Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania

golonek18 31 Sty 2012 17:29 13702 16
  • Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania

Witam. Chciałbym przedstawić moją konstrukcję DIY. Jest to wzmacniacz na TDA2050, który powstał na prezent walentynkowy dla mojej dziewczyny (jak widać po dacie na panelu przednim), która obecnie słucha muzyki na moim wzmacniaczu lampowym własnej konstrukcji na ecl86+em84. Był on moją pierwszą większą konstrukcją DIY, nie licząc przedwzmacniacza na e88cc i subwoofera aktywnego na TDA7294 z filtrem dolnoprzepustowym.

Wszystkie płytki wykonałem samodzielnie metodą termotransferu na papierze kredowym przy pomocy żelazka. Większość części miałem albo wymontowałem z różnych gratów, a blachy na obudowę o grubości 1,5mm ucinałem w pracy na gilotynie. Panel przedni wycinany z blachy aluminiowej o grubości 5mm na laserze, rama nośna wykonana z kątowników wykonanych z blachy ocynkowanej o grubości 1mm i wygiętej na giętarce. Napisy na przednim i tylnym panelu grawerowałem laserowo, na blasze aluminiowej wychodzi super, ale musi być pomalowana. Wzmacniacz zasilany jest transformatorem o napięciu 2x14,4V (po wyprostowaniu i filtracji wynosi około 20V) i mocy 100W. Leżał on niepotrzebny w szafie. Początkowo filtracja zasilania wynosiła 2x6800MF, ale później zwiększyłem do 2x13600MF z powodu lekkiego brumienia. Transformator jest ekranowany puszką aluminiową, a wszystkie przewody sygnałowe są prowadzone przewodami ekranowanymi, co poskutkowało niemal całkowitym wyeliminowaniem przydźwięków i brumu nawet z uchem przy głośniku. Wzmacniacz posiada układ opóźnionego załączania głośników oraz wskaźnik wysterowania wymontowany z jakiegoś starego rozwalonego decka Diory. Przedwzmacniacz jest na niskoszumnych tranzystorach BC547 i posiada regulację basu i sopranu.

Aktualnie wzmacniacz leży jeszcze u mnie (do Walentynek:) ) i go testuję. Gra naprawdę dobrz,e a napędzam nim kolumny Yamaha NS-G30. Po kilku godzinach słuchania radiator jest zaledwie letni. Do wykonania została mi jeszcze tyko pokrywa górna, tzn. tylko pomalować i oczywiście zapakować w ładne pudełko:) Mam jeszcze wzmacniacz i przedwzmacniacz lampowy - obydwa wykonałem około roku temu, muszę porobić zdjęcia i zaprezentować na elektrodzie. Podkreślam, że nie jestem elektronikiem. Elektronika to moje hobby w wolnych chwilach, a szczególnie audio. Proszę o komentowanie mojej konstrukcji i przymknięcie trochę oczu na niedociągnięcia techniczne :) A teraz trochę zdjęć z montażu.

Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania
    Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania Walentynkowy wzmacniacz dla dziewczyny na TDA2050 + wskaźnik wysterowania

Fajne!
  • #2 31 Sty 2012 21:55
    kamil bula
    Poziom 18  

W jednostce pojemności kondensatorów zasilacza, to chyba pomyliłeś przedrostek. Nawet 6800uF na stronę wątpię, żeby nie było wystarczające. Pojemność 2 x 13600 (też chodzi na pewno o mikro Farady) myślę, że też jest niepotrzebnie duża, bo to nic nie da.

Ja, we wzmacniaczu 100W na tranzystorach 2SC5200 (J-35 Jabel), mam w zasilaczu po jednym kondensatorze 4700uF na stronę i buczenia nie słychać, a wzmacniacz gra jeszcze ze 3 - 4 sekundy po wyłączeniu, nawet przy sporej głośności. Co prawda napięcia w obu wzmacniaczach są inne, co też ma znaczenie w takich sprawach, ale nadal stoję za tym, że pojemność jest przy duża, chociaż - też czasem lubię dać zapas. :)

A wzmacniacz na kostce 2050 niedługo przetestuję sam, bo robię na nim stereo i sam sprawdzę jaka pojemność kondensatorów jest minimalna. Wykonanie ładne i schludne. Gratulacje. Kolumny ze zdjęcia też na pewno bardzo ładnie grają sądząc po niskotonowym TVM'ie.

Pozdrawiam.

• #3 31 Sty 2012 22:32
    gbd.reg
    Poziom 20  

Wzmacniacz na walentynki to dosyć dziwny prezent, no chyba że dziewczyna lubi takie "gadżety" :) Osobiście na walentynki zrobiłbym coś bardziej kobiecego, a wzmacniacz zostawił na inną okazję, ale nie znam Twojej lubej... może i się ucieszy :D

Co do jednostek, faktycznie pokręcone coś jest, ale mam drobną uwagę: na elektrodzie po lewej stronie pola odpowiedzi/pisania tematu (pełnego edytora) jest lista znaków specjalnych, więc nie trzeba używać u zamiast µ. Dodatkowo można uzyskać ten znak po wpisaniu na klawiaturze numerycznej z przytrzymanym lewym altem kodu 0181 (ALT+0181 w skrócie :) ). To tak na marginesie :)

Wróćmy do konstrukcji, bo mam kilka pytań.
    Napisz coś więcej o grawerowaniu laserem przedniego panelu: jest to jakieś specjalne aluminium? czym je malowałeś? Mógłbyś dać zdjęcie całego front panelu w lepszej jakości? Chciałem się przyjrzeć tym napisom.
    Osobiście zmieniłbym przełącznik źródła na jakiś bardziej wytrzymały, gdyż tego typu wytrzymałością nie grzeszą. Może jakiś układ sterowania na przyciski + podświetlenie aktualnie wybranego? bardziej by pasowało do wskaźnika wysterowania.
    Czy mi się wydaje czy ten wskaźnik pochodzi z magnetofonu unitry?

• #4 01 Lut 2012 07:40
    golonek18
    Poziom 10  

A zapomniałem dodać że 2 dni po walentynkach ma urodziny to można to uznać jako prezent urodzinowy a na walentynki dostanie coś bardziej kobiecego:) Wzmacniacz zrobiłem dlatego że mi niechce oddać mojego lampowego który gra naprawdę świetnie nawet ona tak twierdzi choć nie ma takiego zamiłowania do audio jak ja. Jak odzyskam lampowy to zrobię kilka zdj i zaprezentuje go razem z przedwzmacniaczem lampowym w dziale diy. Jeżeli chodzi o jednostki to rzeczywiście pokreciłem i miało być 13600uf. Aktualnie w zasilaniu jest 4x6800uf/25v i 2x100nf, a brumu zero. Panel wykonany jest ze zwykłej blachy aluminiowej a malowany farbą w sprayu firmy eurocolor. Jest to farba mat bo nie lubię jak się błyszczy, początkowo normalnie pomalowana a później kilka razy natryskiwana z odległości około 60-70cm dla uzyskania głębokiego matu i efektu ziarnistości coś w stylu malowania proszkowego. Napisy wyglądają jak z fabryki bo laser przepala farbę i zostają piękne jasne napisy. Trochę gorzej to wygląda na zwykłej błasze bo napisy są jasno brązowe. Przełącznik źródła jest dobrej jakości kupiłem najdroższy jaki mieli w sklepie i kosztował 8zł bo wiem że te tańsze się szybko rozlatują. Wskaźnik dokładnie jest z jakiegoś decka unitry albo diory który dostałem uszkodzony od sąsiada. A co do kostki tda2050 to byłem mile zaskoczony jakością dźwięku przy nie przesadzaniu z głośnością bo przy bardzo głośnym słuchaniu nie radził sobie z kontrolą głośnika niskotonowego ale to tylko ok 2x30w to nie ma co oczekiwać cudów. Tda7294 zdecydowanie lepiej sobie radzi z kontrolą głośników niskotonowych o czym świadczy częste wykorzystanie go z subwooferach, sam taki mam i go nawet teraz nie używam bo mieszkam w bloku i sodome czynił w mieszkaniu:) yamaha też daje sobie radę, naprawdę świetne kolumny:)

• #5 01 Lut 2012 11:17
    simek10
    Poziom 14  

Witam.
    Wzmacniacz ładnie wyszedł, szczególnie przedni panel mi się podoba. Na miejscu Kolegi, to bym zamiast tego przełącznika zrobił selektor na przekaźnikach przełączanych jakimś układem i wcale nie mam tu na myśli uC, tylko stary poczciwy CD4013, bądź CD4017. Skoro ma Kolega dostęp do lasera i obrabiarek to zrobienie ładnego przycisku to nie był by problem.

Mam pytanie czy da się napisy wygrawerować na panelu z tworzywa sztucznego? Sam przymierzam się do zrobienia jakiegoś wzmacniacza, ale czasu mało.

• #6 01 Lut 2012 14:32
    398216
    Usunięty  
  • #7 01 Lut 2012 14:39
    golonek18
    Poziom 10  

Na tworzywie sztucznym to różnie bywa czasem wyjdzie ładnie a czasem się porozlewa i wygląda to nieciekawie. U nas w firmie graweruje się tylko na metalu ale kiedyś próbowaliśmy na telefonach grawerować i na jednym wyszło na drugim nie. Też się przymierzam do zrobienia kolejnego wzmacniacza a będzie to wzmacniacz na lm3886 tak zwany gainclone z analogowymi wskaźnikami wysterowania i sterowaniem głośnością z pilota, mam już większość części ale narazie brak chęci i czasu.

• #8 02 Lut 2012 00:01
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dużo prac włożyłeś w obudowę, a z elektroniką słabo. TDA 2050 to nienajlepsze końcówki, a preamp na niskoszumnych tranzystorach (mniemam że chodzi tu o regulację barwy na tychże dwóch) nie poprawia sprawy. Preampy robi się na wzmacniaczach operacyjnych, jeśli nie wiesz czemu, to wykonaj takowy, porównaj i wyrzuć pre na dwóch tranzystorach do śmieci.

• #9 02 Lut 2012 06:45
    golonek18
    Poziom 10  

Nie chciałem wydać na wzmacniacz 300 zł tylko miało być w miarę tanio a dobrze i ładnie. Też myślę że tda2050 to nie najlepsza końcówka ale tragedi też nie ma a nawet byłem zaskoczony bo myślałem że to gorzej zagra. Dziewczyna audiofilem nie jest i kolumn też nie ma najlepszych bo od jakieś starszej wieży aiwa a więc ten tda spokojnie wystarczy. A co do przedwzmacniacza to najgorszy nie jest bo podobne były w wzmacniaczach unitry.

• #10 02 Lut 2012 22:33
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

golonek18 napisał:
    A co do przedwzmacniacza to najgorszy nie jest bo podobne były w wzmacniaczach unitry.

Jedno nie wyklucza drugiego:) O tym właśnie mówię:)

• #11 06 Lut 2012 00:31
    mdziewie
    Poziom 18  

Za wygląd ode mnie piątka z plusem.
    Ale jeśli wzmacniacz na układach scalonych brumi, to znaczy, że coś z nim jest nie tak i radzę to sprawdzić.
    Czy aby tranzystorowy przedwzmacniacz nie jest zasilany prosto z zasilacza stopnia mocy?
    Zastosowanie ekranu transformatora w tej konstrukcji traktuję jako fanaberię;)

Pozdrawiam i najlepsze życzenia dla szanownej Dziewczyny:)

• #12 06 Lut 2012 06:30
    golonek18
    Poziom 10  

Po zwiększeniu pojemności w zasilaniu już nic nie brumi. Wzmacniacz i przedwzmacniacz mają wspólne zasilanie ale przedwzmacniacz ma stabilizator i jest zasilany napięciem 18v.

• #13 06 Lut 2012 21:24
    tytka
    Poziom 14  

chaka napisał:
    ... Preampy robi się na wzmacniaczach operacyjnych, jeśli nie wiesz czemu, to wykonaj takowy, porównaj i wyrzuć pre na dwóch tranzystorach do śmieci.

Moim zdaniem to wielce dyskusyjna sprawa. Zależy od wielu rzeczy, konkretnych elementów, aplikacji, przeznaczenia itp., tak że wyniki takich porównań też mogą zaskoczyć.
    Wcale nie twierdzę tu, że akurat ten konkretny tranzystorowy jest bardzo dobry, ale być może w pełni wystarczający do tego urządzenia jako całości.

Dodano po 3 [minuty]:

golonek18 napisał:
    Po zwiększeniu pojemności w zasilaniu już nic nie brumi. ...

Strasznie dziwne było by, gdyby przy takich pojemnościach brumiło, mało tego, dziwne jest to, że brumiło przy pojemnościach 6800µF jakie zastosowałeś na początku. Popełniłeś jakiś błąd w tej konstrukcji, pewnie jak już było wspomniane, jakaś pętla masy.

A puszka aluminiowa jako ekran dla transformatora, to sorry, ale strasznie "poroniony" pomysł, bo jaki to ekran i czemu ma służyć. (Ale to zdaje się też już było wspomniane)

Ogólnie konstrukcja jak na nieelektronika, bo zdaje się wspomniałeś o tym całkiem niezła, choć należało by nad nią popracować i ją dobrze dopracować (zwłaszcza jeśli poważnie traktujesz dziewczynę :D ).
    Pojawiły się głosy że TDA2050 to zły wybór, ja stwierdzę, że w tym przypadku, może być jednym z najlepszych.

Najwyżej w tym projekcie oceniam obudowę, a elektronikę proponują dopracować.

• #14 07 Lut 2012 07:02
    golonek18
    Poziom 10  

Szczerze to brumienie było ponieważ punkt łączenia mas nie był podłączony przy kondensatorach tylko 4cm dalej. Po podłączeniu przy kondensatorach brum znikł. Druga sprawa to nie podłączyłem do masy ekranu przewodu sygnałowego od przedwzmacniacza do stopnia końcowego, zwykle przeoczenie.

• #15 07 Lut 2012 10:48
    398216
    Usunięty  
  • #16 15 Lut 2012 20:32
    golonek18
    Poziom 10  

Wbrew niektórym opinią prezent się bardzo udał:) Dziewczyna powiedziała że jest cudny i oryginalny. pozdrawiam

• #17 18 Lut 2012 15:37
    premier93
    Poziom 16  

Ładna konstrukcja, staranna:)
    Co do "brumienia" TDA2050 jest prawdą, że one potrzebują, rzeczywiście sporej filtracji. Niedawno zrobiłem wzmacniacz na 6 TDA2050 i dopiero po zwiększeniu filtracji do 2 x 20900 uF nie było przydźwięków. Wzmacniacz gra jeszcze 4-5 sek po wyłączeniu zasilania.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME