X

za wysokie ci¶nienie w instalacji c.o kocioł VAILLANT VU180 dwufunkcyjny

andrzej 3 03 Feb 2012 10:01
 • #1 03 Feb 2012 10:01
  andrzej 3
  Level 8  
  Helpful post? (0)
  Witam

  Mam podobny problem z za wysokim ci¶nieniem w inst c.o .przeczytałem wszystkie w±tki w tym temacie ,niby podobne ale nie wiem jak dokładnie zadziałać i od czego zacz±ć w mojej usterce pieca .Piec Vaillant VU 180 dwufunkcyjny z 2000 r ogrzewa dom i zasobnik c.w.u 120 l.Od paru dni zaczęły sie podczas grzania wycieki z zaw.bezpieczeństwa .Woda wycieknie jednorazowo i ci¶nienie obniży sie do ok.1,5 - 2 bar ,piec normalnie grzeje ,ci¶nienie na zegarze utrzymuje sie w tych granicach. Jak piec i woda całkowicie ostygnie do zera ,ci¶nienie ustala sie na ok.0,8 - 09 bara ,czyli za mało i samoistnie wyżej nie ro¶nie, Po dopuszczeniu wody do normy w/g instrukcji 1,2 bara (na zimnym układzie) , podczas grzania ci¶nienie znowu ro¶nie do 3 bar i wyrzuca wodę zaworem bezpieczeństwa i ponownie ustala sie na 1,5 -2,2 bar. Mozliwe że co¶ jest ze zbiornikiem przeponowym w piecu ale nie wiem jak to ustalić .Co powinienem zrobić ,czy piec może tak pracować jaki¶ czas .W ciężkich mrozach nie chciałbym nic rozkręcać ,bo może się narobić jeszcze gorszy klops .Ponadto na jesień piec bez grzania c.o w trakcie grzania c.w.u wpu¶cił wodę do grzejników ,grzejnik zrobił sie ciepły ,za chwile się uspokoiło i był to jednorazowy epizod .pewnie jaki¶ zawór przepu¶cił .Piec ma 12 lat i czy te obecne wycieki wody nie s± powi±zane z tym epizodem grzania kaloryferów jesieni± .Chciałbym na tym piecu jako¶ doci±gn±ć do wiosny .Może to już czas na niego i naprawa serwisowa będzie nieopłacalna .Piec przez te 12 lat nie pracował z dużym obci±żeniem przez cał± dobę, bo jest też kominek . 2 lata temu kto¶ mi pomógł przy wycieku wody z odpowietrznika w tym piecu i dałem radę ,wszystko chodzi .Może i teraz kto¶ pomoże :?:
 • #2 03 Feb 2012 12:25
  glurak
  Level 25  
  Helpful post? (0)
  Mialem to samo co prawda z innym piecem, ale zasada jest ta sama. Naczynie przeponowe jest poprostu zbyt male w stosunku do ilosci wody w instalacji. Ja dolozylem drugie naczynie na powrocie i od tego czasu wszystko dziala bezproblemowo, juz 4 lata.
 • #3 03 Feb 2012 15:29
  andrzej 3
  Level 8  
  Topic author Helpful post? (0)
  Problem w tym że naczynie przeponowe jest wewn±trz pieca,w kształcie dysku i do tej pory było wszystko dobrze , żadnych dodatkowych grzejników nie dokładałem a nawet jeden zmniejszyłem pojemno¶ciowo w łazience .ogrzewanie robiła firma .Co¶ pewnie jest z naczyniem ,ale nie wiem jak to sprawdzić i ewentualnie naprawić Potrzebny instruktaż .
 • #4 04 Feb 2012 11:52
  glurak
  Level 25  
  Helpful post? (0)
  jesli przepona jest nieszczelna, to pozostaje tylko wymiana naczynia.
 • #5 04 Feb 2012 17:52
  andrzej 3
  Level 8  
  Topic author Helpful post? (0)
  Jak mogę to sprawdzić, czy to nieszczelno¶ć przepony .Po całkowitym wystygnięciu pieca ci¶nienie na manometrze jest na ok.0,8 bar i nie ro¶nie .W miarę nagrzewania wody do ok 70 stopni ci¶nienie wzrasta do 2-2.2 bar i tak sie utrzymuje. Jak dopełnię układ na zimnym piecu do normy 1,2 bar to w czasie nagrzewania następuje wyrzut nadmiaru ci¶nienia zaworem bezpieczeństwa .Najprawdopodobniej jest to wina przepony ,tylko jak ustalić czy jest uszkodzona ,czy może należy dobić powietrza do zbiornika.Gdyby kto¶ poinstruował to chyba dałbym radę to naprawić .Piec ma swój wewnętrzny zbiornik.Piec ma 12 lat i wymiana całego zbiornika może się nie opłacać .Może to jest tylko jaki¶ drobny defekt .
 • #6 04 Feb 2012 22:23
  glurak
  Level 25  
  Helpful post? (0)
  Nalezy odlaczyc zbiornik od wody i zmierzyc cisnienie na zaworze powietrznym. Powinno byc 1-2 bary. Jesli da sie dopompowac do 1,5 bar, to ok, jesli cisnienia nie ma lub jest ponizej 1 bar, zbiornik do wymiany.
 • #7 05 Feb 2012 09:38
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Helpful post? (+1)
  O sprawdzaniu naczynia przeponowego było na forum już setki razy. Dokładn± instrukcję znajdziesz w za pomoc± wyszukiwarki.Temat zamykam.
  Search 4 million + Products
Browse Products