Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacja WIN XP na dysku SATA z kontrolerem RAID

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Instalacja WIN XP na dysku SATA z kontrolerem RAID
Autor
Wiadomość
rygi25
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: bydgoszcz

Post#1 Post autora tematu 21 Lut 2012 11:31   

Instalacja WIN XP na dysku SATA z kontrolerem RAID

Wiem, że była tu o tym mowa niejednokrotnie, ale nie znalazłem odpowiedzi we wcześniejszych tematach. Przedstawiam problem. Chciałbym zainstalować na kompie rodziców WIN XP. Na początku nie było problemów, bo był ustawiony kontroler IDE. Instalator wykrył dysk, system się zainstalował OK. Tylko, że już po instalacji sprawdziłem właściwości dysku i jego pojemność jest ok. 127GB a zawsze była 298GB. Zmieniłem kontroler na RAID to wszystko zwolniło (drugie pytanie: jaki kontroler jest szybszy IDE czy RAID), jednakże podczas uruchamiania, od razu za biosem pojawia się napis, że RAID wykrył dysk i jest poprawna pojemność dysku czyli 298 stąd mniemam, że musi być na tym kontrolerze. Postanowiłem jeszcze raz zainstalować system zamieniając więc w BIOSIE IDE na RAID. Tylko, że teraz instalator windows nie widzi mojego dysku. Podsumowując wybierając w biosie IDE system się instaluje, ale dysk nie ma takiej pojemności jak powinien. Wybierając RAID pojawia się komunikat, o wykryciu dysku 298GB (poprawna wartość) ale system nie chce się instalować. Bardzo proszę o pomoc!
Powrót do góry

Kasek21
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#2 21 Lut 2012 11:35   

Re: Instalacja WIN XP na dysku SATA z kontrolerem RAID

Konfiguracja komputera?
Windows XP z jakim Service Pack'iem?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2012 11:35   

Powrót do góry

rygi25
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 21 Lut 2012 11:49   

Płyta się zepsuła i na Allegro musiałem kupić nową razem z procesorem. Myślałem, że uda się obejść instalacje Windows, ale niestety nie. Płyta PŁYTA MS-7050 VER 2.0 + ATH. 64 3500+ Sterowniki pasują od HP dx 5150 (cud, że znalazłem tutaj informacje jak podłączyć piny, bo był temat) s939, DDR, A system , który chce zainstalować to WINXP home bez service packa, ale próbowałem włożyć płytkę z XP prof oraz WIN 7 i też mi instalator nie wykrył dysku...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2012 11:49   

Powrót do góry

Matuzalem
Admin grupy komputery
Admin grupy komputery

Miasto: Olsztyn

Post#4 21 Lut 2012 11:50   

O ograniczeniu - i sposobie jego obejścia - dot "wielkości dysku przy XP bez SP była mowa wielokrotnie.
O tym co to jest RAID sam doczytaj, bo to nie ten poziom dyskusji.
A reszta to juz wynik zdobycia i wykorzystania w praktyce tej wiedzy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2012 11:50   

Powrót do góry

rygi25
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post autora tematu 21 Lut 2012 11:57   

Tylko, że ja właśnie reprezentuje inny poziom dyskusji, bo nie jestem ekspertem takim jak Wy. Może trzy kompy w życiu złożyłem. I co z tego, że patrzę na wikipedii co to jest RAID jak niewiele z tego rozumiem. Nie znalazłem tam odpowiedzi jakiego kontrolera używać do dysku SATA, IDE czy RAID. Nie jestem jasnowidzem więc sam na to nie wpadnę...
Powrót do góry

Kasek21
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#6 21 Lut 2012 12:04   

Za pomocą wpisu do Rejestru można spowodować, że system poprawnie rozpozna dysk. W tym celu w kluczu:
HKEY_LOCAL_MACHINE\ System\ CurrentControlSet\ Services\Atapi\ Parameters
należy utworzyć nowy wpis typu DWORD
EnableBigLba o wartości 1

lub zintegruj Sobie ServicePack'a SP3 z instalacją Windowsa XP programem nLite - i polecam takie rozwiązanie.
Powrót do góry

rygi25
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 Post autora tematu 21 Lut 2012 12:14   

Nie jestem aż takim głąbem :). Już wczoraj doinstalowałem sobie SP3 tylko, że nic to nie dało. Na rejestr już za późno, bo dzisiaj rano zacząłem od formatu, a wszystko dlatego, że nie mogę znaleźć niby prostej odpowiedzi na proste pytanie. czyli Jaki kontroler lepszy IDE czy RAID. Chcę rodzicom zrobić jedną partycję NTFS i zainstalować windows, gdzie pokazana by była prawidłowa pojemność dysku, niby proste, tak mi się wydawało...

Dodano po 3 [minuty]:

Jak miałem wczoraj zainstalowany win XP SP3 i zmieniłem w biosie z IDE na RAID to wszystko zaczęło mulić, ale wydawało mi się, że ten kontroler jest chyba nowszy... Przepraszam, jestem po prostu laikiem...
Powrót do góry

Kasek21
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#8 21 Lut 2012 12:15   

To wystarczyło wejść w Mój komputer -> Zarządzaj -> Zarządzanie dyskami.

Co do czego i czym się je:
http://lmgtfy.com/?q=IDE+czy+RAID

Jedna taka duża partycja to nie jest dobry pomysł.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2012 12:15   

Powrót do góry

rygi25
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 21 Lut 2012 12:19   

Wiem, ale ojciec sobie zażyczył :) ma prawie 60 lat więc to już jest totalny głąb jeśli chodzi komputery, jeszcze gorszy niż ja, jeśli to możliwe...
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Instalacja WIN XP na dysku SATA z kontrolerem RAID
Strona 1 z 1