będzie "pod ręką". Jeżeli nie masz tłumika, to do środkowego złącza gniazda antenowego kablówki włącz kawałek przewodu (około 15 cm) i w odległości 2-3 cm od niego postaw równolegle do przewodu oryginalną antenkę z Twojego odbiornika. Powinno zadziałać. Informuj o sukcesach, lub porażkach, ewentualnie pomyślę co dalej.

• #5 12 Sty 2012 19:52
    groovee
    Poziom 20  

Dziękuję za podpowiedzi. Przeglądania ręcznego próbowałem, bez powodzenia.
    Przybliżałem również antenę do żyły wystającej z "F-ki".
    Przetestuję pomysł z dłuższym przewodem i poszukam tłumika.
    Czy tłumik regulowany do instalacji satelitarnej (np. D.S.E SAA01 5-2400 MHz) będzie OK, czy szukać koniecznie na mniejsze pasmo?

• #6 12 Sty 2012 20:33
    _cheetah_
    Poziom 37  

groovee napisał:
    Dziękuję za podpowiedzi. Przeglądania ręcznego próbowałem, bez powodzenia.
    Przybliżałem również antenę do żyły wystającej z "F-ki".
    Przetestuję pomysł z dłuższym przewodem i poszukam tłumika.
    Czy tłumik regulowany do instalacji satelitarnej (np. D.S.E SAA01 5-2400 MHz) będzie OK, czy szukać koniecznie na mniejsze pasmo?

sprawdź, czy częstotliwości kanałów DVB-T odbieranych przez TV są takie same, jak częstotliwości kanałów przy strojeniu ręcznym na PC.
    Użyj innego oprogramowania, np. Splashlite.

Tłumik jak najbardziej może być.

kreslarz napisał:
    Faktycznie, znalazłem i sprawdziłem. To rzadkość, by telewizja kablowa wprowadzała programy w systemie DVB-T,
    jest trochę małych kablówek, które rozprowadzają swoją telewizję cyfrową właśnie w standardzie DVB-T, a nie DVB-C. Uciekają w ten sposób, m.in. od problemów kosztów set-topów DVB-C.

• #8 17 Sty 2012 13:32
    kreslarz
    Poziom 35  

To jest rozgałęźnik aktywny, a nie tłumik. Jego wzmocnienie, mimo skręcenia na "0" nadal będzie dodatnie. Czyli zamiast stłumić, podniesie poziom sygnału.
    Po wyłączeniu zasilania nie można go użyć jako tłumika, chociaż będzie na pewno tłumił sygnał, ale w stopniu uniemożliwiającym jakikolwiek odbiór. Wewnątrz są elementy aktywne (półprzewodniki), które bez zasilania stanowią praktycznie przerwę dla transmitowanego sygnału.

• #9 06 Lut 2012 14:40
    groovee
    Poziom 20  

Witajcie,

Przepraszam za dłuższą nieobecność.

W międzyczasie przeprowadziłem testy - kupiłem tłumik regulowany (3-15 dB) T-10 DELTA.
    Niestety, podłączenie przez niego również nie dało rezultatów.

Tłumik w opisie ma Zakres: 40-860 MHz, kanały skanowałem od 738 - 842.

• #10 06 Lut 2012 21:34
    kreslarz
    Poziom 35  

Dlaczego ograniczyłeś skanowanie pasma do tak wąskiego zakresu? W Twoim regionie nic w tym zakresie nie nadaje.
    DVB-T w Gorzowie to Mux 3, 21k, 474 MHz, H, 160 W , w Zielonej Górze Mux 2, 46k, 674 MHz, H, 80 kW i Mux 1, 45k, 666 MHz, H, 80 kW.
    Przeskanuj pasmo od 474 MHz do końca przy różnych ustawieniach tłumika, wtedy będzie wiadomo czy coś odbierasz, czy nie.

• #12 07 Lut 2012 09:33
    _cheetah_
    Poziom 37  

Sprawdź w kablówce z jakimi parametrami nadawana jest DVB-T - głównie ilość podnośnych (2k/8k), FEC i GI i czy te parametry są w opisie twojego dekodera.

Możliwe, że twój dekoder nie obsługuje prawidłowo kombinacji parametrów ustawionych w kablówce, które z reguły są krańcowo różne od typowych setów parametrów stosowanych przy emisji naziemnej DVB-T. To się zdarza.

• #13 09 Lut 2012 07:44
    groovee
    Poziom 20  

Witajcie,

Sprawa z USB na razie utknęła w miejscu, mój "dekoder" USB nie ma żadnego opisu, czekam na odpowiedź z kablówki.

Wczoraj u znajomego przetestowałem Fergusona ariva 120 combo - działa bez problemu po DVB-T z tą kablówką.
    Jakbym miał się przyczepić to podczas nagrywania można oglądać tylko programy "z tego samego multiplexu" co kanał nagrywany (ten sam numer kanału w PDFie powyżej).

Natomiast słyszałem, że dekoder Cyfry (nie wiem jaki) po podłączeniu kabla z DVB-T również niczego nie widzi.
    [aby uniknąć zbędnych postów - znajomy to sprawdzał, podłączał z aktywną kartą C+ kabel do złącza na TV naziemną któregoś z dedykowanych do C+ PVR]

Pozdrawiam, Kacper

• #14 09 Lut 2012 11:29
    _cheetah_
    Poziom 37  

groovee napisał:
    Jakbym miał się przyczepić to podczas nagrywania można oglądać tylko programy "z tego samego multiplexu" co kanał nagrywany (ten sam numer kanału w PDFie powyżej).
    bo takie rzeczy to tylko z dekoderem dwugłowicowym... Cabletechem, dajmy na to... :D

groovee napisał:
    Natomiast słyszałem, że dekoder Cyfry (nie wiem jaki) po podłączeniu kabla z DVB-T również niczego nie widzi.
    inna bajka, dekoder C+ odbierze tylko te kanały DVB-T, które ma wgrane na liście. A standardowo, mają wgrane tylko DVB-T naziemne.

• #15 13 Lut 2012 10:15
    groovee
    Poziom 20  

Dziękuję za wyjaśnienie.
    Czy tunery Cabletech są godne polecenia?
    Chodzi mi o stabilność pracy i dopracowany interfejs, a także praca jako PVR (z zewnętrznym HDD).

A może możesz polecić jakieś urządzenie wyposażone w podwójną głowicę DVB-T i chociaż jedną SAT?

Pozdrawiam, Kacper

• #16 13 Lut 2012 12:03
    _cheetah_
    Poziom 37  

Co do odbiorników, to pobuszuj sobie trochę tam - są opisywane różniste... ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami...

Cabletechy, z tego co kojarzę, mają dość dobrą opinię. Są również dostępne w wersji dwugłowicowej (DVB-T). Ja osobiście nie kojarzę odbiornika Combo z podwójną głowicą DVB-T. Ale i nie śledzę takich klimatów zbyt wnikliwie...

• #17 12 Lip 2012 18:18
    groovee
    Poziom 20  

Witajcie!
    W końcu udało mi się to odpalić. Kwestia sterownika - teraz nie wiem, skąd go pobrałem, załączam dla zainteresowanych. Testowane na Windows 7 x64, ale driver chyba 32-bit.

Instalowałem go na kilka razy - po pierwszym zainstalowaniu restart, odpaliłem execa ponownie, restart i jeszcze raz. Za każdym razem coś znajdował nowego i doinstalowywał.

Różnica jest taka, że na tych driverach niebieska dioda świeci tylko kiedy dekoduje sygnał DVB-T. Na innych pod Win7 świeciła się od razu po podłączeniu.

Ale ogólnie tego sprzętu nie polecam, jakość słaba (mruga na dole i na górze ekranu każdy kanał hd za wyjątkiem tvp).

Dziękuję wszystkim za sugestie,
    Pozdrawiam!

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme