Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej
Autor
Wiadomość
marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Cisia Wola

Post#1 Post autora tematu 17 Sty 2012 18:11   

URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej

Witam. Poszukuje pilnie schematu instalacji elektrycznej do ursusa c 330M. przeszukałem już chyba wszystkie strony odnośnie instalacji elektrycznych w URSUSACH c-330 ale na żadnej nie ma schematu do nowszej wersji tego traktorka czyli do c-330M. schemat od zwykłej "trzydziechy" jest inny i jego nie potrzebuję. ROZnice są dosyć duże, a mianowicie "emka posiada czujnik luzo-rozruchu,czujnik ciśnienia w układzie pneumatycznym,światła awaryjne.Jeżeli ktoś mógłby pomóc to z góry dziękuje mój mail to: marcindmg1(malpa)gmail.com a numer GG 7290409 :?:
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bielsko-Biała

Post#2 17 Sty 2012 19:41   

Re: URSUS c-330M schemat instalacji elektrycznej

Awaryjne ma Kolega tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1248362.html
a pozostałe sprawy to "pikuś"; co tam jest niejasne?
Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#3 Post autora tematu 20 Sty 2012 11:59   

Dzięki kolego ale nie wiem dalej jak podłączyć czujnik luzo-rozruchu tzn. jakie zasilanie tam idzie + czy - . Jeżeli dochodzi do niego + to rzeczywiście sprawa prosta gdyż na moje rozumowanie to doprowadzam + ze stacyjki np z pinu nr 15 . Przewód wychodzący z czujnika podpinam do sterowania starterem i jak traktor jest na luzie wtedy do startera dostarczany jest + i odpala. To jest moje rozumowanie możę się mylę ale jeżeli tam dochodzi - to nie mam pojęcia jak to podpiąć. Zostaje jeszcze kwestia czujnika ciśnienia tego to już nie mam pojęcia jak podpiąć tą kontrolkę od niego czy do kontrolki dać przewód z + a drugi styk do czujnika na_ i od czujnika styk drugi do masy podłączyć czy do czujnika doprowadzić zasilanie (+) a na kontrolkę dać przewód z - nie mam pojęcia
Powrót do góry

tobiaszek34
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Łaz

Post#4 20 Sty 2012 12:26pomocny post - solucja   

Podłączenie czujnika ciśnienia:
+ do 1 nóżki kontrolki, a drugą nóżkę do czujnika

Dodano po 2 [minuty]:

Czujnik luzo-rozruchu podłączyłeś dobrze wersja z +.
Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#5 Post autora tematu 20 Sty 2012 13:15   

Witam ponownie i dziękuje za pomoc, ale jeszcze nie podłączyłem tego czujnika luzo-rozruchu ,a są różne wersje jedne na + a drugie na-? Jaj tak to nie wiem jaka wersja jest u mnie. Mam jeszcze pytanie jak podłącze tą kontrolkę od ciśnienia powietrza to ona będzie co wskazywać?
Powrót do góry

tobiaszek34
Poziom 12
Poziom 12

Post#6 20 Sty 2012 13:38pomocny post - solucja   

To zależy czy na masę masz + czy -.
Jak masz - na masę to podłącz +.
Jak masz + na masę to podłącz -.

Dodano po 13 [minuty]:

Tak wodóle jak boisz się podłączać że coś uszkodzisz to odłącz ten przewód od elektromagnesu, do któego idzie przewód od włącznika rozrusznika i podłącz go do jakiejś żarówki 12V a jej drógą nóżkę do masy i wtedy sprawdź. Jeśli przy prubie odpalenia żarówka się zaświeci (traktor na luzie) lub nieświeci - po włączeniu jakiegoś biegu, to wszystko ok.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Sty 2012 13:38pomocny post - solucja   

Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#7 Post autora tematu 21 Sty 2012 20:54   

Witam sprawdziłem miernikiem czy nie masuje ten czujnik i jest ok . To jest c 330M i orginalnie ma "-" na masę ale dziękuje za uwagę i u mnie do tego czujnika będzie dochodził + . Po podłączeniu miernika i ustawieniu go do pomiaru oporu po wyluzowaniu traktora nie pojawił się żaden odczyt. Wykręciłem ten czujnik i po ręcznym wciśnięciu wystającego bolca czujnik pokazał wartość oporu to wnioskuje że czujnik jest dobry, może jest wytarty od użytkowania ten pręt który go naciska po wyluzowaniu traktora. Jak włożyłem palca do tej dziury po czujniku to ten pręt delikatnie poruszył się ku górze po przebiciu z biegu 4 na luz i nie wiem czy wymienić czujnik czy delikatnie nadspawać pręt, a może czujnik jest wytarty(znajduje się on na tym miejscu prawdopodobnie od roku 88 gdyż z tego roku jest ten traktor.

Dodano po 6 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie odnośnie podanego wcześniej linku do strony dotyczącej świateł awaryjnych przy ursus c 330M,a mianowicie mam na moim przerywaczu trochę inne oznaczenia tzn. jest to przerywacz kierunku jazdy i świateł awaryjnych RWB-02 12V/max 180W 2x21W+4W+1,2W a jego oznaczenia to: 49a,15,C2,49,31,C,30 jeżeli ktoś mógłby udzielić pomocy to z góry dziękuje.

Dodano po 15 [minuty]:

Posiadam założony w moim traktorze alternator ELMOT A124F-14V-44/53A i mam pytanie czy jest on 6-diodowy czy 9-diodowy. Był tam też założony regulator ELMOT RC2/12D. Z wcześniejszych poszukiwań na Forum ELEKTRODY znalazłem gdzieś oznaczenia regulatora i jeżeli jest B to jest 6 diód, a jak D to 9 diodowy i wnioskuje z tego, że regulator(mechaniczny) jest do alternatora 9-diodowego, a u mnie są takie objawy z kontrolką ładowania że po włożeni kluczyka zapala się a po odpaleniu gaśnie całkowicie a po chwili jak ciągnik pracuje to zaczyna zarzyć.Podczas ciężkiej pracy traktora np mpodczas orki kontrolka ta mruga raz światłem jaśniejszym to znowu słabszym ale ciągle zarzy i myśle że jest coś źle podpięte lub jest to 6 diodowy alternator i z braku przekaźnika tak się dzieje zaznaczam że alternator mimo tego ładuje normalnie ok 14,5-14,8V na pełnych obrotach i jeszcze dziwi mnie podpięcie tej kontrolki a mianowicie przewód z pinu nr 15 regulatora podpięty jest do wyjścia w plastikowej obudowie alternatora, a z pinu 67 regulatora do 67 na alternatorze i dodatkowo jest on przy wyjściu z regulatora zmostkowany z drugim przewodem który idzie na kontrolkę a drugi przewód z kontrolki pod stacyjkę do pinu 15. Mam pytanie czy jest to prawidłowe podpięcdie,gdyż na innych schematach kontrolka jest zmostkowana z pinem 15 i jak to zmienie to kontrolka będzie świecić prawidłowo?
Powrót do góry

tobiaszek34
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 21 Sty 2012 21:45   

Odnośnie przerywacza: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1439071.html

Dodano po 15 [minuty]:

Jak zmostkowana? Jedna nóżka do pinu 15 a druga do masy?

Dodano po 32 [minuty]:

Co do alternatora to jeśli ładuje to dobrze jest podłączony, w przeciwnym razie by się uszkodził. Kontrolka może migać z kilku powodów:
- za lużny/zużyty pasek;
- regulator na padnięciu;
- "pełne" obroty ciągnika;
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Sty 2012 21:45   

Powrót do góry

krzysiek7
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Nibylandia

Post#9 21 Sty 2012 22:32   

marcindmg4 napisał:
Mam pytanie czy jest to prawidłowe podpięcdie,gdyż na innych schematach kontrolka jest zmostkowana z pinem 15

Tak, ma być dołączona do zacisku 15. Połączenie kontrolki z wyjściem 67 jest błędne.
tobiaszek34 napisał:
Co do alternatora to jeśli ładuje to dobrze jest podłączony, w przeciwnym razie by się uszkodził. Kontrolka może migać z kilku powodów:
- za lużny/zużyty pasek;
- regulator na padnięciu;
- "pełne" obroty ciągnika;

Z tymi "pełnymi obrotami" to nieźle przesadziłeś.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Sty 2012 22:32   

Powrót do góry

tobiaszek34
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 21 Sty 2012 22:47   

W niektórych alternarorach np. w T-25 (starsze wersje), przy osiągnięciu przez traktor prawie pełnych obrotów, "mrugała" kontrolka ładowania.
Powrót do góry

krzysiek7
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 21 Sty 2012 23:10   

Tak, ale to było spowodowane usterką układu ładowania. W pełni sprawny alternator nigdy się tak nie zachowa.
Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#12 Post autora tematu 25 Sty 2012 19:36   

Dziękuje za odpowiedzi ale byłem u poprzedniego właściciela tego traktora i przy okazji spytałem go jak z tym ładowaniem miało się od początku(po założeniu alternatora) i gość mi powiedział iż był to nowy alternator od żuka, który posiadał na rezerwę jak miał żuka ale później leżał w garażu i po zakupie nowych akumulatorów 4 lata tem okazało się że padła orginalna prądnica. Postanowił wtedy wykorzystać ten alternator(fabrycznie nowy). Zakładał mu go sąśiad który jak on to stwierdził jest złotą rączką i regulator napięcia też był do tego zestawu zakupiony nowy (mechaniczny), a ta kontrolka od samego początku tak się zachowywała czyli to nie to, że pada regulator, pasek jest nowy i natrokowany dobrze więc to też nie to i dalej jestem w kropce.

Dodano po 9 [minuty]:

Zakupiłem też nowy czujnik luzo-rozruchu do mojej EMKI ale gość sprzedał mi ten czujnik odwrotnie działający niż w ciapku podejrzewam, że jest to czujnik od fergusona choć nie wiem . Gwint się zgadza ale on po wciśnięciu końcówki rlozłancza bieguny, czyli na biegach są połączone i ciągnik odpali, a na luzie rozłączone i nie odpali a powinno być odwrotnie.

Dodano po 5 [minuty]:

Najlepiej pasowało by aby ktoś kto posiada schemat instalacji elektrycznej do C 330M umieścił go na forum i było by po sprawie awaryjnych i czujników i całej reszty,ale widać dorwać schemat do tego traktora graniczy z cudem. Gdziekolwiek tylko pojawi się schemat do ciapka(jest ich zatrzęsienie) to nie jest on od C330M,a ja chciałbym zrobić moją emkę tak jak producent to przewidział albo żeby instalację posiadała tak jak wychodziłóa z fabryki(prócz modyfikacji układu ładowania z alternatorem) i najlepsze jest to, że wiązkę inbstalacji do C330 M można kupić a ze schematem to już problem.
Powrót do góry

rafałszabla
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: parczew

Post#13 28 Sty 2012 20:27   

Witam szukając pomocy zdobądz obsługa i eksploatacja fso125 tam model od 90 roku miały taki przerywacz kier. jak w Twojej E-mce .Z tego co pamiętam to= 31 masa .15 zapłon,49 impuls do przełącznika kierunkowzkazów 49a kontrolka 30 +stały coś jeszcze ale nie pamiętam :?: już .
Powrót do góry

tobiaszek34
Poziom 12
Poziom 12

Post#14 29 Sty 2012 00:02   

Nic nie szkodzi z tym czujnikiem, jeśli nie ma oryginalnego to możesz podłączyć ten przez przekażnik żeby działał odwrotnie. Ze schematem jest krucho, ale takie żeczy jak awaryjne to jasaś żarówka i miernik - 15min i gotowe. co do alternatora to najlepiej kupić regulator elektroniczny i głowa spokojna. Ja ten mechaniczny złom już kilka lat temu wymontowałem i żadnych problemów z ładowaniem/doładowywaniem do tej pory niemam.
Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#15 Post autora tematu 29 Sty 2012 18:47   

No dzięki za podpowiedzi. Z awaryjnymi już sobie jakoś poradzę. Kolega pisze coś aby dać przez przekaźnik, ale jakby mógł sprecyzować jak to ma wyglądać lub jakiś pobieżny rysuneczek jak to podłączyć, gdyż w tym temacie jestem zielony. Mam jeszcze pytanie odnośnie tej kontrolki ciśnienia w układzie pneumatyki,a mianowicie gdy podłącze ten czujnik to co ona będzie wskazywać? Kiedy będzie się zapalać? Jeszcze pytanie jaki regulator napięcia mam kupić 6-eścio czy 9-więcio diodowy
Powrót do góry

majdus76
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: radom

Post#16 29 Sty 2012 20:14   

Witam
Kontrolka od ciśnienia w układzie pneumatycznym powinna świecić jeżeli ciśnienie powietrza spadnie poniżej bodajże 4 lub 5 atm, bynajmniej u mnie tak jest w troszkę większym ursusie. A co do alternatora to jeżeli jest od żuka to kup i regulator elektroniczny do żuka (RA 2DE). Podłączenie proste więc nie sprawi Ci to kłopotu.
Powrót do góry

tobiaszek34
Poziom 12
Poziom 12

Post#17 30 Sty 2012 18:50   

Kolega wyżej wszystko wyjaśnił. Został przekażnik, zamieściłem rysunek "poglądowy" jak to ma wyglądać. Przekażnik bez żadnych numerowych oznaczeń ale samą zasadę połączenia, ponieżaż nie wiem jaki masz przekażnik.

URSUS c-330M  - schemat instalacji elektrycznej
Powrót do góry

wojtek9603
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: brodnica

Post#18 01 Kwi 2012 17:37   

witam mam pytanie czy przy alternatorze jak podlaczyc kontorlke ladowania ? plus od kabla wzbudzajacego altek a - na masie ??
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Post#19 01 Kwi 2012 18:15   

Było tysiące razy, jednak dość krótko i prosto wyjaśnione:
http://www.motonews.pl/forum/?op=fvt&t=7663&c=27&f=12&start=220
Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#20 Post autora tematu 01 Kwi 2012 19:07   

Wojtek nie wiem jaki masz alternator ani regulator, ale jak od żuka czy poloneza to dajesz jeden przewód z diody wzbudzenia do pinu nr 15 na regulatorze i z tego pinu wyprowadzasz też przewód do kontrolki, a drugi styk kontrolki podłączasz do stacyjki pod pin nr 15 jeżeli jest to Ursus.

Powrót do góry

wojtek9603
Poziom 7
Poziom 7

Post#21 02 Kwi 2012 22:19   

No to jest rozrusznik od Golfa 2

Dodano po 23 [minuty]:

http://obrazki.elektroda.pl/4331150100_1333397958.jpg dokladnie taki jak na fotce mam :)
Powrót do góry

krzysiek7
Poziom 21
Poziom 21

Post#22 02 Kwi 2012 22:24   

wojtek9603 napisał:
No to jest rozrusznik od Golfa 2

Ja na fotce widzę alternator, a nie rozrusznik. :D
Wyjście z czerwonym grubym kablem na plus akumulatora, drugie wyjście z cieńszej śruby na kontrolkę.
Powrót do góry

wojtek9603
Poziom 7
Poziom 7

Post#23 03 Kwi 2012 20:42   

Tak owesym to wiem tylko , jak kontorlke + od stacyjki a - do kontrolki od regulatora napiecia ? :)
Powrót do góry

krzysiek7
Poziom 21
Poziom 21

Post#24 03 Kwi 2012 21:19   

wojtek9603 napisał:
jak kontorlke + od stacyjki

Tak, drugie wyjście kontrolki do stacyjki, zacisk 15 lub 54.
Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#25 Post autora tematu 14 Lip 2012 20:54   

Witam forumowiczów. Mam problem z podpięciem amperomierza w moim ciapku. Amperomierz pochodzi od Ursusa c 385 i ma zakres od - 50 poprzez zero do + 50. Amperomierz podpiąłem szeregowo w przewód idący od rozrusznika do pinu nr 30 stacyjki i zachowuje się on w ten sposób, że po załączeniu stacyjki nic się nie dzieje a jak włączę jakiś odbiornik prądu np światła lub STOP to wskazówka spada na pole czerwone w kierunku - 50 a nie podnosi się nigdy w drugą stronę tylko bez załączonych żadnych odbiorników i na odpalonym traktorze stoi w pozycji 0

Dodano po 6 [minuty]:

Dodano po 9 [minuty]:

Podłączałem jeszcze do amperomierza jeden przewód idący od akumulatora "+" ale na amperomierzu też nie było żadnej reakcji w kierunku +50 tylko wskazówka utkwiła w pozycji "0". Jak podepne przy amperomierzu przewody odwrotnie to wszystko dzieje się w odwrotny sposób tzn po włączeniu świateł wskazówka idzie w stronę +50 a po odpaleni przy włączonych światłach nic się nie podnosi ani nie opada a jak wyłączę wszystkie odbiorniki to wskazówka pozostaje na "0" i mimo dodania gazu nic nie drga. Zaznaczam, że alternator ładuje prawidłowo. Na maksymalnych obrotach tak około 14,4 a 14,5 tak skacze, a na wolnych obrotach ok. 14V.
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#26 15 Lip 2012 00:06   

1. OBOWIĄZKOWO popraw błędy.
2. I tak będzie w tej konfiguracji, którą stworzyłeś. W tej chwili przez amperomierz płynie jedynie prąd obciążenia, czyli to co załączysz przez stacyjkę. Stąd cały czas pokazuje na minusie, czyli prawidłowo.
Podłącz sobie według schematu C:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10032021#10032021
Będziesz wtedy widział prąd oddawany z alternatora minus prąd obciążenia, czyli to, co idzie na akumulator lub jest z niego pobierane.
Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#27 Post autora tematu 16 Lip 2012 13:04   

Przepraszam za błędy ale nie umie ich poprawić. To z tego schematu wywnioskowałem, że aby amperomierz pokazywał wartości poboru i ładowania to muszę to przerobić tak:

I dziękuje za pomoc. Myślę, że moje rozumowanie jest prawidłowe, a jeśli nie to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Post#28 16 Lip 2012 13:15   

O, właśnie! Teraz będzie dobrze pokazywał.
Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#29 Post autora tematu 18 Lip 2012 11:05   

Witam kolego Zico63. Dziękuje za udzielenie porady. Jak podłącze ten amperomierz w/g tego schematu to napiszę czy działa prawidłowo, ale na razie nie mam czasu bo szykuje się do żniw, a mam troszkę rozkręcania aby się do niego dostać. Jeżeli będzie działać prawidłowo to ofiaruję koledze jakieś punkty za podpowiedź i pomoc, a tematu nie zamykam bo może będę znów miał jakieś problemy z instalacją w moim ciapku i znów będę potrzebował cennych wskazówek to gdzie ich szukać jak nie tu.:D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Lip 2012 11:05   

Powrót do góry

marcindmg4
Poziom 8
Poziom 8

Post#30 Post autora tematu 04 Lis 2012 19:50   

Re: URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej

Witam forumowiczów. Podłączyłem amperomierz według schematu i działa wszystko prawidłowo. Pozwolę sobie wrzucić kilka fotek jak wygląda moja EMKA po remoncie.URSUS c-330M  - schemat instalacji elektrycznej

Dodano po 5 [minuty]:

amperomierz na tym zdjęciu nie pokazuje nic bo jest ono zrobione przed zmianą podłączenia, a tu kolejne zdj[img]http://obrazki.elektroda.pl/73030[url=http://obrazki.elektroda.pl/9820881800_1352051399.jpg]URSUS c-330M  - schemat instalacji elektrycznej90400_1352051296_thumb.jpg[/img][/url]ecie
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej
Strona 1 z 1