Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Optymalne parametry spalin w piecach gazowych

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Optymalne parametry spalin w piecach gazowych
Autor
Wiadomość
Nipto
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Poznań

Post#1 Post autora tematu 18 Lut 2012 11:54   

Witam.
Chciałbym dowiedzieć się jakie powinny być optymalne wyniki z analizy spalin powstałych w piecu gazowym (zasilanych GZ 50) z zamkniętą komorą spalania niekondensacyjnym a jaki w kondensacyjnym. Jaka powinna być temperatura spalin, jaka zawartość O2, CO, ile ppm itp.
Zakładam, że wyniki te nie powinny się różnić w piecach różnych producentów.
Może ktoś mógłby wkleić wydruk z analizatora.
Dziękuję
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#2 20 Lut 2012 09:28   

Re: Optymalne parametry spalin w piecach gazowych

Wszystko masz w DTR kotła.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Lut 2012 09:28   

Powrót do góry

Nipto
Poziom 8
Poziom 8

Post#3 Post autora tematu 20 Lut 2012 21:07   

W dokumentacji 2 ostatnich kotłów, które montowałem (Viessmann'a i Ariston'a) nie było tak dokładnych informacji :/
Pytam by się upewnić.
Jak by się komuś chciało to będę wdzięczny.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#4 20 Lut 2012 21:49   

PN przewiduje temperaturę spalin dla kotłów z otwartą komorą - min 130stC
Powrót do góry

waldekel
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: "-"

Post#5 20 Lut 2012 22:49   

A jaką temperaturę spalin przewiduje PN dla kotłów z zamkniętą komorą spalania niekondensacyjnym a jaką w kondensacyjnym?
Powrót do góry

Walker29
Poziom 21
Poziom 21

Post#6 20 Lut 2012 23:42   

Zależy gdzie mierzysz.

W kotłach kondensacyjnych im niższa tym lepsza(wiecej ciepła odzyskujesz), niestety zimą niska temp spalin bywa kłopotliwa.

W kotłach niekondensacyjnych temperatura zależy od wielu czynników:
budowy urządzenia(atmo, nadmuch, turbo), mocy, a nawet materiału z jakiego są wykonane i paliwa jakie jest w nim spalane. Nie ma chyba jakiejś jednej prawdy na ten temat.
Pytanie do pytającego: a byłeś na szkoleniu Viessmann'a ? Czy tak tylko montowałeś kocioł? Pytam bo temperatura spalin jest tam(na szkoleniach instalatorskich) często omawiana.
Powrót do góry

Nipto
Poziom 8
Poziom 8

Post#7 Post autora tematu 21 Lut 2012 18:11   

Pomiaru dokonuje zaraz na wyjściu z pieca, w np Viessmannie jest na króćcu przyłączeniowym.
Pytałem o kotły z zamkniętą komorą bo takich się montuje zdecydowanie najwięcej.
Na szkoleniu byłem, mam papiery na pierwsze uruchomienie Viessmana, Vailanta, Sauniera, Aristona i coś tam na Buderusa :P Na wszystkich szkoleniach oczywiście były poruszane kwestie analizy spalin i regulacji palników ale nie pamiętam by ktoś podawał te dane ani nie znalazłem nic w notatkach.
Tylko jak kupowałem analizator to mi facet tłumaczył co i jak no i w necie doczytywałem ale teraz chciałbym podyskutować na ten temat i znać opinie innych.
Powrót do góry

Walker29
Poziom 21
Poziom 21

Post#8 21 Lut 2012 21:28   

W kotłach niekondensacyjnych, wiszących lepiej nie wkładaj analizatora do komina spalinowego xD
Powrót do góry

Nipto
Poziom 8
Poziom 8

Post#9 Post autora tematu 21 Lut 2012 22:57   

Walker29 napisał:
W kotłach niekondensacyjnych, wiszących lepiej nie wkładaj analizatora do komina spalinowego xD

Dlaczego?? Możesz rozwinąć myśl??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2012 22:57   

Powrót do góry

Walker29
Poziom 21
Poziom 21

Post#10 21 Lut 2012 23:46   

Zapoznaj się z zasadą działania analizatora.

Bo zatrujesz cele CO i będzie takowa do wyrzucenia(cena jaką ostatnio za taką celę płaciłem 900 zł)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2012 23:46   

Powrót do góry

Nipto
Poziom 8
Poziom 8

Post#11 Post autora tematu 22 Lut 2012 00:01   

Analizator ma alarm ostrzegający o zbyt wysokim poziomie CO. Na razie tylko raz się uruchomił jak regulowałem palnik w piecu olejowym. Wystarczyło odłączyć rurki, wyzerować ze 3 razy na świeżym powietrzu i działa bez zarzutu.
Ciekaw jestem jak w takim razie dokonujesz analizy. Skoro nie w komin to gdzie?? :)
Powrót do góry

Walker29
Poziom 21
Poziom 21

Post#12 22 Lut 2012 10:25   

W wieszaku niekondensacyjnym analiza niepotrzebna, tylko szczelność.

W kondensacyjnych jest duzo latwiej bo z reguly są to palniki o niskiej emisji CO.

Nie każdy analizator ma alarm. Czasami sa takie, które maja podmieszanie, ale to też nie ratuje zawsze.
Jeśli puscisz na cele ponad 1000 ppm CO raz , może się nic nie stać, ale jeśli zrobisz to kilka razy.. w końcu nie wypluczesz dokładnie analizatora po zabawie. Celi nie da rady skalibrować i do wymianu(nie po 5 latach a po roku)
Powrót do góry

mauri_b
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: W-wo

Post#13 22 Lut 2012 10:41   

Po kiego grzyba robić analizę spalin w kotle turbo czy atmosferycznym? Tam tylko ustawiasz ciśnienie gazu na palniku i nie masz wpływu na skład spalin.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#14 22 Lut 2012 10:47   

Nie we wszystkich. Są kotły turbo, gdzie producent wymaga analizy spalin. Ważna jest ilość powietrza w spalinach.
Powrót do góry

mauri_b
Poziom 20
Poziom 20

Post#15 22 Lut 2012 10:49   

Tak z ciekawości, który to producent?
Powrót do góry

1tropek
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Wiocha

Post#16 22 Lut 2012 11:07   

mirrzo napisał:
Nie we wszystkich. Są kotły turbo, gdzie producent wymaga analizy spalin. Ważna jest ilość powietrza w spalinach.

Analiza nie dotyczy spalin ale szczelności układu turbo i pomiar wykonuje się na powietrzu zasysanym w celu sprawdzenia na obecność spalin ( CO,CO2).
:D

Cytat:
spalin w powietrzu

Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#17 22 Lut 2012 11:36   

mauri_b napisał:

np. Termet

Dodano po 1 [minuty]:

1tropek napisał:
Analiza nie dotyczy spalin ale szczelności układu turbo i pomiar wykonuje się na powietrzu zasysanym w celu sprawdzenia na obecność spalin ( CO,CO2).

To również.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lut 2012 11:36   

Powrót do góry

Nipto
Poziom 8
Poziom 8

Post#18 Post autora tematu 22 Lut 2012 14:24   

Analizy dokonuje chociażby ze względu na to, żeby dostać kasę od producenta :) W Viessmannie wraz z protokołem pierwszego uruchomienia muszę wysłać wydruk z analizy spalin oraz badania szczelności komina. Inaczej kasy nie dostanę.
Regulacja ciśnienia gazu na mocy max i mini wedle tabeli producenta nie zawsze będzie zapewniała optymalne warunki pracy kotła. W dopuszczalnych granicach zawszę można troszeczkę poprawić :)

Walker29 napisał:
Nie każdy analizator ma alarm. Czasami sa takie, które maja podmieszanie, ale to też nie ratuje zawsze.
Jeśli puscisz na cele ponad 1000 ppm CO raz , może się nic nie stać, ale jeśli zrobisz to kilka razy.. w końcu nie wypluczesz dokładnie analizatora po zabawie. Celi nie da rady skalibrować i do wymianu(nie po 5 latach a po roku)

Dokładnie tak jak piszesz, ale w gazowym jeszcze mi się nie zdarzyło by było ponad 500ppm.

mauri_b napisał:

Viessmann, Ariston, Vaillant i Saunier. Ci na pewno, nie wiem jak z resztą ale pewnie podobnie.

1tropek napisał:
mirrzo napisał:

Analiza spalin to analiza spalin. Dokonuje się jej w kominie spalinowym i sprawdza skład spalin. Ważna jest nie tylko ilość CO i CO2 ale i samego tlenu O2 którego wartość wedle tego co wiem powinna wynosić coś około 14-15%. Dzięki analizie spalin można sprawdzić poprawność procesu spalania i wyregulować piec tak by osiągał jak najlepszą sprawność.

Badanie szczelności komina sprawdza się wkładając sondę w kanał zasysający powietrze do pieca. Zbyt wysoki poziom CO w zasysanym powietrzu oznacza nieszczelność.

Potrafi ktoś po prostu podać optymalne jego zdaniem wartości poszczególnych związków w spalinach?? Zależy mi na porównaniu bo jak już mówiłem wiedzę pozyskiwałem z różnych źródeł i nie jestem jej do końca pewien.
Powrót do góry

mauri_b
Poziom 20
Poziom 20

Post#19 22 Lut 2012 15:37   

Sorki, ale akurat Vaillant i Saunier Duval nie wymagają analizy spalin do kotłów turbo i atmosferyków.

Powiadasz, że O2 powinno byc coś koło 14-15%... hmm, bardzo ciekawe rzeczy prawisz.

Dlaczego z uporem maniaka pytasz o optymalne wartości, skoro jeśli ktoś od Ciebie tego wymaga, to chyba zamieścił te wartości w DTR?
Powrót do góry

Walker29
Poziom 21
Poziom 21

Post#20 22 Lut 2012 20:04   

Jw.

Viessmann i Wolf też nie wymagają analizy kotłów turbo i atmosferycznych.
Z kotłów turbo wystarczy wydruk z kanału powietrzenego(próba szczelności komina).
Jeśli tlen w spalinach masz na 15% to nieźle kotły ustawiasz.

Zakres tlenowy to 4,4 - 6,6% - w kotłach Viessmann i Wolf(kondensacyjnych) o mocy do 35 kW, później wraz z mocą wartości mogą minimalnie się różnić.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#21 22 Lut 2012 21:35   

mauri_b napisał:
Sorki, ale akurat Vaillant i Saunier Duval nie wymagają analizy spalin do kotłów turbo i atmosferyków.

Walker29 napisał:
Viessmann i Wolf też nie wymagają analizy kotłów turbo i atmosferycznych.

O atmosferykach chyba nikt tu nie wspominał. O turbo, tak.
Powrót do góry

Nipto
Poziom 8
Poziom 8

Post#22 Post autora tematu 22 Lut 2012 22:51   

Hola, gdzie jest moderator??
Ja z uporem maniaka?? To Wy prowadzicie dyskusje nie na temat. Nie pytałem czy wymagają tej analizy czy nie tylko jakie powinny być wartości. Nie wiesz lub nie chcesz się podzielić wiedzą to daj sobie spokój z odpisywaniem w tym temacie.

mauri_b napisał:
Powiadasz, że O2 powinno byc coś koło 14-15%... hmm, bardzo ciekawe rzeczy prawisz.

Jak twierdzisz, że wiem źle to napisz jak powinno być. Widocznie wiem źle i po to zadaje pytanie by wiedzieć lepiej.

Pytam raz jeszcze. Czy ktoś jest mi w stanie napisać jakie wartości powinien pokazać analizator podczas analizy spalin w kotłach z ZAMKNIĘTĄ KOMORĄ SPALANIA kondensacyjnych i nie kondensacyjnych. Mile widziany skan w wydruku. I umówmy się, że moja sprawa po co mi te dane. Może dla producenta a może dla samego siebie. Proszę nie robić więcej off topów.

Walker29 napisał:
Zakres tlenowy to 4,4 - 6,6%

Dziękuję, jest to pierwsza przydatna mi odpowiedź.
Pozdrawiam
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#23 22 Lut 2012 23:32   

Nipto napisał:
Hola, gdzie jest moderator??

Tu właśnie.
Nipto napisał:
Czy ktoś jest mi w stanie napisać jakie wartości powinien pokazać analizator podczas analizy spalin w kotłach z ZAMKNIĘTĄ KOMORĄ SPALANIA kondensacyjnych i nie kondensacyjnych.

Masz w DTR kotła. Każdy firma ma inne. Zwróć się do producenta o te dane i ustawiaj według ich reżimu.
Walker29 napisał:
Zakres tlenowy to 4,4 - 6,6%

To jest bardzo duża rozbieżność. Inne parametry również. Pytasz o coś, co nijak się ma do rzeczywistości. Czy zamierzasz ustawiać kotły jednej firmy na parametrach innej firmy?
Dla kotłów firmy X CO2 ustawiane wynosi 8,9 dla min i 9,3 dla max.
Dla firmy Y min 9,2 max 10,2
Z których danych skorzystasz dla firmy Z ?
Temat uważam za wyczerpany. Zamykam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Optymalne parametry spalin w piecach gazowych
Strona 1 z 1