Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Gdzie zamontować pompę na zasilaniu czy powrocie w układzie otwartym?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Gdzie zamontować pompę na zasilaniu czy powrocie w układzie otwartym?
Autor
Wiadomość
maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 24 Sty 2012 22:34   

Witam.
Zwracam się z prośbą do specjalistów o poradę, gdzie zamontować pompę do ogrzewania centralnego w układzie otwartym na zasilaniu czy powrocie, ponieważ piec będzie w kuchni a rury do grzejników miały by przechodzić dołem pod stropem poziomo i do góry pod grzejniki. Strop o grubości około 0.5m.
Czy pompka da sobie radę na zasilaniu?
Czy zamontować ją na powrocie? :?:
Powrót do góry

kreslarz
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Świętochłowice

Post#2 24 Sty 2012 22:50pomocny post - solucja   

Re: Gdzie zamontować pompę na zasilaniu czy powrocie w układzie otwartym

Jestem zwolennikiem pompy na zasilaniu ze względu na pewne korzyści z tym związane. Schemat jak na rysunku poniżej:
Przy obiegu rur poniżej kotła trzeba w odpowiednich miejscach zamontować odpowietrzniki, bo inaczej instalacja będzie stale zapowietrzona i pompa nie da sobie rady z przepchaniem czynnika grzejnego.
Naszkicuj jak to ma wyglądać w naturze, to można będzie podpowiedzieć gdzie rozmieścić odpowietrzniki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Sty 2012 22:50pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#3 25 Sty 2012 02:12   

Pomiędzy kotłem a naczyniem wzbiorczym może być tylko rura.
Nie może być ani zaworu ani pompy.
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#4 Post autora tematu 25 Sty 2012 02:38   

http://obrazki.elektroda.pl/6750305700_1327451868.jpg

Rozwiązanie musi być takie jak na schemacie z układem pod stropem do grzejników nie ma innej opcji ponieważ w mieszkaniu w każdym pomieszczeniu są po dwie pary drzwi oprócz łazienki i nie ma jak poprowadzić instalacji w pomieszczeniach i dla tego mam pewne obawy czy pompa na zasilaniu czy na powrocie wiadomo instalacja może się zapowietrzać proszę o fachowe doradztwo :D
Powrót do góry

kreslarz
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 25 Sty 2012 10:38pomocny post - solucja   

Kolego podstawowy błąd: naczynie wzbiorcze mus być połączone bezpośrednio z kotłem po drodze nie może być żadnych elementów typu zawory, pompa itd - tak jak zaznaczyłem na moim rysunku. Tu chodzi o bezpieczeństwo. Ty masz naczynie po pompie i w przypadku zagotowania wody w kotle będziesz miał duże problemy! Pozostałe elementy instalacji są OK. Na grzejnikach zamontuj koniecznie automatyczne odpowietrzniki, bo ze względu na syfonowy układ rur będą się zapowietrzać. Nie zapomnij do kotła doprowadzić sobie zimnej wody do napełniania i uzupełniania cieczy w instalacji, a także zamontuj w najniższym miejscu zawór do opróżniania instalacji z wody w razie potrzeby.
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kielce/Busko/Sandomierz

Post#6 25 Sty 2012 11:51pomocny post - solucja   

maras0001: Dla mnie w ogole ten uklad grawitacyjny i schemat jest prawie pozbawiony sensu. Po co go stosować skoro i tak właściwie nie zda on egzaminu kiedy zabraknie prądu. Tak naprawde w tym czasie woda podrzewana w kotle (na paliwo stałe) bedzie tylko dobrze zasilac grzejnik powyżej kotła i naczynie przelewowe. Jesli już w ogole chcesz stosować system z kotłem na paliwo stałe i taki uklad to zasilanie powinienes poprowadzic pod stropem nad kotłem i sprowadzić piony zasilające w dól do grzejnikow, ktore sie znajduja ponizej kotła. Powrót, jak najbardziej możesz poprowadzic po stropie piwnicy jak na twoim schemacie. Wtedy bedziesz miał zawsze pewnosć ze woda grzewcza bedzie miala pełny obieg i zasili nawet grzejniki poniżej kotła kiedy braknie prądu i nie wyrzuci ci wody przez naczynie przelewowe. Chodzi o to żebys miał jeden obieg grzewczy - do gory i w dól a nie jak masz teraz na schemacie: do gory, w doł, do gory. Jak są problemy techniczne z takim rozprowadzeniem to sie trzeba liczyc z tym co napisalem powyzej. Poza tym nie stosujesz zaworu róznicowego , tylko zawór zwrotny pionowy. I pompa w ukladzie otwartym na zasilaniu. A NACZYNIE PRZELEWOWE PRZYŁACZASZ OD POWROTU BEZ ZADNYCH ZAWOROW. NAJLEPIEJ ODDZIELNA RURĄ WYPROWADZONĄ OD KRÓĆCA POWROTU PRZY KOTLE.
pozdrawiam
(radoslav1)
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 25 Sty 2012 14:25   

Re: Gdzie zamontować pompę na zasilaniu czy powrocie w układzie otwartym?

Witam: zrobiłem dwa kolejne schematy czy w takim układzie pomp będzie dobrze jak nie to proszę o zmianę schematu. :| pozdrawiam
http://obrazki.elektroda.pl/4527574800_1327494156.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/5057764900_1327494157.jpg
Powrót do góry

kreslarz
Poziom 22
Poziom 22

Post#8 25 Sty 2012 15:56pomocny post - solucja   

Obrazek 4527574800_1327494156 jest poprawny.
Natomiast obrazek 5057764900_1327494157 obarczony jest pewną wadą. Pompa obiegowa ma wysokość podnoszenia około 6 m. W układzie jak na rysunku woda pompowana w kierunku wylotu kotła będzie wybierała drogę o najmniejszym oporze. Spowoduje to niekontrolowany wypływ wody z naczynia wzbiorczego. Układy tego typu stosuje się często, pod warunkiem, że naczynie wzbiorcze znajduje się minimum 5 m powyżej poziomu kotła. Wtedy układ działa prawidłowo.
EkoGrzew napisał:
Dla mnie w ogole ten uklad grawitacyjny i schemat jest prawie pozbawiony sensu. Po co go stosować skoro i tak właściwie nie zda on egzaminu kiedy zabraknie prądu. Tak naprawde w tym czasie woda podrzewana w kotle (na paliwo stałe) bedzie tylko dobrze zasilac grzejnik powyżej kotła i naczynie przelewowe.

Nie do końca bez sensu.Powyżej kotła znajduje się wymiennik dla CWU. W przypadku braku zasilania jest on w stanie pochłonąć nadmiar ciepła wyprodukowany przez kocioł. Przy jego odpowiedniej wielkości stanowi on bufor zapobiegający zagotowaniu wody w kotle.
EkoGrzew napisał:
A NACZYNIE PRZELEWOWE PRZYŁACZASZ OD POWROTU BEZ ZADNYCH ZAWOROW. NAJLEPIEJ ODDZIELNA RURĄ WYPROWADZONĄ OD KRÓĆCA POWROTU PRZY KOTLE.

Naczynie przelewowe, może tak, ale naczynie wzbiorcze stanowiące zabezpieczenie przed wybuchem pary w kotle zdecydowanie NIE. Para w przypadku zagotowanie się wody będzie zbierała się w górnej części kotła i gdy naczynie wzbiorcze jest zamontowanie na króćcu wylotowym zasilającym, znajdzie natychmiastowe ujście do atmosfery przez naczynie i jego otwarty do atmosfery króciec nie powodując praktycznie żadnych szkód. W sytuacji zamontowania naczynia na króćcu powrotu, para musi naprzód wypchnąć całą wodę z kotła, aby znaleźć ujście do atmosfery. Zapewne w międzyczasie znajdzie inną drogę rozwalając kocioł, lub któryś z elementów układu.
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Post#9 25 Sty 2012 17:11   

Kreślarz: Czytaj dokładnie post. Sam tytuł mówi że jest to układ otwarty a zatem z naczyniem przelewowym nie wzbiorczym(nazewnictwo zarezerwowane poprawnie dla naczyn przeponowych) ktory sie stosuje w ukladach zamknietych. Zresztą sam zamiesciles schemat z naczyniem przelewowym notabene niech bedzie- wzbiorczym otwartym jak juz.
Instalacje czy kocioł rozwala nie para ale cisnienie. Cisnienie to nic innego jak wysokosc słupa wody: 1 atmosf=10 m i nie ma znaczenia czy bedzie w rurce fi 12 czy fi 120. Każde urzadzenie hydraul wytrzymuje przynajmniej 10 bar zatem inaczej mówiac wysokosc 100m słupa wody! Widzisz tu gdzies montaz naczynia przelewowego na tej wysokosci?? Nie myl cisnienia z ciezarem wody. Notabene jestesmy tu po to by pomagac innym a nie by prowadzic dyskusje i udowadniac kto ma racje. Ja sie na elektronice nie znam, to nie zabieram glosu, lecz i tak moge powiedziec ze niejedna awarie ukladu elektronicznego usunalem z kotłow nie wymieniajac sterownikow, ale sie nie wypowiadam na forum o elektronice... I Ciebie tez proszę.. pilnuj swojej profesji. I pomagaj ludziom tam gdzie jestes pewny swojej fizyki.
pozdrawiam

maras: nie wiem co ty kombinujesz . ten pierwszy schemat był najlepszy i chyba najprostszy. pompa na zasilaniu. zastosuj te wskazowki jesli to mozliwe, ktore opisalem powyzej.

PS
do instalatorów:
Przez kreslarza został dodany schemat instalacji: po stronie ssawnej pompy znajduje sie naczynie przelewowe. Czy ktos może autoryzowac takie rozwiazanie?
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#10 25 Sty 2012 17:20   

EkoGrzew .....
Czytam także posty Kreslarz-a i z jego wypowiedzi wiem, że on rozumie instalacje (mimo, że nieraz mam swoje inne zdanie). To, że rozumie oznacza, że nie spartaczy czegoś jak część osób nazywających siebie "serwisant" lub "instalator".
Jeśli chcesz to możesz sobie przejrzeć cały wątek partactw instalatorów / serwisantów na tym forum.
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Post#11 25 Sty 2012 17:35   

Grzegorz S....:Nie neguje kreslarza jako osoby, lecz mam watpliwosci co do jego wiedzy technicznej w kwestii hydrauliki. Czekam na wypowiedz osob zwiazanych z ta tematyka.
Sam takze nie ustrzeglem sie bledow i ten portal jest po to by pomagac. A w tym konkretnym przypadku, zgodnie z moja wiedza i praktyka widze że może szkodzic.
pozdrawiam
(radoslav1)
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 Post autora tematu 25 Sty 2012 17:56   

Witam:EKO Grzew mówisz że najlepsze rozwiązanie było by w pierwszym schemacie 4527574800-1327494156
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2012 17:56   

Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 25 Sty 2012 18:02pomocny post - solucja   

odnosnie montazu naczynia w ukladzie otwartym odsyłam:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1900517.html

Dodano po 2 [minuty]:

nie maras. twoj pierwszy schemat. zamien tylko przyłacze do naczynia z zasilania na powrot. chociaz ten tez mogłby byc.

http://obrazki.elektroda.pl/6750305700_1327451868.jpg

Dodano po 1 [minuty]:

albo poczekaj az sie wypowiedza inni w tym temacie. czekam na opinie serwisant73 i mirrzo
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#14 Post autora tematu 25 Sty 2012 22:13   

To będę się trzymał pierwszego schematu tylko dodam rurę wzbiorczą z króćca zasilania do naczynia wzbiorczego a pompę zostawić z zaworem różnicowym na obejściu czy wpiąć ją bezpośrednio w nitkę zasilania grzejników.Na grzejnikach zastosować zawory automatyczne :?:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2012 22:13   

Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Post#15 26 Sty 2012 00:18pomocny post - solucja   

pytasz o odpowietrzniki? jesli instaalacja ma tak wygladac jak na schemacie to powinienes zamontowac na zasilajacej. osobiscie tylko polecam odpowietrzniki afriso. no i dodatkowo odp na grzejnikach standard.
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#16 Post autora tematu 26 Sty 2012 00:38   

Jeszcze jedno pytanko to zastosować zawór różnicowy na obejściu czy nie :D
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Post#17 26 Sty 2012 01:20   

chodzi ci o zawor zwrotny do C.O. grawitacyjnego ( z kulka w srodku) ? oczywiscie ze musi byc. inaczej pompa moze wtlaczac do kotła wode zasilaniem:) i zwaz jeszcze ze to pompa jest obejsciem. zawor montujesz na glownym pionie zasilajacym. zreszta tak jak to narysowales na swoim schemacie. (1)

Dodano po 22 [minuty]:

najkorzystniej zainstalowac naczynie byloby wg tego schematu:

http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_rel_module=post&attach_id=12316

wykorzystaj do swojej instalacji
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#18 Post autora tematu 26 Sty 2012 19:15   

Witam patrzałem na ten schemat i na schemacie mamy dwie kondygnacje wyżej naczynie mamy rurę wzbiorczą i rurę bezpieczeństwa czy zda to egzamin gdyż tam gdzie ma stać kocioł wysokość wynosi 2,60m od podłogi do sufitu przy takim podłączeniu jak na schemacie który dostałem od ciebie naczynie musiało by wisieć zaraz nad bojlerem niema możliwości powiesić wyżej czekam na odp: pozdrawiam :D
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Post#19 27 Sty 2012 18:07pomocny post - solucja   

cześć
przeczytaj ten post. tylko nie popelnij takich bledow jak tam, i zastosuj sie do porad użytkownikow a spoko poradzisz sobie.
a schemat co ci przeslalem tylko jako pogladowy i dotyczyl tylko samego naczynia - jego prawidlowego podlaczenia. jak dasz pompe na zasilaniu to wystarczy jesli spod naczynia bedzie powyzej ok0,5 m nad najwyzej polozonym punktem grzewczym. z obliczen troche wiecej, ale z praktyki wystarczy ( patrz: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1900517.html )

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2154683&highlight=
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#20 Post autora tematu 27 Sty 2012 19:42   

Dzięki za podpowiedz ta instalacja rzeczywiście jest tragiczna oglądałem fotki wykonanie jej było tragiczne. Naczynie wzbiorcze podłącze według wskazówek rurę bezpieczeństwa od góry naczynia na zasilaniu miedzy kotłem a najbliższym zaworem a rurę wzbiorczą od dołu naczynia na powrocie przy kotle ok pozdrawiam :D
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Post#21 29 Sty 2012 22:19   

nie zrozumialem z tym zaworem. powtarzam. zadnych zaworow na zasilaniu i powrocie do naczynia, jesli ci jakis wychodzi to rob oddzielne przylacze.
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#22 Post autora tematu 29 Sty 2012 23:13   

witam z tym zaworem chodziło mi że wstawię trójnik na zasilaniu miedzy kotłem a zaworem różnicowym i tam podłącze rurę bezpieczeństwa a rurę wzbiorczą na powrocie do kota a czy można np: podłączyć rurę wzbiorczą z zasilaniu na wyjściu z kotła i wpiąć ją od dołu naczynia a rurę bezpieczeństwa od wzbiorczej do góry naczynia pozdrawiam
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Post#23 31 Sty 2012 00:56   

naczynie prawidlowo podlaczane jest niczym innym jak w pewnym sensie grzejnikiem w najwyzszym punkcie - tak wiec powinno byc tak samo podlaczane jak grzejnik. zasilanie u gory powrot na dole. poza tym odpowietrznik (fajka) i rura przelewowa.
Powrót do góry

maras0001
Poziom 4
Poziom 4

Post#24 Post autora tematu 31 Sty 2012 01:46   

Witam pokarze ci dwie fotki instalacji gdzie naczynie jest też zle podłączone mój znajomy kupił mieszkanie z taką instalacją grzejniki grzeją ok ale woda w kotle się gotuje przy niskiej temperaturze pozdrawiam

http://obrazki.elektroda.pl/8876151300_1327966029.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/2701554000_1327966031.jpg
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: London

Post#25 31 Sty 2012 02:39   

Czy to jest dolne, czy gorne zasilanie to nie robi to zbytniej roznicy, wazne aby calosc byla fachowo wykonana, a zwlaszcza uwzglednione odpowiednie przekroje i spadki rur.

Jesli chodzi o usytuowanie pompy to moim zdaniem lepsze jest na powrocie do kotla.
Przy zachowanych spadkach i przekrojach daje to zwiekszenie odbioru ciepla z kotla, czyli szybsze nagrzewanie systemu.
Prawa fizyki potwierdzaja ze wyzsze cisnienie w samym kotle powoduje zwiekszenie (wzmocnienie) styku wody z powierzchniami grzejnymi kotla, a tym samym szybsze odbieranie ciepla. Jednoczesnie pompa wytworzy niewielkie podcisnienie w grzejnikach, co powoduje spadek temp. czyli szybsze oddanie ciepla.
Powrót do góry

msawik
Poziom 1
Poziom 1

Post#26 08 Lut 2012 12:46   

Witam,

Panowie ja nie chcę zakładać nowego tematu więc tutaj zwracam się z prośbą o opinię na temat schematu instalacji co i cwu jak na załączniku. Czy jest ok. I proszę powiedzcie czy taka lokalizacja pompy na co (po stronie kotła) umożliwia montaż naczynia przelewowego w kotłowni - jest na powrocie a wg tej zasady naczynie przelewowe powninno być być 0,7xHp wyżej?

Załączniki:
Powrót do góry

rokefeler
Poziom 15
Poziom 15

Post#27 15 Lis 2013 14:25   

Witam i przepraszam ze pisze w starym temacie ale chcialbym aby ktos wyjasnil mi kwestie skad bierze sie wymaganie aby w przypadku pompy na powrocie kotla zbiornik przelewowy byl 07xH wznoszenia pompy powyzej grzejnikow.Taki przypadek bylby dla mnie realny gdyby pompa byla w stawie.Przeciez pompa popcha wode do kotla ale zaciagnie z grzejnikow i bojlera gdie powstanie podcisnienie wiec woda pojdzie tam skad pompa ja wyssala .A juz na pewno nie pojdzie do przelewowego bo on nie ma powrotu i pompa nie zrobi podcisnienia na nim.Z gory dziekuje za wyjasnienie.
Powrót do góry

marcinek96b
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: zieona gora

Post#28 19 Lis 2013 22:11   

Witam. Dołączam się do postu i chciałbym zapytać czy układ jest prawidłowo wykonany

Załączniki:
Powrót do góry

nautes
Poziom 8
Poziom 8

Post#29 27 Lis 2013 21:39   

Wysokość podnoszenia pompy nie jest wysokością podnoszenia:).
Kluczowe jest tu ciśnienie. pompa nic nie podnosi, tylko ma wymuszać cyrkulację. Zadaniem pompy jest wspomożenie w pokonaniu strat ciśnienia instalacji, NIE PODNOSZENIE.

Punktem zerowym jest naczynie wyrównawcze. W pompie ciśnienie wzrasta o ciśnienie pompy. Później ta różnica jest niwelowana w sieci.

Przy pompie na zasilaniu w najwyżej położonym grzejniku panuje przynajmniej ciśnienie wyższe od ciśnienia w naczyniu wyrównawczym o różnicę wysokości.
Więc podciśnienie nie powstanie.

Przy pompie na powrocie ciśnienie najbardziej niekorzystne jest jeszcze pomniejszone o wartość odpowiadającą wysokości "podnoszenia pompy".

Edit: możnaby powiedzieć w uproszczeniu, że na zasilaniu pompa pcha, a na powrocie zasysa.

Kolego marcinek96b.
Schemat błędny.
Konieczne jest przeniesienie pompki pomiędzy kocioł oraz powrót cwu. Lub zastosowanie zaworu zwrotnego na obiegu cwu (gorsze rozwiązanie).

Rozważyć należy celowość zastosowania zaworu różnicowego oraz ewentualne dołożenie pompki do cwu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Lis 2013 21:39   

Powrót do góry

tkotwa82
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Zachodniopomorskie

Post#30 03 Wrz 2014 10:20   

Witam
Przymierzam się do zakupu i zamontowania pompy. Moje pytanie gdzie w moim przypadku najlepiej zamontować pompę. Jest to ogrzewanie starego typu grawitacyjne. Z uwagi iż powstała konieczność zamontowania dodatkowych grzejników pojawiły się problem że grzejniki na samym końcu obiegu bardzo słabo grzały. I padło rozwiązanie wstawienia pompy. I jak pisałem na początku, gdzie taką pompkę wstawić. Jeśli mogę prosić o poradę ewentualnie przesłanie rozwiązania ( narysować to na zdjęciu lub na rysunku odręcznie :D . Dołączam zdjęcia aktualnie połączonego systemu do pieca.

Załączniki:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Gdzie zamontować pompę na zasilaniu czy powrocie w układzie otwartym?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny