Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Budowa anteny szerokopasmowej

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Budowa anteny szerokopasmowej
Autor
Wiadomość
szalony_kaczor
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Chełm

Post#1 Post autora tematu 04 Lut 2012 09:48   

Budowa anteny szerokopasmowej

Witam, nie wiem czy mój post jest w odpowiednim dziale ale nie znalazłem na forum nic podobnego tematycznie.
Przejdźmy jednak do sedna tematu:Chciałbym zbudować antenę odbiorczą pracującą w pasmie: 25 - 500 MHz, czy próbował ktoś samodzielnej budowy takich instalacji antenowych czy też taniej i prościej wyjdzie kupić gotową? Antena ta ma słuzyć jako stacjonarna do skanera szerokopasmowego Alinco Dj(X3)

Będę wdzięczny za każde spostrzeżenia lub porady.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2012 09:48   

Powrót do góry

ADEK1000
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Nowy Modlin

Post#2 04 Lut 2012 10:35   

Re: Budowa anteny szerokopasmowej

szalony_kaczor napisał:
Witam, nie wiem czy mój post jest w odpowiednim dziale ale nie znalazłem na forum nic podobnego tematycznie.
Przejdźmy jednak do sedna tematu:Chciałbym zbudować antenę odbiorczą pracującą w pasmie: 25 - 500 MHz, czy próbował ktoś samodzielnej budowy takich instalacji antenowych czy też taniej i prościej wyjdzie kupić gotową? Antena ta ma słuzyć jako stacjonarna do skanera szerokopasmowego Alinco Dj(X3)

Będę wdzięczny za każde spostrzeżenia lub porady.

To co Pan chce wykonać jest nie wykonalne, żadna antena nie pracuje tak na prawdę z dodatnim zyskiem w takim przedziale częstotliwości od 25 MHz (pasmo CB-RADIO) do aż 500 MHz (TV UHF).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2012 10:35   

Powrót do góry

szalony_kaczor
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Chełm

Post#3 Post autora tematu 04 Lut 2012 11:10   

szalony_kaczor napisał:
nie znalazłem na forum nic podobnego tematycznie
Dlatego pytam, chciałbym po prostu na jednej antenie słuchać CB, oraz służb.
Czyli pozostaje tylko zakup gotowej?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2012 11:10   

Powrót do góry

wieswas
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Pabianice

Post#4 04 Lut 2012 14:48   

Gotowej, dobrej anteny na tak szeroki zakres także nie znajdziesz. Praw fizyki nie przeskoczysz. Szerokość pasma i zysk anteny są ściśle związane, tak jak w obwodach rezonansowych filtrów. Im szersze pasmo ustawia się na filtrze, tym słabszy stosunek sygnał/szum się uzyskuje.
Jeszcze innym zagadnieniem jest kierunkowość anteny. Antena dookólna zawsze ma gorsze własności od podobnej anteny kierunkowej.
Do skanera proponowałbym zestaw kilku anten na podzakresy częstotliwości przełączane w odbiorniku lub w przełączniku w.cz. przy maszcie.
Także zestaw obrotowy anten jest zawsze bezkonkurencyjny wobec anteny dookólnej. Rozumiem, że uruchamiwjąc skaner zależy ci na doskonałej czułości i selektywności.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Budowa anteny szerokopasmowej
Strona 1 z 1