X

Jaki przewod zasilajacy do spawarki?

28 Jan 2012 22:40 WIwitek2
  • #1 28 Jan 2012 22:40
    witek2
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Mam pytanie do fachowców.
    Mam nowa spawarkę inwertorową Sherman ARC 160 C jednofazowa-dane można znaleźć w necie .Chce od czasu do czasu spawać nią w garażu.Przewód zasilający do garażu ziemny jest długości 20 metrów a żyły 3x2,5 mm (YKY 3x2,5mm).
    Moje pytanie jest związane z tym przewodem,czy on nadaje się do zasilania tej spawarki?Czy można go bezpiecznie używać do tej spawarki.

Podaje dane spawarki:

Napięcie zasilania AC 230V 50Hz

Pobór mocy: 7,1 kVA

Znamionowy prąd spawania X 60: 160 A

Zakres regulacji prądu spawania: 10-160 A
    W instrukcji piszą,ze należy podłączyć do sieci zabezpieczonej bezpiecznikiem 50A o działaniu zwłocznym.
    Proszę o opinie w tej sprawie,bo zależy mi żeby nie było problemów z eksploatacja urządzenia.
  • #2 28 Jan 2012 22:53
    Gregory_bg
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Dwadzieścia metrów kabla (czy przewodu?) i to jeszcze 2,5mm to mało bo wychodzi to ponad 5,5kW jeszcze zabezpieczenie wymagane wiec lipa.
  • #3 28 Jan 2012 22:57
    armada
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Moim skromnym zdaniem większym problemem niż kabel który to powiniem wytrzymać będzie zabezpieczenie. O ile dobrze wyczytałem to spawarka pobiera przy pełnym prądzie ok 32A stąd takie zabezpieczenie 50A (62A).
    Tu mogą siępojawić problemy z energetyką. czy kolega posiada taki dopuszczalny limit poboru by z jednej fazy pobierać prąd 32A.
  • #4 28 Jan 2012 22:59
    sajgonki
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Witam a kabelek jest alu czy miedz, 2,5 to tak do 20A raczej ale tez zalezy jaki odbiornik r,l. I że jeszcze zapytam czy juz spawałes tam i jakie były objawy z światłem przygasało zobacz jaki jest spadek napięcia jak spawasz.Prąd na wejsciu jest tes zalezny od pradu spawania a pozatym nie spawa sie ciągle tylko z przerwami wiec kabel nie powinien sie badzo nagrzewać.Poszukaj sobie tabelek dotyczacych obciazalnosci pradowej przewodów i wzorów spadku napięc na odległosci.
  • #5 28 Jan 2012 23:04
    Gregory_bg
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    sajgonki polecam się zagłębić trochę w tematykę bo przewod 2,5 to za mało! to raz a dwa też zabezpieczenie bo jest to spawarka jednofazowa a jej obciążalność to w przybliżeniu 30 kilka amper to duży udar jak na jedną fazę a na dodatek to nie jest obciążenie rezystancyjne.
  • #6 28 Jan 2012 23:04
    witek2
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (0)
    To jest w zasadzie nowa instalacja jeszcze nie używana do garażu typu blaszak.Ktoś kto to robił nie wiedział,ze tam będzie pracowała spawarka a Ja ten garaż kupuje-stad moje zapytanie do kolegów fachowców.Teraz tam jest założone zabezpieczenie przedlicznikowe 10 A wiec zdecydowanie za male -tak pisze w umowie.
    Moze źle myślę,ale jeżeli kabel by się nadawał to łatwiej wymienić bezpiecznik niż cały kabel w ziemi.Co Wy na to?
  • #7 28 Jan 2012 23:09
    Gregory_bg
    Level 26  
    Helpful post? (-1)
    Stanowczo odradzam! tu można dalej pisać o negatywnych skutkach twojego zamiaru, ale widać że nie masz pojęcia na dany temat, więc zaniechaj tej próby. Sam niczego nie zmienisz ale to już inny temat, więc temat można zamknąć?
  • #8 28 Jan 2012 23:10
    armada
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Kabel jest na "styk" wszak nie zawsze spawamy z maksymalnym prądem. Mi chodziło raczej o stronę energetyki, czy pozwola wymienić bezpiecznik na 62A, to się wiąże z otrzymaniem odpowiedniego limitu mocy i nie zawsze jest to do przeskoczenia.
  • #9 28 Jan 2012 23:17
    Gregory_bg
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    A od kiedy dobieramy przewód na zasadzie "wszak nie obciążamy go zawsze do końca"? zasady doboru odpowiedniego przekroju/przewodu to jest oddzielny temat.
  • #10 28 Jan 2012 23:18
    sajgonki
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Poprawie kolege 63A co by sie jakis mądry zaraz nie doczepił i nie zbluzgał jak to czasem bywa.A z tego co mi sie zdaje wieksze zabezpieczenie to i chyba wieksze opłaty a to ma byc od czasu do czasu urzywane.A pozatym przekładniki chyba trzeba by dawać i jakąs baterie kondensatorów bo pewnie uznali by to za jakąs fabryke.
  • #11 28 Jan 2012 23:20
    witek2
    Level 8  
    Dziękuje wszystkim za informacje.
    W zasadzie i tak musze iść do administratora tej sieci w tej sprawie bo to on będzie decydował co dalej i jak to rozwiązać.
    Temat uważam za zamknięty.
  • #12 28 Jan 2012 23:21
    Gregory_bg
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    sajgonki nie masz pojęcia o czym piszesz. Zresztą temat i tak zaraz poleci.
  • #13 28 Jan 2012 23:24
    sajgonki
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Gregory_bg ze tak spytam to moge sobie na dom wziąc zabezpieczenie 63A ?
  • #14 28 Jan 2012 23:27
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Możesz. Przy zasilaniu 3-fazowym i pomiarze bezpośrednim. I po zapoznaniu się z "taryfą dla energii elektrycznej".
  • #15 29 Jan 2012 18:25
    opamp
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (0)
    Mi wchodzi 3x 4mm2 OW niech mnie ktoś poprawi jak się mylę.
  • #16 29 Jan 2012 18:54
    kidu22
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    opamp wrote:
    Mi wchodzi 3x 4mm2 OW niech mnie ktoś poprawi jak się mylę.

Dobrze piszesz , taki też jest przewód zasilający z mocarną wtyczką.

Co do spawania to jak zabraknie napięcia to sie wyłączy i tyle w temacie.
  • #17 27 Jul 2012 08:26
    witek2
    Level 8  
    Temat uważam za zakończony.Dziękuję wszystkim za pomoc.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products