Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalkulatory przekładni pasowych

Nemonek 02 Lut 2012 17:54 37652 15
  • #1 02 Lut 2012 17:54
    Nemonek
    Poziom 26  

Ostatnio potrzebowałem wyliczyć przekładnię, do wykonywanej maszyny. Jako że człowiek jest z natury leniwy, postanowiłem pomóc sobie komputerem.
    Niestety, komputer z własnej woli to się może tylko zepsuć, tak więc przez to lenistwo powstał taki sobie kalkulator do obliczania przekładni. Wyliczenia bazowane są na średnicach KÓŁ, a nie na średnicach skutecznych (podziałowych). W mojej praktyce to zupełnie wystarcza - różnica w obrotach ma się tak, jak stabilność słonia w zależności od tego gdzie mu usiądzie mucha.
    Ideą kalkulatora jest taki sposób dobierania średnic, aby odległość osi na poszczególnych przełożeniach była jednakowa (przyspiesza to zmianę przełożeń)

Poszczególne elementy kalkulatora pokazałem na rysunku
    Opis do rysunku:
    - część A - za pomocą przycisków wybieramy szerokość pasa
    - część B - tutaj wpisujemy obroty części napędowej (np. silnik)
    - część C - możemy wpisać jakie obroty chcemy uzyskać, do dziesięciu pozycji, w kolejności rosnącej (o ile chcemy uzyskać jakieś sensowne wyniki)
    - część D - w tej komórce program domyślnie wstawia najmniejszą, zalecaną dla danego pasa średnicę koła napędowego. Ale jeśli zaistnieje potrzeba, można ręcznie wstawić inną wartość (w mm)
    - część E - zawiera trzy przyciski, za ich pomocą można wydrukować widoczne tabele lub rysunki zespołu kół pasowych (dla przejrzystości, rysunki drukowane są do połowy do osi symetrii) Uwaga!-rysunki są skalowane, tak aby zapełnić jak największą część strony, dlatego nie odpowiadają wymiarom rzeczywistym!

Zapomniałem dodać że, jeżeli któreś pole w tabeli średnic kół (niebieskie pola) podświetli się na czerwono, to oznacza że, są to średnice niezalecane (za małe) i nie gwarantujące prawdłowych obliczeń. Wówczas należy ręcznie ustawić pierwsze szare pole na odpowiednio większą wartość (pole D). Takie przypadki wystąpią jeśli w polu obrotów wejściowych wprowadzimy niskie wartości, z których chcemy uzyskać wysokie obroty.

• #2 02 Lut 2012 20:29
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nagradzam kolegę premią w wysokości 100 punktów.

• #3 03 Lut 2012 10:54
    Nemonek
    Poziom 26  

A to mnie mod mile połaskotał :D :D :D
    Przy okazji, każda uwaga mile widziana, pozdrawiam wszystkich.

• #4 25 Wrz 2012 09:26
    Gryszka B
    Poziom 17  

Świetna sprawa z tym kalkulatorem.
    Mam pytanie. Czy nie dało by się tak zrobić aby można było podstawiać również średnicy kół napędzanych

• #5 27 Wrz 2012 22:11
    Nemonek
    Poziom 26  

Trochę ciężki dzień dzisiaj mam i w związku z tym myślenie mam spowolnione. Czy mógłby kolega rozwinąć problem, na jakimś niezobowiązującym przykładzie, co konkretnie byłoby do obliczenia, ponieważ w wielostopniowych przekładniach występuje dużo zależności i na przykład dowolne wybranie średnic kół napędzanych, może spowodować przy zadanych przełożeniach zmianę odległości osi dla poszczególnych przełożeń, co z kolei kłóciłoby się z ideą pracy tego kalkulatora. (O kurde, ale namotałem :D ) Być może dla danej grupy problemów trzeba stworzyć inny program. Jeśli potrafię, chętnie pomogę

• #6 27 Wrz 2012 23:06
    2077864
    Usunięty  
  • #7 26 Lis 2014 20:28
    ANUBIS
    Admin Ogłoszenia

Kalkulator online na stronie: Link

PORADNIK KONSTRUKTORA

Spoiler:
    Przekładnie pasowe ogólnego przeznaczenia
    z pasami klinowymi produkcji „STOMIL SANOK” S.A.
    stosowane w budowie maszyn i urządzeń.
    +KATALOG_PASOW_KLINOWYCH

Przekładnie pasowe - koła pasowe
    Przekładnie łańcuchowe
    Przekładnie cierne

• #8 31 Gru 2014 10:25
    Nemonek
    Poziom 26  

Niniejszym przedstawiam arkusz, pozwalający obliczać przekładnie wielokrotne (kaskadowe)
    Ideą opracowania kalkulatora, było takie obliczenie przekładni, aby występujące koła o większej śrenicy były jednakowe, niezależnie od zastosowanych pasów. Takie założenie pozwala na opracowanie najbardziej zwartej przekładni. Zapewne, jak wszystko, rozwiązanie to, nie jest pozbawione również wad. Jeżeli komuś odpowiadają te założenia, zapraszam do korzystania z arkusza.

Poniżej widnieje opis elementów arkusza:

A - pole do wprowadzenia obrotów wejściowych
    B - pole do wprowadzenia obrotów wyjściowych
    C - kolumna w której wybieramy z listy rozwijalnej typ pasa,po wybraniu typu pasa w kolumnie
    D - pojawi się, odpowiadająca danemu typowi pasa minimalna predefiniowana średnica koła.
    Średnice pojawiające się w kolumnie D, można dowolnie (acz w granicach zdrowego rozsądku)pojedynczo modyfikować
    E - kolumna zawierająca minimalne predefiniowane średnice kół, używane do obliczeń (można modyfikować)

Pozostałe pola są zablokowane, arkusz jest chroniony przed zapisem bez hasła, jeśli ktoś sobie życzy odblokować, nic nie stoi na przeszkodzie. Przy następnym uruchomieniu, zostanie zablokowany automatycznie.
    Kod pozostawiam do wykorzystania, prośba tylko jedna, jeśli coś zmienisz, wpisz to w komentarzu.

Jak zwykle, każda uwaga mile widziana.

Załączniki:
  • #9 02 Sie 2015 21:58
    ssroot
    Poziom 1  

Witam,
    Potrzebuję wyliczeń: 1. silnika, 2. kół pasowych, 3. Nm
    Mam maszynę która musi działać na 1500 obrotów (około 400Nm). Chciałbym wiedzieć jaki silnik mam dobrać oraz koła pasowe, w dowolnej konfiguracji, tak aby Nm było na minimum 400. Im mniej kw silnik tym oszczędniej=lepiej.
    Pozdrawiam

• #10 03 Sie 2015 15:42
    atom1477
    Poziom 43  

No i w czym problem?

• #11 22 Lis 2015 23:02
    damian175
    Poziom 2  

Witam kolegów,

Mógł by mi ktoś pomóc w doborze kół pasowych do piły cyrkularki.
    Używam jej do cięcia drewna ( widia) lub ciecia kostki chodnikowej.
    obliczenia wykonywałem na podstawie wzoru na prędkość obwodową
    lecz nie wiem czy dobrze podstawiłem i czy aby dobrze dobrałem koła pasowe .
    obecnie mam założone koło pasowe na silniku fi 100 , a na wale piły fi 75 . Podczas ciecia kostki piła robi się niebieska, wiec proszę was o pomoc odpowiednich kół pasowych .

dane :
    silnik - 1420 obr/min
    koło na wale silnika obecnie -fi 100mm
    koło na wale piły- fi 75mm
    max piły -80m/s
    średnica piły -fi 350mm

z góry dziękuje i pozdrawiam
    Damian.T

• #12 23 Lis 2015 09:54
    atom1477
    Poziom 43  

Czy te 100mm i 75mm to są te które dobrałeś?
    Bo piszesz że je masz "obecnie". Więc nie wiadomo czy to są wcześniejsze (przed dobraniem) czy te po dobraniu.

• #13 23 Lis 2015 18:08
    damian175
    Poziom 2  

piła obecnie chodzi na takich kołach pasowych (100 na wale silnika i 75 na wale piły)

• #14 23 Lis 2015 18:25
    atom1477
    Poziom 43  

Dobra to inaczej. Napisz jakie koła Ci wyszły z obliczeń.

• #15 23 Lis 2015 18:37
    damian175
    Poziom 2  

właśnie wyszło mi coś nie tak ( koło na wale silnika mi wyszło 32 mm a kolo na wale piły 24 mm )

• #16 23 Lis 2015 19:13
    atom1477
    Poziom 43  

No to jakoś dziwnie liczyłeś. Bo w takich obliczeniach średnicę jednego koła się zakłada (w uproszczeniu).
    To może po prostu założyłeś za małą średnicę jednego z kół.
    W każdym razie to co Ci wyszło to jest odpowiednik kół 100mm i 75mm które teraz masz w pile.
    Przełożenie jest takie samo jak dla kół 32mm i 24mm i wynosi 4:3.
    I to jest w sumie chyba dobre przełożenie (uzyska się około połowę prędkości maksymalnej piły).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME