Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Licznik energii - prądu kilowatogodzin - uszkodzenie?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Pomiary -> Licznik energii - prądu kilowatogodzin - uszkodzenie?
Autor
Wiadomość
Ćwiara
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Małopolska

Post#1 Post autora tematu 05 Lut 2012 13:15   

Licznik energii - prądu kilowatogodzin - uszkodzenie?

Witam!

Mieszkam w bloku wielorodzinnym, w grudniu podczas odczytu stwierdzono u mnie uszkodzenie elektronicznego wyświetlacza w liczniku prądu, licznik wysłano do analizy, ja zaś otrzymałem w zamian klasyczny licznik (z widoczną tarczą) typ A52.

Niedawno jednak wykryłem, że podczas wymiany bezpiecznika topikowego (gdy obwody w domu mialem całkowicie wyłączone) bezpiecznik przy wkręcaniu zaiskrzył, po czym po jego wkreceniu tarcza zaczęła się bardzo powoli kręcić.

Zmierzyłem miernikiem, prąd pobierany przez obwód to 23mA, czyli jakieś 5W.
Czy to prawidłowe? Nadmieniam, że wszystkie odbiorniki miałem odłączone (na esach jak i przez rozłącznik). Jedyne co wisiało na obwodzie, to przepięciówka (bo jest przed rozłącznikiem), czy to możliwe, żeby ona pobierała taki prąd?

Bo jeżeli nie, to co - licznik?
Najłatwiej byłoby zrobić próbę z rozpiętą przepięciówką, ale mam zły dostęp do rozdzielnicy, więc na razie się wstrzymałem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lut 2012 13:15   

Powrót do góry

zbich70
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: CBR

Post#2 05 Lut 2012 14:17   

Re: Licznik energii - prądu kilowatogodzin - uszkodzenie?

Gdzie zmierzyłeś te 23mA? Przed czy za licznikiem?
Powrót do góry

Ćwiara
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 05 Lut 2012 17:35   

zbich70 napisał:
Gdzie zmierzyłeś te 23mA? Przed czy za licznikiem?

Zmierzyłem na bezpieczniku topikowym, czyli tuż przed licznikiem.
Po tym bezpieczniku kolejno jest wspomniany licznik, potem 4 metry nowego kabla, kolejno przepięciówka no i potem esy oraz różnicówki, ale one wszystkie miałem wyłączone. Na obwodzie wisiał tylko licznik i przepięciówka (dokładnie LCTEC-C 1P LC).
Powrót do góry

zbich70
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 05 Lut 2012 18:13   

Czegoś tu nie rozumiem - masz dostęp do zabezpieczenia przedlicznikowego (które powinno być oplombowane), ale nie masz dostępu do rozdzielnicy zalicznikowej?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lut 2012 18:13   

Powrót do góry

Ćwiara
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 05 Lut 2012 21:40   

zbich70 napisał:
Czegoś tu nie rozumiem - masz dostęp do zabezpieczenia przedlicznikowego (które powinno być oplombowane), ale nie masz dostępu do rozdzielnicy zalicznikowej?

Do mojej rozdzielnicy mam utrudniony dostęp z uwagi na to, że jest zabudowana szafą przesuwną, trzeba stać na drabinie (ze stołka ledwo dostaję) i w dodatku dać nura w szafę. Rozdzielnica jest natynkowa, dość upakowana w środku kablami, więc grzebanie tam jest raczej mało komfortowe.

Co do zabezpieczeń, to w PRL'owskich blokach wiele zabezpieczeń przedlicznikowych nie jest plombowana. Nawet jak ostatnio zakładali mi nowy licznik, to w uwagach dopisano "brak możliwości oplombowania zabezpieczenia przedlicznikowego", nie wiem na czym dokładnie rzecz polega, ale tak już jest.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lut 2012 21:40   

Powrót do góry

Enpro
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Dolnośląskie

Post#6 05 Lut 2012 22:04   

Co do licznika licznik powinien się zatrzymać ,albo dojść do plamki i za zatrzymać, wiec jest gdzieś upływ ale nie sprawdzisz tego, jak nie odepniesz różnicówki a najlepiej odpływy na liczniku .
Powrót do góry

Ćwiara
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 01 Mar 2012 14:41   

Enpro napisał:
Co do licznika licznik powinien się zatrzymać ,albo dojść do plamki i za zatrzymać, wiec jest gdzieś upływ ale nie sprawdzisz tego, jak nie odepniesz różnicówki a najlepiej odpływy na liczniku .

Miałem dzisuiaj trochę czasu więc porobiłem pomiary i próby. Bezpośrednio do odpływu licznika nie mam dostępu (plombowanie), jednak odpiąłem wszelkie odbiorniki po mojej stronie, w tym wspomnianą przepięciówkę.

Układ zachowuje się tak, że gdy wykręcę bezpiecznik przedlicznikowy (który nie jest plombowany), to licznik zatrzymuje się praktycznie natychmiast, lecz gdy odłączę wszelakie odbiory po mojej stronie i wówczas wkręcę zabezpieczenie przedlicznikowe, to tarcza licznika powoli rusza, a układ pobiera wspomniany prąd 23-25 mA, czyli w przeliczeniu 5-6 W.

Wykluczam doziemienie kabla między licznikiem, a tablicą rozdzielczą (kabel jest nowy). Sprawę zamierzam zgłosić dostawcy energii, jednak ten pobiera opłatę za nieuzasadnione wezwanie, dlatego chcę się upewnić, czy to normalna sytuacja?

A może taki prąd może pobierać sam licznik (tradycyjny - tarczowy typu A52)?
Powrót do góry

zbich70
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 01 Mar 2012 17:43   

Ćwiara napisał:
Wykluczam doziemienie kabla między licznikiem, a tablicą rozdzielczą (kabel jest nowy)

To że kabel jest nowy wcale nie świadczy o tym, że nie ma upływu - uszkodzenie mogło nastąpić podczas montażu lub w czasie eksploatacji.
Dlatego uważam, że wskazane jednak byłoby odpiąć go od licznika i jednoznacznie przekonać się czy jest to spowodowane upływem z instalacji, czy "biegiem jałowym" licznika.
Ćwiara napisał:
Sprawę zamierzam zgłosić dostawcy energii, jednak ten pobiera opłatę za nieuzasadnione wezwanie

Dowiedz się jakiej wysokości ta opłata. Może tańsze będzie zgłoszenie rozplombowania licznika i ponowne plombowanie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Mar 2012 17:43   

Powrót do góry

GBW
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: MIELEC

Post#9 01 Mar 2012 19:23   

5W to typowy pobór mocy przez ten licznik.
Nie mamy odpowiedzi czy tarcza obraca się cały czas, czy dochodzi tylko do czarnego pola na tarczy.
Jeżeli to drugie to nie ma tu problemu.
Powrót do góry

Darom
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#10 01 Mar 2012 20:29   

Witam

Ćwiara napisał:
a układ pobiera wspomniany prąd 23-25 mA, czyli w przeliczeniu 5-6 W.

Nie wiem jak kolega to przeliczył nie wiedząc jakie jest przesunięcie fazowe miedzy napięciem a prądem.

Moim zdaniem typowy licznik A52 bez dodatkowego wyposażenia może pobierać około 1 - 1,5W energii nie uwzględniając strat na uzwojeniach prądowych - czyli gdy odbiorca nie pobiera energii elektrycznej. Oczywiście kosztami tego poboru obciążony jest ZE, chyba że tory napięciowe zostały błędnie podłączone.

Czyli, jak napisał mój poprzednik - jeśli licznik (przy odłączonych odbiorach) zatrzymuje się na miejscu postojowym to jest to normalna reakcja.

Niestety nie pamiętam jaki prąd pobierają cewki napięciowe tego licznika. Kiedyś miałem trochę tych liczników - od kolegów pracujących w ZE. Robiłem trochę eksperymentów niszczących z magnesami NdFeB. Więc się już ich pozbyłem.

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

jurekN
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Zamość

Post#11 02 Mar 2012 10:40   

Wczoraj mierzyłem cewkę napięciową licznika jednofazowego produkcji rumuńskiej ,pobiera 18mA.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Pomiary -> Licznik energii - prądu kilowatogodzin - uszkodzenie?
Strona 1 z 1