Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Estradowe na podzespołach Tonsila

adam88833 20 Sty 2012 14:00 10739 39
  • Kolumny Estradowe na podzespołach Tonsila

Witam :D
    Mam dziś do zaprezentowana kolumny estradowe trójdrożne na podzespołach Tonsila.
    Obudowa trzykomorowa typu bass reflex.
    Wykorzystane głośniki to:
    -GD 38/200 4Ω
    -GDM 18/80 8Ω
    -GDWK 9/80/1 8Ω
    Zwrotnica z kolumny Tonsil TKS 150W 8Ω.

Koszt wykonania kolumn to 800zł.
    Zasilane są jak na razie przez wzmacniacz Rduch WM 200.
    Wzmacniacz - z powodu braku funduszy taki a nie inny.
    Kolumny w zupełności dają radę na salach 100m².
    Czekam na opinie dotyczące konstrukcji.

Kolumny Estradowe na podzespołach Tonsila Kolumny Estradowe na podzespołach Tonsila Kolumny Estradowe na podzespołach Tonsila

Fajne!
  • #2 20 Sty 2012 16:16
    redliniak1996
    Poziom 15  

Są może jakieś fotki z produkcji kolumn? Z jakich materiałów są wykonane?

• #3 20 Sty 2012 16:32
    Dj Joker
    Poziom 26  

Podobają mi się zwłaszcza aluminiowe kątowniki. Rodem z PRLu, lubię tą stylistykę.
    Wykonanie trochę nie dokładne, zwłaszcza montaż narożników.
    Czemu takie rozmieszczenie głośników, czy aby na pewno dobre?
    To pokrycie od góry i boków to cóż to takiego?
    Trochę za słaba chyba ta zwrotka.
    Bardzo fajny wzmacniacz.

Pozdrawiam. DJ JOKER

P.S.
    Takie ładne i wytrzymałe aluminiowe kątowniki a takie beznadziejne plastikowe narożniki...w Konstrukcjach zestawów głośnikowych, przy wykorzystaniu aluminiowych kątowników na krańcach płyt, naturalne jest wykorzystanie metalowych narożników.

Jak wygląda sprawa wypełnienia kolumn gąbką?

• #4 20 Sty 2012 17:28
    winuser2
    Poziom 17  

Głośniki GDWK w kolumnach estradowych ? Tylko czekać aż wyzioną ducha i tego nie zmieni nawet to że jest i 4 sztuki na kolumnę.

• #5 20 Sty 2012 17:36
    adam88833
    Poziom 11  

Kolumny wykonane z płyty wiórowej, wykonanie takie gdyż koszty produkcji są minimalne.
    Mnie zadowala brzmienie kolumn. Wygłuszenie to gąbka ok 9 cm.

• #6 20 Sty 2012 17:39
    Dj Joker
    Poziom 26  

Brzmienie brzmieniem...to głośnik domowy, lepiej dobrze go zabezpiecz przed sprzęganiem...może coś Ci pomoże :D choć wątpię:D

Głośnik...zresztą...całkiem zacny, ale bardziej do domu:)

Pozdrawiam. DJJOKER

• #7 20 Sty 2012 17:42
    adam88833
    Poziom 11  

Wzmacniacz i dwa euqalizery wymienie na wzmacniacz dwukanałowy ok 2x 200W.

Dodano po 1 [minuty]:

Ludzie zaczynają grać imprezy na kolumnach od wieży więc mój zestaw jest trochę lepszy.

• #8 20 Sty 2012 17:46
    Dj Joker
    Poziom 26  

Pewnie, że jest lepszy, ale patrz...albo zaczynamy robić kaszanę...albo profeskę.

Dlatego właśnie nie radziłem Ci wymieniać głośników, lecz je odpowiednio zabezpieczyć, jakąś stosownie dobraną żarówką. Jeśli jej nie ma, nie znam tej zwrotnicy.

Co prawda cewki do tych głośniczków są łatwo dostępne i tanie, ale po co tyle robić...przeca to aż 8szt.! Ciekawe czy nie wybijają Ci się za bardzo te wysokie przed szereg, może pomyśl o jakimś tłumiku? Jeśli zwrotka go nie ma, lub lepiej go dobierz.

Pozdrawiam.

• #9 20 Sty 2012 19:39
    Rafał 116
    Poziom 17  

Daj więcej zdjęc bo na razie to niewiele z tego widze. Nie wiem czy te głośniki wysokotonowe sie nadają na estrade. Moim zdaniem lepsze by tu były jakieś GDWT. Napisz jeszcze kosztorys ile za co.

• #11 20 Sty 2012 21:15
    manski
    Poziom 21  

Jak już zrobiłeś bassreflex , to może opisałbyś dodatkowe szczegóły , wewnętrzna objętość obudowy , długość tuneli , na ile strojone te kolumny , czy robiłeś próby ze zmianą strojenia ( długości tuneli ) , jakim programem symulowałeś skrzynkę i głośnik , i czy przy obecnym strojeniu nie ma "siodełka" obniżającego maksymalna moc jaką można dostarczyć do głośników .

• #12 20 Sty 2012 21:17
    1786251
    Usunięty  
  • #13 20 Sty 2012 22:40
    Dj Joker
    Poziom 26  

Zapewne jak mniemam podobna do efektywności głośnika niskotonowego.
    I raczej jest nie do zbadania w danej skrzynce, bez odpowiednich urządzeń, który autor pewnie nie posiada.

• #14 20 Sty 2012 22:56
    stefan1967
    Poziom 10  

Szkoda że nie ma jakiś danych dotyczących wnętrza obudowy. Ja jednak z praktyki dałbym tam gdwt, bo okaże się że te kopułki szybko spalą się w czasie głośnych imprez. Dynamika wysoko-tubowych głośników bardziej nadaje się na estradę. Ciekawe jak zabezpieczone są te głośniki wysoko-tonowe?

• #15 20 Sty 2012 23:04
    adam88833
    Poziom 11  

To jest typowa amatorka objętość gdzieś wyczytałem jak było w oryginalnej kolumnie. Reszta na oko i wyszło super.

Dodano po 4 [minuty]:

Może i głupie ale nie czytałem za dużo o budowie kolumn. Pierwsza moja konstrukcja.
    Niskotonowe w super stanie załatwiłem po 100 za sztukę więc chciałem je sprzedać najpierw za 250 sztuka ale skoro nie było chętnych to postanowiłem budować kolumny.

• #16 20 Sty 2012 23:08
    AnTech
    Poziom 31  

Rozmieszczenie głośników wysokotonowych jest fatalne. Powinny być możliwie blisko siebie, najlepiej pionowo w jednej linni podobnie jak w kolumnach dźwiękowych. Taki układ poszerza kąt promieniowania w poziomie.
    Zwrotnica z kolumn 8Ω, a głośnik basowy 4Ω?

• #17 20 Sty 2012 23:11
    adam88833
    Poziom 11  

GDWK i GDM i zwrotnice za flaszkę.

• #18 21 Sty 2012 00:08
    Thunderacer
    Poziom 14  

Trochę mało danych umieściłeś. Żadnych rysunków technicznych z naniesionymi wymiarami. Jak liczyłeś objętność skrzyń ? Kształt jak projektowałeś? Generalnie, że sprzęt "daje radę", to trochę mało fachowo i niejasno opisane.

• #19 21 Sty 2012 01:18
    *rogal*
    Poziom 14  

Witam,
    1. Obudowy są straszne ... strach je pokazać ludziom a co dopiero klientom...
    2. Zwrotnica z innej kolumny świadczy o jej idealnym dopasowaniu i pomiarach...
    3. Głośniki średnio i wysoko-tonowe to typowe głośniki domowe a nie estradowe jak nazwałeś swoją "kolumnę"....
    4. Szkoda mi tego GD bo dobry głośnik i przy przemyślanej konstrukcji pokazał by klasę...
    5. Jak chciałbym być wredny to napisał bym o wadach np. takiego rozmieszczenia głośników ale w sumie przy takiej kolumnie i tak nie ma to znaczenia...
    6. Niby nie ma co opisywać ale mogłeś chociaż 3 zdania z siebie wydusić w opisie...

Pozdrawiam i życzę udanych konstrukcji,
    Rogal

• #20 21 Sty 2012 08:10
    KStanek
    Poziom 21  

Po prostu kolega zebrał co miał w domu i umieścił w pudle, gra to gra, parametry nie znane, skuteczność, pasmo przenoszenia, moc, i inne parametry do wyliczenia we własnym zakresie. Cena jak za kolumny niby nie jest drogo, ale jak koledzy piszą powyżej, jest to raczej konstrukcja do domu, szkoda tych głośników do takiego zastosowania jak nagłośnienie sal.
    Jaka jest kubatura tych kolumn? co z otworami bass-reflex (zapewne dmucha tam powietrze ale czy wydobywa się tamtędy sam bas czy i ze średniotonowego głośnika też dochodzi tam dźwięk) jak poprowadzone tunele?

• #21 21 Sty 2012 08:19
    Thunderacer
    Poziom 14  

KStanek napisał:
    Jaka jest kubatura tych kolumn? co z otworami bass-reflex (zapewne dmucha tam powietrze ale czy wydobywa się tamtędy sam bas czy i ze średniotonowego głośnika też dochodzi tam dźwięk) jak poprowadzone tunele?

Autor nie podał wymiarów, więc ciężko będzie określić pojemność, ale co z tego, że nawet pojemność może być właściwa, jak kształt i rozmieszczenie przetworników koliduje ze sobą? Te otwory, to bardziej otwory stratne, niż bass reflex.

• #22 21 Sty 2012 09:33
    _eddie_
    Poziom 32  

Głośniki - dobór kiepski (gdwk!), obudowa - poprostu przypadkowe pudełko z płyt, br mają rozmiar wentyli, rozmieszczenie głośników to już wręcz poezja śpiewana :D . A na deser to te narożniki montowane bokiem. Niestety - minusik.

• #23 21 Sty 2012 09:48
    wariato
    Poziom 43  

Wykończenie kwestia gustu - mnie się nie podoba. Jakieś profile aluminiowe na rogach ? Lepiej byłoby to kocem obić/okleić.
    Ułożenie głośników też pozostawia wiele do życzenia, za duże odległości pomiędzy nimi. Nie wiem co tam robią 4 x GDWK. Już lepiej sprzedać wszystkie 4 i wstawić jeden GDWT 12-19/150 lub 2x GDWT 9/100.
    Objętość mierzona na oko... Te dziury na samym dole nie wiem po co one tam są - bo na BR za małe, może jakaś wentylacja ?

Frontowa ścianka jest na pewno do poprawienia.

• #24 21 Sty 2012 12:07
    Fengus
    Poziom 13  

Dodaj BR i obij kocykiem z przodu i powinno robić lepszy efekt

• #25 21 Sty 2012 13:27
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Fengus napisał:
    Dodaj BR i obij kocykiem z przodu i powinno robić lepszy efekt
    Chyba defekt...
    Wygląda to tragicznie, a brzmi zapewne tak samo. Głośniki domowe, na estradzie ? To ma być nagłośnienie, czy wytwornica dymu ?
    Te grille, przypominają wyroby "firmy" audion, bo prostu wali tandetą po oczach.
    Wymiary BR, liczyłeś ? Czy wybrałeś na oko, bo mi się wydaje że to drugie.
    Czemu narożniki są założone odwrotnie ?
    Czemu są tam GDWK ? Głośniki stricte domowe. Co tam robi ten GDM ? Za dużo masz pieniędzy ?
    Zwrotnica od inne kolumny, w dodatku o innej impedancji, zapewne gra to wybitnie.
    Ja bym zaczął od wywalenia przedniej ścianki i sprzedania GDWK i GDMów. Wywalił te aluminiowe listewki i odwrotnie zamontowane narożniki. W każą kolumnę wstawiłbym GD 38/200 i GDWT 12-19/150. Zrobił porządną zwrotnicę, dla GDWT 18db/oct 3,5 kHz. Wyliczyłbym dobrze objętość dla tego głośnika. Parametry do znalezienia w internecie.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #26 21 Sty 2012 13:36
    Thunderacer
    Poziom 14  

telecaster1951 napisał:
    W każą kolumnę wstawiłbym GD 38/200 i GDWT 12-19/150. Zrobił porządną zwrotnicę, dla GDWT 18db/oct 3,5 kHz. Wyliczyłbym dobrze objętość dla tego głośnika. Parametry do znalezienia w internecie.

Przecież te głośniki zamieniłyby prezentowane skrzynie w kupę trocin! Dla tej konstrukcji nie ma już ratunku, trzeba rozebrać i odzyskać niektóre podzespoły, wyliczyć objętość, dobrać kształt i rozmieszczenie przetworników do określonych modeli głośników.

• #27 21 Sty 2012 15:02
    398216
    Usunięty  
  • #28 21 Sty 2012 15:04
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Thunderacer napisał:
    Przecież te głośniki zamieniłyby prezentowane skrzynie w kupę trocin!
    Które ? Autor tam wsadził GD. Poza tym, bez przesadyzmu. Jeśli ta płyta jest w miarę gruba i dobrze sklejona, to nic się nie stanie, nie wiemy jaka to jest objętość, ani które wykonanie głośnika, jest zastosowane. Może okazać się że objętość jest w miarę dobra, autor pisał, że znalazł informację o objętości w sieci, więc wtedy wystarczyłoby wymienić przednią ściankę.

• #29 21 Sty 2012 15:08
    Thunderacer
    Poziom 14  

telecaster1951 napisał:
    Które ? Autor tam wsadził GD. Poza tym, bez przesadyzmu. Jeśli ta płyta jest w miarę gruba i dobrze sklejona, to nic się nie stanie, nie wiemy jaka to jest objętość, ani które wykonanie głośnika, jest zastosowane. Może okazać się że objętość jest w miarę dobra, autor pisał, że znalazł informację o objętości w sieci, więc wtedy wystarczyłoby wymienić przednią ściankę.

Te, które wymieniłeś. Autor napisał, że objętość jest dobra, ale nie wiadomo dla jakich głośników i dla jakiej zwrotnicy (wg mnie te trzy czynniki są od siebie zależne).
    Dziwi mnie, że jeszcze żaden moderator nie usunął wątku z zaprezentowanym cudem akustyki.

• #30 21 Sty 2012 15:15
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Po pierwsze, obudowa ta to nie jest BR, a co jedynie zamknięta z wentylacją jak to już ktoś wyżej wspomniał.

Aby tunel/tunele rezonansowe spełniały swoją rolę, czyli zwiększyły pasmo przenoszenia w dół całej konstrukcji, muszą mieć odpowiednią powierzchnie promieniowania. W Twojej konstrukcji mają one może 1/20 powierzchni membrany, tak więc dmucha przez nie jedynie powietrze - prawdopodobnie wytwarzając bardzo głośne świsty.
    Popraw to, bo obecnie jest tragicznie. Zastosuj powierzchnie min. 1/4 a najlepiej 1/3 powierzchni membrany.

Druga sprawa to zwrotnica. Pomijając już sam fakt złego dobrania impedancji głośnika do zwrotnicy - zastosowałeś zwrotnicę z innego zestawu, co całkowicie jest mylne z ideą tworzenia zestawów głośnikowych. Każdy głośnik ma inne pasmo przenoszenia, tak więc zwrotnica z zestawu "x" praktycznie nigdy nie zagra prawidłowo w zestawie "y".

O samej stylistyce się nie wypowiem, bo to kwestia gustu. Mi się nie podoba, bo skoro to "estrada" to front powinien być cofnięty, i na całość krata a nie badziewne grile. Nie wspomnę już o tych błyszczących kątownikach. Jeżeli kocyk - narożniki, jeżeli lakier - nie stosujemy nic, przynajmniej ja.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME