Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jakie średnice rur stalowych zastosować w instalacji C.O + C.W.U.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jakie średnice rur stalowych zastosować w instalacji C.O + C.W.U.
Autor
Wiadomość
wh61
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: zamość

Post#1 Post autora tematu 12 Sty 2012 21:51   

Na wstępie chciałbym przeprosić wszystkich jeżeli coś nie tak zamieszczę. Pierwszy raz wstawiam temat na tym forum i proszę o wyrozumiałość.

Potrzebuję pomocy przy projekcie C.O + C.W.U. Chodzi mi właściwie o przekroje rur stalowych. Jak by mógł ktoś doradzić jakie średnice zastosować, aby instalacja mogła w miarę swobodnie pracować w obiegu grawitacyjnym.
Dołączam schemat jaki wyrysowałem:

oraz rzuty kondygnacji budynku;

Jakie średnice rur stalowych zastosować w instalacji C.O + C.W.U. Jakie średnice rur stalowych zastosować w instalacji C.O + C.W.U. Jakie średnice rur stalowych zastosować w instalacji C.O + C.W.U.
Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#2 12 Sty 2012 22:53   

Re: Jakie średnice rur stalowych zastosować w instalacji C.O + C.W.U.

Generalnie ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większych średnicach niż ogrzewanie pompowe, przy czym dotyczy to i pionów i - przede wszystiim - gałązek. Ze schematu widać, że ogrzewanie obejmuje 3 kondygnacje, co też jest pewną niedogodnością przy grawitacji. Zasadniczo gałązki doprowadzające wodę do poszczegóonych kaloryferów przy ogrzewaniu grawitacyjnym powinny mieć średnicę 3/4'' (w starych instalacjach spotyka się nawet 1-calowe). Uwaga. Na grawitacji źle chodzą nowoczesne grzejniki panelowe, gdyż mają duży opór wewnętrzny (lepsze są wtedy żeliwne ewentualnie Faviera). Najlepiej w ogóle zrezygnować z obiegu grawitacyjnego i dać do większości grzejników gałązki 3/8'', do największych spośród przewidzanych dać 1/2'', piony 3/4'' (wtedy ogrzewanie POMPOWE). Właściwie to nawet do największego przewidzianego grzejnika gałązka 3/8 by wystarczyła, gdyby ogrzewanie było TYLKO POMPOWE.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#3 12 Sty 2012 23:28   

Zasilanie i powrót do kotła masz określone przez producenta. Dalej, spadasz średnicami o jeden stopień. Ale tak, czy siak, mimo, że pójdzie grawitacyjnie, układ powinien pracować jako pompowy. Dla oszczędności.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#4 13 Sty 2012 01:53   

Przyłącze się do zdania kolegów ..... tylko pompy nie grawitacyjnie gdyż :
Miałem CO obliczone na grawitacyjny obieg i teraz tak nie działa (po modernizacjach) :
każda modyfikacja mająca zwiększyć ekonomiczność i komfort dławi przepływ (kryzowanie, głowice termostatycze, nowoczesne grzejniki. Z tego powodu będzie to blokowało cyrkulację grawitacyjną bardzo skutecznie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Sty 2012 01:53   

Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#5 13 Sty 2012 10:28   

Grzegorz Siemienowicz napisał:
Miałem CO obliczone na grawitacyjny obieg i teraz tak nie działa (po modernizacjach) :
każda modyfikacja mająca zwiększyć ekonomiczność i komfort dławi przepływ (kryzowanie, głowice termostatycze, nowoczesne grzejniki. Z tego powodu będzie to blokowało cyrkulację grawitacyjną bardzo skutecznie.

Skoro działa grawitacyjnie, to z pompą pójdzie tak samo. Woda od szybszego przepływu nie zmieni swoich ścieżek. Mówimy tu tylko o dołożeniu pompy, bez zmiany czegokolwiek innego w układzie.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#6 13 Sty 2012 10:58   

Napisałem tylko, że w cyrkulacji grawitacyjnej potrzebna jest duża drożność i małe opory przepływy w całej instalacji a nie tylko rur. Nawet przy dużej drożności samych rur dławienie na grzejnikach i zaworach może radykalnie ograniczyć cyrkulację. Przy zastosowaniu pompy nie ma to aż takiego znaczenia.
Powrót do góry

wh61
Poziom 3
Poziom 3

Post#7 Post autora tematu 13 Sty 2012 11:35   

Dziękuje wszystkim za przyłączenie się do rozmowy.
Wiem że instalacja w obiegu grawitacyjnym to przestarzała technologia, jednakże chodzi ni o obieg grawitacyjny wspomagany pompą. Zależy mi na grawitacji ponieważ zdarzają się częste awarie sieci energetycznej .I chodzi mi o taki układ co mógł by jakoś pracować w miarę najlepiej nawet przy braku prądu lub awarii pompy. Odnośnie kaloryferów to zakupiłem już aluminiowe żeberkowe bo podobno mają mały opór i mogą bez problemu pracować w obiegu grawitacyjnym.
Prosił bym też o komentarz i jakieś uwagi odnośnie samego schematu. Myślę że w miarę czytelny jest. Mam kilka wątpliwości. a mianowicie czy do C.W.U. konieczna jest dodatkowa pompa i czy puszczenie gałązek po posadzce będzie miało duży wpływ na zwiększenie oporu przepływu wody(rys1) czy lepiej gałązki poprowadzić tak jak to w starych instalacjach robili(rys2)co jest trochę mniej estetyczne.

Piszcie. Mile widziana każda uwaga.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#8 13 Sty 2012 12:16   

Rys.1 ŹLE
Rys.2 DOBRZE
Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#9 13 Sty 2012 12:29   

Jeśli byłoby tak, jak na rys. 1, to praktycznie będzie stale zapowietrzony kaloryfer a na grawitacji to na 100% NIE BĘDZIE DZIAŁAŁ. Nawet pompa nie zagwarantuje działania przy takim układzie rur. Na rys. 2 układ rur w 100% prawidłowy (spadki) i grzejnik nawet nie musi mieć odpowietrznika na końcu (ale obecnie odpowietrzniki na ogół się montuje).
Powrót do góry

wh61
Poziom 3
Poziom 3

Post#10 Post autora tematu 13 Sty 2012 17:42   

Wybaczcie za pytania ale dopiero zagłębiam się w temat i jak na pewno zauważyliście nie wiele wiem o hydraulice.A ze względów finansowych muszę ten temat opanować.
Oto poprawiony schemat z podanymi przekrojami.Powiedzcie czy na rurach o takim przekroju będzie układ chodził w obiegu grawitacyjnym

Z tego co wiem to ważne są spadki rur. Czy wystarczy spadek rzędu 1cm na 1m długości rury? Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę żeby m€gł ten układ pracować w obiegu grawitacyjnym .

Proszę o opinię
Powrót do góry

ziras
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Lublin

Post#11 13 Sty 2012 22:14pomocny post - solucja   

Witam!
Ostatnio przerabiałem stare ogrzewanie grawitacyjne na wspomagane pompą i wynikło kilka spraw o których nikt (nawet bardzo doświadczony hydraulik , który dokonywał przeróbki) nie pomyślał.

1. Średnica wszystkich pionów w tej samej odległości od pieca musi być taka sama -> u mnie jeden pion (tylko 2 grzejniki) miał mniejszą średnicę, grawitacyjnie 10 lat grzało rewelacyjnie, po włączeniu pompy grzejniki pozostały ledwo ciepłe. "Wielkość" (pojemność, rozległość, ilość grzejników) każdego pionu powinna być jak najbardziej zbliżona.

2. Przy grawitacyjnym układzie zapomnij o automatyce przy grzejnikach -> zawory termostatyczne itp będziesz miał prostu zawory (i to najlepiej kulowe bo małe opory) o średnicy gałązki zasilającej (średnio eleganckie rozwiązanie). Tym samym zero sterowania temperaturą w pomieszczaniach -> jedyna regulacja to temperatura pieca, plus duża bezwładność cieplna układu (więcej wody niż w cienkich rurkach instalacji tylko pompowej)

3. Przy tak rozbudowanej instalacji grawitacyjnej zasilanie i powrót z grzejników po przekątnej (zasilanie góra, powrót po przekątnej na dole) przynajmniej w dużych grzejnikach i tych o większym oporze przepływu). Warto też zastanowić się nad takim podłączeniem grzejników szczególnie narażonych na wychłodzenie np. oddalony grzejnik przy dużym oknie tarasowym, na zewnętrznej klatce schodowej. Tylko takie rozwiązanie ma minus estetyczny, pod każdym tak podłączonym grzejnikiem jest rura powrotna do pionu, i tylko hydraulik wie dlaczego biegnie nie w stronę zasilania, a np do pokoju obok ;-)

4. Na Twoim schemacie niema żadnego sterowania temperaturą wody w C.W.U. Na zasilania C.W.U zastosował bym zawór trójdrożny 35-60°C-> wydatek, który szybko docenisz zwłaszcza, gdy temperatura na piecu będzie niższa niż ta która planujesz mieć w C.W.U., najlepiej zamontować w komplecie z zaworem zwrotnym, aby w momencie wygaszenia pieca nie wychłodzić C.W.U grawitacyjnym obiegiem przez instalacje C.O. Czasami "na piecu ustawisz" 40°C więc bojler będzie miał drugie źródło grzałkę, piecyk gazowy. itp. Pomysł, aby w lecie piec który zasila trzy kondygnacje grzał tylko wodę w 80l bojlerze, nie jest za dobry. Jeżeli koniecznie tak chcesz, zabezpiecz bojler na zasilaniu zimną wodą wodociągową przeponowym naczyniem zbiorczym i obowiązkowo zaworem bezpieczeństwa (ten drugi nie będzie tak często przepuszczał)

5. Trzy kondygnacje i tylko 80l C.W.U, nie planujesz większej ilości użytkowników? W układzie grawitacyjnym warto pomyśleć o tym wcześniej.

Reasumując sprawnie działający układ grawitacyjny wspomagany pompą to trudna przepraw dla dobrego hydraulika z głową na karku.

Nie lepiej zainwestować w zasilacz buforowy i akumulator samochodowy? Można znaleźć na znanym portalu aukcyjnym w cenach maks 500 zł za zasilacz (warto zwrócić uwagę na kształt napięcia wyjściowego)no i cena akumulatora dobry większej pojemności około 300 zł. Jeżeli wierzyć zapewnieniom o sprawności takiego będzie zasilacza podawanych przez producenta (sprzedawców) to zasilając tylko pompę C.O, sterownik pieca i pewnie dmuchawę, mak 200 W naładowany akumulator 70Ah wystarczy na ok 6 godzin pracy. Pytanie czy zdążają się dłuższe przerwy w zasilaniu i czy pomiędzy nimi jest ze 12 godzin stabilnego zasilania na naładowanie akumulatora. Różnica w cenie pomiędzy instalacją grawitacyjną a całkowicie pompową spokojnie pokryje koszty zasilacza i akumulatora. Dodatkowa zyskasz większe możliwości nad panowaniem nad temperaturą w pomieszczeniach, mniejsze zużycie paliwa, sterowanie zależne od temperatury w pomieszczeniu(-ach) a nawet na zewnątrz i to w miarę prostych sterownikach pieca w rozsądnych cenach (w porównaniu do sterownika pieca tylko pompa i wentylator, niewiele droższych).
Powrót do góry

Walker29
Poziom 21
Poziom 21

Post#12 14 Sty 2012 13:16   

Cytat:
Reasumując sprawnie działający układ grawitacyjny wspomagany pompą to trudna przepraw dla dobrego hydraulika z głową na karku.

Zmień hydraulika. Po prostu to jest dość stara technologia i młody niekoniecznie ma doświadczenie a starego nie przekonasz ..
Powrót do góry

zigler
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: -

Post#13 15 Sty 2012 11:32   

Zbigniew Rusek napisał:
Jeśli byłoby tak, jak na rys. 1, to praktycznie będzie stale zapowietrzony kaloryfer a na grawitacji to na 100% NIE BĘDZIE DZIAŁAŁ.

Proszę nie pisać takich rzeczy - kaloryfer nie po to ma odpowietrznik żeby był zapowietrzony! A co do tych 100% to chciałbym napisać że u mnie tak jest zrobione i działa. Oczywiście instalacja jest GRAWITACYJNA.

ziras napisał:

2. Przy grawitacyjnym układzie zapomnij o automatyce przy grzejnikach -> zawory termostatyczne itp będziesz miał prostu zawory (i to najlepiej kulowe bo małe opory) o średnicy gałązki zasilającej (średnio eleganckie rozwiązanie). Tym samym zero sterowania temperaturą w pomieszczaniach -> jedyna regulacja to temperatura pieca, plus duża bezwładność cieplna układu (więcej wody niż w cienkich rurkach instalacji tylko pompowej)

To też nie jest do końca prawda - są zawory i głowice termostatyczne przeznaczone do instalacji grawitacyjnych - mam takie u siebie i bardzo dobrze to działa.

Załączniki:
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#14 15 Sty 2012 12:51   

zigler napisał:
u mnie tak jest zrobione i działa. Oczywiście instalacja jest GRAWITACYJNA.

A jak jest sprawność takiego podłączenia ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Sty 2012 12:51   

Powrót do góry

zigler
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 15 Sty 2012 20:44   

mirrzo napisał:
zigler napisał:
u mnie tak jest zrobione i działa. Oczywiście instalacja jest GRAWITACYJNA.

A jak jest sprawność takiego podłączenia ?

Nie wiem jaka jest sprawność, ale mogę napisać jak to działa w praktyce:

w momencie ustawienia głowicy na "5" CAŁY kaloryfer robi się ciepły po kilkunastu minutach - w instalacji pompowej trwa to oczywiście tylko kilka minut, niemniej jednak kaloryfer się nagrzewa co świadczy o wystarczającym przepływie.
Kaloryfery są zwykłe panelowe, głowice i zawory Herz TS-90e o zwiększonym przepływie do instalacji grawitacyjnych. Kaloryfery na parterze mają prowadzone gałązki w piwnicy pod sufitem i w pokojach rurki wychodzą po prostu z podłogi.
Podłączenie po przekątnej.

W momencie ustawienia głowicy na "3" pokój osiąga temperaturę 20st, głowica się zamyka i kaloryfer robi się zimny. Po jakimś czasie głowica znów się otwiera, ale kaloryfer rozgrzewa się tylko do połowy bo to wystarcza aby temperatura dobiła znów do 20st i kaloryfer stygnie.

Oczywiście myślałem o zrobieniu instalacji z rozdziałem górnym, ale brak estetyki takiego rozwiązania skłonił mnie do zaryzykowania rozdziału dolnego.

Instalacja pracuje od października ubiegłego roku. Przekroje rur specjalnie przewymiarowane w górę, choć nie są typowe dla grawitacji.
Kocioł Dakon Dor 20kW, miarkownik, zawór 4drożny. Wyjście z pieca 1 1/2 cala, dwie gałązki w piwnicy na prawo i lewo - zasilanie parteru 22mm CU. Potem pion 35mm CU i znów dwie gałązki na piętrze na prawo i lewo 22mm CU. Potem pion 28mm CU i znów prawo i lewo 22mm CU.

Co ciekawe na piętrze jedna gałązka ma długość od pionu 12m i konieczne było wykonanie kompensacji w postaci szerokiego "U" na klatce schodowej - pomimo tego wszystkie kaloryfery udało się odpowietrzyć i grawitacja daje radę przepchać przez to "U" które schodzi najpierw w dół a potem wraca do góry.

Reasumując:
-taką instalację da się odpowietrzyć
-podłączenie grzejników od dołu też zadziała, zwłaszcza że kocioł jest w piwnicy

Załączniki:
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#16 15 Sty 2012 20:48   

Zrób fotki i wstaw tu.
Powrót do góry

zigler
Poziom 11
Poziom 11

Post#17 15 Sty 2012 21:00   

Na razie dwie fotki z pokoju. Jeśłi ktoś byłby zainteresowany to jutro zejdę do piwnicy i wstawię resztę.

Nie wiem dlaczego zdjęcia wstawiły sie we wcześniejszych postach.
Powrót do góry

Walker29
Poziom 21
Poziom 21

Post#18 15 Sty 2012 21:17   

Heh wysoka sprawność. U Ciebie to chyba rura grzeje, a nie grzejnik.. instalacja grawitacyjna, średnice małe, grzejniki stalowe i do tego jeszcze termostaty....

To że grzejnik grzeje to możliwe, ale ile ciepła idzie w komin i w ściany.. masz tzw. Ciepły budynek

Ps. zasilanie z podłogi też rewelacyjne
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#19 15 Sty 2012 21:21   

Tu jest sposób wklejania zdjęć: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
Należy edytować swój post, do którego się wkleja fotki.
Tamte posty edytuj ponownie i wyrzuć z nich te fotki.
Powrót do góry

wh61
Poziom 3
Poziom 3

Post#20 Post autora tematu 15 Sty 2012 21:45   

No to nie źle mi namieszaliście w głowie. Sam nie wiem już jak porobić doprowadzenia do kaloryferów.

Jak by ktoś mógł odnieść się do mojego schematu oraz sposobu poprowadzenia rur pokazanego w rzutach budynku to bardzo bym prosił.

Dodano po 2 [minuty]:

ziras napisał:
Witam!

4. Na Twoim schemacie niema żadnego sterowania temperaturą wody w C.W.U. Na zasilania C.W.U zastosował bym zawór trójdrożny 35-60°C-

Jak najbardziej myślałem o tym zaworze .Tylko nie wiem czy nie będzie on dławił grawitacji. Natomiast innego sposobu sterowania temp. c.w.u nie znam.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#21 15 Sty 2012 22:34   

wh61 napisał:
Sam nie wiem już jak porobić doprowadzenia do kaloryferów.

Dlatego w poście 14 zapytałem o sprawność tego układu. Nijak nie jestem przekonany, że to chodzi bez pompy. Ale cuda czasem się zdarzają, tyle że więcej z tym problemów, niż radości. Działa do pierwszego zagotowania wody.
Powrót do góry

ziras
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Lublin

Post#22 17 Sty 2012 09:36   

wh61 napisał:

Jak najbardziej myślałem o tym zaworze .Tylko nie wiem czy nie będzie on dławił grawitacji. Natomiast innego sposobu sterowania temp. c.w.u nie znam.

Prawdopodobnie kupisz piec ze sterownikiem, wiec inny sposób to dodatkowa pompka tylko do C.W.U. i sterownik obsługujący dodatkowo czujnik w bojlerze, ale na grawitacji nie będzie działać, więc przy braku zasilania bawisz się w morsa.

Pokazałem Twój schemat mojemu hydraulikowi, podrzucił do przemyśleń:
1. Czy niema możliwości zmniejszenia liczby pionów, np jeden pion zasila odbiorniki po dwóch stronach ściany, ogólnie stwierdził że im mniej pionów tym łatwiej nad tym zapanować.

2. Czy niemożna tak poprzesuwać pionów aby nie było tych krótkich (tylko z jednym grzejnikiem na pierwszej kondygnacji)? Jak w takim układzie włączysz pompkę to dzięki średnicy rur dostosowanej do grawitacji, zauważalnie lepiej będą grzały te na wyższej kondygnacji, niż te w krótkich pionach.

3. Hydraulik stwierdził że do naczynia wzbiorczego nie musisz robić oddzielnego pionu, wystarczy ze umieścisz je na jednym z tych zasilających grzejniki, najlepiej tym który jest najbliżej pieca. Pamiętaj tylko o podciągnięciu do niego kanalizacji. U mnie jest tak zrobione, ale nie wiem czy jest to zgodnie ze sztuką.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#23 17 Sty 2012 10:45   

ziras napisał:
3. Hydraulik stwierdził że do naczynia wzbiorczego nie musisz robić oddzielnego pionu, wystarczy ze umieścisz je na jednym z tych zasilających grzejniki, najlepiej tym który jest najbliżej pieca.

Pod warunkiem nie zainstalowania na tym pionie żadnych zaworów na drodze między kotłem i naczyniem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2012 10:45   

Powrót do góry

wh61
Poziom 3
Poziom 3

Post#24 Post autora tematu 17 Sty 2012 13:29   

Jak puścić pion bez żadnego zaworu? Ominąć zawór zwrotny?
A co do liczby pionów , pomyślę nad tym jak to zrobić .Ale jak bym zmniejszył to były by długie gałązki doprowadzające. Po długości budynek ma 12,5m.Czy te krótkie piony koniecznie likfidowąć a może inne średnice rur?
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#25 17 Sty 2012 18:31   

wh61 napisał:
Jak puścić pion bez żadnego zaworu? Ominąć zawór zwrotny?

Tak
Powrót do góry

wh61
Poziom 3
Poziom 3

Post#26 Post autora tematu 27 Sty 2012 18:11   

Witam wszystkich.

stosując sie do porad jakich mi tu udzieliliście wstawiam poprawiony schemat instalacji wraz z przekrojami rur. mam nadzieje że teraz już chyba jest dobry.

Jeżeli coś jest jeszcze nie tak to proszę o komentarz.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#27 15 Kwi 2012 11:46   

Zbigniew Rusek napisał:
Zasadniczo gałązki doprowadzające wodę do poszczegóonych kaloryferów przy ogrzewaniu grawitacyjnym powinny mieć średnicę 3/4'' (w starych instalacjach spotyka się nawet 1-calowe).

Wszystko zależy od sytuacji, długości rur i położenia grzejnika względem pionu, przekroju rury pionu oraz odległości od kotła. Na przekroju gałązki 1/2 cala też kaloryfer spokojnie może działać grawitacyjnie, zwłaszcza jeśli jest mniejszej mocy.
Cytat:
Uwaga. Na grawitacji źle chodzą nowoczesne grzejniki panelowe, gdyż mają duży opór wewnętrzny (lepsze są wtedy żeliwne ewentualnie Faviera).

Chodzą troszkę gorzej od żeliwnych, ale też dają spokojnie radę, jeśli przekroje rur są odpowiednie.
ziras napisał:
Przy grawitacyjnym układzie zapomnij o automatyce przy grzejnikach -> zawory termostatyczne itp będziesz miał prostu zawory (i to najlepiej kulowe bo małe opory) o średnicy gałązki zasilającej (średnio eleganckie rozwiązanie). Tym samym zero sterowania temperaturą w pomieszczaniach -> jedyna regulacja to temperatura pieca, plus duża bezwładność cieplna układu (więcej wody niż w cienkich rurkach instalacji tylko pompowej)

Nie jest aż tak źle. Tak jak pisze Zigler, są specjalne zawory termostatyczne o małych oporach przepływu, idealnie nadające się do instalacji grawitacyjnej. Poniżej podaję odnośniki:
http://www.herz.com.pl/produkt.php?id=55
http://www.herz.com.pl/produkt.php?id=54
http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/548781_MNU17379405_SIT18.html
http://www.tahydronics.com/pl/Produkty-i...ne-z-nastaw-wstpn/Zawory-termostatyczne/
Grzegorz Siemienowicz napisał:
Napisałem tylko, że w cyrkulacji grawitacyjnej potrzebna jest duża drożność i małe opory przepływy w całej instalacji a nie tylko rur. Nawet przy dużej drożności samych rur dławienie na grzejnikach i zaworach może radykalnie ograniczyć cyrkulację.

To fakt. Nie musi mieć to jednak większego wpływu na sprawność całego obiegu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hydrodynamiczny
Zastosowałem w swojej instalacji grawitacyjnej zawory grzejnikowe nowego typu, gdzie kVs waha się między ok. 1 a 2,5 w przeciwieństwie do starych z dławicą, gdzie współczynnik ten wynosi 4-5. Nie odnotowałem jednak żadnych problemów w pracy układu. Nawet w przypadku kaloryfera płytowego, podłączonego w późniejszym czasie do istniejącego układu półtorej calowymi rurami, z zaworami o większym oporze na zasilaniu i powrocie. Pracuje grawitacyjnie bez problemu, choć jego wydajność jest oczywiście trochę gorsza od żeliwniaków podłączoczonych rurami 3/4 cala.

wh61 napisał:

Możesz rozważyć jeszcze zastosowanie elektrozaworu, tak jak opisano to w poniższym wątku:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1912257.html
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: London

Post#28 15 Kwi 2012 20:17   

Z kotla 2" pion rozdzielasz na np. 2 piony po 1 1/2", jeden pion 1 1/2" na 2 po 1", calowy na dwa po 3/4" i 3/4" na dwie galazki po 1/2".
Uzywajac posrednich rozmiarow stopniujesz np. z pionu 1 1/2" galazka do grzejnika 1/2" a dalej pion 1 1/4", nastepna galazka do grzejnika 1/2" a dalej pion 1" z ktorego mozesz odprowadzic na 2 galazki 3/4" do grzejnikow.
Najwazniejsze jest odpowiednie stopniowanie rur, grzejniki polozone blisko kotla i na grubych odcinkach pionow moga byc na galazkach 1/2" , najdalsze na 3/4". Duze (dlugie) grzejniki podlaczasz zasilanie i powrot po przekatnej , jesli nie mozna to przynajmniej rura 3/4".

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Pion G i pion A powinienes dac 1" az do grzejnika, sa za daleko od kotla aby dac 3/4" na duze grzejniki.
Powrót do góry

charizmatic
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Słupsk

Post#29 02 Wrz 2012 13:24   

Witam,
Podpinam się pod temat.
Mam zamiar założyć sobie CO w domku jednorodzinnym, (nieocieplonym) kocioł 12kW (drewno/węgiel), instalacja stalowa, skręcana. Instalacja będzie pracować na jednym poziomie (żadnych pięter) w obiegu wymuszonym. Łącznie będzie 6 odbiorników ciepła (łącznie z CWU). Kaloryfery najprawdopodobniej będą blaszane (konwektorowe).
CWU będzie podłączony na 3/4 albo nawet 1" zależnie od wyjścia pieca.
Czy w związku z zamontowaniem pompy, do samych kaloryferów wystarczy rura 3/8" czy lepiej dać 1/2?
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Imielin

Post#30 02 Wrz 2012 16:28   

Kilka moich uwag.

1) Układ grawitacyjny zazwyczaj nie ma mniejszej sprawności niż pompowy. Jeśli piony przechodzą przez ogrzewany budynek to zwiększone oddawanie przez nie ciepła (większe średnice i powierzchnia rur) zostaje w nim i nie ma żadnej straty. Podobnie kaloryfery nie mają innej sprawności niż przysłowiowe 100%. Ile ciepła wytracą z wody tle oddają do pomieszczenia. Promil promila energii idzie na wytworzenie dźwięku.

2) Koszt pracy układu pompowego jest zazwyczaj wyższy niż grawitacyjnego o koszt energii zużywanej przez pompy. Oczywiście ich praca (również hydrauliczna) ostatecznie kończy się również oddaniem ciepła do otoczenia, ale jest ono 3-4 razy droższe niż ciepło z kotła.

3) Jeśli ktoś myśli o instalacji pracującej na 100% mocy znamionowej bez prądu to nie ma żadnego sensu stosowania w niej zaworu różnicowego i pompy. Skoro ma to pracować bez pompy to po co pompa ?

4) Układ w pełni grawitacyjny trzeba policzyć. Liczy się opory każdego kolanka, metra rurki, śrubunka. Nie wierz w to, że ktoś przez internet rzuci ci okiem i poda przekroje, skoro na rysunku nawet nie ma wymiarów. W przypadku instalacji na kilku kondygnacjach, trzeba bardzo dobrze dobrać opory by nie wystąpiło niedogrzanie parteru. Zrobienie tego "na pałę" skończy się wyrzuceniem pieniędzy na materiał - rury o dużych średnicach są po prostu drogie.

5) W mojej opinii instalacja w pełni grawitacyjna to w dzisiejszych czasach kosztowna fanaberia. Instalacja pompowa z zaworem obejściowym zazwyczaj umożliwia pracę na 10-20% mocy bez prądu co wystarcza do tego, by kocioł stłumiony miarkownikiem lub sterownikiem nie zagotował zładu. Przed "apokalipsą" kilkudniowego wyłączenia prądu można zabezpieczyć się agregatem (który przyda się również do lodówki i oświetlenia), kilkugodzinnego - zasilaczem buforowym. Wydasz na to góra 2-3 tys. zł, co na pewno nie przekroczy zwiększenia kosztu budowy instalacji jako grawitacyjnej.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jakie średnice rur stalowych zastosować w instalacji C.O + C.W.U.
Strona 1 z 1