Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

za wysokie ciśnienie w instalacji c.o kocioł VAILLANT VU180 dwufunkcyjny

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> za wysokie ciśnienie w instalacji c.o kocioł VAILLANT VU180 dwufunkcyjny
Autor
Wiadomość
andrzej 3
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Gdańsk

Post#1 Post autora tematu 03 Lut 2012 11:01   

za wysokie ciśnienie w instalacji c.o kocioł VAILLANT VU180 dwufunkcyjny

Witam

Mam podobny problem z za wysokim ciśnieniem w inst c.o .przeczytałem wszystkie wątki w tym temacie ,niby podobne ale nie wiem jak dokładnie zadziałać i od czego zacząć w mojej usterce pieca .Piec Vaillant VU 180 dwufunkcyjny z 2000 r ogrzewa dom i zasobnik c.w.u 120 l.Od paru dni zaczęły sie podczas grzania wycieki z zaw.bezpieczeństwa .Woda wycieknie jednorazowo i ciśnienie obniży sie do ok.1,5 - 2 bar ,piec normalnie grzeje ,ciśnienie na zegarze utrzymuje sie w tych granicach. Jak piec i woda całkowicie ostygnie do zera ,ciśnienie ustala sie na ok.0,8 - 09 bara ,czyli za mało i samoistnie wyżej nie rośnie, Po dopuszczeniu wody do normy w/g instrukcji 1,2 bara (na zimnym układzie) , podczas grzania ciśnienie znowu rośnie do 3 bar i wyrzuca wodę zaworem bezpieczeństwa i ponownie ustala sie na 1,5 -2,2 bar. Mozliwe że coś jest ze zbiornikiem przeponowym w piecu ale nie wiem jak to ustalić .Co powinienem zrobić ,czy piec może tak pracować jakiś czas .W ciężkich mrozach nie chciałbym nic rozkręcać ,bo może się narobić jeszcze gorszy klops .Ponadto na jesień piec bez grzania c.o w trakcie grzania c.w.u wpuścił wodę do grzejników ,grzejnik zrobił sie ciepły ,za chwile się uspokoiło i był to jednorazowy epizod .pewnie jakiś zawór przepuścił .Piec ma 12 lat i czy te obecne wycieki wody nie są powiązane z tym epizodem grzania kaloryferów jesienią .Chciałbym na tym piecu jakoś dociągnąć do wiosny .Może to już czas na niego i naprawa serwisowa będzie nieopłacalna .Piec przez te 12 lat nie pracował z dużym obciążeniem przez całą dobę, bo jest też kominek . 2 lata temu ktoś mi pomógł przy wycieku wody z odpowietrznika w tym piecu i dałem radę ,wszystko chodzi .Może i teraz ktoś pomoże :?:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lut 2012 11:01   

Powrót do góry

glurak
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Arnsberg

Post#2 03 Lut 2012 13:25   

Re: za wysokie ciśnienie w instalacji c.o kocioł VAILLANT VU180 dwufunkcyjny

Mialem to samo co prawda z innym piecem, ale zasada jest ta sama. Naczynie przeponowe jest poprostu zbyt male w stosunku do ilosci wody w instalacji. Ja dolozylem drugie naczynie na powrocie i od tego czasu wszystko dziala bezproblemowo, juz 4 lata.
Powrót do góry

andrzej 3
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 03 Lut 2012 16:29   

Problem w tym że naczynie przeponowe jest wewnątrz pieca,w kształcie dysku i do tej pory było wszystko dobrze , żadnych dodatkowych grzejników nie dokładałem a nawet jeden zmniejszyłem pojemnościowo w łazience .ogrzewanie robiła firma .Coś pewnie jest z naczyniem ,ale nie wiem jak to sprawdzić i ewentualnie naprawić Potrzebny instruktaż .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lut 2012 16:29   

Powrót do góry

glurak
Poziom 19
Poziom 19

Post#4 04 Lut 2012 12:52   

jesli przepona jest nieszczelna, to pozostaje tylko wymiana naczynia.
Powrót do góry

andrzej 3
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 04 Lut 2012 18:52   

Jak mogę to sprawdzić, czy to nieszczelność przepony .Po całkowitym wystygnięciu pieca ciśnienie na manometrze jest na ok.0,8 bar i nie rośnie .W miarę nagrzewania wody do ok 70 stopni ciśnienie wzrasta do 2-2.2 bar i tak sie utrzymuje. Jak dopełnię układ na zimnym piecu do normy 1,2 bar to w czasie nagrzewania następuje wyrzut nadmiaru ciśnienia zaworem bezpieczeństwa .Najprawdopodobniej jest to wina przepony ,tylko jak ustalić czy jest uszkodzona ,czy może należy dobić powietrza do zbiornika.Gdyby ktoś poinstruował to chyba dałbym radę to naprawić .Piec ma swój wewnętrzny zbiornik.Piec ma 12 lat i wymiana całego zbiornika może się nie opłacać .Może to jest tylko jakiś drobny defekt .
Powrót do góry

glurak
Poziom 19
Poziom 19

Post#6 04 Lut 2012 23:23   

Nalezy odlaczyc zbiornik od wody i zmierzyc cisnienie na zaworze powietrznym. Powinno byc 1-2 bary. Jesli da sie dopompowac do 1,5 bar, to ok, jesli cisnienia nie ma lub jest ponizej 1 bar, zbiornik do wymiany.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2012 23:23   

Powrót do góry

serwisant73
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Heilbronn

Post#7 05 Lut 2012 10:38   

O sprawdzaniu naczynia przeponowego było na forum już setki razy. Dokładną instrukcję znajdziesz w za pomocą wyszukiwarki.Temat zamykam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> za wysokie ciśnienie w instalacji c.o kocioł VAILLANT VU180 dwufunkcyjny
Strona 1 z 1