Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zapowietrzanie się grzejników, a automatyczny odpowietrznik

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Zapowietrzanie się grzejników, a automatyczny odpowietrznik
Autor
Wiadomość
gzyms
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Olsztynek

Post#1 Post autora tematu 04 Lut 2012 16:13   

Witam
Mam taki mały problem, że od chwili kiedy temperatura spadła dużo poniżej zera a temp. grzania znacznie podniosła się, instalacja w naszym mieszkaniu ciągle zapowietrza się. Mieszkanie na ostatnim piętrze 4piętrowego bloku. Odpowietrzać muszę co jakieś 4-5 godzin odpowietrznikiem ręcznym (widoczny na poniższym zdjęciu 1)
w wyższym separatorze powietrza (chyba tak to się nazywa). Niestety ale jest to wkurzające. Mam zamiar założyć tam coś takiego jak odpowietrznik automatyczny ale ze względu na niewielką ilość miejsca (miejsca/wysokość około 7cm) chcę założyć taki firmy Caleffi (zdjęcie 2):
[/img] ma zaledwie coś koło 4 cm a więc przynajmniej pod względem wysokości to wejdzie. I teraz pierwsze pytanie - aby wymienić ten manualny odpowietrznik powinienem zakręcić zawory po prawej stronie na zdjęciu 1 i wtedy woda nie będzie się lała? Oba zawory w obu separatorach powietrza.
Kolejna sprawa to kaloryfer w łazience (zdjęcie 3, sory ale powinno być w pionie a jest w poziomie)
Odpowietrznik umieszczony na górze niewiele daje. Odkręcam, trochę syknie i to wszystko. W sumie był ciepły do połowy a teraz już cały zimny. Tutaj, również wymieniłbym na taki sam odpowietrznik automatyczny (zdjęcie 2). Czy wystarczy zakręcić zawór termoregulacyjny na dole czy również oba zawory ze zdjęcia 1?
No i czy skryzowane jest odpowiednio? (zdjęcie 4 (też powinno być w pionie a nie poziomie sorki)
Do tego czy te termoregulatory (zdjęcie 5)
firmy Giacomini to dobre rozwiązanie bo zasada jest niestety taka, że jak odkręcę ten zawór to max grzanie, jak przykręcę np. na 3 nie grzeje w ogóle. Zatem jest max lub w ogóle.
To tyle od laika. Wezwałbym jakiegoś "fachowca" ale ostatnio wzywaliśmy do zmywarki i niestety ale musiałem sobie sam pomóc (a właściwie to forum pomogło) i teraz obawiam się jakiegokolwiek "fachowca". Jak sam coś zrobię to jest dopiero. No to tyle ;)
Powrót do góry

Masterszkodnik
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Rusinów

Post#2 04 Lut 2012 16:27   

Re: Zapowietrzanie się grzejników, a automatyczny odpowietrznik

Żeby założyć odpowietrzniki niestety musisz spuścić wodę z centralnego ogrzewania.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2012 16:27   

Powrót do góry

gzyms
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 04 Lut 2012 16:29   

Masterszkodnik napisał:
spuścić wodę z centralnego ogrzewania
Rozumiem, że w całym pionie? Czy w całej klatce schodowej?
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Kielce/Busko/Sandomierz

Post#4 04 Lut 2012 16:30   

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedziec na pytanie dlaczego sie zapowietrza.... ? za malo danych i nie mam w tej chwili zadnych pomyslow.
Co do zaworu - nie widze gdzie sie pokrywaja rowki. Na 7 czy 1 ? Dobrze by bylo ustawic na N lub 7. Tak na poczatek. Glowica term ust na 3 nie otworzy zaworu bo trojka odpowiada zwykle temp 19-20 st C w pomieszczeniu. Jak bedzie w nim chlodniej... to na pewno zacznie grzac.
Powrót do góry

gzyms
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 04 Lut 2012 16:36   

EkoGrzew napisał:
Dobrze by bylo ustawic na N
Rowek jest nad N. Inna sprawa w jaki sposób to się ustawia? Pewnie trzeba mieć jakiś kluczyk, próbowałem dwoma śrubokrętami i nie dało rady.
EkoGrzew napisał:
Glowica term ust na 3 nie otworzy zaworu bo trojka odpowiada zwykle temp 19-20 st C w pomieszczeniu. Jak bedzie w nim chlodniej... to na pewno zacznie grzac.
Ok już to rozumiem, w mieszkaniu jest około 22-23 stopni.
EkoGrzew napisał:
na pytanie dlaczego sie zapowietrza....
Może za często kręcę odpowietrznikiem? Tylko szkoda, że nie mogę wymienić go bez wylania wody z instalacji.
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 04 Lut 2012 16:39   

Master. Po jaka cholere spuszczac wode z C.O.??? Wystarczy zakrecic zawory na zasilaniu i powrocie przy grzejnikach. Jesli sa oddolnie przyłaczone to tylko usunie sie nadmiar cisnienia i nic nie pocieknie..
gzyms. zawory w pomieszczeniu przed rozdzielaczem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2012 16:39   

Powrót do góry

jasjarzy
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Częstochowa

Post#7 04 Lut 2012 16:53pomocny post - solucja   

Wystarczy zamknąć zawór do górnego rozdzielacza i wszystkie zawory termostatyczne przy grzejnikach. Oprócz wymiany odpowietrznika zainstaluj sobie manometr 6bar.
Być może zapowietrzanie jest skutkiem spadku ciśnienia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2012 16:53pomocny post - solucja   

Powrót do góry

gzyms
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 Post autora tematu 04 Lut 2012 17:04   

jasjarzy napisał:
Wystarczy zamknąć zawór do górnego rozdzielacza i
Rozumiem, że ten "czerwony" tzn. od rur czerwonych, a ten zwrotny (rury niebieskie) już nie i wraz z zakręceniem zaworów termostatycznych na wszystkich kaloryferach - nie muszę wypuszczać wody w pionie czy klatce? Wtedy odpowietrzacz w kaloryferze w łazience również mogę wymienić?
jasjarzy napisał:
zainstaluj sobie manometr 6bar
Ale w którym miejscu? Gdzieś na zdjęciu 1? czy np przy kaloryferze również?
jasjarzy napisał:
Być może zapowietrzanie jest skutkiem spadku ciśnienia
Właśnie przed chwila wszystkie kaloryfery przestały działać, wizja zapowiadała się hmm mroźnie, ale odpowietrzyłem tym białym pokrętłem na zdjęciu 1 i na razie działają, nawet ten w łazience coś ciepła załapał. Ale z rożnych kaloryferów woda lała się po kropelce. Mam jeszcze jedno pytanie - jak kręcę odpowietrznikiem ze zdjęcia 3 nic się nie dzieję, troszkę posyczy i kuniec, wody ani kropelki. Za niskie ciśnienie?
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 16
Poziom 16

Post#9 04 Lut 2012 17:08   

zawory termostatyczne sa powyzej gornej belki rozdzielacza. tym samym poziom wody bedzie sie wyrownywal= czyli wycieknie. zawory dla pewnosci przylaczeniowe do grzejnika(jesli przylacze jest od dolu)

Dodano po 2 [minuty]:

manometr zainstaluj np na miejscu tej zaslepki w gornej belce. axialny powinien byc ok
Powrót do góry

gzyms
Poziom 5
Poziom 5

Post#10 Post autora tematu 04 Lut 2012 18:24   

EkoGrzew napisał:
gzyms. zawory w pomieszczeniu przed rozdzielaczem.
tzn.? pewnie gdzieś w piwnicy.
EkoGrzew napisał:
zawory termostatyczne sa powyzej gornej belki rozdzielacza
zgadza się,.
EkoGrzew napisał:
poziom wody bedzie sie wyrownywal= czyli wycieknie
rozumiem, że przy odkręcaniu odpowietrznika manualnego w górnej belce/separatorze. Ale wycieknie trochę by wyrównać czy będzie się ciągle lało?
EkoGrzew napisał:
zawory dla pewnosci przylaczeniowe do grzejnika(jesli przylacze jest od dolu)
Czyli co? Zakręcić zawory przyłączeniowe w/pod grzejnikami? u nas są mniej więcej takie
Ale w łazience tego nie widzę
Grzejnik łazienkowy odpowietrza się do połowy i do połowy jest nie do dotknięcia. Od góry zimny - za niskie cisnienie, które nie jest w stanie wpompować wody tak wysoko? Max punkt tego grzejnika jest na 2,5 m, a odpowietrznik na belce/sepratorze na 50 cm.
Hmm a może ja to wszystko co radzicie po prostu sprawdzę. Kupię odpowietrzacz zakrecę wszytko i sprawdzę. Tylko ile tej wody może polecić?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2012 18:24   

Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 04 Lut 2012 18:37pomocny post - solucja   

tak. takie zakrec. w tym przypadku rowek powinien byc w poziomie. "-" pamietaj ze zasilanie to ten zawor od wewnatrz grzejnika.
woda wycieknie az do wyrownania sie poziomow- to odp na pytanie powyzej. im jest jej mniej objetosciowo to tym mniej na podlodze.

Dodano po 1 [minuty]:

lazienkowy po prostu zakrec glowica. niestety jest powyzej wiec z rur wiecej zleci
Powrót do góry

gzyms
Poziom 5
Poziom 5

Post#12 Post autora tematu 04 Lut 2012 18:50   

EkoGrzew napisał:
do wyrownania sie poziomow
Później instalacja sama się odpowietrzy?
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 04 Lut 2012 18:56   

pozniej jak juz wszystko bedzie szczelne odkrec zawory glowne aby wzroslo cisnienie i sprezylo powietrze. potem od najwyzszego. w tym przypadku grzejnik lazienka. odkrec odpowietrz i tak za koleja.
ps
mnie tez jeszcze zastanawia ta zmiana cisnienia w ukladzie c.o. czym to jest podyktowane? mieszkasz na V kondygnacji.... macie wlasna kotlowie czy siec?
Powrót do góry

gzyms
Poziom 5
Poziom 5

Post#14 Post autora tematu 04 Lut 2012 19:24   

EkoGrzew napisał:
wlasna kotlowie czy siec
Sieć niestety. Mam jeszcze wrażenie, że gdzieś w mieszkaniu łapie lewe powietrze, jeden czy dwa grzejniki czasami chlupoczą albo syczą. może tam coś "złego" się dzieje.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Zapowietrzanie się grzejników, a automatyczny odpowietrznik
Strona 1 z 1