Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie gniazd w puszkach szeregowych fi60

dziku66 31 Sty 2012 21:56 10892 13
  • #1 31 Sty 2012 21:56
    dziku66
    Poziom 12  

Witam, w ścianie zamontowane są 2-3 szeregowo łączone puszki fi60 głębokie.
    Zasilanie doprowadzone jest przewodem 3x2,5
    Pytanie brzmi: czy między puszkami można połączyć gniazda przewodem 1,5mm² ??.
    Prawodłowo powinien być to przewód 2,5 ale przewód 1,5 na tak małym odcinku około 20 cm ma przcież większą wytrzymałość prądową. Zabezpieczenie gniazd bezpiecznik 16A. Czy takie połącznie będzię poprawne i zgodne z sztuką ??

• #2 31 Sty 2012 22:03
    remik_l
    Poziom 29  

dziku66 napisał:
    Prawodłowo powinien być to przewód 2,5 ale przewód 1,5 na tak małym odcinku około 20 cm ma przcież większą wytrzymałość prądową.

Skąd kolega czerpie takie wnioski?

• #3 31 Sty 2012 22:06
    darek_wp
    Poziom 28  

dziku66 napisał:
    czy między puszkami można połączyć gniazda przewodem 1,5mm²

Nie można. Nie wolno zmniejszać przekroju przewodu. Można za to zamiast drutu wykorzystać linkę 2,5mm² - będzie łatwiej łączyć i chować w puszkach.

• #4 31 Sty 2012 22:07
    armada
    Poziom 22  

dziku66 napisał:
    Witam, w ścianie zamontowane są 2-3 szeregowo łączone puszki fi60 głębokie.
    Zasilanie doprowadzone jest przewodem 3x2,5
    Pytanie brzmi: czy między puszkami można połączyć gniazda przewodem 1,5mm² ??.
    Prawodłowo powinien być to przewód 2,5 ale przewód 1,5 na tak małym odcinku około 20 cm ma przcież większą wytrzymałość prądową. Zabezpieczenie gniazd bezpiecznik 16A. Czy takie połącznie będzię poprawne i zgodne z sztuką ??

Przewód 1,5 ma przecież mniejszy przekrój niż 2,5 skąd więc ta teza.

• #5 31 Sty 2012 22:36
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

armada napisał:
    Przewód 1,5 ma przecież mniejszy przekrój niż 2,5 skąd więc ta teza.
    Bo jest krótszy :lol: :roll:

• #6 31 Sty 2012 22:39
    ajanek9
    Poziom 28  

Cytat:
    Czy takie połącznie będzię poprawne i zgodne z sztuką ??

Na pewno nie będzie poprawne i zgodne ze sztuką. Na pewno zadziała, ale zależy co do tych gniazd podłączysz jeśli tylko żarówki to ok. Niestety nigdy nie wiesz czy ktoś kiedyś nie podłączy jakiegoś grzejnika o większej mocy, który spowoduje pożar i kilkunasto złotowe oszczędności przyniosą kilkuset złotowe straty nie biorąc pod uwagę tragedii ludzkiej, wtedy straty są nieocenione.
    Zrób porządnie, a będziesz spał spokojnie.

• #7 31 Sty 2012 22:52
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Jeżeli połączysz pod jeden zacisk dwie żyły o różnych przekrojach, to ta o mniejszym przekroju będzie miała słabszy docisk.
    Ale jeśli użyjesz złączkę i od niej wyprowadzisz przewody 1,5mm² do gniazd, to będzie to poprawne, choć nie zalecane rozwiązanie.

Bzdura! [retrofood]

• #8 31 Sty 2012 22:53
    czolo81
    Poziom 17  

Mostki wykonuj tylko i wyłącznie 3x2.5.Możesz połączyć w puszcze 3x2.5 na WAGO i na samo gniazdko możesz wyjść 3x1.5 w celu łatwiejszego montażu gniazdka.

Co??? [retrofood]

• #9 31 Sty 2012 23:42
    dziku66
    Poziom 12  

czolo81 napisał:
    Mostki wykonuj tylko i wyłącznie 3x2.5.Możesz połączyć w puszcze 3x2.5 na WAGO i na samo gniazdko możesz wyjść 3x1.5 w celu łatwiejszego montażu gniazdka.

W celu łatwiejszego montażu gniazda, ale koledzy wyżej napisali iż jest to nie zalecane.

Co to nieszczęsnego stwierdzenia że przewód 1,5 jest mocnijszy na krótkim odcinku od 2,5 to źle mnie zrozumiliście, źle to napisałem. Chodziło mi o to iż w książkach podają wytrzymałość prądową 1mb przewodu i 1,5 wytrzyma 15A ale na krótszym odcinku rezystancja maleje bo zmienia się długość i będzie możliwy większy prąd.
    Wielokrotnie widziałem w tablicach rozdzilczych pomostkowane zabezpieczenia przewodem 2,5mm² i aż mi się włosy jerzyły że na takim mostku wisi 5 osobnych obwodów gniazd, no ale mostki mają 4 cm i mają się dobrze, chociaż przez nie charata po 30A (w szczycie około 70A co raczej jest niespotykane aby wszystko nazraz szło)

Skorzystam z rady stosowania linek, polutuje sobie jedne końcówki już w domu żeby na budowie czasu nie marnić

• Pomocny post
    #10 01 Lut 2012 08:20
    KonradGatek
    Poziom 18  

mają po 4 cm, ale obok jest zacisk, który dobrze odprowadza ciepło. Ty w gn. będziesz miał z 10cm do małej śrubki w ograniczonej przestrzeni puszki 60mm.
    Poczytaj o "wytrzymałości prądowej" (dobór przewodu i zabezpieczenia) - nie jest uzależniona od długości. Od długości jest uzależniony spadek napięcia.
    Linki może zaciskaj rękawkami ja mam wrażenie, że cyna mi płynie pod śrubą. Stosowanie ołowiu - patrz dyrektywa ROHS.
    konrad.

• #11 01 Lut 2012 14:11
    dziku66
    Poziom 12  

Też fakt, cyna pod śrubą zaraz popłynie, no chyba że wsadzę linkę na spód tak iż śruba będzie naciskała na DY a ten dopiero na linkę. Rękawki znowu zwiększą średnice co może być problemem przy połączeniu np 5-ciu przewodów 2,5.

• #12 05 Lut 2012 10:34
    dziku66
    Poziom 12  

Na każdym piętrze jest rozdzielnica i każde pomieszczenie ma osobne zasilanie przewodem 2,5 do gniazd a ich długość nigdy nie przekracza 15m.
    Faktem jest iż gdy połączymy dajmy 3-4 gniazda w puszcze fi60 głębokiej i zechcemy zamontować gniazdo to przy upychaniu nigdy nie wiadomo co się stanie, kolega Bromek może mieć racje z tym iż może ucierpieć na tym samo połączenie, a to bedzie gorsze niż gdyby zastosować 1,5. Najpierw spróbuje metody z linką może mi się spodoba.

U mnie w pracy łączyliśmy zawsze gniazda 1,5 ale wtedy to miałem gdzieś bo tak kierownik kazał to nie będę się z nim sprzeczał teraz gdy sam będę za to odpowiadał warto się zastanowić.

Druga sprawa jak mi przyszła do głowy, a mianowicie zasilanie oświetlenia. Większość ludzi nie ciągnie drugiego obwodu do pokoi jako zasilanie światła (koszty+czas). Z puszki zasilającej gniazdo przewodem 2,5 biorą zasilanie przewodem 1,5 do światła. Obwód jest zabezpieczony bezpiecznikiem 16A ale co gdy np w lampie wystąpi jakieś zwarcie i będzie płynąć prąd 15,6 A. Rozumiem iż taka praktyka jest nie wskazana i nie powinna być stosowana albo powinno być zastosowanie bezpiecznika topikowego w puszcze fi60 albo cały obwód zasilania pokoju zabezpieczony B10 zamiast B16

• #13 05 Lut 2012 10:53
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Kolego dziku66, dobrze by było, gdybyś zweryfikował swoje wiadomości oraz podejście do problemu.
    To, że większość, to że kierownik kazał nie znaczy, że jest dobrze.
    Trzymając się zasad robimy dobrą robotę.

• #14 05 Lut 2012 15:11
    ergonus
    Poziom 15  

Tak jak już ktoś wspomniał w tym wątku: długość przewodu nie ma wpływu na jego wytrzymałość.. Nie ważne czy ma on 15m czy 150m, zauważ ze wraz ze zmniejszaniem długości spada również powierzchnia odprowadzania ciepła... w związku z tym nieistotna jest długość bo i tak przewody o tym samym przekroju i obciążeniu będą miały jednakową temperaturę.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme