Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Piec gazowy Buderus GB132 a dwa obiegi grzewcze

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec gazowy Buderus GB132 a dwa obiegi grzewcze
Autor
Wiadomość
marcysieczek
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 02 Lut 2012 17:51   

Piec gazowy Buderus GB132 a dwa obiegi grzewcze

Witam. Jestem właścicielem 2 poziomowej nieruchomości - ok 165m2 powierzchni użytkowej. Ciepło dostarcza piec Buderusa gazowy kondensacyjny GB132: CWU+CO. Dodatkowo w instalację wpięty jest kominek z płaszczem wodnym Lechmy 15kW pracujący w układzie otwartym. Sterowanie piecem bezpośrednio z panela na piecu lub przez sterownik RC35. Piec i sterownik RC35 znajdują się na parterze. Zastanawiam się czy jest możliwość wydzielenia piętra jako osobnego obiegu grzewczego i osobne nim sterowanie. jakie przeróbki musiałbym wykonać aby móc osobno sterować górą? W chwili obecnej mam piec ustawiony na sterowanie na podstawie temperatury wewnątrz i o wszystkim decyduje temperatura na parterze w bezpośrednim sąsiedztwie RC35. Czy może wyjściem byłoby przejście na pogodówkę?
Proszę o porady - jestem jeszcze mało zorientowany w temacie panowania nad własną instalacją grzewczą. Pozdrawiam
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#2 02 Lut 2012 18:29   

Re: Piec gazowy Buderus GB132 a dwa obiegi grzewcze

Czy możesz napisać jasno co i dlaczego chcesz osiągnąć.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lut 2012 18:29   

Powrót do góry

marcysieczek
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 02 Lut 2012 23:13   

Oczywiście, chcę móc sterować ogrzewaniem na piętrze niezależnie od parteru - osobno ustalać programy przełączeń i zakresy temperatur
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#4 02 Lut 2012 23:34   

Elektroniczne głowice termostatyczne dadzą większe możliwości i pewnie wyjdą taniej.
Należał by tylko zastanowić się nad sterowaniem pieca ale da się zrobić pod konkretne zapotrzebowanie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lut 2012 23:34   

Powrót do góry

piracik
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Lublin

Post#5 03 Lut 2012 00:41   

marcysieczek napisał:
Czy może wyjściem byłoby przejście na pogodówkę?
Z systemem pogodowym możesz uzyskać niższe rachunki.
Jeżeli chcesz rozdzielić obiegi to możesz to zrobić na dwa sposoby.
Głowice termostatyczne - elektroniczne.
Dodatkowy obieg grzewczy z mieszaczem i dodatkowy sterownik RC20.
System pogodowy w tych obu przypadkach mile widziany. Tym bardziej, że potrzebujesz wyłącznie czujnika temperatury zew. po za tym wszystko masz więc koszt niewielki.
Powrót do góry

marcysieczek
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 Post autora tematu 03 Lut 2012 11:42   

Wiem, że z systemem pogodowym mogę uzyskać niższe rachunki, ale mam w domu dwójkę małych dzieci i potrzebuję sterować temperaturą bez względu na stan pogody za oknem.
W jaki sposób wykonać nowy obieg grzewczy? Czy własnymi siłami bez pomocy fachowca jestem w stanie to zrobić? Ewentualnie jakie elektroniczne głowice termostatyczne potrzebuję?
Mam jeszcze pytanie z innej beczki - być może głupie ale nie znam się zbytnio na ogrzewaniu - czy regulując temperaturę na grzejniku np. tylko jednym w całym układzie wpływam na zużycie paliwa w piecu czy też piec i tak pobiera ta samą dawkę paliwa? Znajomy twierdzi, że zawsze odkręca termostaty na maxa i tylko steruje piecem za pomocą sterownika centralnego. Jak to faktycznie jest?
Powrót do góry

piracik

Miasto: Lublin

Post#7 03 Lut 2012 13:34   

marcysieczek napisał:
Wiem, że z systemem pogodowym mogę uzyskać niższe rachunki, ale mam w domu dwójkę małych dzieci i potrzebuję sterować temperaturą bez względu na stan pogody za oknem.

Tym bardziej powinieneś zamontować system pogodowy.
Będziesz miał mniejsze skoki temperatury, które nie zawsze korzystniej wpływają na zdrowie dzieci.
Niższa temperatura grzejników przy zachowanej temperaturze pokojowej. Mniej wysuszone powietrze itp. itd.
Moim zdaniem same plusy:)
Powrót do góry

marcysieczek
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 Post autora tematu 13 Lut 2012 15:49   

W takim razie proszę jeszcze o jedno wyjaśnienie żebym upewnił się w tym co wiem:
zmniejszając temperatury na grzejnikach przez termostaty zmniejszam zużycie paliwa/gazu bo nie ma zapotrzebowania na energię w układzie i piec po prostu jej nie produkuje. Innymi słowy - piec produkuje tyle energii do układu ile jest potrzeba biorąc pod uwagę ustawienia elementów układu czyli odbiorniki ciepła (kaloryfery). Czy ta teza jest prawdziwa? przepraszam że pytam, ale naprawdę jestem początkujący....
Dzięki za każdą odpowiedź
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2012 15:49   

Powrót do góry

wawrzeczko_t

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#9 14 Lut 2012 08:05   

Jest prawdziwa. ale są efektywniejsze sposoby. Lepiej zapomnieć o głowicach i całkowicie je otworzyć a następnie doregulować kocioł (mając pogodówkę) aby uzyskac komfort dla mieszkańców. Tylko tak aby kocioł jak najmniej się załączał / wyłączał (odpowiednio dobrać nachylenie krzywej grzania).
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec gazowy Buderus GB132 a dwa obiegi grzewcze
Strona 1 z 1