Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Prawidłowe połączenie: kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Prawidłowe połączenie: kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy
Autor
Wiadomość
1930670
Usunięty

Post#1 25 Sty 2012 00:33   

Witam wszystkich.
Mam problem z instalacją stąd moja prośba o radę.
Aktualnie mam kominek z płaszczem wodnym i gazowy kocioł kondensacyjny wpięte w jedną instalację obiegu zamkniętego. Poniżej nieudolny schemat tej instalacji. Z góry przepraszam za niefachowe symbole ale nie jest to moja dziedzina.
Obydwa źródła ciepła ogrzewają dom i cwu. Kocioł jest dwufunkcyjny, pompa kominka włączana jest przez sterownik w zależności od temperatury wody w kominku. Użytkuję instalację od miesiąca i zaobserwowałem dwa niepożądane zjawiska:
Pierwsze pojawia się w sytuacji, gdy włączony jest kocioł i rozpalę w kominku. Po ok. 2 godzinach pompa w kotle zaczyna pracować na okrągło na (chyba) najwyższych obrotach, woda podgrzewana w kominku nie jest pompowana do odbiorników ciepła (pomimo, że ta pompa od kominka pracuje normalnie) tylko krąży w "małym obiegu" pomiędzy kominkiem a zaworem mieszającym w efekcie woda w kominku nadmiernie się podgrzewa (do ponad 80 st.C), "uruchamia" się chłodnica płaszcza wodnego i nadmiar ciepła wysyłany jest do kanalizacji. Jak w trakcie tego nadmiernego zwiększania się temperatury wody w kominku wyłączę kocioł to wszystko zaczyna normalnie działać - kaloryfery robią się gorące a temperatura w kominku spada do normalnej czyli około 50 - 60 st.C.
Drugie niepokojące zjawisko związane jest z pierwszym. Otóż zacząłem wyłączać kocioł podczas palenia w kominku. W efekcie podczas wygaszania kominka schładza się woda w zbiorniku cwu. Rano wstaję i ciepłej wody mam jak na lekarstwo.
Chciałbym po zakończeniu sezonu grzewczego poprawić funkcjonowanie kotłowni tylko za bardzo nie wiem jak.
Zostały mi podsunięte dwa rozwiązania:
1. pompę "kominkową" przenieść na zasilanie co. i dodać drugą do cwu. - to rozwiązanie spowoduje, że prawdopodobnie dalej będę musiał wyłączać kocioł gazowy podczas palenia w kominku.
2. zastosować sprzęgło hydrauliczne.
Bardzo proszę o opinie, które rozwiązanie będzie lepsze - oczywiście zależy mi na dobrym i w miarę tanim rozwiązaniu. A może ktoś ma inny, lepszy pomysł.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2012 00:33   

Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#2 25 Sty 2012 01:25   

Re: prawidłowe połączenie: kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy

Jak sterujesz kotłem kondensacyjnym ?
Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#3 25 Sty 2012 01:30   

Kocioł ma ustawioną krzywą grzania i według niej i temperatury zewnętrznej ogrzewa wodę w co. do odpowiedniej temperatury . Oczywiście doba podzielona jest na okresy, w których ma być temperatura komfortowa i okresy, w których ma być temperatura zredukowana. Chyba o to chodziło?
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 25 Sty 2012 01:42   

Nie sprawdzałem rozwiązania z zaawansowanym sterownikiem Rdx/Tdx tylko z programatorem pokojowym i pogodówką podłączoną do kotła (same czujniki).

Moje rozwiązanie (jeśli sterowanie na kondensacyjnym masz On/Off) :
Termostat bimetaliczny NO 50°C -> przez niego podłączasz pompę kotła stałopalnego ;
Termostat bimetaliczny NZ 50°C -> przez niego sterowanie kotła .
Oba termostaty na wyjściu gorącym kotła stałopalnego .

Jeśli masz sterowanie Rdx/Tdx raczej dał bym dla bezpieczeństwa Termostat na zasilaniu całego kotła (gniazdko). Inaczej może kocioł kondensacyjny zgłupieć (są one skonstruowane do zaniku napięcia kotła) ale nie wiem czy do przerwy przekazywania informacji między sterownikiem a kotłem.

Mam nadzieję, że masz pełne zabezpieczenie kotła stałopalnego.

PS
Nie wiem po co Ci zawór trójdrogowy.
Dobra instalacja musi być:
a) bezpieczna ;
b) jak najmniej skomplikowana .
Jeśli pojawia się w trakcie eksploatacji problem to ewentualnie ją komplikujesz (dodajesz nowe elementy).
Powrót do góry

k0s10r
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Aleksandrów Kujawski

Post#5 25 Sty 2012 08:57   

kolega nie pyta tu o sterowanie tylko o prawidłowe podłączanie. Niech kolega Grzegorz się wykaże swoją wiedzą fachową i namaluje Ci schemat instalacji.

Ja kiedyś zrobiłem to w taki sposób,
Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#6 25 Sty 2012 10:47   

Grzegorz Siemienowicz napisał:
Nie wiem po co Ci zawór trójdrogowy.
Dobra instalacja musi być:
a) bezpieczna ;
b) jak najmniej skomplikowana .
Jeśli pojawia się w trakcie eksploatacji problem to ewentualnie ją komplikujesz (dodajesz nowe elementy).

Sory Grzegorz ale z Twojego posta zrozumiałem tylko to, co zacytowałem powyżej :).
Może spróbuję doprecyzować.
Kocioł gazowy ma sterownik wbudowany (wewnątrz obudowy) współpracujący z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Na podstawie odczytów z tego czujnika oraz na podstawie tzw. krzywej grzania ustala, jaka powinna być temperaturę wody w instalacji c.o. i taką utrzymuje. C.w.u. podgrzewana jest przez kocioł jeżeli temperatura w zasobniku spadnie poniżej jakiejś (ustalonej) wartości.
Pompa do obiegu kominkowego sterowana jest przez sterownik współpracujący z czujnikiem temperatury znajdującym się w kominku. Jeżeli temperatura wody osiągnie w nim określoną wartość włączana jest pompa, jak temperatura spadnie poniżej tej wartości pompa jest wyłączana.
Co do pytania o zawór trójdrogowy znajdujący się na moim "schemacie" - zapewnia stałą temperaturę powrotu do kominka. Ponoć przedłuża to żywotność kominka.

P.S.
Już chwyciłem o co chodzi z tymi termostatami bimetalicznymi. Nie będę musiał sam wyłączać kotła gazowego tylko zrobi to ten termostat za mnie :) jednak dalej będzie się wychładzała woda w zasobniku c.w.u. przy wygaszaniu w kominku.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#7 25 Sty 2012 11:59pomocny post - solucja   

Działanie tego co napisałem :
1) Przy uruchomieniu kominka cały czas działa piec kondensacyjny ;
2) Gdy czynnik CO w płaszczu kominka rozgrzeje się do 50°C włącza się pompa obiegu kominka (jeden termostat) i piec kondensacyjny przechodzi w stan "uśpienia" ;
3) Gdy temperatura czynnika CO na wyjściu z płaszcza wodnego kominka obniży się poniżej 50°C zatrzymuje się pompa CO kominka i uruchamia się sterowanie kotłem kondensacyjnym .
Przy takim podłączeniu temperatura w zasobniku CWU nie spadnie poniżej 50°C (najczęściej zostaje wyższa).
Termostat sterujący pompą uniemożliwia także przepływ czynnika CO przez kominek o zbyt niskiej temperaturze więc zawór jest zbyteczny.
Takie coś działa prawie(nie dorzuca szczapek drewna do pieca) automatycznie.
Układ ma jedną małą wadę -> kocioł na paliwo stałe nie jest sterowany temperaturą pomieszczenia w którym znajduje się sterownik pieca kondensacyjnego.
Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#8 25 Sty 2012 12:54   

Re: Prawidłowe połączenie: kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy

Układ ma jedną małą wadę -> kocioł na paliwo stałe nie jest sterowany temperaturą pomieszczenia w którym znajduje się sterownik pieca kondensacyjnego.

Dziękuję za informację - jest bardzo pomocna. Nie posiadam regulatora pokojowego do kotła gazowego w związku z tym mój układ nie będzie miał tej wady :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2012 12:54   

Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#9 25 Sty 2012 13:51   

Napisałeś, że kocioł kondensacyjny jest sterowany okresowo w trakcie doby.
Ponieważ jest to możliwe (automatycznie) wyłącznie przez czujnik temperatury wewnętrznej więc raczej go posiadasz. :D
Jeśli w takim razie masz czujnik temperatury wewnętrznej to ...... powinien on być zamontowany w pomieszczeniu w którym .... znajduje się kominek gdyż w 99% przypadków to pomieszczenie ulega najszybszemu wychłodzeniu. Tak powinno być i właśnie dlatego jest problem. W zasadzie dowiesz się o tym podczas eksploatacji i nauczysz się tak palić w kominku aby ten problem wyeliminować. :D
Równolegle do pompy CO kominka powinien być zamontowany elektrozawór (jako jedno z zabezpieczeń przy braku prądu).
PS
Nie gwarantuje, że będzie to dobrze działało z tym zaworem trójdrogowym gdyż tego nie testowałem.
Powrót do góry

Walker29
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Post#10 25 Sty 2012 14:37   

Do Pana speca od car audio:

Może jednak warto podpowiedzieć zainteresowanemu, że:
1. Połączenie tych 2 źródeł ciepła(kominek i kocioł kondensacyjny) powinno wyglądać inaczej.
2. Kolega kosior wyrysował "lepszy" schemat połączenia wraz z wymiennikiem płytowym.
3. Podpowiadasz Pan takie rzeczy: "to działa!", "a tamto nie wiem nie sprawdzałem", tylko czy to co działa jest zrobione prawidłowo i legalnie(czytaj bezpiecznie?)

Cytat:
Jeśli w takim razie masz czujnik temperatury wewnętrznej to ...... powinien on być zamontowany w pomieszczeniu w którym .... znajduje się kominek gdyż w 99% przypadków to pomieszczenie ulega najszybszemu wychłodzeniu. Tak powinno być i właśnie dlatego jest problem. W zasadzie dowiesz się o tym podczas eksploatacji i nauczysz się tak palić w kominku aby ten problem wyeliminować. Very Happy
Równolegle do pompy CO kominka powinien być zamontowany elektrozawór (jako jedno z zabezpieczeń przy braku prądu).

Dlaczego wychładza najszybciej się pomieszczenie, w którym kominek się znajduje? - pierwsze słyszę.
Po co elektrozawór i w czym ma on pomóc w przypadku braku prądu gdy układ zamknięty ?
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#11 25 Sty 2012 14:57   

Witam,
1) Na rysunku autora tematu nie ma całej instalacji. Według mnie nie musi, gdyż tak rysując i przedstawiając problem mogłem zaproponować rozwiązanie ;
2) Skoro nie ma całego schematu instalacji to napisałem tylko "Mam nadzieję, że masz pełne zabezpieczenie kotła stałopalnego. " ;
3) Nie wiem czy jest ten układ kolegi lepszy czy gorszy i w czym według Ciebie więc się nie wypowiem ;
4) Nie wiem dlaczego uważasz, że jest nie prawidłowo i nielegalnie ?
5) A dlaczego ma się nie wychładzać najszybciej to pomieszczenie w którym jest kominek ?
6) odnośnie elektrozaworu ...... no cóż albo się ktoś domyśli albo nie .....
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2012 14:57   

Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#12 25 Sty 2012 16:16   

Napisałeś, że kocioł kondensacyjny jest sterowany okresowo w trakcie doby.
Ponieważ jest to możliwe (automatycznie) wyłącznie przez czujnik temperatury wewnętrznej więc raczej go posiadasz. :D

Mam dla Ciebie niespodziankę - jest to możliwe bez czujnika temperatury. Otóż mój kocioł gazowy ma taką możliwość aby ustawić mu, że od godziny x do godziny y ma pracować w trybie temperatury komfortowej, a poza tym okresem w trybie temperatury zredukowanej. W pierwszym trybie podgrzewa temperaturę do poziomu określonego tzw. krzywą grzania, a w drugim trybie od temperatury określonej ww. krzywą odejmuje zadaną liczbę stopni i podgrzewa wodę do temp. wyliczonej w ten sposób. W związku z czym nie mam czujnika temperatury wewnętrznej, jest tylko (tak jak pisałem) czujnik temperatury zewnętrznej.

Aktualnie, jako zabezpieczenie instalacji, mam zawór bezpieczeństwa przy powrocie do kominka oraz chłodnicę płaszcza wodnego z zaworem sterowanym czujnikiem temperatury. Wydaje mi się, że jest to wystarczające zabezpieczenie.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#13 25 Sty 2012 16:49   

Sterowanie kotłem kondensacyjnym w ten sposób jest mało ekonomiczne.
Przy takim sterowaniu pompa pracuje cały czas razem z kotłem kontrolując temperaturę czynnika według którego jest sterowana. Jest to zużycie prądu około 100 Wat (lub więcej). Przy sterowaniu sterownikiem pokojowym część czasu pompa nie chodzi i mikrokontroler jest w stanie czuwania (zużycie około 3-5W).
Czujnik temperatury zewnętrznej koryguje tylko temperaturę czynnika CO według zadanej krzywej grzewczej.
Co do zabezpieczenia :
założenie jest takie -> musi przejąć całe obciążenie cieplne przy w pełni załadowanym kominku i wyłączonym prądzie. Tak powinno się sprawdzić czy układ jest bezpieczny. Zasady są określone normami ale i tak ważniejsze jest sprawdzenie czy to co masz sprawdza się w praktyce. Elektozawór zwiększa bezpieczeństwo i pobiera tylko 3W w czasie pracy kotła stałopalnego. Nie namawiam wcale na jego stosowanie.
Powrót do góry

k0s10r
Poziom 15
Poziom 15

Post#14 25 Sty 2012 19:07   

Zrobisz tak jak na moim schemacie to temperatura wody będzie dbał sterownik kotła i nic Ci się nie będzie wychładzać. Ja tak podłączyłem kocioł na eko z kotłem na olej opałowy z zintegrowanym zasobnikiem, temperaturę klient reguluje sobie na kotle olejowym, dołożyłem też przekaźnik, jak w kotle wygaśnie to załączy się olejówka. W twoim wypadku nie trzeba nic grzebać ze sterowaniem, ponieważ kocioł będzie dostawał gorącą wodę przez powrót i nie będzie pobierał gazu.
Powrót do góry

Walker29

Post#15 25 Sty 2012 19:27   

Sterowanie kotłem kondensacyjnym w ten sposób jest mało ekonomiczne.
Przy takim sterowaniu pompa pracuje cały czas razem z kotłem kontrolując temperaturę czynnika według którego jest sterowana. Jest to zużycie prądu około 100 Wat (lub więcej). Przy sterowaniu sterownikiem pokojowym część czasu pompa nie chodzi i mikrokontroler jest w stanie czuwania (zużycie około 3-5W).
Czujnik temperatury zewnętrznej koryguje tylko temperaturę czynnika CO według zadanej krzywej grzewczej.

- Nie prawda. Nie wiem skąd takie info masz, ale ktoś Ciebie oszukał.

Cytat:
Co do zabezpieczenia :
założenie jest takie -> musi przejąć całe obciążenie cieplne przy w pełni załadowanym kominku i wyłączonym prądzie. Tak powinno się sprawdzić czy układ jest bezpieczny. Zasady są określone normami ale i tak ważniejsze jest sprawdzenie czy to co masz sprawdza się w praktyce. Elektozawór zwiększa bezpieczeństwo i pobiera tylko 3W w czasie pracy kotła stałopalnego. Nie namawiam wcale na jego stosowanie.

Piszesz o normach, a nie wiesz, że kocioł stałopalny(również kominek) nie może pracować w jednym układzie grzewczym z kotłem gazowym? Połączenie legalne poprzez wymiennik. 2 sposób zabezpieczenia przed przegrzaniem opisał autor zapytania(inwestor) i jest to bardzo dobre zabezpieczenie więc po co wyważać otwarte już drzwi.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#16 25 Sty 2012 19:50   

Walker29
Mógłbyś napisać który dokładnie przepis zabrania w jednej instalacji i kiedy instalować kotła stałopalnego i gazowego ?
Chodzi mi o sam przepis , sam go sobie przeczytam.
Utrzymanie stałej temperatury czynnika CO niczego nie steruje bezpośrednio. Czyli za jej pomocą nie sterujesz temperaturą w pomieszczeniach bezpośrednio.
Aby utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach potrzebne są głowice termostatyczne. Użycie głowic .... zwiększa częstotliwość załączania się kotła.
Przerabiałem ten temat u siebie.
1) Sterowałem temperaturą czynnika CO ;
2) Sterowałem programatorem pokojowym ;
obecnie steruje : pogodówka + programator dzienny .
Powrót do góry

Walker29

Post#17 25 Sty 2012 20:40   

A czy "pogodówka" nie może być w kotle?
Jeśli potrafisz ją dobrze ustawić nie zawsze potrzebna jest korekta z czujnika wewnętrznego(choć wiem, że daje nam więcej możliwości ustawienia).
Jeśli chodzi o kotły na paliwo stałe i gazowe to zapytaj jakiegokolwiek producenta urządzeń czy dopuszcza takie rozwiązanie, bez wymiennika, bez sprzęgła(wyjątek!) bądź bez bufora.
Dopuszcza się stosowanie kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym :
jeśli posiada wężownicę schładzającą, lub posiada podmieszanie.

◗ rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. [1], wraz ze zmianami
◗ PN-B-02411:1987 Ogrzewnictwo – Kotłownie wbudowane na paliwa stałe – Wymagania,
◗ PN-B-02431:1999 Ogrzewnictwo – Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1 – Wymagania
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#18 25 Sty 2012 21:53   

Walker29
1) W przytoczonych dokumentach nie ma (w innych zresztą też) przepisu zabraniającego stosowanie w jednej instalacji dwóch kotłów (na gaz i stałopalnych na paliwo stałe) ;
2) Instrukcja moich kotłów (jednego i drugiego) też tego nie zabrania ;
3) Odnośnie zabezpieczenia , każdy powinien najpierw zrozumieć że jest to dla bezpieczeństwa użytkownika a potem podejmie decyzje. Niestety większość ludzi jest pozbawiona w ogóle wyobraźni ale .... to jest tak jak z zapinaniem pasów w samochodzie. Jednemu wystarczy powiedzieć a inny dopiero jak w wypadku z jego powodu obrażenia odniesie jego dziecko z powodu niezapiętych pasów to coś zrozumie.
4) Czy pogodówka może być w kotle ..... może mój bez sterownika zewnętrznego jest sterowany w zależności od warunków pogodowych .
Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#19 25 Sty 2012 22:58   

k0s10r napisał:
Zrobisz tak jak na moim schemacie to temperatura wody będzie dbał sterownik kotła i nic Ci się nie będzie wychładzać. Ja tak podłączyłem kocioł na eko z kotłem na olej opałowy z zintegrowanym zasobnikiem, temperaturę klient reguluje sobie na kotle olejowym, dołożyłem też przekaźnik, jak w kotle wygaśnie to załączy się olejówka. W twoim wypadku nie trzeba nic grzebać ze sterowaniem, ponieważ kocioł będzie dostawał gorącą wodę przez powrót i nie będzie pobierał gazu.

1. Ja też mogę teraz regulować temperaturę w zasobniku c.w.u. poprzez sterowanie w kotle gazowym - tylko, że kocioł ten (w obecnej konfiguracji) wyłączam podczas palenia w kominku.
2. Jaką mam gwarancję, że po zakupie i podłączeniu wymiennika ciepła (dodatkowe koszty) kocioł gazowy będzie pracował normalnie. Wydaje mi się, że sytuacja będzie taka jak w tej chwili z tą różnicą, że rolę kominka w układzie z kotłem gazowym będzie pełnił wymiennik ciepła. Wady tej instalacji będą takie jak obecnej.
Powrót do góry

k0s10r
Poziom 15
Poziom 15

Post#20 25 Sty 2012 23:44   

Twój układ jest trochę inny. Przypatrz się.

Dodano po 4 [minuty]:

Domalowałem Ci zasobnik, tak jak jest u Ciebie.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2012 23:44   

Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#21 26 Sty 2012 00:01   

Tylko, że problem, o którym pisałem na początku, nie zniknie. Chodzi o to, że jak palę w kominku to po około 2 godzinach pompa w kotle gazowym zaczyna chodzić jak oszalała - dlatego zacząłem wyłączać kocioł. Podejrzewam, że zastosowanie wymiennika nie zmieni tego.
Uważam, że najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie zastosowanie termostatu bimetalicznego, o którym pisał Grzegorz, w celu wyłączania kotła gazowego na czas podniesienia temperatury na zasilaniu z kominka.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#22 26 Sty 2012 00:21   

Pamiętaj, że pisałem o dwóch termostatach :!: .
Koszt niewielki (razem około 10 zł + przesyłka).
Powinny być o takiej samej temperaturze przełączania.
Uważam, że 50°C będzie optymalne.
Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#23 26 Sty 2012 10:25   

Wiem, że pisałeś o dwóch termostatach, tylko wydaje mi się, że wystarczy mi jeden gdyż pompa od kominka już ma sterowanie zależne od temperatury wody w płaszczu wodnym. Jest podłączona do sterownika, na którym mogę ustawiać temperaturę, przy której pompa ma być włączana. Aktualnie jest to 50 st.C.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#24 26 Sty 2012 11:28   

OK,
Chodziło mi właśnie aby oba przełączały się przy tej samej temperaturze.
Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#25 27 Sty 2012 23:51   

A może ktoś napisze coś o sprzęgle hydraulicznym - czy takie sprzęgło zda egzamin czy nie warto sobie zawracać nim głowy?
Powrót do góry

1930670
Usunięty

Post#26 06 Lut 2012 21:50   

Dziękuję wszystkim za podzielenie się swoją wiedzą. Sprawę rozwiązałem tak jak napisałem powyżej więc zamykam temat.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Prawidłowe połączenie: kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy
Strona 1 z 1