Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #2 12 Sty 2012 19:17
    irekr
    Moderator

Wzmacniacz najczęściej jest wyposażony w symetryzator. Wzmacniacze warto stosować tylko tam gdzie sygnały są naprawdę słabe i nadajniki odległe.
    Wzmacniacz nie służy do poprawiania złych parametrów anteny.
    Jeżeli mieszkasz tam gdzie podałeś w wymienionym temacie to przy prawidłowo zrobionej antenie wzmacniacz jest niepotrzebny a nawet niewskazany.
    Należy założyć symetryzator.

• #3 12 Sty 2012 19:27
    Jankesik
    Poziom 25  

Symetryzator to nie jest zbyt duży koszt (ok.5zł)
    Kupię więc antenę ze wzmacniaczem. Jeżeli odbiór będzie zbyt mocny to wymontuję wzmacniacz i założę symetryzator. Co o tym myślcie

Jak uważacie czy z tą antenę odbierz mi TVP1i TVP2
    Antena: Antena UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit
    Antena zamontowana na bloku 4-piętrowym :P
    Długość kabla 25m

• #4 12 Sty 2012 19:35
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Symetryzator służy do dopasowania impedancji anteny do impedancji odbiornika, kabla itd. Powiedzmy że odbiornik ma gniazdo antenowe o impedancji 75 Ohm, stosujemy kabel koncentryczny o tej samej impedancji, a musimy podpiąć go do anteny dipolowej o impedancji 300 Ohm. Potrzebujemy wtedy symetryzatora między anteną a kablem, aby dopasować te impedancje. Tak w skrócie jeśli antena ma inną impedancję od odbiornika, to najpierw trzeba zamontować symetryzator, a następnie jak zachodzi potrzeba to wzmocnić sygnał wzmacniaczem. Jeśli nie będzie dopasowania impedancji wszystkich elementów, to powstają zniekształcenia (odbijanie sygnału) i nie tylko, więc nie ma sensu używać wzmacniacza bez wcześniejszego dopasowania impedancji za pomocą symetryzatora. Podsumowując zawsze symetryzator, a potem ewentualnie wzmacniacz, lub 2 w 1.

• #5 12 Sty 2012 19:45
    Jankesik
    Poziom 25  

A czy jest możliwe wcześniejsze sprawdzenie impedancji odbiornika? Np. jeżeli wam podam model TV
    Orion TV32FX500D

• #6 12 Sty 2012 19:57
    rzeszutek1
    Poziom 19  

A jakie ma gniazdo? Jeśli koncentryczne to 75 OHM, jeśli na dwa bolce to 300 OHM.
    Hehe to nowiutki TV, więc na pewno 75 OHM

• #7 12 Sty 2012 20:02
    matis057
    Poziom 33  

Telewizory od lat '90 mają już 75Ω gniazdo. Starsze telewizory miały symetryczne 300Ω

• #8 12 Sty 2012 20:13
    Jankesik
    Poziom 25  

Czyli w przypadku mojego TV symetryzator raczej nie będzie potrzebny? A wzmacniacz antenowy to raczej by mi się przydał żeby odbierać TVP1i TVP2

• #9 12 Sty 2012 20:18
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Dokładnie. W tym konkretnym przypadku nie trzeba. A raczej trzeba dokupić kabel koncentryczny 75 OHM ;).

Dodano po 2 [minuty]:

A czy wzmacniacz będzie potrzebny, to się okaże po montażu. Jak trzeba będzie to można dokupić później. Antena ma bardzo duży zysk, więc raczej nie trzeba będzie stosować wzmacniacza.

• #11 12 Sty 2012 20:57
    _cheetah_
    Poziom 37  

Jankesik napisał:
    Potrzebuje ok 27m. Czy mając taki długi kabel tracę na jakości ?
    traci się na poziomie sygnału, w przypadku wymienionego kabla ~4,5dB czyli sygnał zmniejszy się ~4x. Ale, w ogólności, jeśli sygnał odbierany przez antenę jest dobry, to nie musi to stanowić żadnego problemu.

Do instalacji zewnętrznej powinien być kabel w wykonaniu do zastosowań zewnętrznych, wykonany z PE (w kolorze czarnym). Czyli, taki jak ten co pokazałeś, ale w

takim

wykonaniu.

• #12 12 Sty 2012 20:59
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Jankesik napisał:
    Potrzebuje ok 27m. Czy mając taki długi kabel tracę na jakości ?
    Każdy kabel poza osłabieniem sygnału, będzie powodował jakieś tam zniekształcenia, bo nie jest idealnym falowodem (będą jakieś odbicia itp.) ale nie ma pewnie innej możliwości, więc nie ma się co zastanawiać nad tym tematem. Martwiłbym się raczej spadkiem poziomu sygnału.

• #14 12 Sty 2012 21:52
    _cheetah_
    Poziom 37  

tak, ten, albo podobny, też z PE i w kolorze czarnym.

• #15 12 Sty 2012 21:53
    matis057
    Poziom 33  

Moment...
    Jeśli kolega nie ma nic w puszce antenowej to trzeba zamontować symetryzator.
    Jeśli sygnał będzie zbyt słaby to wzmacniacz i zasilacz antenowy.

• #16 12 Sty 2012 22:15
    Jankesik
    Poziom 25  

Dobra poskładajmy to wszystko do kupy
    Jeżeli sygnał będzie zbyt słaby to montuję wzmacniacz antenowy
    Natomiast jeżeli sygnał będzie w porządku to montuję symetyzator bez wzmacniacza
    Czy nie muszę montować tego symetyzatora w razie dobrego odbioru?

Dobrze myślę, lub nie

• #17 12 Sty 2012 22:18
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Jeśli mówimy o tym konkretnym przypadku, to nie stosuje się tu dodatkowego symetryzatora, ponieważ wszystkie elementy mają impedancję 75 Ohm - taki symetryzator jest już więc w puszcze. Natomiast jeśli sygnał będzie za słaby to trzeba będzie kupić wzmacniacz. Amen ;)

• #18 12 Sty 2012 22:30
    Jankesik
    Poziom 25  

Czyli mam rozumieć jeżeli odbiór będzie ok, to nic nie umieszczam w puszce od anteny

Dobra jeszcze 1 ostatnie pytanko. Czy ten wzmacniacz antenowy jest ok do tej anteny

Symetryzator czy wzmacniacz antenowy - jaka jest różnica i które mam wybrać

• #19 12 Sty 2012 22:38
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Dobrze rozumiesz. Natomiast sam wzmacniacz się nie nadaje. Jak widać, jest on przystosowany do anteny o impedancji 300 OHM (zawiera więc w sobie symetryzator). Tu będzie potrzebny wzmacniacz z wej/wyj na 75 Ohm (w skrócie koncentryczne końcówki z obu stron).

• #20 12 Sty 2012 22:38
    mihal2002
    Poziom 43  

rzeszutek1 napisał:
    to nie stosuje się tu symetryzatora wogóle, ponieważ wszystkie elementy mają impedancję 75 Ohm. Amen ;)

Co to za brednie? Ty wiesz o czym piszesz?

• #21 12 Sty 2012 22:41
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Natomiast w puszcze tej anteny jest już zamontowany symetryzator.

• #22 12 Sty 2012 22:41
    Jankesik
    Poziom 25  

Panowie proszę kogoś o ostateczną odpowiedź co mam montować w tej puszce? I czy zdjęcie wzmacniacza które podałem wyżej będzie pasować?

• #23 12 Sty 2012 22:42
    mihal2002
    Poziom 43  

rzeszutek1 napisał:
    Natomiast w puszcze tej anteny pewnie jest już zamontowany symetryzator.

Rentgena masz? :D
    I wykasuj te swoje brednie z poprzednich postów.

• #24 12 Sty 2012 22:43
    rzeszutek1
    Poziom 19  

mihal2002 napisał:
    Co to za brednie? Ty wiesz o czym piszesz?
    Kolega chce dokupywac symetryzator. Natomiast antena ma impedancję 75 Ohm, więc jak pisałem wyżej ma go już w puszce.

• #25 12 Sty 2012 22:44
    mihal2002
    Poziom 43  

Symetryzator! Jak będzie zbyt słaby sygnał trzeba dopasować wzmacniacz oczywiście zasilić go od 5 do 12 V.

[

• #28 13 Sty 2012 11:01
    Jankesik
    Poziom 25  

Temat zamykam, bo kilka osób zrobiło tu zamieszanie i chaos

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty