Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

gwojtekg 20 Lut 2012 16:35 21425 57
  • Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

Witam.

Chciałbym przedstawić subwoofer w obudowie BP 6th.
    Projekt obudowy zaczerpnięty ze strony speakerplans.com , jest to obudowa typu X1. Zmiany obejmowały: dobór objętości, strojenia, oraz zmianę wewnętrznej struktury.

Obudowa wykonana z płyty OSB 18mm wycinanej samodzielnie (do użytku zewnętrznego powinna być wykonana ze sklejki), po zaokrągleniu krawędzi obita czarnym kocem.

Objętości komór i strojenie:
    120 l - 48 Hz
    35 l - 102 Hz
    Pasmo: 48 - 150 Hz

Wymiary zewnętrzne: 55 x 60 x 70 [cm] (wysokość bez uwzględnienia kółek)
    Waga:≈ 42 kg.
    Sprawność subwoofera z symulacji wynosi powyżej 99dB.

Kosztorys:
    -głośnik SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC z przesyłka 350 zł
    -płyta OSB 100 zł
    -koc(1,5x2m),2 gniazda Speakon Neutrik, 8 narożników z przesyłką 90zł
    -rączki 35 zł
    -klej, wkręty 25zł
    Całkowity koszt subbasu: 600 zł.

Do transportu warto zastosować kółka: użyte w tej konstrukcji to obrotowe gumowe kółka z hamulcami, koszt za 4 sztuki 100 zł. W przypadku braku zastosowania kółek z hamulcami subwoofer należy wyposażyć w gumowe nóżki.

Czas przeznaczony na budowę z wykończeniem to około 40 roboczogodzin.

Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 20 Lut 2012 18:49
    krzyho1234567890
    Poziom 10  

Fajny projekt.Jakim wzmacniaczem to zasilasz ?

• #3 20 Lut 2012 19:28
    gwojtekg
    Poziom 14  

Wzmacniacz do tego basu jest w planach zakupu ze względu na chwilowy brak kasy. Docelowo będzie w mostku TA1050, który pozwoli na pełne wykorzystanie głośnika. Na razie próby odbywały się na mostku Behringer Europower PMH3000.

• #4 20 Lut 2012 20:12
    dominior.dB
    Poziom 11  

Gratuluję projektu. Świetny subbas. Ale czemu nie zwykły BR tylko bandpass? BR byłby trochę mniejszy. Czy Kolega ma w planach budowę kolejnego? Co to za nadstawki z którymi współpracuje?

PS. Czy to nie jest czasem seria F.S.MC? Bo na foto głośnik ma inny kosz.

• #5 20 Lut 2012 21:19
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Ogólnie bardzo fajna konstrukcja, ciężko dopatrzeć się jakichkolwiek minusów gdyż kocyk wszystko niweluje. Wszystko oprócz głośnika z którym kolega jednak oszukuje.

Zastosowany głośnik to na pewno nie SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC ponieważ ten jest całkiem inny. SW posiada odlewany kosz i całkiem inną konstrukcję niżeli ten zastosowany u Ciebie. Twój to blaszak z znacznie mniejszym układem magnetycznym. Czy to nie jest czasem WM.STX.15.2.500.4.F.S.MC ??

• #6 20 Lut 2012 23:31
    gwojtekg
    Poziom 14  

Luke15 jeśli chcesz to mogę Ci podesłać dowód zakupu:) chyba ze mnie w balona zrobił STX:) Naklejka na głośniku tez jest z właściwym oznaczeniem:) Bandpass ponieważ można zyskać kilka dB. W mojej konstrukcji udało się uzyskać 3 dB zachowując jeszcze w miarę szerokie pasmo.

• #7 20 Lut 2012 23:58
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

gwojtekg napisał:
    Luke15 jeśli chcesz to mogę Ci podesłać dowód zakupu:) chyba ze mnie w balona zrobił STX:) Naklejka na głośniku tez jest z właściwym oznaczeniem:)

Ciekawa sprawa, ale jak mogłeś nie odróżnić głośnika?
    Czyżbyś dostał wersję na blaszanym koszu?
    Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Subbas Band Pass 6th SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

Sam zobacz i porównaj...

• #8 21 Lut 2012 05:18
    Granat :)
    Poziom 34  

Jedno jest pewne. Głośnik który posiadasz, nie jest tym którego oczekiwałeś. Zatem i brzmienie takie nie będzie.
    A co do samego wykonania no to... Niby ładnie, ale :P
    * Po co podwójna płyta pod głośnik i tyłu? Tyłu to jeszcze rozumiem, bo klapa, ale tak jak doradzałem przed montażem - można to było rozwiązać prościej - nie chciałeś ;)
    * Mobilny to on teraz raczej nie jest :( Podobny BP da się zrobić ze sklejki (jak sam zauważyłeś) ważący około 25kg.
    * Pod klapę koniecznie uszczelka. Montowanie głośnika tą stroną również przez uszczelkę. Tą którą inni producenci dają 'w zestawie' a STX nie.

• #9 21 Lut 2012 07:08
    dominior.dB
    Poziom 11  

A może to jest głośnik SW.STX.15.3.800.8.F.S.MC? Różni się jedną literką, ale to nie estradówka- ma gumowe zawieszenie. Czyżby STX się pomylił czy Kolega może zamówił inny głośnik?

• #10 21 Lut 2012 11:45
    gwojtekg
    Poziom 14  

Koledzy dziękuję za tą bardzo cenną uwagę. Faktycznie po sprawdzeniu modelu okazuje sie ze przysłano mi głośnik SW.STX.15.3.800.8.F.S.MC. STX mi przysłał niewłaściwy głośnik. Dzwoniłem do STX i mam im odesłać ten głośnik a przyślą mi właściwy. Byłem tak zachwycony tym głośnikiem ze nie sprawdziłem tego:( Przyznaję się do mojego głupiego błędu...

Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

dominior.dB napisał:
    Czy Kolega ma w planach budowę kolejnego? Co to za nadstawki z którymi współpracuje?

Tak w planach będzie budowa kolejnego. Możliwe ze wykonam go ze sklejki. Nadstawki to RH-15/2/600T po 300W/8ohm szt.

• #11 21 Lut 2012 15:14
    krzysiuc
    Poziom 25  

Bardzo estetycznie wykonana obudowa, natomiast doczepię się szczegółów. Czy kółka montowane są do pojedynczej płyty, czy wzmacniałeś jakoś miejsce montażu? Dodałbym również uszczelkę, bądź osadziłbym na silikonie pokrywę zamykającą komorę głośnika, po to by uniknąć drgań i maksymalnie uszczelnić komorę. Kolego, czyżby STX przykleił również nieodpowiednią nalepkę na głośnik? Opisz zaistniałą sytuację.

• #12 21 Lut 2012 15:58
    gwojtekg
    Poziom 14  

Odnośnie uszczelnień to będą takie wykonane pod głośnikiem oraz poz klapą, w trakcie robienia zdjęć nie miałem ich pod ręką. Kółka są montowane do pojedynczej płyty każde na 4 śrubkach fi 6 z płaskim łebkiem. Samo miejsce montażu nie jest wzmocnione, natomiast wykonane jest solidne wzmocnienie dzielące kanały na całej długości. Konstrukcja była sklejana oraz rozsądnie skręcana (odległości miedzy wkrętami zazwyczaj poniżej 9cm) co powinno w zupełności wystarczyć. O naklejce poinformuje kolegów jak będę w domu (tj. piątek wieczorem), w tej chwili nie mam takiej możliwości.

• #13 21 Lut 2012 15:58
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

krzysiuc napisał:
    Kolego, czyżby STX przykleił również nieodpowiednią nalepkę na głośnik? Opisz zaistniałą sytuację.
    gwojtekg napisał:
    Faktycznie po sprawdzeniu modelu okazuje sie ze przysłano mi głośnik SW.STX.15.3.800.8.F.S.MC. STX mi przysłał niewłaściwy głośnik

A umiesz czytać ze zrozumieniem? Pisze wyraźnie, że przysłano przez pomyłkę nie ten model, ale jeszcze bardziej bawi mnie sam fakt, że nowy nabywca nie potrafił się zorientować ;) Spokojnie, tak tylko nadmieniam, wcale nie mam złych zamiarów ale wychodzi małe doświadczenie.

Więc co tu więcej opisywać?

• #14 21 Lut 2012 16:47
    gwojtekg
    Poziom 14  

Tak doświadczenie małe:) Ale czasem nauka z literatury i forum nie wystarcza. Człowiek się uczy na własnych błędach. Też mnie zdziwił ten blaszany kosz na początku ale myślałem że może jakaś nowa seria:)
    Dziękuję wszystkim za opinie:)

• #15 21 Lut 2012 17:06
    dominior.dB
    Poziom 11  

No to czekamy na relację jak przyjdzie właściwy głośnik:) bo teraz to pewnie nie brzmi jak powinno.

• #16 23 Lut 2012 16:23
    gwojtekg
    Poziom 14  

Sam projekt był mojego autorstwa. Rozwiązanie techniczne uznałem ze takie będzie stabilniejsze. Ze strony którą kolega podał wynika ze konstruktor podobnie pomyślał jak ja, z tym że nie ma on uskoku przy BR w jednej komorze co dla mnie już jest rzeczą trudniejszą do obliczenia. Ta stronę i takie konkretne rozwiązanie widzę po raz pierwszy.
    Ja bazowałem jak napisałem wcześniej na obudowie X1 pochodzącej ze strony speakersplans.com.
    Pozdrawiam.

• #17 23 Lut 2012 16:34
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

A co z głośnikiem? Poszedł już na wymianę?

• #18 23 Lut 2012 16:40
    gwojtekg
    Poziom 14  

W poniedziałek pójdzie. Aktualnie jestem na śląsku (studia) a na weekend będę u siebie w górach. Mam nadzieje ze nie napotkam już żadnych problemów z tym głośniczkiem.

• #19 23 Lut 2012 17:03
    krzysiuc
    Poziom 25  

Jak mógł zaczerpnąć ten projekt skoro nie ma tutaj podanych wymiarów? :) Powiem więcej, obudowa jest zbudowana odwrotnie do tej z twojego linku, a wymiar komór jeśli sam policzył, to chwała mu za to. Kolego, czyżbyś lobbował tutaj na rzecz tego producenta?

• #21 23 Lut 2012 18:57
    gwojtekg
    Poziom 14  

Granat to się domyśliłem, tylko liczenie konstrukcji może już nie być takie proste a ustawianie pochyleń na oko bez doświadczenia też niczego dobrego nie przyniesie;)

• #22 23 Lut 2012 22:10
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Ja na wiosnę - lato, gdy będzie więcej wolnego czasu, może jakaś praca dorywcza, przypływ gotówki - przymierzam się do zrobienia 4 szt 15TLH30 na SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC projektu właśnie Granat'a.

Konstrukcja zachwalana na forum, a mnie ciekawi jak zagrają 4 szt takich tubek ustawione centralnie na środku na sali np. 300m^2.

• #23 23 Lut 2012 22:55
    gwojtekg
    Poziom 14  

Konstrukcja Granata jest super i wg mnie taka bardziej ustawna ze względu ze nie jest tak spłaszczona jak 15TLH30 niektórych użytkowników na forum. A liczyłeś już coś w tym kierunku? Jakiej sprawności się spodziewasz przy jednej sztuce?

• #24 23 Lut 2012 23:05
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

gwojtekg napisał:
    Konstrukcja Granata jest super i wg mnie taka bardziej ustawna ze względu ze nie jest tak spłaszczona jak 15TLH30 niektórych użytkowników na forum.

Spłaszczona tzn?
    gwojtekg napisał:
    A liczyłeś już coś w tym kierunku? Jakiej sprawności się spodziewasz przy jednej sztuce?

Symulowałem tylko to co zrobił już Granat. Według symulacji dla 1 szt osiąga ona 100dB już od 40Hz z tym, że pasmo kończy się na ok. 100Hz - i to jest jej minusem.
    W opcję wchodzi jeszcze TH15s, która jest nieco nowszą konstrukcją a przy 1szt osiąga ona skuteczność 102dB w paśmie 50Hz - 150Hz.

• #25 24 Lut 2012 10:09
    gwojtekg
    Poziom 14  

Stosunek wymiarów przedniej ścianki u Granata to około 2:3 a w Konstrukcji np. kolegi Piotrdebowski94 jest 1:2.
    102dB to ładny wynik 6dB więcej to jak dobrze myślę 2 razy mniej subbasów i mocy potrzeba względem BR by osiągnąć taka samą skuteczność.

• #26 24 Lut 2012 18:30
    Granat :)
    Poziom 34  

Bo 15TLH30 miała być niska, żeby zmieściły się na leżąco dwie pod sceną, jedna na drugiej. I tam chodziło o niskie mruczenie. Ogólnie, jeśli ktoś potrzebuje mocnej tuby z wykopem, polecam TH15s. A jeśli coś bardziej uniwersalnego to 18BR-H z tematu o hybrydowych subach :) Hmm może wypadałoby dorysować wersje 15" tej hybrydy.

• #27 24 Lut 2012 19:42
    dominior.dB
    Poziom 11  

Jest jeszcze cubo15. Ktoś z elki robił chyba coś na jego kształt. Pasmo 40-150Hz, ale ma górkę ok. 140Hz i ciąć trzeba na 110Hz.

• #28 27 Lut 2012 16:58
    gwojtekg
    Poziom 14  

Głośnik dzisiaj został wysłany do STX. Teraz pozostaje poczekać aż odeślą właściwy.

• #29 02 Mar 2012 21:55
    gwojtekg
    Poziom 14  

Głośnik przyszedł w środę wraz z uszczelkami, wiec sprawa rozwiązana w ciągu 3 dni.;) Jutro go zamontuje i wieczorem opisze wrażenia z odsłuchu.;)

• #30 02 Mar 2012 22:22
    dominior.dB
    Poziom 11  

To teraz STX dodaje uszczelki do swoich głośników? Czy dokupywana osobno?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme