Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N
Autor
Wiadomość
hubiwit
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Poznań

Post#1 Post autora tematu 16 Sty 2012 18:36   

Witam
Muszę wykonać uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N, planowałem wbijać swoje uziomy, jednak podczas wykopów przed blokiem wykonywanych na inne potrzeby zostały odsłonięte kable dochodzące do złącza i znalazłem tam kilka bednarek połączonych razem wchodzących na szynę PEN złącza, jedna bednarka idzie nawet po kablu YAKY 4*240 jakieś 4 metry - tyle odkopano (możliwe że dochodzi do stacji trafo - jest jakieś 40 m dalej i jest prawdopodobnie pierwsze złącze na linii). Układ sieci TN-C, przechodzę w tablicy w lokalu na TN-C-S. Czy wbijać swoje uziomy w lokalu, czy lepiej dopinać się do uziomów w ziemi pod złączem (ok 20 m od tablicy lokalu)?

Rysunek poglądowy:
Powrót do góry

jarecki 86
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: płd-wsch

Post#2 16 Sty 2012 20:55   

Re: Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N

Jeżeli coś tam w ziemi zostało zakopane, to już nikt tego nie usunie i grzechem by było, aby w razie potrzeby tego żelastwa nie wykorzystać.
Tym bardziej, że w tej sytuacji trudno mówić o wykonaniu uziemienia niezależnego.
Wcześniej należy upewnić się, czy w budynku zostały wykonane główne połączenia wyrównawcze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Sty 2012 20:55   

Powrót do góry

Wirnick
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Katowice / Międzyrzecze

Post#3 16 Sty 2012 21:08   

hubiwit napisał:
Witam
Muszę wykonać uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N, ...

Mógłbyś wyjaśnić,opisać ten przymus ? . Ten lokal, to jeden z wielu ?.
Powrót do góry

lukaszpol26
Poziom 17
Poziom 17

Post#4 16 Sty 2012 21:12   

Najlepiej wykonać swój uziom i jeżeli jest możliwość podłączyć się dodatkowo do napotkanych uziomów.
Powrót do góry

hubiwit
Poziom 20
Poziom 20

Post#5 Post autora tematu 16 Sty 2012 21:52   

Tak, lokal to jeden z wielu, od tablicy na klatce schodowej wychodzą wlz na 3 klatki do mieszkań i 2 linie do lokali w tym jedna do omawianego tutaj.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Sty 2012 21:52   

Powrót do góry

kkas12
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Oborniki Śl, Dublin

Post#6 16 Sty 2012 21:59   

Więc twój uziom i i ewentualne połączenia wyrównawcze będą połączeniami miejscowymi. A jeśli w obiekcie nie ma połączeń głównych to takie rozwiązanie nie powinno mieć miejsca.
Powrót do góry

hubiwit
Poziom 20
Poziom 20

Post#7 Post autora tematu 17 Sty 2012 00:02   

Jeżeli chodzi o połączenia wod., kan., c.o., gaz to nie wiem jak jest w bloku, ale do mnie wchodzi wszystko plastikiem, gazu nie mam. Wypatrzyłem jeszcze, że jedna bednarka wchodzi w ścianę bloku, najprawdopodobniej połączenia wyrównawcze, albo dochodzi do szyny PEN w tablicy na klatce, postaram się to sprawdzić
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Stalowa Wola

Post#8 17 Sty 2012 00:08   

hubiwit napisał:
Wypatrzyłem jeszcze, że jedna bednarka wchodzi w ścianę bloku, najprawdopodobniej połączenia wyrównawcze, albo dochodzi do szyny PEN w tablicy na klatce, postaram się to sprawdzić

Prawdopodobnie to drugie. Nie należy sądzić, że kiedyś to już nie wykonywano uziemień. I przeważnie były one doprowadzane właśnie do tablicy głównej.
Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Stalinogród

Post#9 17 Sty 2012 01:52pomocny post - solucja   

No i co kolego hubiwit ? W budynku będzie ze 20 indywidualnych uziomów ?
I ze 20 GSU.
Każde gniazdo z bolcem w TN-C trzeba uziemiać ? Bo w gnieździe jest punkt rozdziału. To brednia .
Nie doczytaleś literatury. W ogóle nie ma potrzeby robić uziomu punktu rozdziału.
Bo sam PEN jest bardzo dobrze uziemiony.
Tu chodzi o uziemienie sieci na przyłączu budynku. I to jest obowiązek ZE, a nie użytkownika.
Kolego, naucz się myśleć elektrycznie, nie jest istotne co tam zakopałeś, istotny jest parametr elektryczny. Uziom to nie jest ozdoba damskiej sukienki,gdzie liczy się tylko wygląd.
Bronek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2012 01:52pomocny post - solucja   

Powrót do góry

lukaszpol26
Poziom 17
Poziom 17

Post#10 17 Sty 2012 08:35   

Bronek22 napisał:
W ogóle nie ma potrzeby robić uziomu punktu rozdziału.

Tylko niestety niektóre rejony w dalszym ciągu tego wymagają!!!
Powrót do góry

hubiwit
Poziom 20
Poziom 20

Post#11 Post autora tematu 17 Sty 2012 08:37   

A jeżeli instaluje ochronniki, to też mam sobie je pod PEN podłączyć?

Energa też mi zawsze w warunkach kazała punkt rozdziału uziemić..
Powrót do góry

lukaszpol26
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 17 Sty 2012 08:42   

Nie! rozdziel przewód PEN na PE i N uziem przewód PE. Uziemianie przewodów PE jak i PEN jest obowiązkowe.
Powrót do góry

hubiwit
Poziom 20
Poziom 20

Post#13 Post autora tematu 17 Sty 2012 08:58   

Czyli tak jak myślałem, a dla tego piszę, że punkt rozdziału, bo z szyny na której ma rozdział wychodzi mi bednarka ze zrobionej już tablicy.
Powrót do góry

Wirnick
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Katowice / Międzyrzecze

Post#14 17 Sty 2012 09:44   

hubiwit napisał:

Przenosisz słowo "muszę" do każdej sytuacji. Prawdopodobnie kierujesz się histerią braku ziemi(uziemienia).
W tym lokalu możesz stosować tylko ochronniki C i D. Albo chcesz chronić cały blok.
Czy instalacja jest remontowana lub budowana ?.
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Stalowa Wola

Post#15 17 Sty 2012 09:52   

Wirnick napisał:

Przenosisz słowo "muszę" do każdej sytuacji.

Właśnie. I to ma zastąpić wszystko. Jest taki punkt regulaminu:
3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
To, co podałeś dotychczas nie stanowi nawet "minimalnego minimum", które pozwoliłoby zorientować się o co Tobie chodzi.
A podpowiedź Kol. Bronka22 jakoś omijasz...
Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Post#16 17 Sty 2012 11:27   

hubiwit napisał:

Ale na przyłaczu kolego, nie w lokalu. I tylko w przypadku domku, gdzie na przyłączu zaczyna się sieć TN-S.
Bo w typowym budynku wielorodzinnym na przyłączu nie ma punktu rozdziału.
Dalej jest TN-C. Czyli uziom dotyczy PEN.
Wykonane indywidualanego uzimu na n-tej kondygnacji nie jest realizowalne.
I jest to paranoja. Bo ten uziom w piwnicy ( ew na parterze) należy podlączyć do GSU.
W efekcie taki uziom jest to nic innego jak zdublowanie PEN w WLZ.

Szkoda, że elektrycy nie potrafią posługiwać się schematami ideowymi.
To dla nich czarna magia.
Gdzie ochronniki ? Do PEN. Bo i tak w efekcie są podłączone do PEN, bo PEN i
uziom są zwarte w rozdzielnicy.
Jak chcesz, żeby ochronniki nie działały to podłącz je do uziomu. Rezystancja uziomu 10Ω uniemożliwia działanie ochronników dla przepięć komutacyjnych.
Bronek
Powrót do góry

hubiwit
Poziom 20
Poziom 20

Post#17 Post autora tematu 18 Sty 2012 01:10   

Reasumując:
Początkowo planowałem przejście z TN-C na TN-C-S ze względu na brak możliwości doprowadzenia przewodu PE do złącza kablowego zasilającego budynek. O konieczności uziemienia punktu rozdziału zmyliło mnie opracowanie:
KURS PRZYGOTOWAWCZY
EGZAMIN KWALIFIKACYJNY
grupa1
URZĄDZENIA, INSTALACJE i SIECI ELEKTROENERGETYCZNE
Stowarzyszenie Polskich Energetyków
Dom wydawniczy Medium
Wydanie VI uaktualnione
Stan prawny - grudzień 2009
Radosław Lenartowicz
Witold Zdunek

jednak w czasie prac pojawiła się możliwość dopięcia się do uziomów złącza, do którego prawdopodobnie również dochodzi GSW. Z racji wykonanej już tablicy nie chciałem zmieniać puntu rozdziału. Analizując ponownie sytuacje i zadanie pytanie doszedłem do wniosku, że lepiej będzie przewód PEN podłączyć w tablicy jako N, a przewód PE doprowadzić do uziomów złącza zasilającego budynek, nie łącząc go w tablicy z PEN. W ten sposób otrzymam w lokalu układ sieci TN-S i przewód PE nie będzie przewodził prądów roboczych ( nie będzie zdublowanym PEN), w ten sposób zabezpieczę się od przerwania przewodu PEN w rozdzielnicy na klatce schodowej i w razie takiego przerwania, moje połączenie z uziomem nie będzie PENem dla reszty instalacji budynku.

Jeżeli moje rozumowanie jest błędne proszę uwagi.

Jednocześnie chciałem prosić o nie unoszenie się emocjami związanymi z użyciem przez mnie słowa "muszę". Chciałem również zapewnić kolegów, że umiem czytać i rysować schematy, a "rysunek poglądowy" miał za zadanie pokazać umiejscowienie elementów sieci. Również nie kieruje się "histerią braku ziemi(uziemienia)" - tylko chcę zabezpieczyć użytkowników instalacji przed skutkami przerwania przewodu PEN w tablicy na klatce schodowej. Zanim coś zrobię, czego nie jestem pewien, wolę spytać, wydaje mi się, że po to jest to forum i dział "Elektryka Początkujący"
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Sty 2012 01:10   

Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Post#18 18 Sty 2012 12:11   

hubiwit napisał:
Analizując ponownie sytuacje i zadanie pytanie doszedłem do wniosku, że lepiej będzie przewód PEN podłączyć w tablicy jako N, a przewód PE doprowadzić do uziomów złącza zasilającego budynek, nie łącząc go w tablicy z PEN. W ten sposób otrzymam w lokalu układ sieci TN-S i przewód PE nie będzie przewodził prądów roboczych

Niestey nie potrafisz analizować kolego i nie masz pojęcia o sieciach. To wszystko to błąd w sztuce.
Chcesz zrobić coś "na kształt świdra" ni to TT ni to TN-S.
A gdzie parametry tych uziomów ? Pewnie nieistotne.
Nawet nie wiesz , co to są uziomy zasilające budynek.
Gdzie ta twoja umiejętność rysowania schematów ? Bo te uziomy są podłączone do PEN.
Nie zabezpieczysz się przed przerwą w PEN w WLZ. Bo PEN jest podstawą ochrony.
Jedyny sposób to kontroler napięcia sieciowego.
Nie kombinuj " jak koń pod górę" zrób TN-S wychodząc z TN-C w WLZ.
Bronek
Bronek
Powrót do góry

hubiwit
Poziom 20
Poziom 20

Post#19 Post autora tematu 20 Sty 2012 01:03   

Czyli mam zrobić tak jak jest teraz na rysunku, tylko bez uziemiania punktu rozdziału w tablicy lokalu, czy mam doprowadzić 5 przewodową linię zasilającą od tablicy na klatce schodowej?

Skoro mam doprowadzić żyłę PE od tablicy na klatce schodowej (tam zrobić rozdział), to czy nie lepiej doprowadzić ją od złącza kablowego budynku i rozdział zrobić na szynie PEN w złączu, która jest porządnie uziemiona? - jeśli nie to dla czego?

Z tego co wiem, to układ sieciowy "zaczyna się" w złączu kablowym (nie spotkałem się jeszcze z 5 torową linią kablową zasilającą złącze budynku). To czy nie lepiej zrobić układ lokalu TN-S a nie TN-C-S?

Złącze kablowe zasilające blok:

Uziomy są razem pospawane a spawy zakonserwowane, niebieska rura (kable teleinformatyczne) wchodzi do mojego lokalu, wprowadziłem sobie uziom wraz z tą rurą i ten wprowadzony uziom chciałem podłączyć pod PE w lokalu, a N pod PEN w WLZ lokalu. Złącze jest na mojej ścianie, natomiast tablica na klatce schodowej o jakieś 15 m oddalona od mojego lokalu.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N
Strona 1 z 1