Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Instalacja CO z miedzi i pex alu pex

robol666 05 Feb 2012 11:07
 • #1 05 Feb 2012 11:07
  robol666
  Level 6  

  Witam. Czy można wykonać taką instalację CO? Kocioł na paliwo stałe 8 kw odejście z rur miedzianych lub stalowych a podejścia do grzejników na długości ok, 7m z rur pex alu pex skręcane, zabezpieczenie kotła przed zagotowaniem wody miarkownikiem ciągu.

 • #2 05 Feb 2012 12:24
  Removed

  Miedź + stal + aluminium ... no będzie się działo :)
  Zrezygnuj z miedzi i powinno być dobrze. Albo kup dobry środek do wody aby nie "reagowało" to wszystko ze sobą, choć ja takiego dobrego środka nie znalazłem jeszcze.
  Pex -Alu - Pex - max 95'C
  Pompa wody C.O. - max 95'C
  Zasadniczo unikać należy zagotowania i instalację poprowadzić tak aby w miarę możliwości przy awarii umożliwić przepływ grawitacyjny.
  Do tego polecałbym pomyśleć nad awaryjnym zasilaniem pompy C.O. w przypadku braku prądu, może ci to uratować instalację z pexy a zdecydowanie mniej będzie kosztowało niż przyszła naprawa.

 • #3 05 Feb 2012 13:31
  robol666
  Level 6  

  A miarkownik ciągu nie wystarczy na zabezpieczenie przed zagotowaniem? Mam taki przy kotle w drugim budynku i zdaje egzamin. Czy rury pex na tej dlugości nie będą się za bardzo odkształcały?

 • #4 05 Feb 2012 13:39
  1tropek
  Level 22  

  robol666 wrote:
  Witam. Czy można wykonać taką instalację CO? Kocioł na paliwo stałe 8 kw odejście z rur miedzianych lub stalowych a podejścia do grzejników na długości ok, 7m z rur pex alu pex skręcane, zabezpieczenie kotła przed zagotowaniem wody miarkownikiem ciągu.  Kolektory wyspawane z rur stalowych a dalej pex - spotkałem takie rozwiązania.
  Problem jest w średnicy pex,a. A raczej w oporach przepływu.
  Miarkownik ciągu nie jest zabezpieczeniem.

 • #5 05 Feb 2012 13:42
  Removed

  Pex - Alu - PEX - mozna stosować je do ogrzewania w zakresie ich temperatur pracy, nie wymyślaj już.
  Miarkownik ciągu ... jest mróz, dołożysz do kotła full paliwa stałego (np. węgiel), ustawisz wysoką temperaturę np. 70'C na piecu bo są duuuże mrozy, węgiel się porządnie rozpali i w momencie gdy jest najbardziej wszystko rozżarzone w środku brakuje prądu. Dmuchawa stop, pompa stop, wody wokół pieca jest na tyle mało ze szybko rośnie jej temperatura bo przecież pompa STOP, a obieg grawitacyjny ... no coż nie wystarcza, więc woda w piecu zagotuje ci się bo te rozżarzone węgle w środku do tego doprowadzą.
  Będziesz miał szczęście jak się skończy na zapowietrzeniu grzejników, ale mojemu znajomemu rozszczelniła się taka instalacja (zgrzewana, skręcana) - skończyło się na wymianie tego co było w piwnicy pod sufitem, do mieszkania temperatura nie doszła i nie uszkodził nic.

 • #6 05 Feb 2012 13:47
  robol666
  Level 6  

  Na pex 20 nie pójdzie?

  Dodano po 2 [minuty]:

  A jaki UPS musiał bym zastosować do pompy?

  Search 4 million + Products
Browse Products