X

Budowa anteny szerokopasmowej

04 Feb 2012 08:48 SZszalony_kaczor
  • #1 04 Feb 2012 08:48
    szalony_kaczor
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Witam, nie wiem czy mój post jest w odpowiednim dziale ale nie znalazłem na forum nic podobnego tematycznie.
    Przejdźmy jednak do sedna tematu:Chciałbym zbudować antenę odbiorczą pracującą w pasmie: 25 - 500 MHz, czy próbował ktoś samodzielnej budowy takich instalacji antenowych czy też taniej i prościej wyjdzie kupić gotową? Antena ta ma słuzyć jako stacjonarna do skanera szerokopasmowego Alinco Dj(X3)

Będę wdzięczny za każde spostrzeżenia lub porady.
  • #2 04 Feb 2012 09:35
    ADEK1000
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    szalony_kaczor wrote:
    Witam, nie wiem czy mój post jest w odpowiednim dziale ale nie znalazłem na forum nic podobnego tematycznie.
    Przejdźmy jednak do sedna tematu:Chciałbym zbudować antenę odbiorczą pracującą w pasmie: 25 - 500 MHz, czy próbował ktoś samodzielnej budowy takich instalacji antenowych czy też taniej i prościej wyjdzie kupić gotową? Antena ta ma słuzyć jako stacjonarna do skanera szerokopasmowego Alinco Dj(X3)

Będę wdzięczny za każde spostrzeżenia lub porady.

To co Pan chce wykonać jest nie wykonalne, żadna antena nie pracuje tak na prawdę z dodatnim zyskiem w takim przedziale częstotliwości od 25 MHz (pasmo CB-RADIO) do aż 500 MHz (TV UHF).
  • #3 04 Feb 2012 10:10
    szalony_kaczor
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (0)
    szalony_kaczor wrote:
    nie znalazłem na forum nic podobnego tematycznie
    Dlatego pytam, chciałbym po prostu na jednej antenie słuchać CB, oraz służb.
    Czyli pozostaje tylko zakup gotowej?
  • #4 04 Feb 2012 13:48
    wieswas
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Gotowej, dobrej anteny na tak szeroki zakres także nie znajdziesz. Praw fizyki nie przeskoczysz. Szerokość pasma i zysk anteny są ściśle związane, tak jak w obwodach rezonansowych filtrów. Im szersze pasmo ustawia się na filtrze, tym słabszy stosunek sygnał/szum się uzyskuje.
    Jeszcze innym zagadnieniem jest kierunkowość anteny. Antena dookólna zawsze ma gorsze własności od podobnej anteny kierunkowej.
    Do skanera proponowałbym zestaw kilku anten na podzakresy częstotliwości przełączane w odbiorniku lub w przełączniku w.cz. przy maszcie.
    Także zestaw obrotowy anten jest zawsze bezkonkurencyjny wobec anteny dookólnej. Rozumiem, że uruchamiwjąc skaner zależy ci na doskonałej czułości i selektywności.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products